kimart
11.11.11,07:21
Ahojte, poprosím o radu, nie som si istá, či účtujem správne:
firma nakupuje kreslá OC: 700€ 504/321
podľa požiadaviek klientov dáva tieto kreslá dodatočne prečalúniť: 200€ 504/321
( a tu som napochybách, či to nedávať cez 518)?! Je vcelku možné, že ku koncu roka príde fa za prečalúnenie kresla, no mi ho vyskladníme a predáme až nasledujúci rok. Potom to mám riešiť cez časové rozlíšenie?
KEJKA
11.11.11,06:32
účtuješ zrejme spôsobom B.
dodatočné prečalúnenie je možné dávať aj na 518, ale aj na 504, ved je súčasťou ocenenia tovaru. je tu aj otázka, či prečalúnením už nejde o výrobok - ved to nieje tovar v nezmenenom stave, či?
je to zaujímavý prípad už s ohľadom na spôsob B účtovania a podľa mňa neurobíte chybu, ak si postup popíšete v internej smernici.
časové rozlíšenie by som nevolila. Ide o zásoby a pri spôsobe B je povinná inventúra k 31.12.
Skladová evidencia je v každom, prípade povinná, tak presne budete vedieť, ktoré kreslá sú "originál", ktoré prečalúnené a zostávajú na sklade. zásoby oceníš podľa skutočných nákladov a zaúčtuješ 132/504.
kimart
11.11.11,07:11
Ďakujem, takto som sa nato nepozerala, či ide o výrobok?! Hm, myslím, že tovar, je to externá úprava tovaru podľa požiadaviek klienta, na výrobku sa vpodstate nič nemení, asi len vzhľad? Prosím môže sa ktomu, ešte niekdo vyjadriť?
KEJKA
11.11.11,07:22
mne tá 504 tiež lepšie sedí.
Ako to funguje?
Zákazník si vyberie kreslo, ale chce iné čalúnenie, tak vy to objednáte, lenže za to iné čalúnenie príde osobitná faktúra?
Alebo ponúkate kreslo a zákazník si môže vybrať čalúnenie a vy mu to čalúnenie osobitne objednáte?
Ja som si najskôr myslela, že kreslo má čalúnenie, ktoré sa "demontuje" a dá sa iné........
tak neviem.
Halli
11.11.11,07:24
...viem že to neradi zadavatelia tém, ak ich niekto opravuje, ale prosím účtuj čalúnenie, nie čalúdnenie, lebo nebudú daňováci vedieť, čo to je :D
KEJKA
11.11.11,07:32
ale ja som nikdy čaludnenie nepočula, aj tvoj výraz som si prečítala ako čalúnenie, takže som sa asi riadila "čítam ako píšem, resp. počujem ja"?
Halli
11.11.11,11:25
Kejka, písala som pre zadavateľku témy, nie pre teba ...a ona si to už všimla a opravila to, len v opakovačke témy to nejde...tak som rada, že to zobrala fajn, tak to má byť