bibitraub
10.11.11,09:44
Dobrý deň,
teraz som v pomykove a neviem či mi ako dodávateľ sa zúčastňujeme trojstranného obchodu...

firma-IČ DPH na Slovensku- predáva tovar holandskej firme IČ DPH v Holandsku
slovenská firma fakturuje holandskej firme ale miesto vykládky tovaru bude vo francúzsku v inej firme IČ DPH vo francúzsku. Holadská firma bude faktúrovať francúzskej. Čiže tovar od nás ide do francúzska ale faktúrujeme holandanom.

Z pohľadu dph aké dodanie tovaru my uskutočnujeme: §43 alebo §45 trojstranný obchod.

myslím si že §45 je v opačnom garde, my by sme museli byť prvý odberteľ a fakturujeme druhemu odberateľovi kam išiel tovar priamo od prvého dodávateľa.

Prosím usmernite ma. Ďakujem.
KEJKA
10.11.11,08:54
pre 3T obchod musia byť splnené tieto podmienky §45
(1) Trojstranným obchodom sa rozumie obchod, ak

a) sa na obchode zúčastňujú tri osoby a predmetom obchodu je dodanie toho istého tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený priamo od prvého dodávateľa k druhému odberateľovi z jedného členského štátu do iného členského štátu,
b) osoby zúčastnené na obchode sú identifikované pre daň v troch rôznych členských štátoch,
c) prvý odberateľ nie je identifikovaný pre daň v členskom štáte druhého odberateľa a voči prvému dodávateľovi a druhému odberateľovi použije rovnaké identifikačné číslo pre daň,
d) tovar odoslal alebo prepravil prvý dodávateľ alebo prvý odberateľ, alebo iná osoba na ich účet,
e) druhý odberateľ použije identifikačné číslo pre daň pridelené členským štátom, v ktorom sa odoslanie alebo preprava tovaru skončí, a
f) druhý odberateľ je osobou povinnou platiť daň.
==============
takže si doplň informácie, ty si podľa popisu v pozícii 1.dodávateľa, ak ide o 3T dodanie,
H nemusí platiť daň, platí ju až F=druhý odberateľ.

V zásade pre Teba sa nič nemení, odvolávka na 3T dodanie musí byť uvedená na faktúre druhého dodávateľa, teda H:
(3) Pri trojstrannom obchode prvý odberateľ vyhotoví pre druhého odberateľa faktúru, ktorá nebude obsahovať sumu dane a v ktorej uvedie, že ide o trojstranný obchod.
.
bibitraub
10.11.11,09:15
Kejka čiže ak som to správne pochopila, ja vystavím faktúru holandanovi (1.odberateľ) a na nej bude odvolávka na §43 dodanie tovaru do EU.
§45 si rieši vo svojej fakturácii holandan ked bude faktúrovať francúzovi, tak je to?

v dph priznaní ja uvediem sumu z mojej vystavenej faktúry do riadku: 16 a tak isto túto sumu uvediem v súhrnnom výkaze bez kódu?
Ďakujem za odpoveď a trpezlivosť