kajanka78
10.11.11,10:01
Dobry den


Chcela by som sa informovat ohladne nasedovnej situacie.
Som vydata, ale s manzelom uz nezijem(cakame na termin rozvodoveho konania zo sudu), s priatelom cakame dieta, Nakolko podla zakona
dcera by mala mat automaticky manzelove priezvisko, chcela by som sa informovat ako mame v nasledovnej veci postupovat.
Mam prist s manzelom ku Vam na matriku a spisat zapretie otcovstva a potom nasledne s partnerom na urcenie otcovstva?
nerada by som po porode riesila opletacky s rodnym listom

na nete som citala ze ide to aj bez sudu, vydanim MU, vola sa to: Urcenie mena a priezviska pred narodenim dietata, MU a matrika sa tvari ze o nicom takpom este nepoculi, poprosim o radu, dakujem
Stanislav 1975
10.11.11,09:16
Dobry den


Chcela by som sa informovat ohladne nasedovnej situacie.
Som vydata, ale s manzelom uz nezijem(cakame na termin rozvodoveho konania zo sudu), s priatelom cakame dieta, Nakolko podla zakona
dcera by mala mat automaticky manzelove priezvisko, chcela by som sa informovat ako mame v nasledovnej veci postupovat.
Mam prist s manzelom ku Vam na matriku a spisat zapretie otcovstva a potom nasledne s partnerom na urcenie otcovstva?
nerada by som po porode riesila opletacky s rodnym listom

na nete som citala ze ide to aj bez sudu, vydanim MU, vola sa to: Urcenie mena a priezviska pred narodenim dietata, MU a matrika sa tvari ze o nicom takpom este nepoculi, poprosim o radu, dakujem
To nieje také jednoduché ako si myslíš- po porode bude automaticky zapísané do rodného listu manželové priezvisko a až potom súdne sa to bude riešiť- tu nepomožu žiadne také zapretia otcovstva na matrike a pod.- na to sa neprihliada...
A preto majú úplnú pravdu na matrike- keď sa "tvária", že o niečom takom nepočuli- lebo ani nemohli,lebo sa to nedá...- všetko musí ísť cez súd....
jurmiro
10.11.11,20:31
Súhlasím, ak sa narodí dieťa počas manželstva, otcovstvo v každom prípade svedčí manželovi matky. Zapretie otcovstva je možné len na súde, v súdnom konaní, po narodení dieťaťa.
Pred narodením dieťaťa je možné na matrike len určiť otcovstvo dieťaťa súhlasným vyhlásením rodičov, ale to len v tom prípade, ak matka nie je vydatá a otcovstvo nesvedčí jej manželovi.
marjankaj
10.11.11,21:49
Zákon o rodine 36/2005
http://www.zbierka.sk/Default.aspx?sid=15&PredpisID=18474&FileName=05-z036&Rocnik=2005&AspxAutoDetectCookieSupport=1

Druhý oddiel
Určenie a zapretie otcovstva


§ 84
Otcovstvo sa určuje na základe domnienok otcovstva ustanovených v tomto zákone súhlasným vyhlásením rodičov alebo rozhodnutím súdu.

------------------------

Otcovstvo určené súhlasným vyhlásením rodičov

§ 90
Ak nie je otcovstvo určené podľa domnienky otcovstva manžela matky, možno ho určiť súhlasným vyhlásením oboch rodičov.

§ 91
(1) Za otca sa považuje muž, ktorého otcovstvo bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov.

(2) Súhlasné vyhlásenie rodičov musí byť urobené pred matričným úradom alebo pred súdom.

(3) Maloletý rodič môže urobiť súhlasné vyhlásenie iba pred súdom.

(4) Vyhlásenie matky nie je potrebné, ak nemôže pre duševnú poruchu posúdiť význam svojho konania alebo ak je zadováženie jej vyhlásenia spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou.

§ 92
Súhlasným vyhlásením rodičov možno určiť otcovstvo k dieťaťu ešte nenarodenému, ak je už počaté.
Chobot
11.11.11,09:15
Dobry den


Chcela by som sa informovat ohladne nasedovnej situacie.
Som vydata, ale s manzelom uz nezijem(cakame na termin rozvodoveho konania zo sudu), s priatelom cakame dieta, Nakolko podla zakona
dcera by mala mat automaticky manzelove priezvisko, chcela by som sa informovat ako mame v nasledovnej veci postupovat.
Mam prist s manzelom ku Vam na matriku a spisat zapretie otcovstva a potom nasledne s partnerom na urcenie otcovstva?
nerada by som po porode riesila opletacky s rodnym listom

na nete som citala ze ide to aj bez sudu, vydanim MU, vola sa to: Urcenie mena a priezviska pred narodenim dietata, MU a matrika sa tvari ze o nicom takpom este nepoculi, poprosim o radu, dakujem

Nabudúce skôr, než zadáš novú tému, pozri, či neexistuje podobná, staršia. O tomto sa na porade už veľakrát písalo, napr. tu:

http://www.porada.sk/t82688-urcenie-otcovstva-na-sude.html

http://www.porada.sk/t166527-papierovacky-pri-narodeni-dietata.html (http://www.porada.sk/t82688-urcenie-otcovstva-na-sude.html)