charvatka
11.11.11,14:46
Bývame v našom tehlovom bytovom dome (nie panelák) pomaly 30 rokov. V poslednom polroku sa šíri v celom našom dvojizbovom byte (aj v kúpelni najviac) počuť ho najmä v noci, pri zaspávaní musím mať zapnuté rádio, ale nadránom okolo 4-tej sa budím zase na monotónny vysokofrekvenčný zvuk-hluk, akoby zapnutého ventilátoru alebo chladničky, a znova zapínam rádio aby som ešte vôbec zaspala ...manžel to počuje tiež, napriek tomu že má slabší sluch. Pred rokom prebiehala montáž pomerových meračov na radiátory, ale myslím že problém nie je v radiátoroch. Hluk sa začal šíriť potom, ako nový majiteľ dvojpodlažného bytu pod nami urobil rekonštrukčné práce a údajne inštaloval podlahové alebo stropné kúrenie (presne nevieme), boli sme sa uňho pozrieť keď začal, síce mal odmontované radiátory a práve montoval kovovú konštrukciu vraj na zníženie stropu, lebo je nerovný, skratka nám zatajil a nechcel povedať že aké kúrenie inštaluje, práce nemal ohlásené na príslušnom stavebnom oddelení Miestneho úradu v Dúbravke (kde sa byt nachádza), kde sme sa informovali a kde nám odporučili obrátiť sa na správcu domu, ktorý ale o rekonštrukcii a montáži a zásahu do kúrenia vedel (najprv nám to tiež odtajil, ale v lete, keď som sa ho znova pýtala, potvrdil, že vraj robili v tom byte elektrické podlahové kúrenie - otázne je teda naozaj o aké kúrenie sa jedná) a dialo sa to s jeho tichým súhlasom, čo som na stavebnom úrade aj uviedla. Následne nám odporučili spísať petíciu s obyvateľmi domu a podať sťažnosť u nich na úrad aby ich mohli pokutovať - ale mne sa nejedná o pokutovanie a o eventuálnu pomstu zo strany nášho suseda - ide mi o zistenie a odstránenie neznesiteľného hluku, ktorý sa šíril už aj koncom leta, síce nie vždy, len občas, lebo vraj tieto vykurovacie systémy fungujú aj ako klimatizácia na ochladenie. Vie mi niekto v tomto našom neznesiteľnom trápení a probléme poradiť? Čo máme robiť ? Bojím sa o naše zdravie a nervy. Ďakujem.
misoft
11.11.11,16:00
keď som sa ho znova pýtala, potvrdil, že vraj robili v tom byte elektrické podlahové kúrenie - otázne je teda naozaj o aké kúrenie sa jedná)
Jediná možnosť, ktorá ma napadá: elektrické podlahové kúrenie môže byť napájané tzv. bezpečným napätím, pre ktoré je potrebný buď oddeľovací transformátor, alebo nízkym napätím - tiež je potrebný transformátor. Transformátor ako netočivý el. stroj, vydáva hluk (nízkej hodnoty) o určitej frekvencii. Stačí však, aby transformátory mali len trochu uvoľnené tranformátorové plechy jadra a hluk sa stáva priam neznesiteľným.

BTW: hluk nízkych frekvencií (také vydáva aj spomínaný transformátor) sa šíri veľmi ďaleko, využívajúc ako cestu často steny, trubky a pod.
lujza.j
11.11.11,16:09
Miško, dobre ak to je tak ako píšeš, dotyčný pán tento zvuk nepočuje?
charvatka
11.11.11,17:41
Vážený poraďák pán MISOFT, veľmi Vám ďakujem za odpoveď - ani neviete akú nádej ste nám dali v našom trápení, ktorá nám svitla vďaka Vašej odpovedi v tejto zdanlivo bezvýchodiskovej situácii...skúsim sa informovať u susedov, či nepočujú tiež podobný hluk aký sa šíri v našom byte a potom budem musieť navštíviť priamo suseda pod nami a oboznámiť ho s našim problémom - zatiaľ budem musieť ešte pár nocí vydržať a zaspávať so strachom pri zapnutom rádiu a následne sa budiť ráno skoro tak isto unavená ako v predchádzajúci večer.
Ozaj, tiež by som sa chcela opýtať, čo sa pýta lujza.j - či sa tento hluk nešíri aj priamo u suseda v jeho byte - síce ten byt je mezonetový, hore má kuchyňu, obývačku a kúpelňu, spálne sú pod tým, takže ak má ten spomínaný transformátor umiestnený na vrchnom podlaží kde je kuchyňa, obývačka a kúpelňa - tesne pod našim bytom (najväčší hluk sa šíri v kúpeľni) a hluk sa šíri len smerom hore, tak to zrejme nepočuje ? Bolo by to možné? Ďakujem veľmi ešte raz, s pozdravom charvatka
lujza.j
11.11.11,17:44
ja roky spávam so štupľami v ušiach:)môžem odporučiť, aspoň na dobu kým sa problém vyrieši.
charvatka
11.11.11,17:50
Ďakujem za radu od lujza.j - štuple do uší som si kúpila minulý týždeň v lekárni - tri druhy, voskové, latexové - žiaľ nepomáhajú, ani podušky na hlave - ten hluk je skratka neodstrániteľný.
SamuelSK
11.11.11,17:50
Vypol by som hlanve istice raz, a pocuval ci sa vypne aj zvuk, ak ano - mozno je to vskutku nejaky spotrebic.. Ak to teda nema na plyn.
charvatka
11.11.11,17:54
Ano to sme urobili ako prvé, v celom našom byte som raz ráno okolo 4-tej, keď som bola už zúfala, vypla všetky ističe v našom byte, hluk ale neprestal.
lujza.j
11.11.11,17:54
Ďakujem za radu od lujza.j - štuple do uší som si kúpila minulý týždeň v lekárni - tri druhy, voskové, latexové - žiaľ nepomáhajú, ani podušky na hlave - ten hluk je skratka neodstrániteľný.

no treba sa naučiť si ich dať správne do ucha:), ja som v poho spala ked sused oproti prerábal byt a bola to prerábka po cigáňoch! voskové nie je. ja používam tie čo majú jednu stranu rovnú a druhú doguľata :)
charvatka
11.11.11,17:59
Ano pani lujza.j - mám tie - jedna strana rovná, druhá guľatá - ostro zelenožlté z latexu, dávam si ich myslím správne - dosť hlboko, na to ešte podušky, tlmia síce aj rádio, ktoré mám zapnuté, len ten otrasný vysokofrekvenčný piskot je napriek tomu počuteľný.
Halli
11.11.11,18:01
no treba sa naučiť si ich dať správne do ucha:), ja som v poho spala ked sused oproti prerábal byt a bola to prerábka po cigáňoch! voskové nie je. ja používam tie čo majú jednu stranu rovnú a druhú doguľata :)

Luji to ťa obdivujem, lebo ja neznesiem v uchu žiadny cudzí predmet. Ja by som sa tak isto z toho zbláznila, lebo som citlivá na zvuky...Ale štuple to nemusia a ani nevyriešia. Treba ísť tvrdo po tom , čo to spôsobuje. Myslím že Miško je blízko. Vidíte sami čo sa deje v panelákoch , týždeň čo týždeň sú tu podobné témy ako sa susedia správaju v bytoch, ako nasilu robia v bytoch zásahy a to na čo neboli projektované a spôsobujú tým problémy ostatným. A mnohí sú ešte aj drzí a arogantní... vedela by som o tom písať román...no som zvedavá ako charvatka dopadne , držím palce.
charvatka
11.11.11,18:08
Ano, ja som na tom podobne, som citlivá na zvuky, najmä v noci - vadilo mi aj tykanie hodín - preto som ich nikdy v spálni nemala - tiež ťažko znášam niečo v ušiach, ale teraz v tejto situácii by som vydržala už hocičo, len aby sa odstránil ten monotónny hluk...
lujza.j
11.11.11,18:09
je to len o zvyku s nutnosti:( zaspím bez, ale ked sa v noci zobudím už bez nich nezaspím, lebo mi vadí akýkoľvek zvuk.ale budík z mobilu počujem:) ostatné odfiltrujem.
Gapo
11.11.11,18:12
Ano to sme urobili ako prvé, v celom našom byte som raz ráno okolo 4-tej, keď som bola už zúfala, vypla všetky ističe v našom byte, hluk ale neprestal.

Tie ističe treba vypnúť susedovi, predsa od neho to údajne ide.:cool:
Halli
11.11.11,18:12
Ano, ja som na tom podobne, som citlivá na zvuky, najmä v noci - vadilo mi aj tykanie hodín - preto som ich nikdy v spálni nemala - tiež ťažko znášam niečo v ušiach, ale teraz v tejto situácii by som vydržala už hocičo, len aby sa odstránil ten monotónny hluk...

Raz v noci ma zobudil hluk ...vybehla som z postele na chodbu, že čo sa deje a postupne po pivniciach som došla až tam kde máme prívod tepla. Hučal oventrop-ventil, miestnosť je úplne na opačnom konci paneláku asi 25 m od mojej spálne a počulo-rezonovalo to po celej dlžke paneláku...stačilo nim minimálne pohnúť a ustalo to.
Gapo
11.11.11,18:18
Nám to robí vyregulovaná vykurovacia sústava. Budí ma každé ráno, keď opäť nabiehajú po nočnom útlme.
charvatka
11.11.11,18:19
Aháááááá, ďakujem milý poraďák Gapo, ano ističe vypnúť v byte odkiaľ sa hluk asi šíri - ano už som pochopila - ked pojdem dole za ním, poprosiť ho, aby on vypol ističe....,
charvatka
11.11.11,18:22
Hej? Jooooj, a aký zvuk to vydáva? Podobný ako u nás? Monotónny, vysokofrekvenčný ? Skrátka ako v diaľke zapnutý ventilátor v kúpelni?
Halli
11.11.11,18:33
Hej? Jooooj, a aký zvuk to vydáva? Podobný ako u nás? Monotónny, vysokofrekvenčný ? Skrátka ako v diaľke zapnutý ventilátor v kúpelni?

Nie to bol dutý rachotivý zvuk, bola zlá poloha oventropu a keď pridali na kotolni tak ventil začal skučať...
Halli
11.11.11,18:35
Nám to robí vyregulovaná vykurovacia sústava. Budí ma každé ráno, keď opäť nabiehajú po nočnom útlme.
To robia stupačky, a ich uloženia v paneloch a zmena teplôt a zníženie prietokov v sústave...ááále veď to poznáš... robí to vo veľa domoch a len ťažké je to odstrániť.
charvatka
11.11.11,18:45
Vydržali by sme všetko, keby to bolo trebárs len ráno, kým nabehne kúrenie, ale toto je neustály, vytrvalý hluk - cez deň zanikne chvíľkovo v ostatných zvukoch, ale večer, keď všetko utíchne, nedá sa zaspať - je to skrátka na cvokáreň....
tienik
11.11.11,20:17
no, jedno je iste, elektrikce kurenie to nebude. Jednak 50Hz je dost hlboky zvuk, nie vysokofrekvencny a este k tomu som nevidel elektricke kurenie napajane cez trafo. To by bolo pomaly za pol obyvacky.
Tiez sa priklanam na stranu vodovodnych trubiek, niekedy ventily pri urcitom toku vody vedia vyludit kadejake zvuky. Neda sa aspon idenfikovat smer toho zvuku? Popripade miesta kde je najsilnejsi?
charvatka
11.11.11,20:48
Ďakujem milý poraďák tienik, je to zvuk intenzívny,vyšší a monotónny, ktorý jednoznačne a rozhodne identifikujem a pripisujem elektrickému zariadeniu, v žiadnom prípade nie prúdeniu vody - mám spoľahlivý sluch (pracujem s hudbou) - s vodou to nemá nič spoločné, aj keď ten intenzívny zvuk najviac počuť po otvorení šachtových dvierok v kúpelni - kde sa ten transformátor, alebo niečo podobné nachádza.
tienik
11.11.11,20:53
ono nehovorim ze to nemoze byt elektricke zariadenie - ale ak je, tak cosi rotacne. Proste stacionarne zariadnie typu transformator dokaze vydavat len zvuk presnej frekvencie 50Hz. Ak pracujes z hudbou, tak to by si asi vedela spolahlivo odhadnut. Este ma napada nejaky "kvalitny" impulzny zdroj. Ja mam napriklad tu pri PC jeden adapter, ktory ak vsetci spia pocujem piskat aj napriek beziacemu zdroju v PC. Tie zvuky su tak okolo 18 - 20 kHz. Je to skor z tej oblasti?
PASKOV
11.11.11,20:59
Osobně doporučuji oslovit odborníky např:

Ing. Juraj Šmelík. Bratislava
Hluk po inštalácii termostatických ventilov. www.thermo-eco.sk/publikacie

http://www.thermo-eco.sk

http://www.sbdtopolcany.sk/obnova-domov/
charvatka
11.11.11,21:04
Všetko vyťahujem na noc zo zásuviek.....
charvatka
11.11.11,21:05
Ďakujem za odpoveď a adresy pán PASKOV...
tienik
11.11.11,21:07
ok, ale ten zdroj moze byt aj u suseda dole, alebo vedla za stenou. Panelakove steny maju velmi zvlastne akusticke vlastnosti.
lujza.j
11.11.11,21:12
pani nebýva v klasickom paneláku
charvatka
11.11.11,21:12
Nie je to panelák, písala som úplne na začiatku, asi ste to nepostrehli...chcela by som poslať pochvalu pre pani lujza.j za jej ochotu a pohotové reakcie - pridať bodík, ale som tu pomerne nová a neviem ako na to, skratka neviem kam mám kliknúť sory:)
Kvaka
11.11.11,21:23
U nás takto pískala riadiaca jednotka na bezkontaktné kľúče, otvárame vchodové brány čipom, objavilo sa to krátko po ich inštalácii. Po výmene tejto jednotky ten nepríjemný zvuk zmizol. Chápem ťa, bol to naozaj nepríjemný vysokofrekvenčný zvuk, takže treba hľadať zdroj, odkiaľ sa šíri, nemusí súvisieť so susedom.
tienik
11.11.11,21:23
pardon, diskutujem na viacerych stranach, takze sem tam si to spatne spojim.
Kazdopadne, skusil by som ist za susedom, ci si vtedy nekupil daky novy spotrebic, alebo pripadne nerobil nejake osvetlenie na sposob bodoviek, popripade LEDiek.
charvatka
11.11.11,21:36
Ano, ano ďakujeeeeem, musím začať s pátraním, teda popýtať sa v prvom rade susedov - či náhodou nemajú podobný problém s hlučnosťou. Dobrú noc, nezvyknem takto neskoro sedieť pri PC, ale teraz sa obávam všetko vypnúť a zase počuť ten hrozný zvuk až do rána....:mee:
lujza.j
11.11.11,21:41
nezabudnite nám potom napísať rozuzlenie :)ak bude známe