zuziku
09.11.11,20:39
prekročíme obrat pre povinnú registráciu v novembri takže od 1.12. sa zaregistrujeme za platiteľa DPH.Neviem si dať rady s určením dátumu dodania služieb, lebo máme takých kde je určený mesačný paušál za účto ale mzdy im fakturujeme podľa počtu výplat, takže to viem asi 5.po skončení mesiaca ale aj tých ktorí sa fakturujú podľa riadkov v denníku, a to teda viem niekedy až 20. ako správne určiť dátum dodania služby ? u niektorých klientov ani nemáme zmluvu. ako to robíte vy v praxi ?
Ja si myslím že keď vystavím faktúry, vtedy je aj dátum dodania, ale keď v decembri začnem vystavovať faktúry za november už musia byť s DPH ?
a ešte sa dohadujem s jedným neplatcom DPH že dohodnutá suma je suma s DPH, u platiteľov to riešime že na dohodnutú sumu dáme DPH ale tento je neplatca a nehce viac platiť, mne však potom vychádza strašne malá suma do výnosov za takéto účtovníctvo.
dakujem vám za príspevky, lebo už som úplne zúfalá, kvôli jednej jednorázovej rekonštrukcii účta som prekročila obrat a takéto starosti
KEJKA
09.11.11,20:04
nie je čo závidieť, ale ako vieš, že budeš platca od 1.12.?? Ja by som to neuponáhľala. Ak prekročíte obrat až v novembri, tak si povinná podať žiadosť o registráciu do 20.12.
So spätným dátumom ťa nezaregistrujú, takže možno to bude až od 1.1.2012.
potom budeš fakturovať tak, že ak dáš dátum dodania po dátume registrácie, tak na faktúre uvedieš aj DPH. Ak uvedieš dátum dodania pred dátumom registrácie /rozhoduje dátum na kartičke s ičDPH/, tak to bude ešte bez DPH.
dátum dodania určuješ podľa skutočného dátumu dodania služieb alebo podľa dátumu, kedy si oprávnená fakturovať, takže napr. 25./odovzdanie DPH/, 30-31 - posledný deň v mesiaci, mzdy bud dňom odovzdania miezd, alebo tiež posledný kalendárny deň mesiaca, v ktorom si mzdy spracovala. nerozhoduje, že si robila doklady za predchádzajúci mesiac, klient ti platí za prácu v aktuálnom mesiaci.
klienti-platitelia DPH - máš to bez problémov, podľa uvedených pravidiel. nezabudni si urobiť s nimi dodatky ku zmluvám a tam si dohodni pravidlá fakturácie.
klienti bez zmluvy - fakturuješ na základe objednávky? vystavíš faktúru podľa vyššie uvedených pravidiel, ale dohodou, alebo uzavri zmluvu, kde už DPH budeš riešiť.
Neplatiteľ DPH - tam je to ťažké, jemu sa skutočne cena predraží o DPH, takže pre tento rok by som sa s ním dohodla na fakturácii za komplet spracovanie účtovníctva 2011, to mu ešte vyfakturuješ bez DPH s tým, že rok 2012 bude musieť riešiť s inou účtovníčkou. Ak je s tebou spokojný a bude chcieť pokračovať, tak sa dohodnete. to navýšenie o DPH si rozdelíte napoly, pre začiatok a o rok mu trochu zvýšiš cenu, a postupne stratu vyrovnáš. Sama musíš vedieť, nakoľko je rentabilný. Alebo to rieš, ak je cena skutočne taká nízka, že mu to budeš robiť na DPČ.
lorencovaM
10.11.11,06:46
Dobrý deň,...mam známu a od 1.1.2010 - 31.12.2010 mala obrat 43 000 EUR . No , od 1.1. 2011 - tohto dňa ma obrat 45 000 eur. Kedy sa treba zahlásit na Danovy úrad ako platca DPH ,..nakolko je v zákone písané dosiahla najviac za 12 predchádzajúcich po sebe kalendárnych mesiacoch 49 790 eur.
Už sa teda mala?...
alebo
až od 1.1.2011 ....presiahne sumu 49 790 eur???
JAJA11
10.11.11,06:59
Dobrý deň,...mam známu a od 1.1.2010 - 31.12.2010 mala obrat 43 000 EUR . No , od 1.1. 2011 - tohto dňa ma obrat 45 000 eur. Kedy sa treba zahlásit na Danovy úrad ako platca DPH ,..nakolko je v zákone písané dosiahla najviac za 12 predchádzajúcich po sebe kalendárnych mesiacoch 49 790 eur.
Už sa teda mala?...
alebo
až od 1.1.2011 ....presiahne sumu 49 790 eur???

vždy sa kontroluje 12 predchádzajúcich mesiacov, teraz treba skontrolovať za 11/2010 - 10/2011, ak presiahne sumu 49790 za tieto mesiace, tak sa stáva platcom DPH, ak nepresiahne, treba skontrolovať 12/2010 - 11/2011 atď... :)

Teoreticky mohla presiahnuť DPH aj skôr, treba kontrolovať každý mesiac, trebárs už aj v marci mohla mať príjmy vyššie ako 49 790, pri takýchto obratoch treba DPH kontrolovať každý mesiac.
babi2
10.11.11,07:07
QUOTE=lorencovaM;1890871]Dobrý deň,...mam známu a od 1.1.2010 - 31.12.2010 mala obrat 43 000 EUR . No , od 1.1. 2011 - tohto dňa ma obrat 45 000 eur. Kedy sa treba zahlásit na Danovy úrad ako platca DPH ,..nakolko je v zákone písané dosiahla najviac za 12 predchádzajúcich po sebe kalendárnych mesiacoch 49 790 eur.
Už sa teda mala?...
alebo
až od 1.1.2011 ....presiahne sumu 49 790 eur???[/QUOTE]
Prihlásiť na DÚ sa musí do 20. dňa nasledujúceho mesiaca od zistenia, že jej obrat za posledných 12 mesiacov presiahol sumu 49 790 €, tzn., že ak zistí v 11. mesiaci túto skutočnosť, tak sa musí prihlásiť do 20. 12. a nie až 1.1. Zákon hovorí o najviac 12 mesiacov po sebe idúcich, ale môže nastať aj situácia, že tento obrat sa presiahne aj za 3 po sebe idúce mesiace.
Zákon o DPH
§ 4


(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.
JAJA11
10.11.11,07:14
nie je čo závidieť, ale ako vieš, že budeš platca od 1.12.?? Ja by som to neuponáhľala. Ak prekročíte obrat až v novembri, tak si povinná podať žiadosť o registráciu do 20.12.
So spätným dátumom ťa nezaregistrujú, takže možno to bude až od 1.1.2012.
potom budeš fakturovať tak, že ak dáš dátum dodania po dátume registrácie, tak na faktúre uvedieš aj DPH. Ak uvedieš dátum dodania pred dátumom registrácie /rozhoduje dátum na kartičke s ičDPH/, tak to bude ešte bez DPH.
dátum dodania určuješ podľa skutočného dátumu dodania služieb alebo podľa dátumu, kedy si oprávnená fakturovať, takže napr. 25./odovzdanie DPH/, 30-31 - posledný deň v mesiaci, mzdy bud dňom odovzdania miezd, alebo tiež posledný kalendárny deň mesiaca, v ktorom si mzdy spracovala. nerozhoduje, že si robila doklady za predchádzajúci mesiac, klient ti platí za prácu v aktuálnom mesiaci.
klienti-platitelia DPH - máš to bez problémov, podľa uvedených pravidiel. nezabudni si urobiť s nimi dodatky ku zmluvám a tam si dohodni pravidlá fakturácie.
klienti bez zmluvy - fakturuješ na základe objednávky? vystavíš faktúru podľa vyššie uvedených pravidiel, ale dohodou, alebo uzavri zmluvu, kde už DPH budeš riešiť.
Neplatiteľ DPH - tam je to ťažké, jemu sa skutočne cena predraží o DPH, takže pre tento rok by som sa s ním dohodla na fakturácii za komplet spracovanie účtovníctva 2011, to mu ešte vyfakturuješ bez DPH s tým, že rok 2012 bude musieť riešiť s inou účtovníčkou. Ak je s tebou spokojný a bude chcieť pokračovať, tak sa dohodnete. to navýšenie o DPH si rozdelíte napoly, pre začiatok a o rok mu trochu zvýšiš cenu, a postupne stratu vyrovnáš. Sama musíš vedieť, nakoľko je rentabilný. Alebo to rieš, ak je cena skutočne taká nízka, že mu to budeš robiť na DPČ.

Podľa mňa to nie je až taká pravda, že sa na tomto účtovníctve prerobí plná suma... veď doteraz sa DPH neuplatňovala. Takže príjem bol vyfaktúrovaná suma napr. 120 EUR - nakúpený tovar(vrátane DPH) napr. 84 EUR. ). Ak sa človek stane platcom DPH, tak dotyčnému vyfaktúruje 100 EUR + 20 DPH a uplatní si náklady 70 EUR a DPH 14 EUR.
Pokiaľ bol neplatca DPH, tak zarobil 36 EUR, ak bude platiteľ DPH, tak bude príjem len 30 EUR, čiže stratí len časť z príjmov. Preto by som sa s tým neplatiteľom bavila a dvihla by som mu cenu len o DPH z mojej pridanej hodnoty :o
ekopo
10.11.11,07:18
k prvej otázke: účtovník, resp.účtovná firma ktorá dosiahla obrat 50.000,- € a nevie si rady s takýmto malým problémom (aj keď je tam možno nejaká rekonštrukcia účtovníctva.)....................no neviem....
KEJKA
10.11.11,07:21
Podľa mňa to nie je až taká pravda, že sa na tomto účtovníctve prerobí plná suma... veď doteraz sa DPH neuplatňovala. Takže príjem bol vyfaktúrovaná suma napr. 120 EUR - nakúpený tovar(vrátane DPH) napr. 84 EUR. ). Ak sa človek stane platcom DPH, tak dotyčnému vyfaktúruje 100 EUR + 20 DPH a uplatní si náklady 70 EUR a DPH 14 EUR.
Pokiaľ bol neplatca DPH, tak zarobil 36 EUR, ak bude platiteľ DPH, tak bude príjem len 30 EUR, čiže stratí len časť z príjmov. Preto by som sa s tým neplatiteľom bavila a dvihla by som mu cenu len o DPH z mojej pridanej hodnoty :o
všeobecne máš pravdu, ale pozri si názov témy. Platiteľom sa stane účtovník, takže aký tovar?
DPH z nejakého toho pera a kancelárskych potrieb ho nevytrhne. Je to zabehnutá firma, nepôjde ihned kupovať počítače, tlačiarne, či nové auto.
Dá sa predpokladať, že vybavená základnými potrebami je, dokupuje drobný prevádzkový materiál.
Takže DPH na vstupe síce nejaká bude, ale to je zanedbateľná suma.
JAJA11
10.11.11,07:29
všeobecne máš pravdu, ale pozri si názov témy. Platiteľom sa stane účtovník, takže aký tovar?
DPH z nejakého toho pera a kancelárskych potrieb ho nevytrhne. Je to zabehnutá firma, nepôjde ihned kupovať počítače, tlačiarne, či nové auto.
Dá sa predpokladať, že vybavená základnými potrebami je, dokupuje drobný prevádzkový materiál.
Takže DPH na vstupe síce nejaká bude, ale to je zanedbateľná suma.

súhlasím, ak je to paušalista a kvôli tomuto bude musieť prejsť na skutočné výdavky tak to bude ešte horšie :o
zuziku
11.11.11,20:46
k prvej otázke: účtovník, resp.účtovná firma ktorá dosiahla obrat 50.000,- € a nevie si rady s takýmto malým problémom (aj keď je tam možno nejaká rekonštrukcia účtovníctva.)....................no neviem....
takéto komentáre mám najradšej. ja nehovorím že to nevyriešime len som bola zvedavá na váš názor a prípadné príklady z praxe. a problém to určite nie je malý, už som sa o tom bavila s dvoma danovými poradcami a audítorom a nemám jednoznačné stanovisko. možno len tvoj komentár je trocha, no neviem to ani pomenovať, mna sa to celkom dotklo. taky obrat by sme nedosiahli, keby sme boli len nejakí takí motáci. ostatným vám veľmi pekne ďakujeme
zuziku
11.11.11,20:48
Kejka to si trafila najväčšie náklady firmy mzdy a odvody, takže akéže veľká suma na odpočítanie
KEJKA
12.11.11,05:40
takéto komentáre mám najradšej. ja nehovorím že to nevyriešime len som bola zvedavá na váš názor a prípadné príklady z praxe. a problém to určite nie je malý, už som sa o tom bavila s dvoma danovými poradcami a audítorom a nemám jednoznačné stanovisko. možno len tvoj komentár je trocha, no neviem to ani pomenovať, mna sa to celkom dotklo. taky obrat by sme nedosiahli, keby sme boli len nejakí takí motáci. ostatným vám veľmi pekne ďakujemeno trochu si mimo, dotknutá nemáš byť prečo, ved si sama napísala
.................prekročíme obrat pre povinnú registráciu v novembri takže od 1.12. sa zaregistrujeme za platiteľa DPH. Neviem si dať rady s určením dátumu dodania služieb,

Fundovaný účtovník vie, že sa od 1.12. ťažko stane platiteľom DPH, môže to síce dosiahnuť, ak veľmi chce,
ale ak nechce, tak sa tomu vie vyhnúť plne v rámci zákona. Dokonca by si vedel zariadiť, aby sa kvôli jednorazovému príjmu nemusel registrovať, tiež v rámci zákona.
A druhá zdôraznená veta podporuje názor, ktorý sa ťa tak strašne dotkol. Ved konzultácia a nevedieť si dať rady sú diametrálne odlišné veci.
Ja sa vyhýbam konfrontáciám, snažila som sa odpovedať vecne k otázke, ale nedá mi, ked sa tak ohradzuješ.
Veď stačilo sformulovať otázku tak, ako si to naozaj myslela - teda požiadať o názory a príklady z praxe.
Nie je to ani tak otázka na audítora či daňovákov, určenie služby je jasné a to ostatné závisí od dohody s klientom.
zuziku
13.11.11,17:59
Kejka ale ja sa naozaj stanem platiteľom DPH od 1.12.2011. Pretože mi to viac vyhovuje, v decembri nás čakajú veľké nákupy takže si už môžem odpočítať DPH, už to mám zariadené a aj dátum dodania pri mojich službách vyriešený s daňovým poradcom.
ďakujem Vám za pomoc
KEJKA
13.11.11,18:47
OK, tak potom smelo do toho. Ved som napísala, že to sa dá zariadiť. TAk si si to zariadila, vidno, že sa vyznáš, gratulujem.
Potom však neplač nad jedným neplatiteľom a cenou voči nemu. Pôsobilo to, ako keby práve on a cena preňho bola pre teba likvidačná.
Ak nepristúpi na tvoje - povedzme - ústretové riešenie, tak ho pusť k vode.