scrolan
11.11.11,22:23
Potrebovala by som poradit, lebo uz mam plne zuby tych zakonov novych atd.
Som ucitelka na ZS, vystudovana cytologicka ale od roku 2008 som si robila DPS na doplnenie kvalifikacie ako ucitelka biologie skoncila som teraz v sept 2011.
Prax mam len 8 mesiacov, robim si adaptacne vzdelavanie (od tohto sk. roku som zacala). Chcela by som vediet, ci sa na mna bude po tych troch rokoch praxe (nova vyhlaska) bude vztahovat to, ze mam DPS/to je kvalifikacen studium a mozu mi priznat 60 kreditov. Pise sa tam ze paragraf o kvalifikacnom studiu sa vypusta a je tam uz len rozsirujuce studium za ktore sa kredity priznavaju tak potom ako je to s DPS? z. 317/2009: platilo, ze ak sa DPS/rozsirujuce studium zacalo pred 1.11.2009 a zamestnanec bude mať 5 rokov prizná sa mu náhrada I.kv. skusky. Takto to bolo, viem, ze stacilo ked sa len to studium zacalo pre 1.11.2009. teraz to uz pravdepodobne neplati. Viete mi niekto poradit, ci vobec budem mat nejake kredity za to DPS?....uvadza sa ze DPS je kvalifikace studium, v novej vyhlaske to je ale tak domotane, ze fakt neviem, ci sa tie kredity priznavaju len za rozsirujuce studium alebo aj aj za kvalifikacne, tu je link zo zborovne.sk: http://www.zborovna.sk/novinky/blog.php?action=show&id=280 kde je v skratke spisane to co sa zmenilo, a je tam v bode 31, ze:
  1. Kvalifikačné vzdelávanie
    vypadáva zo systému kontinuálneho vzdelávania a nahrádza ho
    rozširujúce štúdium, za ktoré bude možné získať 60
    kreditov.
    Prosim, o prispevky k veci!! potrebujem to velmi surne!....ked sa prizna 60 kreditov, znameno to, ze sa mozem po 3 rokoch vykonat I. kv. skusku ci II?!...ci ako to je? lebo 35 alebo 30 kreditov treba na I.kv. ale az po odrobeni 5 rokov a 60 na II. po 10 rokoch praxe. No podla mna je v tom taky bordel, ze az!! Pedagogovia, dakujem za Vasu pomoc!!:)))

JozefII
09.05.13,14:49
Dnes som dostal vysvedčenie o absolvovaní DPŠ. Tiež ma zaujíma, ako je to s kreditmi.
promises
11.05.13,06:16
Priznanie kreditov za štúdium

Paragraf 47 zákona č. 317/2009 Z. z. presne definuje, za čo môže pedagogický alebo odborný zamestnanec získať kredity. Za zamestnanca, ktorému je možné od 1. januára 2012 na základe tohto ustanovenia priznať 60 kreditov, sa považuje taký zamestnanec, ktorý:

vykonal rigoróznu skúšku najneskôr do 31. 12. 2011, má k uvedenému termínu najmenej tri roky praxe a za vykonanie tejto rigoróznej skúšky mu nebola uznaná prvá atestácia (I. kvalifikačná skúška),
vykonal štátnu jazykovú skúšku z cudzieho jazyka najneskôr do 31. 12. 2011, má k uvedenému termínu najmenej tri roky praxe,
ukončil rozširujúce štúdium ďalšieho aprobačného predmetu alebo študijného odboru najneskôr do 31. 12. 2011, má k uvedenému termínu najmenej tri roky praxe a za ukončenie rozširujúceho štúdia ďalšieho aprobačného predmetu alebo študijného odboru mu nebola uznaná prvá atestácia (I. kvalifikačná skúška).



Dôležité je zdôrazniť, že kredity nemožno získať za absolvované:

adaptačné vzdelávanie,
doplňujúce pedagogické alebo špeciálnopedagogické štúdium,
špecializačné štúdium na výkon činnosti triedneho učiteľa alebo uvádzajúceho zamestnanca,
absolvovanie funkčného vzdelávania alebo funkčného inovačného vzdelávania.



Za rozširujúce štúdium ďalšieho aprobačného predmetu alebo študijného odboru sa považuje rozširujúce štúdium ďalšieho aprobačného predmetu alebo študijného odboru uskutočňovaného podľa § 9 vyhlášky MŠ SR č. 42/1996 Z. z. o ďalšom vzdelávaní pedagogických pracovníkov alebo štúdium podľa § 8 ods. 1 písm. c) zákona č. 317/2009 Z. z. platného do účinnosti zákona č 390/2011 Z. z., t. j. do 31. decembra 2011.