23mirka
11.11.11,13:24
Dobrý deň, ani neviem ako začať a či správne píšem.
Chcela by som sa informovať ohľadom bytu. Manžel odišiel zo spoločného bytu, ktorého je vlastníkom a doteraz býva inde. Máme jedného syna 17 r. Manžel dostal byt po svadbe darom od mami. Ja mám v ňom vecné bremeno s doživotným užívacím právom na dve izby s príslušenstvom, také isté vecné bremeno má svokra na jednu izbu s príslušenstvom. (byt je 3izbový)
Môžem poprosiť poradiť ako to bude pri prípadnom rozvode s bytom? Na čo mám so synom nárok. Doteraz máme spoločný účet a všetko čo sa v byte prerobilo išlo zo spoločných peňazí. Postupne sme zrekonštruovali celý byt.
Doklady od toho samozrejme nemáme.Ďakujem za odpoveď.
Mirka
Mária27
11.11.11,12:39
Ak dostal byt manžel darovacou zmluvou len na jeho meno, byt je len jeho. Pri delení BSM sa zohľadní všetko, čo ste zo spoločného vložili do jeho výlučného majetku - polovicu z toho patrí tebe. Vloženú sumu musíte nejako vypočítať alebo odhadnúť.
Čo sa týka vecných bremien zapísaných v katastri, ak sa nedohodnete na zrušení jedného z nich alebo oboch, budeš bývať so svokrou:)
23mirka
11.11.11,12:55
chcem sa sýtať a nemám nárok na žiadnu inú náhradu? Keď tam mám doživotné užívacie právo?
Mirka
Tweety
11.11.11,12:57
chcem sa sýtať a nemám nárok na žiadnu inú náhradu? Keď tam mám doživotné užívacie právo?
Mirka Akú bytovú náhradu? veď máš právo doživotného bývania v dome, na peňažnú tú áno, odpovedala už Mária.
23mirka
11.11.11,13:05
mám na mysli to , že keď je manžel vlastník bytu a nebude chcieť, aby som tam so synom po rozvode bývala, či má povinnosť mi niečo na bávanie zabezpečiť?
Mária27
11.11.11,13:59
mám na mysli to , že keď je manžel vlastník bytu a nebude chcieť, aby som tam so synom po rozvode bývala, či má povinnosť mi niečo na bávanie zabezpečiť?
Keby si tam nemala vecné bremeno, musel by ti mažel zabezpečiť náhradný byt, aj keď je to len jeho vlastníctvo. To však znamená len toľko, že by ti našiel nejaký nájomný byt (čo dnes nie je problém) a ty by si si nájom normálne platila.
Keďže máš vecné bremeno (neviem, ako si k nemu prišla), musíte sa na jeho zrušení dohodnúť, teda máš právo klásť si podmienky. Bremeno môže zrušiť súd podľa § 151p ods. 3. Súd v rozhodnutí o zrušení bremena rozhodne aj o priznaní ti primeranej náhrady. Môže ísť o jednorazovú peňažnú náhradu (čosi ako odškodné), alebo o opakujúce peňažné plnenie (bude ti platiť nájom), alebo naturálne ti zabezpečí bývanie inak (napr. kúpi ti menší byt).