martinaNAV
09.11.11,20:27
Dobrý deň, som začínajúca účtovníčka. Chcela by som Vás poprosiť o radu,kde a čo začať kontrolovať, s čím pokračovať, čo s čím súvisí a hlavne na čo si dať pozor, ktoré chyby pri tom všetkom sú najčastejšie a čo hlavne by mi malo "udrieť" do očí, že je tam chyba a niečo mi nesedí.
ďakujem veľmi pekne za spoluprácu
optimistka
09.11.11,19:36
j začínam fyzickým skontrolovaním dokladov a potom nasleduje inventarizácia súvahových účtov
optimistka
09.11.11,20:05
a na každý zostatok si musí dať odpoveď z čoho sa skladá, majetok - karty IM, odpisový plán, tovar, zásoby - inventúra, finančné účty - BV, inventarizácia pokladnice, pohľadávky záväzky - stav účtu 311 a 321 ti musí sedieť na evidenciu pohľadávok a záväzkov a pod, precíznou kontrolou súvahových účtov odhalíš chyby v účtovaní a vzhľadom k tomu, že kontroluješ podvojné Ú, tak zároveň kontroluješ aj nákladové a výnosové účty, tie sa však snažím mať perfektne poriešené priamo pri účtovaní počas roka
KEJKA
09.11.11,20:09
súhlasím, ja ale zasa volím opačné poradie. Doklady sú kontrolované priebežne. Chyby ukáže inventarizácia účtov.
A ešte si "čítam" účtovný denník, resp. vygenerujem rozpis účtov na obrazovku a čítam - doslova - nákladové účty, potom výnosové. Mám určitý systém na písanie textov-popisiek pri jednotlivých dokladoch a tak niekedy po svojom ľuďoch alebo aj po sebe nájdem prehodené účty - nesprávne analytiky, prípadne omylom 501 miesto 518.............takže tieto blbosti odstránim v prvom rade.
optimistka
09.11.11,20:17
presne, ak mi dievčatá nahodia doklad pod inym textom, trvám na oprave textu, možno je to blbosť, ale ja viem, že telefónov ST má byť 1-12, tak ich vidím na 518.A, a pod keď je niečo platba odvodov SP 5,/tak viem že sa jedná o sociálku máj/ tak to tak musí byť, asi som "vadná" ale poriadok musí byť
zk24
09.11.11,20:21
Vytlačím si pohyby na účtoch, na každom účte osobitne a kontrolujem či sa pokladna nedostala nikdy do minusu, ci mam 261 nulovu, ci su rozpustene naklady buducich obdobi do nakladov, ci sú rozpustene KD rezrevy a podobne...*
Samantha
10.11.11,09:12
Super, baby, som rada ze sa zalozila tato tema. Tiez som zacinajuca uctovnicka, minuly rok som mala svoju prvu zavierku - v JU aj PU a bolo to riadne narocne, hlavne aby sa na nieco nezabudlo. Kontrolovala som to krizom krazom, z kazdej svetovej strany a i tak som z toho bola v strese. Takze aj ja veeelmi ocenim nejaky postup ako to vsetko odkontrolovat troska systemovejsie. Este raz vdaka!
Stefan2005
10.11.11,09:35
...Chcela by som Vás poprosiť o radu,kde a čo začať ...

treba využiť dostupné a docela obšírne materiály publikované na internete - je síce pravda, že ich treba doplniť o aktuálne zmeny za rok 2011, ale podstatu prác na účtovnej závierky vystihujú vyčerpávajúco.

Príkladmo uvediem:

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-50258370-uctovna-zavierka-za-rok-2010-pre-podvojne-uctovnictvo
http://www.pp.sk/1558/Uctovna-zavierka-podnikatelov-pre-rok-2010_DAU31734.aspx

ale je ich oveľa viacej, len pohľadať...
srska
10.11.11,09:50
KEJKA
10.11.11,09:56
to srska - odkaz je pre registrovaných, resp. platiteľov toho portálu...................
martinaNAV
12.11.11,13:09
Každý okolo mňa vraví len počkaj kým prídu závierky tak som toho tiež už začala báť...:) Samantha ako to teraz vidíš ty po svojej prvej závierke čo by si už robila inak
ďakujem
martinaNAV
12.11.11,13:10
ďakujem všetkým za odpovede a rady a som vďačná aj za každú ďalšiu čo pribudne
Sarlotka
12.11.11,13:31
mna co este tak napada tiez mam len dve uct. zavierky za sebou, taktiez poznam pocity z pribliziach sa uctovnych zavierok...:) nastastie mam pri sebe kontrolu starsieho uctovnika...:)

vytlacit knihu dlh. majetku s rozpisom danovych a uctovnych odpisov a prekontrolovanie ci su uctovne spravne zauctovane, ci su dobre danove vypocitane , vycislenie rozdielu mezdi danovymi a uctovnymi...
zk24
12.11.11,13:38
Hlavne nenechať si všetko na marec. Začnite v januari a nemusíte to hned odovzdať, majte to na stole len tak vyplnene, možno Vás veľa vecí napadne ešte do marca.

Mňa vždy napadne, že som na niečo zabudla až ked to vsetko vytlačím. A vidím to na papieri.*
KEJKA
12.11.11,13:38
netreba sa báť, ale naozaj je lepšie, ak prvý rok pri závierkách ti asistuje starší, skúsenejší účtovník, audítor. An nevieš, čo všetko sa dá prehliadnuť.
Ja si každý štvrťrok robím čiastkovú závierku, kontrolujem všetko, ako keby to bola koncoročná a k tomu kumulatívne - na polroka oba štvrťroky, k 30.9. všetky tri Q, a na konci roka zasa všetko spolu - ver vždy sa niečo nájde, aj ked sú to iba formálne maličkosti.
Sarlotka
12.11.11,13:50
teraz ma napadlo leasing....

preuctovanie dlhodobeho zavazku na kratkodoby ... riadok v suvahe....
474 dlhodoby zavazok (splatnost viac ako rok)
474 krátkodoby zavazok (splatnost do roka)
Sarlotka
12.11.11,13:51
dakujeme za podporu...:)
a aj za rady ktore tu casto od vas citame...:)
martinaNAV
15.11.11,18:36
ahojte, ešte by som Vás poprosila o radu ako správne "čítať" hlavnú knihu čo by mi tam malo hned napovedať, že niečo nie je vporiadku
Stefan2005
15.11.11,19:10
...poprosila o radu ako správne "čítať" hlavnú knihu čo by mi tam malo hned napovedať, že niečo nie je vporiadku

... rozsah kvalifikovanej odpovede by určite presiahol kapacitu možností tohoto príspevku.

...začínam kontrolou vyrovnanosti obratov a stavov strán MD a Dal, pokračujem vzťahmi medzi triedou 0 a odpismi, oprávok, kontrolou náväznosti účtou HUK na doklady (bankové výpisy, inventarizáciu účtov, ....), kontrolu stavu účtov, ktoré nemôžu vykazovať zostatky ku koncu roka, vzťahy v triede 4, náväznosť účtov triedy 5-6 na vykázaný HV, správnosť podsúvahovej evidencie, .... no a za tie roky som si zvykol, že každý účtovný softvér má svoje osobitosti, takže aj tieto veci kontrolujem....