matej37
11.11.11,17:56
Môžem umiestniť logo ktorejkoľvek banky na hlavnú stránku e-shopu? Bude tam písané, že poskytujem prevod na účet, napr. Tatra banky a vedľa toho logo Tatra banky. Neporuším nejaké autorské práva?
misoft
11.11.11,17:06
Porušíš - logá sú registrované obchodné značky a ako také sú chránené aj autorským právom (niekto ich vytvoril a predal autorské právo konkrétnej banke). Okrem toho by si pracoval s financiami - čo na to NBS?
matej37
11.11.11,17:37
Čo myslíš, že by som pracoval s financiami? Veď pracujem s financiami, mám e-shop a ľudia mi dávajú peniaze na účet a ja im dodám tovar, čo má s tým NBS?
mattto
11.11.11,23:14
Porušíš - logá sú registrované obchodné značky a ako také sú chránené aj autorským právom (niekto ich vytvoril a predal autorské právo konkrétnej banke). Okrem toho by si pracoval s financiami - čo na to NBS?

ktorý právny predpis by porušil? je rozdiel "zneužiť" logo tým, že sa budeš vydávať za spoločnosť a je rozdiel použiť logo - v podstate urobiť reklamu...
avalik
11.11.11,23:48
predpokladam, ze to bude uvedene v zmluvnych podmienkach s danou bankou - ved bez zmluvy by takuto platobnu branu nemohol pouzivat :)

ale ked mas na mysli len jeden zo sposobov platby - bankovy prevod, tak v tomto pripade mne ako zakaznikovi je jedno, v ktorej banke ma prevadzkovatel eshopu ucet, a nepovazujem to za podstatnu info, ktora by sa mi mala zobrazovat na stranke napr. logom ... cisla uctov su vacsinou uvedene v obchodnych podmienkach a samozrejme na fakture.
Atomer.sk
12.11.11,11:20
Pokial myslis platobnu branu TatraPay od Tatrabanky, tak tam daj logo Tatrapay-u. Pokial tuto sluzbu neposkytujes na eshope, a mas iba ucet v TB, tak na logo TB sa vykasli.
misoft
12.11.11,19:02
Takže vážení: pozrite si toto - http://www.tatrabanka.sk/cms/page/sk/press/Logo-banky-na-stiahnutie.html
a tam v texte je:

V tejto časti si môžete stiahnuť oficiálne logo Tatra banky. Zároveň upozorňujeme, že Logo Tatra banky je chránená ochranná známka podľa zákona č. 55/1997 Z. z. o ochranných známkach a jeho použitie je možné výlučne so súhlasom Tatra banky.
Teda nemôže použiť logo banky bez ich súhlasu.
mattto
14.11.11,08:34
škoda, že zákon č. 55/1997 Z.z. je pár rokov neplatný :) nahradil ho zákon č. 506/2009 Z.z.

to však nič nemení na veci, že neradíš dobre

Ak tento zákon neustanovuje inak, bez súhlasu majiteľa ochrannej známky nesmú tretie osoby v obchodnom styku používať označenie
a) zhodné s ochrannou známkou pre tovary alebo služby, ktoré sú zhodné s tými, pre ktoré je ochranná známka zapísaná,
b) ak z dôvodu jeho zhodnosti alebo podobnosti s ochrannou známkou a zhodnosti alebo podobnosti tovarov alebo služieb existuje pravdepodobnosť zámeny na strane verejnosti; za pravdepodobnosť zámeny sa považuje aj pravdepodobnosť asociácie medzi ochrannou známkou a označením,
c) zhodné alebo podobné s ochrannou známkou, ktorá má na území Slovenskej republiky dobré meno a ktorá nie je zapísaná pre zhodné alebo podobné tovary alebo služby, ak by používanie tohto označenia bez náležitého dôvodu neoprávnene ťažilo z rozlišovacej spôsobilosti alebo dobrého mena ochrannej známky alebo by bolo na ujmu rozlišovacej spôsobilosti ochrannej známky alebo jej dobrému menu.

Preto je rozdiel použiť ochrannú známku pre tovar a službu, ku ktorej ochranná známka patrí - to je tento prípad a žiaden súhlas sa nevyžaduje, lebo majiteľ eshopu použije ochrannú známku na službu, ku ktorej ochranná známka patrí a je rozdiel označovať ochrannou známkou tovar/službu ku ktorej nepatrí - tzv. paratizovanie na mene - nekalá hospodárska súťaž.

Ak predávam originál tovar napr. Gucci, Channel, Nike hocičo a do výkladu si nalepím ich logo, v reklamnom prospekte použijem ich logo, je to ok a nemusím žiadať žiadne osobitné povolenie na použitie ochrannej známky. Ak by som predával fake a označoval ich ochrannou známkou, vtedy by som porušil zákon