maska2
10.11.11,13:02
Ahojte, keďže začínam a nie som si celkom istý,požiadam Vás o radu.Rozhodol som sa kúpiť automobil, ktorý dám na podnikanie. Som mesačný platca DPH , súčasne kúpim zimné pneumatiky - nie sú súčasťou automobilu. Budem mať dve faktúry.
Čo s odpismy? Budú pneumatiky súčasťou odpisu? Automobil, ešte nie je zaradaný, vyplácam zajtra. Akú mám povinnosť voči DÚ? Ďakujem Tóno:confused:
Tweety
10.11.11,13:25
Ahojte, keďže začínam a nie som si celkom istý,požiadam Vás o radu.Rozhodol som sa kúpiť automobil, ktorý dám na podnikanie. Som mesačný platca DPH , súčasne kúpim zimné pneumatiky - nie sú súčasťou automobilu. Budem mať dve faktúry.
Čo s odpismy? Budú pneumatiky súčasťou odpisu? Automobil, ešte nie je zaradaný, vyplácam zajtra. Akú mám povinnosť voči DÚ? Ďakujem Tóno:confused:
MV zaradíš do majetku do 1.OS a budeš odpisovať 4 roky. Z faktúry si uplatníš odpočet dph. Pneumatiky zaúčtuješ na 501AE, a rovnako uplatníš odpočet dph. Samozrejme, ako to všetko obstaráš od platiteľa dane. Voči DÚ máš oznamovaciu povinnosť- do 30 dní oznámiť vznik daňovej povinnosti.
maska2
11.11.11,06:15
Ďakujem Twety , len si chcem ujasniť ešte tie pneumatiky.Veľa som toho čítal , názory sa skutočne rôznia. Auto ešte nemám na značkách a zimne pneu zakúpené v ten istý deň. Nema sa to odrsiť vo vstupnej cene automobilu? môžem ich teda dať priamo do nákladov? Nechcem spraviť hneď na začiatku nejakú chybu.Ďakujem Tóno
KEJKA
11.11.11,06:25
áno, je veľa diskusií o tých nešťastných pneumatikách a prípadnom T.Z. Vždy som tvrdila, že patria do nákladov, auto nejazdí na 8 ks kolesách...........
Lenže ty si ich kúpil v jeden deň, resp. ešte pred zaradením auta do užívania. Tento jednorazový nákup /auto+pneu/ ti ako celok zabezpečuje dlhšiu životnosť, ubehne celkov dlhší čas, kým vyvstane potreba kúpiť ďalšie pneu.
S ohľadom na tieto skutočnosti by som zaradila auto v ocenení spolu s tými pneumatikami tak, že na karte bude ako príslušenstvo uvedené 4ks pneumatík. Je pravdepodobné, že ich aj počas celej doby odpisovania - 4 roky - budeš využívať. tento postup nie je chybný, určite ti ho nenapadne nik z DU a podľa mňa aj lepšie zodpovedá skutočnosti.
Zaúčtovanie priamo do spotreby - závisí, kto a ako ti to odobrí, ako si to obhájiš, zákon to nezakazuje, ale je to citlivá záležitosť.
Tweety
11.11.11,06:35
Ďakujem Twety , len si chcem ujasniť ešte tie pneumatiky.Veľa som toho čítal , názory sa skutočne rôznia. Auto ešte nemám na značkách a zimne pneu zakúpené v ten istý deň. Nema sa to odrsiť vo vstupnej cene automobilu? môžem ich teda dať priamo do nákladov? Nechcem spraviť hneď na začiatku nejakú chybu.Ďakujem Tóno Nie, určite nie sú súčasťou OC MV a už vôbec nie jeho TZ, prečo odpisovať pneumatiky, ktoré sa môžu opotrebovať skôr, ako MV. Je to priamy náklad.
KEJKA
11.11.11,06:43
nie je to TZ, súhlasím, ale môže to byť súčasťou ocenenia.
Aj keby to bolo "len" na základe vlastného rozhodnutia vo firme.
určite by som pneu nedávala samostatne na kartu, ale kedže boli kupované spolu s autom, nemohli byť v tom istom okamihu aj "spotrebované".
Nuž máš dva protichodné názory, treba si vybrať. Ani jeden nie je vyložené chybný, tak si s tým nerob starosti.
maska2
14.11.11,10:49
Ja Vám ďakujem obom za názory, chcem to spraviť dobre.A čo keby som to spravil tak, že auto mám na značkách a až potom si dám vystaviť fa za dodané zimné pneu???
A ešte jedna vec kolky, ktoré potrebujem k vybaveniu značiek mi vstupujú do obstarávacej ceny auta? Ďakujem, Tóno
KEJKA
14.11.11,11:01
áno, vstupujú.