doktor01
11.11.11,18:05
Prikladám usmernenie z MŠ SR.
:cool:
Modelové situácie k práci nadčas
Model č. 1.
Škola má stanovený denný pracovný čas od 8,00 do 16,00 hod. vrátane prestávky na odpočinok a jedenie. Denný pracovný čas pre pedagogických zamestnancov má stanovený od 8,00 do 14,00 hod. s tým, že ostatné činnosti súvisiace s pedagogickou prácou v rozsahu dvoch hodín majú pedagogickí zamestnanci povolené vykonávať mimo pracoviska. Učiteľ si chce čerpať v týždni jeden deň náhradného voľna. K jeho poskytnutiu potrebuje mať toľko hodín práce nadčas, koľko hodín základného úväzku má podľa rozvrhu hodín odučiť tento deň.
Príklad 1:
Učiteľovi vzniklo osem hodín práce nadčas a v piatok si chce čerpať náhradné voľno. Jeho základný úväzok je v piatok tri hodiny. Teda v tento deň učiteľ neodučí žiadnu vyučovaciu hodinu, vyčerpá si tri hodiny náhradného voľna a zostáva mu päť hodín práce nadčas. Podľa podmienok stanovených riaditeľom po vyčerpaní náhradného voľna v ten deň buď už nepríde na pracovisko alebo príde na pracovisko a bude tam do konca dennej pracovnej zmeny, t.j. do 14,00 hod.
Príklad 2:
Učiteľ si chce v pondelok čerpať náhradné voľno. V tento deň má podľa rozvrhu hodín odučiť 6 vyučovacích hodín, z toho sú 4 hodiny základného úväzku a dve hodiny sú určené ako nadčasové. Na poskytnutie náhradného voľna je potrebné, aby mal 4 hodiny práce nadčas. Dve hodiny, ktoré neodpracoval, sa nebudú považovať za prácu nadčas.

Viac v prílohe.
gerdusha
12.11.11,07:52
a?
ganna
12.11.11,14:07
Aj ja mám k tomu otázku.: Na pracovisku máme byť do 13,00 hod / potom odchádzame na prácu na doma, pri čerpaní NV sa nevraciame do práce po 13,00/ Situácia: v daný deň učím tri hodiny všetko ráno 1-3 . Potrebujem odísť riešiť niečo súkromné. Potrebujem na 4 a 5 hodinu náhradné voľno alebo nie?? ak ak ano- tak povedzm, že asi 2 hodiny. Ale ,ak by som na daný celý deň zobrala náhradné voľno-- koľko??-- predpokladám , že 3 hodiny??? Z toho vyplýva, že je lepšia možnosť druhá, nakoľko mám viac času na vybavenie a vyčerpám len o 1 hod. naviac. Sú moje úvahy vychádzajúce z metodického usmernenia správne??? Ale nejde mi do hlavy, prečo si mám brať NV na 4 a 5 hodinu , keď v ten deň si úväzok odučím.. ...na druhej strane , veď mám byť na pracovisku až do 13,00?? ako je to vlastene???v metodickom usmernení sa to nepíše. Treba NV aj na tie hodiny počas ktorých nemám základný úväzok??? ako to riešite vy. Dúfam, že tomu budete rozumieť čo som tu popísala.
Silvernola
12.11.11,14:57
Je to tam napísané, stačí čítať
Učiteľovi vzniklo osem hodín práce nadčas a v piatok si chce čerpať náhradné voľno. Jeho základný úväzok je v piatok tri hodiny. Teda v tento deň učiteľ neodučí žiadnu vyučovaciu hodinu, vyčerpá si tri hodiny náhradného voľna a zostáva mu päť hodín práce nadčas. Podľa podmienok stanovených riaditeľom po vyčerpaní náhradného voľna v ten deň buď už nepríde na pracovisko alebo príde na pracovisko a bude tam do konca dennej pracovnej zmeny, t.j. do 14,00 hod.
Lilu1
12.11.11,15:00
Dobrý deň,

nemá niekto náhodou vzor dohody o čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas?
Ak áno môžem, poprosiť?

Ďakujem :-)
ganna
12.11.11,15:56
Ja som si to prečítala, ale otázka neznela na prečítaný text, ale situáciu, ktorú som napísala. Nie som si istá, ako to je, tak sa pýtam. Preto je tu porada- aspoň som si to doteraz myslela . Odpovede typu prekopírovaného odstavca sú ako odpovene z agentúry pre štrukturálne fondy z EU MŠ , kde tiež nenapíšu konkrétnu odpoveď na otázku.... ale.... postupujte v zmysle príručky. / veď keby mala pre mňa zmysel tak sa nepýtam/.
Tak že k téme :
pýtala som sa preto, lebo vedenie školy, ktoré skoro vždy postupuje správne mi stiahlo NV za 4 a 5 hodinu. Tak ma to zneistilo. Postupovalo nesprávne??
Moja výhrada síce bola , že som čítala usmernenie a bla bla bla ..... Ale argumentácia zo strany vedenia bola , veď si mala byť v škole do 13.00 ??? Ja som odpovedala .. , že som usmerenenie pochopila v zmysle , že nemajú nárok stahnuť mi NV? Ich odpoveď : ,potom by si každí učiteľ mohol chodiť vybavovať veci po odučení na priepustku a neboli by tu do 13,00...

Tak ako postupovať??? Jednoznačne pochybili pri čerpaní NV??
Ďakujem za konkrétne odpovede.
Silvernola
12.11.11,17:07
Stále tvrdím, že je to tam napísané:
Podľa podmienok stanovených riaditeľom
Lilu1
12.11.11,17:49
Ja by som to u nás riešila nasledovne - v piatok si odučíš 3 hodiny a keď si potrebuješ niečo vybaviť, tak odídeš na priepustku od napr. 11.00 hod. do 13.00 hod. a budeš to mať ako osobné prekážky.
mimio
08.04.13,15:40
Presne toto iste riesim prave ja. Potrebovala som oddist z prace. Oducila som si svoj uvazok a odisla som po vypytani sa z prace 2-hodiny skor, ako sa nam skoncila prac. doba, ktoru mame od 7.30 do 13.30. Samozrejme,ze som prisla o 2 hod. Nv.
mimio
08.04.13,15:44
Hm asi som mohla pouzit 4 hod. NV a usetrit si nielen cestovne naklady,ale i kopec casu a vybavit toho viac.
mimio
08.04.13,15:58
Prosim Vas ako je to s tym NV? Zamestnavatel nam chce stiahnut za kazdy den NV 5,5 hod. pocas pracovneho tyzdna. A pocas prazdnin hlavnych, ci vedlajsich 7,5 hod. Tusim to nieje spravne. Ci?
sashinka
09.04.13,16:17
Známa pracuje ako učiteľka,máva dosť nadčasov.Chcela by si ich vybrať,ale zamestnávateľ uprednostňuje ich preplácanie. Môže to učiteľ odmietnuť a trvať na tom,že si ich postupne vyčerpá alebo je na zamestnávateľovi či nadčasy preplatí? Je na to nejaký zákon alebo je to vec dohody zamestnanca a zamestnávateľa?
sashinka
19.04.13,13:53
Nikto nevie poradiť?
avalik
19.04.13,14:53
Známa pracuje ako učiteľka,máva dosť nadčasov.Chcela by si ich vybrať,ale zamestnávateľ uprednostňuje ich preplácanie. Môže to učiteľ odmietnuť a trvať na tom,že si ich postupne vyčerpá alebo je na zamestnávateľovi či nadčasy preplatí? Je na to nejaký zákon alebo je to vec dohody zamestnanca a zamestnávateľa?

v uvodnom prispevku mas subor kde je citovane zo zakona

§ 19
Plat za prácu nadčas (1) Za hodinu práce nadčas patrí zamestnancovi hodinová sadzba jeho funkčného platu zvýšená o 30 %, a ak ide o deň nepretržitého odpočinku v týždni, zvýšená o 60 % hodinovej sadzby funkčného platu. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodli na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí mu príslušná časť funkčného platu a za každú hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; zvýšenie podľa prvej vety zamestnancovi nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inom dohodnutom čase po vykonaní práce nadčas, patrí zamestnancovi zvýšenie podľa prvej vety.