rasto01
09.11.11,23:11
Mám taký problém dieta sa narodilo v roku 97 v roku 98 som podal návrh na zapretie otcovstva na generálnu prokuratúru avsak bolo to neskoro lebo vtedy to zákon umožnoval do pol roku dietata, matka nesúhlasila s krvnýmy testamy tak moj návrh zamietly potom som podal znova návrh na generálnu prokuratúru v roku 01 znovu nesúhlasila s testamy vždy tvrdila ze malý je chorý a nechce ho stresovat z doktormy.. Ked som s nou rozprával vždy mi povedala " ze vsak potom dame spravit testy" tak ma natahovala 14 rokou. Malý má teraz 14 rokou. teraz sa uz daju robit testy DNA a to uz sa nemoze vyhovarat ze ho nechce stresovat. Tak by som chcel dat spravit testy DNA je nejaký zákonný postup ako sa to dá spravit .???? (v case ked sa malý narodil a aj predtým sme spolu boly viac menej ako kamaráti .Otcovstvo som uznal súhlasným vyhlásením rodicov . Neskôr som sa podozvedal aké bola ona cislo ze spavala s kade kým a preto som dal návrh na zapretie.)
Dakujem
avalik
09.11.11,22:38
zakon o rodine:

§ 93
(1) Muž, ktorého otcovstvo bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov, môže otcovstvo pred súdom zaprieť do troch rokov odo dňa jeho určenia, len ak je vylúčené, že by mohol byť otcom dieťaťa; táto lehota sa neskončí pred uplynutím troch rokov od narodenia dieťaťa.


Zapretie otcovstva na návrh dieťaťa
§ 96(1) Ak je to potrebné v záujme dieťaťa a ak uplynula rodičom dieťaťa lehota ustanovená na zapretie otcovstva, môže súd na návrh dieťaťa rozhodnúť o prípustnosti zapretia otcovstva. V tomto konaní musí byť maloleté dieťa zastúpené kolíznym opatrovníkom.

(2) Ak súd rozhodne tak, že návrhu podanému podľa odseku 1 vyhovie, a určí, že zapretie otcovstva po uplynutí zákonnej lehoty je v záujme dieťaťa, môže dieťa po právoplatnosti tohto rozhodnutia podať návrh na zapretie otcovstva.
rasto01
14.11.11,19:35
dakujem za odpoved ale to vsetko viem . ja by som chcel vediet co sa s tym da robit dalej .Ta k.... ma len vlaci po sudoch za vyzivne ale ked jej poviem o testoch tak ma vzdy vysmeje . neni nejaka zákonná možnost ako dosiahnut tie testy?? prípadne podat na nu nejaké trestné oznámenie ze mi bráni (v neviem com podla zákona ,neexistuje na to nejaký zákon?) ja uz som z toho hotový.
avalik
14.11.11,20:29
dakujem za odpoved ale to vsetko viem . ja by som chcel vediet co sa s tym da robit dalej .Ta k.... ma len vlaci po sudoch za vyzivne ale ked jej poviem o testoch tak ma vzdy vysmeje . neni nejaka zákonná možnost ako dosiahnut tie testy?? prípadne podat na nu nejaké trestné oznámenie ze mi bráni (v neviem com podla zákona ,neexistuje na to nejaký zákon?) ja uz som z toho hotový.

no podla mna nic kedze si otcovstvo nezaprel do troch rokov od suhlasneho vyhlasenia

testy DNA si mozes dat urobit, ale nemyslim si, ze sa tym zbavis otcovstva - jedine prichadza do uvahy zapretie otcovstva na navrh dietata - a ci to je realne, musis vediet ty
arizona
14.11.11,20:59
Myslim, ze si nepomozes a vyzivne budes musiet platit aj nadalej.
Sud v takychto pripadoch rozhoduje v prospech a v zaujem dietata. /neriesi teba a tvoju ex.../

Keby sa ti aj na zaklade testov podarilo dokazat, ze dieta nie je tvoje, neznamena to automaticky, ze prestanes aj platit vyzivne.


Spasit by ta mohlo jedine to,keby si tvoja ex nasla ineho obetneho baranka,alebo by sa ozval skutocny biologicky otec a zacal sa domahat svojich prav na dieta.