kurtas
12.11.11,11:16
Potreboval by som poradiť chcem predať svoj podiel vo firme kde mám 50%. Moja predstava vychádza z toho že som zrátal majetok firmy z ktorého chcem 50%. K tomu ako odstupné 50% zo zisku za obdobie 2-3 roky.

Máte niekto skúsenosť s tým koľko zapýtať aby to bolo schodné pre obe strany. Z akého obdobia mám rátať odostupne 2,3 roky alebo viac rokov.

Ďakujem za rady
Atomer.sk
12.11.11,10:27
Pochybujem, ze ti niekto poradi kolko si mas pytat. Je to velmi individualne.
KEJKA
12.11.11,10:34
pýtať si môžeš aj toľko, koľko si si vypočítal. Otázka je, či ti toľko druhá strana dá.
Máš spoločníka, ten tiež pozná situáciu vo firme, bude ti ochotný dať tebou vypočítanú cenu?
Určite máš nárok dostať minimálne polovicu akumulovaného zisku a svojich 50% splateného zákl. imania.
Už som sa stretla s prípadom, že spoločník chcel a vykalkuloval si priemerný zisk a pýtal na 5 rokov dopredu.
Neprešlo mu to, dohodli sa napokon na podstatne nižšej sume.
Tiež poznám prípad, kedy sa nedohodli, spoločník šiel súdnou cestou a napokon nedostal ani 2% z pôvodnej ceny.
kurtas
12.11.11,10:44
Zatial som prisiel k nasledovnym cislam. Aktualne som zratal vsetky veci ktore su vo firme a za kolko by sa dali teraz asi tak predat vysla mi suma cca 40 000 EUR z tej chcem 50%.
Potom odstupne ratal som podla zisku rocny zisk za posledne 3 roky bol v rozmedzi 6000-1200 EUR/rok z tejto sumy som si vyratal som si vyratal priemer na 2 roky alebo na variantu 3 roky.

Dostal som sumu ktora je urcitom rozmedzi cca EUR a tuto sumu sa pokusim predlozit. Viem si zratat o kolko eur by som rocne prisiel a podla toho mam sumu pod ktoru sa mi jednoducho neoplati ist.

Dakujem za rady
KEJKA
12.11.11,10:57
ved ked je firma zisková a nechce sa ti pod nu ísť, tak zostaň vo firme.
Ty odídeš, spoločník sa nedoplatí, prestane sa celkom dariť, a skončí s podnikaním.......ja by som isto nesúhlasila.
Ale to je medzi vami dvoma.
Pokiaľ on nebude súhlasiť, treba to mať písomne a potom môžeš podiel ponúknuť aj tretej strane.
pavol54
12.11.11,11:20
Zatial som prisiel k nasledovnym cislam. Aktualne som zratal vsetky veci ktore su vo firme a za kolko by sa dali teraz asi tak predat vysla mi suma cca 40 000 EUR z tej chcem 50%.
Potom odstupne ratal som podla zisku rocny zisk za posledne 3 roky bol v rozmedzi 6000-1200 EUR/rok z tejto sumy som si vyratal som si vyratal priemer na 2 roky alebo na variantu 3 roky.

Dostal som sumu ktora je urcitom rozmedzi cca EUR a tuto sumu sa pokusim predlozit. Viem si zratat o kolko eur by som rocne prisiel a podla toho mam sumu pod ktoru sa mi jednoducho neoplati ist.

Dakujem za rady

len aby ti spoločník nedal polovičku z tých veci aby si si ich predal, to čo píšeš sú špekulácie asi nemáte medzi sebou veľkú dôveru, tých 40000€ je čistý obchodný majetok? je tam aj tvoj obchodný podiel (aká je jeho výška vzhľadom k čistému obchodnému majetku) , je ten obchodný podiel 50/50?
uverovyanalytik
13.11.11,18:38
ides na to celkom dobre. v podstate kombinujes 2 metody z 3 ktore sa pri ocenovani firiem pouzivaju: majetkovu metodu a vynosovu. Ta tretia je porovnavacia. Neviem sice v akej oblasti podnikas a kolko aktiv mas vo firme, myslim vsak ze by bolo korektnejsie sa zamerat na vynosovu metodu (v podstate aktiva ktore mas + ludsky kapital ti produkuju zisk). To znamena ze pri tebou navrhovanom pristupe vypocitavas hodnotu tvojej firmy 2x, teda ju znasobujes.
Hodnota firmy ako taka sa da pomerne exaktne vypocitat, nevylucuje to vsak ze sa najde niekto, kto takto exaktne nepostupuje a bude ochotny ti zaplatit viac, pripadne niekomu inemu sa moze zdat cena prehnana. Ide o to ci chybu urobi ten co kupi od teba drahsie, alebo ty ked firmu predas pod hodnotu ktoru firma realne ma.
uverovyanalytik
13.11.11,19:03
Este par poznamok k vypoctu cez zisk. Ak vedies podvojne uctovnictvo potom pocitaj prevadzkovy zisk + odpisy, inac svoju firmu s najvacsou pravdepodobnostou podhodnocujes. dalej ak predpokladame ze firma je na trhu dlhsie a ma stabilny "vyrobny" program, potom je namieste predpokladat ze bude produkovat zisk dlhsie nez len 2-3 roky. V praxi sa to pocita tak ze sa namodeluje predpokladany prevadzkovy zisk na 2-3roky a potom sa pocita tzv. perpetuita, t.j. to co firma dokaze vyprodukovat po tychto 2-3 rokoch. a este nezabudni, ze ak pocitas do hodnoty firmy zisk buducnosti tak, 1000 euro ma inu hodnotu dnes nez aku bude mat za 2,3 a viac rokov.
Ak nechces takto komplikovane postupovat tak sa da este pouzit porovnavacia metoda. Tato metoda znamena ze v zavislosti od odvetvia v ktorom podnikas pouzivas nasobky trzieb alebo zisku. napr. firma v energetike ma odhadovanu hodnoti na urovni 8-9 nasobku jej zisku, ak mas softwarovu firmu s web aplikaciami jej odhadovana hodnota je na urovni 11 nasobku zisku a podobne. je to vsak individualne a v case sa to moze menit. Tato metoda vsak nemusi byt najpresnejsia ak vsak mas zaujem tu je jedna kalkulacka:
http://www.ocenovanie-firiem.sk/?page_id=81
Ice dive
13.11.11,19:12
pekné úvahy, toto oceňovanie má niečo do seba, avšak cenu predovšetkým určuje trh, t.j. nech sa akoukoľvek metódou určí hodnota firmy, ak sa nenájde kupec, bude musieť ísť s cenou dole, ďalšia vec je akou mierou sa na tvorbe zisku podieľa odchádzajú spoločník resp. či bol vo vedení firmy t.j. či je ten zisk po jeho odchode udržateľný...

keď už, tak možno ak by ponúkol svoj podieľ priamemu konkurentovi, pre ktorého má cenu databáza odberateľov a zvýšenie podieľu na trhu bude úspešnejší ako keď by sa mal dohodnúť s druhým spoločníkom alebo hľadať niekoho kto by mal záujem...
uverovyanalytik
13.11.11,19:40
ocenenim vypocitas realnu hodnotu (samozrejme za predpokladu korektnych vstupov do vypoctu), nie cenu. Nikto ta nenuti predavat pod hodnotu ktora je pre teba nevyhodna, v tom pripade je lepsie vo firme zostat, a benefitovat dlhodobo. AK jednas pod tlakom ze musis predat potom to predsa nie je fair value.

Udrzatelnost zisku je druha vec, v oblasti M&A je velmi bezne (v 90% pripadoch) ze majitel/manazment zostane este istu dobu vo firme a kupna cena sa doplati az ked sa potvrdi ziskovost v predlozenom business plane, ktory je podkladom pre ocenenie.

Druha vec su synergicke efekty (databazy, vztahy, a pod.), ktore predpoklada kupujuci, to je vsak benefit kupujuceho, iny kupujuci by taketo synergie nemusi mat.

Cele je to samozrejme komplikovanejsie, ale tu riesime konkretnu otazku, pri obmedzenych informaciach a priestore.
Ice dive
13.11.11,20:01
dobre sa to číta čo píšeš... avšak keď si zoberiem, fakt, že na Slovensku sa podniká resp. budujú firmy od začiatku 90 rokov, t.j. sotva len dve desaťročia... firmy nemajú takú históriu, zázmie a značku ako na západe, kde je zlučovanie a predaj firiem bežnou vecou tak ešte veľmi veľa vody dunajom pretečie, kým toto začne platiť...

málokto kto má 20 000 € (50 % hodnoty majetku firmy) + povedzme 50% zisku za 2 roky 6 000 berem najnižší zisk t.j. 26 000 € aby ich vložil do kúpi firmy, s tým, že by čakal a drel vo firme cca 8 rokov, kým by sa mu vložené prostriedky vrátia... najhorší variant (pri zisku 6000 € rok) alebo ak by bol zisk 12000 € t.j. kúpna cena by bola 32 000 € a návratnosť pri 50 % podiele na zisku z 12 000€ v budúcich obodobiach by bola 5,3 roka...

možno som pesimista, ale myslím, že ak niekto má zvyšných 26 alebo 32 000 € a chce podnikať, tak radšej rozbehne vlasnstné podnikanie ako keby to mal vraziť do kúpi firmy, a 5 rokov drieť len na návrat svojej investície... no a moju teóriu podporuje aj fakt, že firiem zakladajúcich spoločnosti je ako maku predávajú sa po 400 € čo sú v podstate náklady na zriadenie pokiaľ sa zakladajú klasicky nie prostredníctvom ZEPu... a keď sa nejakej firmy chce dajaký podnikateľ zbaviť z dôvodu, že firma je už nejaký ten rok neaktívna... tak je rád, keď jú niekomu dá za prepis... t.j. neostane ani len tie zriaďovacie poplatky.....
uverovyanalytik
13.11.11,20:25
Tazko sa mi reaguje na tvoj pesimizmus :) a vobec ho nezdielam, aj ked je mozno pravda ze nasinec ma radsej peknu sumu na ucte banke nez v aktivach firmy. Velmi dobre poznam prostredie pri predaji firiem a v posledych rokoch sa praveze predavali velmi zaujimave firmy na Slovensku, ale o tom sa vie velmi malo lebo to nie su medializovane veci, takisto ako nie su medializovane veci okolo toho, cely proces M&A, due diligence, nezavisle ocenenie, zmluvy, atd. To vsetko su firmy ktore funguju prave 15-20 rokov a su to zrele firmy o ktore bol zaujem. Dalsi proces ktory vidim je ze rastie apetit uspesnych ludi investovat dokonca do start up firiem. A casto su to ludia ktori uz predali svoje firmy. Existuje uz pomerne vela business angels, a mozno viete nieco aj o pravidelnych podujatiach Startupcampu, kde zacinajuci podnikatelia prezentuju svoje napady potencialnym investorom. Takze nie je to take cierne, problemom je mozno len mensi trh na ktorom nie je az tak vela zaujimavych firiem. Pretoze napr. stolarska dielna by sa rovnako tazko predavala v Nemecku, Francuzsku ako na Slovensku.
uverovyanalytik
13.11.11,20:49
Trochu off topic. Pripajam link na video. Prednaska o rozbehu softverovej firmy a jej predaji. Stoji za to pozriet si to. Poucne najma pre tych co sa chystaju predat firmu:
http://www.metatv.cz/channel.php?video=23204729
kurtas
15.03.12,09:57
ano moj obchodny podiel je 50%
kurtas
15.03.12,10:02
ano v comsi mas pravdu .... ten ktor ma napr. 26-32 000 v cashi moze ich investovat ... do nieco vlastneho a od zaciatku pripadne aj do ineho podnikania kde je napr. menej prace ale aj mensi vynos ... a podobne kazdopadne vsetci pisete podobne co by sa dalo zrhnut je to vec dohody. .... uvidime ako sa s tym pohneme ak tak budem informovat ako som dopadol s prdedajom
felix1
15.03.12,16:56
A ako chces garantovat ze nebudes podnikat samostatne dalej s vyuzitim povodnych kontaktov na odberatelov a dodavatelov ? Viem o pripade kde ( mimoSR ) je bezne uzatvorenie zmluvy, peniaze idu do depozitu a az po splneni podmienok zmluvy po par rokoch je suma uvolnena. U nas je bezne podrazit partnera aj niekolko nasobne a tak sa nediv ak kupcov nebude vela. Ak sa nedohodnete ako partneri budem povazovat za uspech ak dostanes ( vzhladom na nestastny pomer 50:50%) 20az25% zo svojho podielu. O teoretickom zisku v buducich rokoch sa da uvazovat len pri podrobnejsich informaciach o predmete podnikania. Napriklad pri stavebnej firme ...:(