Maranta
09.11.11,15:38
Dobry den, viete mi niekto poradit. Momentalne som na RP a ked bude mat prve dietatko 1,5 roka tak sa narodi druhe dietatko s ktorym by som chcela byt doma 3 roky. Spolu by som teda bola MD+RP 4,5 roka. Zaujímalo by ma ci je zamestnavatel povinny ma zamestnat naspät aj po 4,5 roka alebo len po 3 rokoch. V ZP § 157 som lehoty na "drzanie miesta" nenasla. dakujem.
A este jedna otazka ohladom príspevku na starostlivost o dieta, môze manzel , ktory je zamestnany poberat príspevok na starostlivost o dieta vo vyske 230,00 eur na prve dietatko, ked ja budem poberat MD a potom RP na druhe - mladsie dietatko? dakujem
SSAndrea
10.11.11,07:25
Ahoj Maranta

zamestnávateľ ťa musí prijať naspäť do zamestnania aj po 4,5 roku, nakoľko zo ZP máš právo byť s každým dieťaťom na RD do veku 3 rokov dieťaťa. Ja som k zamestnávateľovi nastúpila po 5 rokoch. S prvým som bola do necelých troch rokov na RD a poberala som rodičovský príspevok. Následne som prešla na materskú dovolenku 6 týždňov pred pôrodom a potom s druhým dieťaťom na rodičovskú až do veku dvoch rokov. Následne som nastúpila naspäť do práce.

Nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa máš, ak ho umiestňuješ do predškolského zariadenia (jasle, poprípade škôlka ak ti ho skôr zoberú). Vtedy strácaš nárok na rodičovský príspevok a prechádzaš na príspevok pri starostlivosti v max. sume myslím 230 eur. Suma závisí od toho, koľko budú stáť jasle alebo škôlka pre staršie dieťa. Ja som mala súkromné jasle, kde som platila 240 eur + stravu. Doniesla som každý mesiac doklad na ÚPSVaR, že som tento poplatok zaplatila a následne mi z úradu mesiac dozadu prišiel príspevok na starostlivosť o dieťa v sume 230 eur. Ak by si platila za jasle napr. len 100 eur, tak ti viac nepošlú.

A ešte, tvoj manžel je zamestnaný? to je druhá podmienka nároku na rodičovský príspevok - vydokladovať, že je zamestnaný alebo nastupuje do zamestnania. ak spĺňaš tieto dve podmienky tak si myslím, že by mohol mať na tento príspevok nárok do veku troch rokov dieťaťa. Ale 100% istotu nemám, najlepšie zájsť na ÚPSVaR a opýtať sa priamo pani ku ktorej patríš. Aj keď tá moja bola taká "neschopná", že všetko som si musela zisťovať sama. Ja som to mala tak, že som po druhej rodičovskej nastupovala skôr do práce a teda dcérku som dala do jaslí a vybavila som si tento príspevok. Môj manžel bol živnostník takže na neho som sa vôbec nepýtala, či má nárok. No uvidíš, aj by ma to zaujímalo, dak daj potom info ako to dopadlo