robrox_flash
10.11.11,17:19
Zdravím,
prosim nevie mi niekto odporucit/poradit ci je lepsie na vyvrtanú studnu /vrt/ pouzit cerpadlo alebo domacu vodaren?
Vrt je hlboky 15m
voda je na 12m
priemer vrtu je 20cm
vzdialenost od domu je 80m
teren je taky, ze by cerpadlo/vodaren netahali vodu do kopca ale malým spadom. teda dom je nizsie polozeny oproti studni.
Potrebujem to spravit co najekonomickejsie kedze niesom v dobrej financnej situacii.
Dakujem za rady postrehy napady :)
pyrit
05.03.12,06:23
Vidím 2 možnosti: 1) Ponorné čerpadlo - problém je že tam máte malý stĺpec vody (len 3 m) - je potrebné zabezpečiť aby nešlo čerpadlo na sucho
2) ručná pumpa s výtlačným piestom
Domáca vodáreň sa nebude dať použiť, lebo saním vodu z 12 m nedostanete.
amoo
08.03.12,05:08
Ja som spustil ponorne čerpadlo z plavákom skoro na same dno studne, použil som obyčajnú primeranú hadicu,
priemer hrúbky hadíc trubiek podľa typu - prietoku čerpadla aby nebolo zaťažované,nepoškodilo sa
zapínam ho vypínačom ktorý som umiestnil na mne najvhodnejšom mieste (ja zapínam na dvoch miestách)
(môžte zabezpečiť aj samostatnou el poistkou)
od studne k domu pomocou PE trúbky v zemi
môžte si nainštalovať ešte nádrž aby ste vodu mohli využívať samospádom,
prípadne do nádrže namontovať el . spínací plavák aby nádrž bola plná cca 1/2-3/4
a cca 15% od vrchu nádrže namontovať bezpečnostnú odtokovú rúrku kvôli nebezpečiu zaplavenia,
niet nad vlastný zdroj vody, hoci len na účely priemyselnej vody.
je to radosť takúto vec realizovať,
manželka si to nevie vynachváliť, ešte som aj urobil dvojcestný ventil takže si vodu nasmeruje aj na záhradu...
myslieť na realizáciu funkčnosti systému počas mrazov
tienik
08.03.12,08:09
ponorne cerpadlo, tlakova nadoba, tlakovy spinac a trubky okolo toho
jedine rozumne riesenie.

Otvoreny system ani nahodou