katika690
12.11.11,09:18
Dobrý deň,
chcem sa poradiť ... Pred 9 mesiacmi som začala pracovať na pobočke istej banky.Na začiatok som dostala zmluvu na dobu určitú - na 9 mesiacov. Po skončení tejto doby som mala nastúpiť na dobu neurčitú, tak mi to bolo povedané na začiatku. Prac. zmluva na dobu určitú mi skončila pred 1 mesiacom, pričom mi ďalšia zmluva ešte neprišla a po informovaní sa u svojho nadriadeného mi bolo povedané, že zmluva mi príde rovnaká ako na začiatku prac.pomeru u tejto spoločnosti, tj. opäť na dobu určitú. Príde mi úbohé, že sa so zamestnancami jedná ako so zverou, a hlavne , že sa neuvádzajú veci hneď na pravú mieru. Ďalšou vecou je, že som nastúpila na pozíciu s možnosťou kariérneho rastu. Žiaľ, býv.riaditeľ tejto pobočky hneď po mojom nástupe odišiel šéfovať na inú pobočku, a nastúpila k nám nová riaditeľka, u ktorej nevidím ani možnosť kariérneho postupu, aj napriek tomu, že by som kritéria spĺňala.(VŠ, znalosť jazyka, proklientský prístup, plnenie plánu atď), namiesto toho dosadila na voľnú pozíciu kolegyňu, ktorá VŠ neabsolvovala a takisto sa nepreukáže ani jazykovou znalosťou, ale má evidentne na pobočke podporu zo strany manžérky, ktorá jej vo veľekj miere môže v tejto veci pomôcť. Takýto prístup považujem za maximálne demotivujúci a namiesto toho, aby som naplńovala patričné stanovené ciele, tak ma to skôr úplne odrádza od snahy tam pracovať s vedomím, že som tam len figúrka na šachovnici.
Už naozaj neviem, ako ďalej, bo predchádzajúca radosť z tejto práce sa začína vďaka takémuto prístupu meniť skôr na odpor a neochotu tam pohnúť čo i len prstom.
Uvažujem o hľadaní novej prac.ponuky a odchode.Poraďťe prosím, ako ďalej postupovať.
Ďakujem za radu
KEJKA
12.11.11,08:30
však si to napísala jasne - chceš odísť, tak si hľadaj prácu inde. popísaný stav nezmeníš, hlavou proti múru nepôjdeš.
pokiaľ ja viem, tak PZ na dobu určitú sa má od nasledujúceho dňa zmeniť na dobu neurčitú - za mojich čias to tak platilo /ak zam-ec nastúpi nasl. deň do práce má sa za to, že PZ je na dobu neurčitú............ale odvtedy sa to mohlo zmeniť/.
Takže si zisti najskôr svoje postavenie vo firme, platnosť/neplatnosť doterajšej zmluvy a podľa toho konaj.
Inak je zadanie len výlevom negatívnych pocitov, čo s tebou súcitím, ale zmeniť to môžeš len ty sama.
katika690
12.11.11,09:01
Uvedomujem si, že je to len v mojich rukách.. no mala som ešte iskričku nádeje, ak by som dostala prac. pomer na dobu neurčitú, že by som sa cítila aspoň ako plnohodnotný pracovník...podľa novelizácie zákonníka vraj je možné predĺžiŤ prac.zmluvu na dobu určitú až trikrát do obdobia troch rokoch od nástupu do práce..podľa mňa je to len držanie pracovníkov v napätí a nestabilnom prostredí...
Negoti
12.11.11,09:18
Uvedomujem si, že je to len v mojich rukách.. no mala som ešte iskričku nádeje, ak by som dostala prac. pomer na dobu neurčitú, že by som sa cítila aspoň ako plnohodnotný pracovník...podľa novelizácie zákonníka vraj je možné predĺžiŤ prac.zmluvu na dobu určitú až trikrát do obdobia troch rokoch od nástupu do práce..podľa mňa je to len držanie pracovníkov v napätí a nestabilnom prostredí...
to máš pravdu, len je jednou podmienkou, že to musíš vedieť pred dátumom ukončenia PZ......tým, že ti nedali podpísať žiadnu máš PPV na dobu neurčitú, aj bez dokladu, resp. papiera....
katika690
12.11.11,09:45
Takže tým pádom,že mi okamžite k dátumu ukončenia nedali podpísať ďalšiu zmluvu na určito, a stále čakám kým mi príde nová - tá by mala byť už teda automaticky na neurčito?Mám možnosť sa ohradiť , ak by mi poslali po mesiaci zmluvu opäť na dobu určitú?
Negoti
12.11.11,09:53
je pre teba takáto skutočnosť nevýhodnou?
drobeceva
12.11.11,09:56
Takže tým pádom,že mi okamžite k dátumu ukončenia nedali podpísať ďalšiu zmluvu na určito, a stále čakám kým mi príde nová - tá by mala byť už teda automaticky na neurčito?Mám možnosť sa ohradiť , ak by mi poslali po mesiaci zmluvu opäť na dobu určitú?
katika - nie zmluvu, ale dodatok k PZ - kde by si mala uvedené, dokedy Ti dobu určitú predlžujú. Tým, že Ti nič nedali, automaticky sa Ti zmenil PP na dobu neurčitú-máš právo sa ohradiť.
rodina1
12.11.11,09:56
Takže tým pádom,že mi okamžite k dátumu ukončenia nedali podpísať ďalšiu zmluvu na určito, a stále čakám kým mi príde nová - tá by mala byť už teda automaticky na neurčito?Mám možnosť sa ohradiť , ak by mi poslali po mesiaci zmluvu opäť na dobu určitú?

Jednoducho ju nepodpíšeš a môžeš sa oprieť o § 71 ods. 2 ZP, citujem:

§ 71
Skončenie pracovného pomeru
dohodnutého na určitú dobu


(2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.

A ty si sa so zamestnávateľom nedohodla inak, nakoľko ti do dátumu, kedy si mala uzatvorenú pôvodnú PZ, nedal podpísať novú PZ, resp. zmenu PZ.
KEJKA
12.11.11,10:39
takže to predsa len platí, čo som písala na začiatku. Nič nepodpisuj, ani dodatok ani inú pracovnú zmluvu. Tú svoju - doterajšiu dobre opatruj.
Vieš preukázať, že pracuješ /máte záznam o dochádzke, dostala sa výplatu aj za ďalší mesiac po skončení určitej doby/, nemáš sa čoho báť.
Ak sa im nebude páčiť, môžu ti dať výpoveď, ak si nájdeš niečo lepšie, tak dáš výpoveď ty.
Máš plnohodnotný PP zarovno s iným, ako to nazývaš.
Neviem posúdiť, prečo je to pre Teba také dôležité, ale zrejme kvôli akej-takej istote to dôležité je.
Držím palce.
katika690
27.11.12,17:44
caute, tak som tu opat k teme...kolegyna dostala rovnaku prac.zmluvu-na urcito, s tym, ze jej maju poslat uz davno po skonceni doby urcitej /neviem, ci sa to da povazovat za zakonne dodatocne zaslat dodatok k PZ so spatnym datumom/ nov u PZ na dobu urcitu...je nutne mat ozaj nejaky dodatok o tom, ze v danej firme pokracujem v praci nadalej? v pripade vypovede, zapoctove listy dostanem k datumu vypovede? nemusim mat strach, ze nebude nieco zdokladovane pre ucely inych institucii?
DAkujem
ewita888
27.11.12,17:49
caute, tak som tu opat k teme...kolegyna dostala rovnaku prac.zmluvu-na urcito, s tym, ze jej maju poslat uz davno po skonceni doby urcitej /neviem, ci sa to da povazovat za zakonne dodatocne zaslat dodatok k PZ so spatnym datumom/ nov u PZ na dobu urcitu...je nutne mat ozaj nejaky dodatok o tom, ze v danej firme pokracujem v praci nadalej? v pripade vypovede, zapoctove listy dostanem k datumu vypovede? nemusim mat strach, ze nebude nieco zdokladovane pre ucely inych institucii?
DAkujem
Veď odpovede máš už vyššie, teraz má PP na dobu neurčitú.. Tak nech nič nepodpisuje..
katika690
27.11.12,19:08
Ide o to, ze u nas v spolocnosti je vela kolegyn na materskych..stale sa len povrava kto ja za koho na mieste...a k tomu taketo prac.zmluvy...tak nevieme co si o tom mame mysliet a s cim mame ratat...
drobeceva
28.11.12,05:29
Ide o to, ze u nas v spolocnosti je vela kolegyn na materskych..stale sa len povrava kto ja za koho na mieste...a k tomu taketo prac.zmluvy...tak nevieme co si o tom mame mysliet a s cim mame ratat...

katika690-problém sme riešili pred rokom-mala by si mať už na dobu neurčitú-ved si nič nepodpisovala a ďalší rok si robila s vedomím zamestnávateľa. Či došlo k nejakej zmene medzitým?

Pozn.: že sa povráva, to je málo platné. Musíte to mať čierne na bielom :)
Ferdosondo
28.11.12,06:07
Kolegyňa nech nič nepodpisuje. Skončila jej zmluva na dobu určitú a keď pracuje ďalej so súhlasom zamestnávateľa, tak má automaticky pracovný pomer na dobu neurčitú.
Ak by ju chceli prepustiť, tak aj s odstupným.
Ale ako vidím absolventi VŠ "všeho druhu" sa už dostávajú do praxe.