zk24
12.11.11,13:15
Ahojte,*

čo si myslíte o tejto kakulácii. Uvažujem nad tým, že prečo si vyplácať dividendy, keď sa dajú vyplatiť formou "Dohody". Podľa mojich vedomostí, nie je nikde napísané aká je maximálna výška príjmu na dohodu. Kľudne si môžeme stanoviť hodinovú mzdu 1000 €. Všetko čo uvádzam v kalkulácii by malo byť legálne, takže žiadne obchádzanie zákona.*

Je prosím niečo na čo som nemyslela?*
Mila123
12.11.11,12:52
je to také, trochu......(obchádzanie zákona?) to som teraz tu nechcela riešiť.....
v tabuľke si uviedla ZP vo výške 10 % .... to bude nákladová položka PO? hľadala som na stránke VšZP aké bude tlačivo na RZZP pre rok 2011 ale nič tam nedali.....
nebude to položkou iba toho, kt. má podiel na zisku danej spoločnosti vo výške 14 %? neštudovala som zákon o ZP a ak si dobre pamätám, niečo bolo na školení povedané......(tak teda neviem...........a ešte jedna skutočnosť sa mi natíska....... nie je nejaká čiastka podielu na zisku od ZP oslobodená????)
KEJKA
12.11.11,12:56
dobreeeeeeeeeeeeeeeeeee. nevidím užitočné, tak aspoň takto.
zk24
12.11.11,13:05
je to také, trochu......(obchádzanie zákona?) to som teraz tu nechcela riešiť.....
v tabuľke si uviedla ZP vo výške 10 % .... to bude nákladová položka PO? hľadala som na stránke VšZP aké bude tlačivo na RZZP pre rok 2011 ale nič tam nedali.....
nebude to položkou iba toho, kt. má podiel na zisku danej spoločnosti vo výške 14 %? neštudovala som zákon o ZP a ak si dobre pamätám, niečo bolo na školení povedané......(tak teda neviem...........a ešte jedna skutočnosť sa mi natíska....... nie je nejaká čiastka podielu na zisku od ZP oslobodená????)

Tomu podciarknutému nerozumiem.

Nie, ZP z dividend nie je nákladová položka firmy. Keby bola, znizila by som o nu základ dane. Ale je to výpočet koľko sa odvedie štátu pri takom a takom príjme. A kedze snad polovica sro-ciek su jednoosobové sro, tak je výhodnejsia dohoda ako vyplatenie dividend.

*Oslobodená od ZP z dividend je nejaká suma 329 € cca. Nie sú tam vsetky konkrétnosti a detaily, je to len nácrt toho aký je to veľký rozdiel.

(6) Zamestnanec, samostatne zárobkovo činná osoba, poistenec podľa § 11 ods. 2 alebo poistenec štátu podľa § 11 ods. 7, ktorý má príjem zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. e), má povinnosť platiť poistné aj z tohto príjmu. Vymeriavací základ pre odvod poistného z tohto príjmu je príjem, ktorý presiahne sumu minimálneho základu podľa odseku 10 dosiahnutý v rozhodujúcom období; do príjmu sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu.

(10) Na účely tohto zákona sa pojmom minimálny základ samostatne zárobkovo činnej osoby a poistenca podľa § 11 ods. 2 rozumie 44, 2 % z priemernej mesačnej mzdy.


*Nemyslim zeje to obchadzanie zakona. Nie je to nic nelegalne. Je to podla zakona
Mila123
12.11.11,13:10
Zuzka, ja chápem na čo si myslela.....
iba tá sadzba 10 % sa mi zdá nízka....nie je to 14%?
zk24
12.11.11,13:16
Zuzka, ja chápem na čo si myslela.....
iba tá sadzba 10 % sa mi zdá nízka....nie je to 14%?

12 - Sadzba poistného.
g) zamestnanca, samostatne zárobkovo činnú osobu, poistenca podľa § 11 ods. 2 a poistenca štátu podľa § 11 ods. 7 10 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 6; ak je zamestnanec, samostatne zárobkovo činná osoba, poistenec podľa § 11 ods. 2 a poistenec štátu podľa § 11 ods. 7 osoba so zdravotným postihnutím, sadzba poistného je 5 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 6.

13 - Vymeriavaci zaklad
(6) Zamestnanec, samostatne zárobkovo činná osoba, poistenec podľa § 11 ods. 2 alebo poistenec štátu podľa § 11 ods. 7, ktorý má príjem zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. e), má povinnosť platiť poistné aj z tohto príjmu. Vymeriavací základ pre odvod poistného z tohto príjmu je príjem, ktorý presiahne sumu minimálneho základu podľa odseku 10 dosiahnutý v rozhodujúcom období; do príjmu sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu.

10b - Zárobková činnosť*
e) podiel na zisku vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní, alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva a podiel na výsledku podnikania vyplácaný tichému spoločníkovi okrem podielu na výsledku podnikania vyplácaného tichému spoločníkovi verejnej obchodnej spoločnosti, podielu na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti a okrem podielu spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnacieho podielu pri zániku účasti spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo pri zániku účasti komplementára v komanditnej spoločnosti, podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva podľa osobitného predpisu24) (ďalej len "dividendy").
KEJKA
12.11.11,13:19
aspoň takto...... oceňujem.
A kedže sa dohoda dá uzavrieť aj na pár dní, hodín v závere roka, je to dobré riešenie optimalizácie čistého príjmu v prípade jednosobých sro /aj viacosobových samozrejme/.
Budem sa tým zaoberať, stojí to zato.
zk24
12.11.11,13:26
Nech posluži :)
Sarlotka
12.11.11,15:04
no veru vychadza to tak...aj ja odkedy som sa dozvedela, ze konatel moze byt na dohodu (a abstrahujem od mojich cudnych pocitov konatela na dohodu :)) som si robila podobne prepocty ....

a ked teda este konatel na dohodu nema iny prijem, mnoho sro tak funguje.... tak presne ako pise zuzka este aj lepsie to vyjde nakolko si uplatni nezdanitelnu ciastku ako FO....
Sarlotka
12.11.11,15:07
je to také, trochu......(obchádzanie zákona?) to som teraz tu nechcela riešiť.....
v tabuľke si uviedla ZP vo výške 10 % .... to bude nákladová položka PO? hľadala som na stránke VšZP aké bude tlačivo na RZZP pre rok 2011 ale nič tam nedali.....
nebude to položkou iba toho, kt. má podiel na zisku danej spoločnosti vo výške 14 %? neštudovala som zákon o ZP a ak si dobre pamätám, niečo bolo na školení povedané......(tak teda neviem...........a ešte jedna skutočnosť sa mi natíska....... nie je nejaká čiastka podielu na zisku od ZP oslobodená????)


sadza je 10 percent

a podiel na zisku za rok 2011 vyplateny v roku 2012 pojde do rzzp za rok 2012... takze hladane tlacivo by malo byt rzzp za rok 2012 ...
KEJKA
12.11.11,15:11
lenže RZZP už bude robiť ZP, takže aké tlačivo?
AnnaK
12.11.11,15:23
Tiež premýšľam nad dohodou. Moji konatelia ale vykonávajú činnosť na základe pracovnej zmluvy (ale nie na výkon funkcie konateľa) a v zmluve o výkone funkcie konateľa majú klauzulu o tom, že bez nároku na odmenu. Ak by tam táto klauzula nebola, od 1.1.2011 mali povinnosť prihlásiť sa do SP ako konateľ s nepravidelným príjmom aj vtedy, ak by nemali vyplatenú žiadnu odmenu. Takže aký by bol postup? Uzatvoriť dohodu, nahlásiť do SP a zmeniť zmluvu o výkone funkcie konateľa?! Uvidíme.
zk24
12.11.11,15:31
Teraz neviem či sa pýtaš alebo konštatuješ ....*
KEJKA
12.11.11,16:46
ak to bola otázka, dohoda môže byť na čokoľvek iné mimo funkcie konateľa. Máme čas rok nad tým rozmýšľať.
Máme čas, aj zákony sa môžu zmeniť.
............neplatí
zk24
12.11.11,16:47
Prečo rok? Odovdy do ZP sa platia z dividendy vyplatených zo zisku roku 2011. Teda, ak by som sa chcela vyhnut dividendam roku 2011, musím znížiť základ dane roku 2011 do 31.12.2011.*
Dáša_
12.11.11,17:02
A ešte to v niektorých prípadoch môže pomôcť znížiť preddavky na daň v ďalšom roku
AnnaK
12.11.11,19:01
Prečo rok? Odovdy do ZP sa platia z dividendy vyplatených zo zisku roku 2011. Teda, ak by som sa chcela vyhnut dividendam roku 2011, musím znížiť základ dane roku 2011 do 31.12.2011.*

Súhlasím, ide už o rok 2011. Tá odpoveď pred tým :) bola trochu otázka a trochu konštatovanie, že si k tomu musím sadnúť a porozmýšľať.
KEJKA
13.11.11,12:19
takže DVP je určite bez povinných odvodov do ZP. Uvádzam príklady, ktoré ma napadli:
1. Spoločník=Konateľ s nulovými príjmami, dobrovoľne nezamestnaný platí ZP a má podiely na zisku.
Vo svojej jednoosobovej sro uzavrie DVP, registrácia v SP, odvody 1,05%, povinnosti voči ZP žiadne. Predmet dohody: čokoľvek, čo súvisí so zabezpečením predmetu podnikania, splnením určitej objednávky, či zmluvy.

2. Spoločník=konateľ bez príjmu vo svojej sro, ale zamestnaný v inej firme.
uzavrie dohodu o vykonaní práce, odvody do SP 1,05%, voči ZP žiadne povinnosti

3. Spoločník=konateľ zamestnaný vo svoje sro, kompletné odvody do SP aj ZP. uzavrie DVP na iný druh prác, ktorý nie je obsiahnutý v pracovnej zmluve. Odvody do SP z DVP=1,05%, do ZP netreba nič hlásiť, ani odvádzať.

Ani v jednom prípade nepoberá ani nie je nikde uvedené, že nepoberá odmenu za výkon funkcie. Predpokladám, že to povinné nie je, stačí preukázať fakt, že skutočne žiadnu odmenu nepoberá.
DVP, ak je uzavretá právoplatne na určitú prácu, napr. súvisí s konkrétnou zakazkou, sama osebe sa nepovažuje za nepravidelný príjem - správne?

a napokon hypoteticky všetky možné príjmy v jednom:
Spoločník=konateľ má vo svoje sro
a) HPP.....výkon činností podľa prevádzkových potrieb, všetky odvody
b) zmluvu=dohodu o odmene za výkon funkcie konateľa - oznámenie do 31.1.2011, nepravidelný príjem /prípadne aj pravidelný, ak je odmena stanovená mesačne/. odvody po novom
c) DPČ...napr. na personalistiku, spracovanie miezd, max.10 hod týždenne, napr. uzavretá po prijatí zamestnancov ako práce naviac, alebo po zrušení spolupráce s externým dodávateľom, len SP 1,05%
d) DVP.... príležitostne, max. 350 hod/rok, podľa aktuálnej potreby, pri mimoriadnej zakazke, alebo iných mimoriadnych prípadoch,........ priháška a odhláška, len SP 1,05%
e) ZoD.... môže sa vyskytnúť, napr. vytvorenie webstránky, určitej databázy s využitím osobitných znalostí, ktoré priamo nespadajú do oblasti vyššie spomenutých a)-d). ZoD spadá pod §8 a platia sa z tejto odmeny odvody do ZP vo výške 14%
=================================================
Výpočet - tabuľka v zadaní je podľa mňa správna a znamená určite úsporu v prospech spoločníka, konateľa a je podľa mňa v súlade so zákonom.
Súhlasíte?
napriek súhlasom doplňujem info čerpané z nasledujúcich príspevkov
a ďakujem všetkým aktívnym poraďákom za účasť v riešení optimalizácie príjmov.
Dáša_
13.11.11,12:33
Ja práve rozmýšľam - mám sro, kde majitel aj konatelia majú svoje živnosti, tam platia odvody.
Sídlia v prenajatých priestoroch, bez zabezpečenia upratovania. Na jednorazové upratanie aj napríklad s umytím okien, tepovaním... si nenajmú firmu, ale urobí to jeden konateľ sám. Jednorazovo, taký "hospodársky deň" (nie je to predajňa, iba bežné kancelárie). Po pravde, aj to robia, ale nikto to nikde neúčtuje.
Vlastas
15.11.11,12:34
Ja len jednu otázku k zadaniu príklad č. 2: nemá daň z DoVP vypočítať a odviesť už zamestnávateľ?? FO si to potom zohľadní vo svojom DP DzP FO. A ešte mne vyšlo 1,05% z 9800 = 102,9 odvod do SP.
zk24
15.11.11,12:39
Ja len jednu otázku k zadaniu príklad č. 2: nemá daň z DoVP vypočítať a odviesť už zamestnávateľ?? FO si to potom zohľadní vo svojom DP DzP FO. A ešte mne vyšlo 1,05% z 9800 = 102,9 odvod do SP.

nejako mi tam usli tie tri eura... neviem ako som to vypocitala :D
a ano z Dohody sa zraza dan preddavkovo... je to len nacrt, bez vsetkych detailov... naozaj ide len o ten vypocet a porovnanie...
Vlastas
15.11.11,12:48
OK- išlo mi len o overenie či mi niečo neušlo s tou odvedenou daňou. Idem sa tým zaoberať, a budem do toho tlačiť majiteľa. A ináč dobrý typ - ďakujem.
zk24
15.11.11,12:48
ja som tam napísala že dan z príjmov FO. Ale nie že daňové priznanie. Myslela som že to bude pochopené ako preddavok na daň
Vlastas
15.11.11,12:59
Jasné, ja som to zle pochopila.
tinkas
15.11.11,14:06
baby asi trošku mimo otázka...a konateľ môže robiť na dohodu?? to sa mi nezda..
zk24
15.11.11,14:06
Môže. Len musí byť dohoda na inú prácu ako je konateľstvo alebo iný pomer aký má vo firme...
tinkas
15.11.11,14:16
ak je len konateľ bez príjmu...može sa zamestnať na dohodu o výkone práce alebo o pracovnej činnosti....odmena môže byť za rok na základe dohody vo výške 3 559,30 + musí podať danový priznanie FO alebo vo výške max 1779,65 a nemusí podať vôbec danové prizanie? a SRO-čka odvedie len poistné garančné a úrazove?
zk24
15.11.11,14:27
Presne tak. Akurat ten príjem treba rozpočítať na max.počet hodín pre danú dohodu. Prípadne môžete mu dať hodinovú odmenu 3559,30 € :)
tinkas
15.11.11,14:30
a ešte by som ťa poprosila nejaký paraf. alebo niečo čoho by som sa mohla drzať v prípade kontroly..:)
zk24
15.11.11,14:36
Konkrétne paragraf na čo?
Žiaden paragraf ti nič z toho nezakazuje. Nech dajú paragraf, podľa ktorého to byť nemôže :)
zk24
15.11.11,16:32
Ešte ma napadá, ako by sa pozerali v zdravotnej poisťovni na toto?*

1)
dividenda na výplatu by mala napriklad hodnotu 700 €. ZP sa platí z hodnoty prevysujucej 329,06€. Ak by som si v roku 2012 vyplatila 320 €, tak ZP nezaplatím. A v roku 2013 (zo zisku r.2011) 380 €. V roku 2013 (RZZP 2014) by som musela priznať celú sumu 380 alebo sumu nad 329,06?

2)
Ináč, ked vyplatené dividendy nejdu do danoveho priznania, ako sa ZP dozvie ze boli vyplatene dividendy ked robia RZZP na základe danoveho priznania? Firmy budu davat nejake prehlasenie ze vyplatili dividendy? Máte o tomto nejaké info?*
KEJKA
15.11.11,19:42
práve že - otázka 2 - nemám info, ako sa to bude hlásiť, či priznávať. Ale DPFO je nové tlačivo, možno tam je informatívny údaj o výške dividendy, nepozerala som.
Mňa teraz trápi ZoD - ak konateľ a sro uzavriú ZoD na nejaké dielo, najlepše podľa Obč.z., ved konateľ/spoločník nemá živnosť, odmenu si zdaňuje príjemca vo svojom DPFO. uvedie to ako ostatný príjem /bez oslobodenej sumy 500 €/ a zdaní.

ZP mu z tohto príjmu nebude vyrubovať ZP v rámci RZZP? Nemám to tak naštudované, aby som si mohla byť istá.
Ale inde tento jednorazový príjem uviesť nemôže.

Ak by mal príjem z nájmu, na to riadok je, ale to viem, že na tento príjem sa ZP nevzťahuje.
==============
k otázke č. 1)
každý rok prizná a zdaní tú výšku dividendy, ktorú skutočne dostal. Ak bude pod limitom, tak ZP platiť nebude.
Aj v r. 2014 bude platiť len zo sumy nad 329 EUR......môj názor.
zk24
15.11.11,20:25
Zmluva o dielo je príležitostný príjem v tomto prípade podľa § 8. Do daňového priznania dáš správne sumu nad 500 € iba. A budeš z toho platiť odvody do ZP. Zdravotná poisťovňa z toho vypočíta 14 percentny odvod.

A ak by sa podľa otázky jedna dávalo aj v nasledujúcom roku nad 329 tak by sa dali dividendy rozpustiť do dalších rokov. ja si však myslím, že ak ide aj v roku 2013 o dividend zo zisku z roku 2011 tak už nebude môcť uplatniť tých 329... Neviem. ale to len hádam
srska
15.11.11,21:29
Ešte ma napadá, ako by sa pozerali v zdravotnej poisťovni na toto?*

1)
dividenda na výplatu by mala napriklad hodnotu 700 €. ZP sa platí z hodnoty prevysujucej 329,06€. Ak by som si v roku 2012 vyplatila 320 €, tak ZP nezaplatím. A v roku 2013 (zo zisku r.2011) 380 €. V roku 2013 (RZZP 2014) by som musela priznať celú sumu 380 alebo sumu nad 329,06?

2)
Ináč, ked vyplatené dividendy nejdu do danoveho priznania, ako sa ZP dozvie ze boli vyplatene dividendy ked robia RZZP na základe danoveho priznania? Firmy budu davat nejake prehlasenie ze vyplatili dividendy? Máte o tomto nejaké info?*

návrh novely 431/2002 (odoslaný na rokovanie nr sr):



Za tretiu časť sa vkladá nová štvrtá časť, ktorá znie:



„Štvrtá časť
Register

§ 23


Register je informačným systémom verejnej správy,29d) správcom ktorého je ministerstvo (ďalej len „správca registra“).





Do registra sa ukladajú



riadne individuálne účtovné závierky,
mimoriadne individuálne účtovné závierky,
priebežné individuálne účtovné závierky,
riadne konsolidované účtovné závierky,
mimoriadne konsolidované účtovné závierky,
priebežné konsolidované účtovné závierky,
súhrnné účtovné závierky verejnej správy,
výkazy vybraných údajov z účtovných závierok podľa § 17a a 22,
správy audítora,
individuálne výročné správy obcí, konsolidované výročné správy obcí, individuálne výročné správy vyšších územných celkov a konsolidované správy vyšších územných celkov.





§ 23a




Dokumenty podľa § 23 ods. 2 sa ukladajú v elektronickej forme alebo v listinnej forme.





Účtovná jednotka je povinná uložiť v registri dokumenty podľa § 23 ods.2; v elektronickej forme sú povinné uložiť ich osoby podľa osobitného predpisu,29f) ostatné účtovné jednotky ich ukladajú v listinnej forme alebo elektronickej forme. .....
zk24
15.11.11,21:31
Vieš si predstaviť že zdravotné poisťovne budu prechádzať všetky účtovné závierky všetkých právnických osôb v praxi?

Osobne si skor myslím ze trebárs uz buduci rok budu dividendy podliehat dani z prijmov...*
srska
15.11.11,21:48
+ § 11 ods. 6 písm. y daňového poriadku (http://www.******.sk/viewtopic.php?f=206&t=223) poskytnú info zp
Katarina
15.11.11,22:50
JAk sa tu všetci trápite, ....... chi

Existuje minim. jeden spôsob, kt. je v súlade so zákonmi, v súlade so všetkým. Nebudem o ňom písať, som zvedavá, kedy na to zákonodárca príde!!!!!!!!!!
Rada pomáham, ale v tomto som si povedala nie.


Betuška, tak aspoň pošuškaj:)
KEJKA
15.11.11,22:59
Zmluva o dielo je príležitostný príjem v tomto prípade podľa § 8. Do daňového priznania dáš správne sumu nad 500 € iba. A budeš z toho platiť odvody do ZP. Zdravotná poisťovňa z toho vypočíta 14 percentny odvod.

A ak by sa podľa otázky jedna dávalo aj v nasledujúcom roku nad 329 tak by sa dali dividendy rozpustiť do dalších rokov. ja si však myslím, že ak ide aj v roku 2013 o dividend zo zisku z roku 2011 tak už nebude môcť uplatniť tých 329... Neviem. ale to len hádam
chceš tým povedať, že ZoD nie je spôsob, ako sa vyhnúť odvodom do ZP?
A jediný legálny spôsob je tá dohoda o vykonaní práce, o pracovnej činnosti?
a čo potom môj príspevok č.18?
Možnosti tam uvedené mali byť bez odvodu do ZP.........žiadne námietky som nepostrehla.´, hm?
Sarlotka
15.11.11,23:47
Betuška, tak aspoň pošuškaj:)

suhlasim aby Betuska posuskala...:))))
Katy a R
16.11.11,00:02
chceš tým povedať, že ZoD nie je spôsob, ako sa vyhnúť odvodom do ZP?
A jediný legálny spôsob je tá dohoda o vykonaní práce, o pracovnej činnosti?
a čo potom môj príspevok č.18?
Možnosti tam uvedené mali byť bez odvodu do ZP.........žiadne námietky som nepostrehla.´, hm?
Ak myslíš, že je ZoD zdaňovaná podľa §8 .. tak to bude tak, ako zuzka píše .. §10b odst 1d zák o ZP ..
zk24
16.11.11,08:24
chceš tým povedať, že ZoD nie je spôsob, ako sa vyhnúť odvodom do ZP?
A jediný legálny spôsob je tá dohoda o vykonaní práce, o pracovnej činnosti?
a čo potom môj príspevok č.18?
Možnosti tam uvedené mali byť bez odvodu do ZP.........žiadne námietky som nepostrehla.´, hm?

Nie, nie je to spôsob ako sa vyhnut odvodom do ZP. Iba v prípade do sumy 500 €. Alebo este v inej teme sme riesili zmluvu o dielo a RZZP napriklad, ked nie je povinny podat DP, ci je povinny platit z toho ZP... ale to sme nevyriesili.

Jednoducho, od 1.1.2011 su odvody aj podľa príjmov §8 a dokonca sa nedá uplatniť ani NČZD z týchto príjmov...

Zmluva o dielo je ešte horšia ako dividenda. Lebo zo zmluvy o dielo platíš 14% odvod zo základu dane. A dividendu 10% zo sumy, ktorá prevyšuje 329,06 €. Takže zmluvou o dielo by si si len prihoršila.
zk24
16.11.11,08:28
JAk sa tu všetci trápite, ....... chi

Existuje minim. jeden spôsob, kt. je v súlade so zákonmi, v súlade so všetkým. Nebudem o ňom písať, som zvedavá, kedy na to zákonodárca príde!!!!!!!!!!
Rada pomáham, ale v tomto som si povedala nie.

Hm... čo už.
Sarlotka
16.11.11,09:45
mimotemy trosku mimo temy dohody dividenda
tu bola tiez tema o odvodoch do ZP z divididend

http://www.porada.sk/t148893-p3-zmeny-od-1-1-2011-odvody-z-dividend-odvody-zo-zdaneneho-ale-zatial-nerozdeleneho.html
Dáša_
16.11.11,10:08
A čo cesta nedaňových nákladov - 513? Je kopec vecí, čo som doteraz "nepúšťala" do účtovníctva. Napríklad cukríky :) - vraj, keď zákazník príde s dieťaťom, aby ho mali čím zabaviť. Teraz si poviem, prečo nie? Obedy, večere s obchodnými partnermi, kde sa "dohadujú obchody" pri poháriku. Doteraz to do účtovníctva nedávali. Teraz?
zk24
16.11.11,10:13
A čo cesta nedaňových nákladov - 513? Je kopec vecí, čo som doteraz "nepúšťala" do účtovníctva. Napríklad cukríky :) - vraj, keď zákazník príde s dieťaťom, aby ho mali čím zabaviť. Teraz si poviem, prečo nie? Obedy, večere s obchodnými partnermi, kde sa "dohadujú obchody" pri poháriku. Doteraz to do účtovníctva nedávali. Teraz?

Ja dávam všetko, čím dokážem znížiť hodnotu v kase - každé kafe s klientom, každý obed s klientom :) na 513. Samozrejme všetko čo mi zákon dovoluje. Prací prašok nedávam :)
Dáša_
16.11.11,10:20
Ja dávam všetko, čím dokážem znížiť hodnotu v kase - každé kafe s klientom, každý obed s klientom :) na 513. Samozrejme všetko čo mi zákon dovoluje. Prací prašok nedávam :)

a nemáš v kancelárii záclony ? :)

Pred tým veľa vecí robili svojpomocne, nikde nebolo o tom účtované. Teraz je treba pokosiť v prenajatých priestoroch? Tak sa kúpi kosačka... Zatĺcť kliniec na nástenku - tak kladivo. A to tuším ani nei sú nedaňové... :)
zk24
16.11.11,10:22
a nemáš v kancelárii záclony ? :)

Pred tým veľa vecí robili svojpomocne, nikde nebolo o tom účtované. Teraz je treba pokosiť v prenajatých priestoroch? Tak sa kúpi kosačka... Zatĺcť kliniec na nástenku - tak kladivo. A to tuším ani nei sú nedaňové... :)

Nemám záclony :) A kancel mam v byte, tak si myslím že by mi prášok ani savo do WC neuznali :) Ale kávu s klientom mi nikto neodoprie... aj ked nedanovu... Ale tým len znizuje clovek kasu. Neznizi tým základ dane...
Dáša_
16.11.11,10:25
Nemám záclony :) A kancel mam v byte, tak si myslím že by mi prášok ani savo do WC neuznali :) Ale kávu s klientom mi nikto neodoprie... aj ked nedanovu... Ale tým len znizuje clovek kasu. Neznizi tým základ dane...

no to je jeden pohľad, ale druhý pohľad je, že zníži zisk k rozdeleniu a tým povinnosť platiť z neho zravotný odvod. Daň to samozrejme nezníži.
KEJKA
16.11.11,13:31
suhlasim aby Betuska posuskala...:))))
prečo má niekto šuškať a iný písať zrozumiteľne? Radíme si tu vzájomne, strážime aj Etiketu, tak o čo ide? Niekto je NAD? Nezaslúžime si korektné a jasné príspevky?
betka
16.11.11,13:57
prečo má niekto šuškať a iný písať zrozumiteľne? Radíme si tu vzájomne, strážime aj Etiketu, tak o čo ide? Niekto je NAD? Nezaslúžime si korektné a jasné príspevky?

Kejka, ak by som to nenapísala v rébuse, tak by stroskotal celý systém dividend.

Nie som NAD, neporušujem Etiketu.

Prestala som písať na porade práve kôli Vám, a Vašej arogantnosti, vy sa cítite NAD, nejeden poraďák napíše tak perfektný príspevok, vy ho odignorujete, napíšete ho podobným spôsobom, dotyčnej osobe nedáte ani len súhlas, a nehovoriac užitočné. A už mám pokrk tých VAšich nezmyselných neužitočných. Chodia mi SS, prečo neprispievam, žiaľ .... tu je dôvod
Sarlotka
16.11.11,14:01
Nemám záclony :) A kancel mam v byte, tak si myslím že by mi prášok ani savo do WC neuznali :) Ale kávu s klientom mi nikto neodoprie... aj ked nedanovu... Ale tým len znizuje clovek kasu. Neznizi tým základ dane...


zuzi ja davam tiez vsetko co sa da a nedanove naklady ti vlastne znizuju zisk na rozdelenie uvediem priklad:

1. vynosy 200
2. danove naklady 100 (o nedanovych nakladoch vobec neuctovat)
zaklad dane 200-100 = 100 dan 19
zisk na rozdelene 100 -19 = 81 (abstrahujeme od vsetkych inychskutocnosti ZRF a pod)

1. vynosy 200
2. danove naklady 100
nedanove naklady 50
zajkad dane 200 -100 = 100 dan 19
zisk na rozdelenie 50 -19 = 31
Sarlotka
16.11.11,14:08
prečo má niekto šuškať a iný písať zrozumiteľne? Radíme si tu vzájomne, strážime aj Etiketu, tak o čo ide? Niekto je NAD? Nezaslúžime si korektné a jasné príspevky?

suhlasim a chapem betku preco len posuskala (no skoda ze som nebola na porade nestihla som to...)

moj nazor je ze mozno by tym padom na to prisli aj zakonodarci...
a ked prestanu vsetci platit dividendy tak a to zakonodarci hned pridu..
a zaroven betka mozno vdaka tomu najde dalsich klientov... niekto si to tu na porade precita a kontaktuje ju...
Sarlotka
16.11.11,14:09
a ako vidim kym som pisala nieco podobne napisala uz aj betka..
zk24
16.11.11,14:16
Dúfam, že sa nám podarí túto tému dostať opäť na tému zo zadania.

Ak má ktokoľvek akékoľvek nápady, ako legálne znížiť daňovú a odvodovú zaťaženosť, rada ich v tejto téme privítam.

Ďakujem.
Dáša_
16.11.11,14:22
Dúfam, že sa nám podarí túto tému dostať opäť na tému zo zadania.

Ak má ktokoľvek akékoľvek nápady, ako legálne znížiť daňovú a odvodovú zaťaženosť, rada ich v tejto téme privítam.

Ďakujem.

len keď mám občas také obavy, či by takáto téma nebola lepšia v nejakej zamknutej miniporade.... Predsa len, číta to ktokoľvek...
zk24
16.11.11,14:25
Neviem. Nerobíme nič nelegálne. Akurát, že sliedilci z daňového úradu o nás už určite vedia :D
Možno by sa dalo v nejakej miniporade, ale vieme odfiltrovať ľudí, ktorým radiť a ktorým nie? Ja tu nikoho nepoznám, ja zatiaľ radím všeobecne... Ja osobne si myslím, že nielen neprihlásení ľudia trebárs pozerajú, ale určite možno tu máme aj samotných ľudí z daňového ... :)
Stefan2005
16.11.11,14:28
... ja davam tiez vsetko co sa da a nedanove naklady ti vlastne znizuju zisk na rozdelenie ...

... v zásade to možno akceptovať, ale dodám, že treba zvažovať, čo by sa mohlo posudzovať ako "osobná spotreba" spoločníkov, zamestnancov - lebo takéto nedaňové náklady by síce znížili základ dane P.O., ale mohli by nastoliť otázku nezdanených príjmov F.O. ....
Dáša_
16.11.11,14:28
Neviem. Nerobíme nič nelegálne. Akurát, že sliedilci z daňového úradu o nás už určite vedia :D
Možno by sa dalo v nejakej miniporade, ale vieme odfiltrovať ľudí, ktorým radiť a ktorým nie? Ja tu nikoho nepoznám, ja zatiaľ radím všeobecne... Ja osobne si myslím, že nielen neprihlásení ľudia trebárs pozerajú, ale určite možno tu máme aj samotných ľudí z daňového ... :)

Ja si pamätám tému dva roky dozadu - išlo o posunutie dátumu na podanie daňového priznania. A práve vďaka veľkej téme na porade mali niektorí poslanci argumenty, prečo to v ten rok neprešlo. Až o rok. Tak som to myslela. Aby nezrušili aj to málo, čo sa vymyslí...
Stefan2005
16.11.11,14:34
Dúfam, že sa nám podarí túto tému dostať opäť na tému zo zadania...

súhlasím, ale aj tak by som rád pochopil pointu o tých policajtoch s trojkolkou - mám už svoje roky a niekedy to už horšie zapaľuje ;)

... vďaka Zuzi, opravené
zk24
16.11.11,14:36
trojkolkolka je kolkovaná trojkolka? :D
betka
16.11.11,14:39
Štefan, dobre viete, že ste u mňa génius. Hneď by ste to rozlúskli.
Sarlotka
16.11.11,14:46
suhlasim a chapem betku preco len posuskala (no skoda ze som nebola na porade nestihla som to...)

moj nazor je ze mozno by tym padom na to prisli aj zakonodarci...
a ked prestanu vsetci platit dividendy tak a to zakonodarci hned pridu..
a zaroven betka mozno vdaka tomu najde dalsich klientov... niekto si to tu na porade precita a kontaktuje ju...

a este by som dodala ze vidim rozdiel v poradeni na ktory riadok DPH a v poradeni ako znizit zdravotne odvody z dividend...
KEJKA
16.11.11,15:03
... v zásade to možno akceptovať, ale dodám, že treba zvažovať, čo by sa mohlo posudzovať ako "osobná spotreba" spoločníkov, zamestnancov - lebo takéto nedaňové náklady by síce znížili základ dane P.O., ale mohli by nastoliť otázku nezdanených príjmov F.O. ....
mám takého klienta, ktorého márne tlačím do "minimalizácie osobnej spotreby" v sro.
Vyštudoval právo a tvrdí, že nie je opora v zákone a že si isto obháji svoj postup.
Pritom iný príjem /okrem podielu na zisku/ nemá a vzhľadom na odvody do ZP chce aj tento stopnúť.
Podľa mňa teraz - po novom - ak by aj DU naozaj nemal páky na dodanenie, tak ZP by to isto mohla označiť za nepeňažný príjem a žiadať ZP.
neviem, iba uvažujem. Ja mám zodpovednosť vyriešenú - nesie ju spoločník=konateľ.
Stefan2005
16.11.11,15:46
mám takého klienta, ktorého márne tlačím do "minimalizácie osobnej spotreby" v sro.
Vyštudoval právo a tvrdí, že nie je opora v zákone a že si isto obháji svoj postup.
Pritom iný príjem /okrem podielu na zisku/ nemá a vzhľadom na odvody do ZP chce aj tento stopnúť.
Podľa mňa teraz - po novom - ak by aj DU naozaj nemal páky na dodanenie, tak ZP by to isto mohla označiť za nepeňažný príjem a žiadať ZP.
neviem, iba uvažujem. Ja mám zodpovednosť vyriešenú - nesie ju spoločník=konateľ.

zvýraznené je veľmi rozumné riešenie (z pohľadu poskytovateľa služby :))

Ale aj názor vyštudovaného právnika je len názor (ale rád by som si ho vypočul - teda tú obhajobu).

Ale predostriem ďalší názor (renomovaný zdroj), s ktorým sa ako (nezávislý a nezainteresovaný) ekonom stotožňujem:

"V aplikačnej praxi sa stále možno stretnúť s názorom, že pokiaľ zamestnávateľ považuje výdavky na nepeňažné plnenia za svoj nedaňový náklad, tieto nepodliehajú dani z príjmov fyzických osôb. Tento však názor nemá priamu oporu v daňovej legislatíve – podľa ustanovení zákona o dani z príjmov daňová (ne)uznateľnosť výdavkov na strane zamestnávateľa nepodmieňuje (ne)zdanenie nepeňažných plnení na strane zamestnancov. Daňový režim nepeňažných plnení tak treba skúmať samostatne pre účely zdanenia zamestnanca aj zamestnávateľa."

citované zo: http://www.kpmg.com/SK/en/Documents/TaxNews_June2011.htm
Stefan2005
16.11.11,16:01
nižšie uvedené na prvý pohľad nesúvisí s témou, ale...

stanovisko DRSR (13.9.2011):

OTÁZKA:
Má konateľ spoločnosti, ktorý je zároveň aj jedným zo spoločníkov, nárok na stravné lístky? Ak áno, sú daňovým výdavkom spoločnosti vo výške 55%?
ODPOVEĎ:
V zmysle § 5 ods.1 písm. b) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sa príjem konateľa (za výkon funkcie bez ohľadu na druh zmluvy - zmluva o výkone funkcie konateľa, mandátna zmluva ...) a spoločníka považuje za príjem zo závislej činnosti a podľa ods. 2 konateľ a spoločník sa považujú za zamestnancov. V prípade, že v zmysle § 152 ods. 7 písm. c) Zákonníka práce nie je (po prerokovaní so zástupcami zamestnancov) rozšírený okruh fyzických osôb, ktorým zamestnávateľ zabezpečí stravovanie, konateľ a spoločník nemá nárok na stravné lístky. Ak zamestnávateľ bude spoločníkovi a konateľovi napriek tomu prispievať na stravovanie, ide o dobrovoľné poskytnutie stravovania tzn. o nedaňový výdavok zamestnávateľa vzhľadom na to, že povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť stravovanie podľa § 152 ods.1 Zákonníka práce sa viaže výlučne na pracovný pomer. Ak teda nie je rozšírený okruh osôb, u takéhoto zamestnanca (konateľa a spoločníka, zamestnanca na dohodu...) ide o nepeňažné plnenie, ktoré nie je oslobodené od dane podľa § 5 ods.7 písm. b) zákona o dani z príjmov a hodnota plnenia sa zdaní v zmysle § 35 v úhrne príjmov v mesiaci poskytnutia takéhoto plnenia.


citované zo:
http://www.enoviny.sk/?cid=53213
Stefan2005
16.11.11,16:09
Dáša_
16.11.11,17:44
A ako je to s tichými spoločníkmi?

§ 673
Základné ustanovenia
(1) Zmluvou o tichom spoločenstve sa zaväzuje tichý spoločník poskytnúť podnikateľovi určitý vklad a podieľať sa ním na jeho podnikaní a podnikateľ sa zaväzuje na platenie časti zisku vyplývajúcej z podielu tichého spoločníka na výsledku podnikania.

Podieľa sa na podnikaní ale nie na základnom imaní...
zk24
16.11.11,18:00
A ako je to s tichými spoločníkmi?
§ 673
Základné ustanovenia


(1) Zmluvou o tichom spoločenstve sa zaväzuje tichý spoločník poskytnúť podnikateľovi určitý vklad a podieľať sa ním na jeho podnikaní a podnikateľ sa zaväzuje na platenie časti zisku vyplývajúcej z podielu tichého spoločníka na výsledku podnikania.

Podieľa sa na podnikaní ale nie na základnom imaní...


Podiel vyplatený tichému spoločníkovi je predmetom ZP.*

10b - Zárobková činnosť.*
e) podiel na zisku vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní, alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva a podiel na výsledku podnikania vyplácaný tichému spoločníkovi okrem podielu na výsledku podnikania vyplácaného tichému spoločníkovi verejnej obchodnej spoločnosti, podielu na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti a okrem podielu spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnacieho podielu pri zániku účasti spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo pri zániku účasti komplementára v komanditnej spoločnosti, podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva podľa osobitného predpisu24) (ďalej len "dividendy").
Dáša_
16.11.11,18:27
A čo sociálna poisťovňa?

§ 138
Vymeriavací základ

(1) Vymeriavací základ zamestnanca, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť uvedenú v § 3 ods. 1 písm. a), je príjem plynúci z tejto zárobkovej činnosti okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane alebo sú od dane oslobodené podľa osobitného predpisu,7) príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca a príjmov zamestnanca poskytovaných zamestnávateľom podľa osobitného predpisu.71a) Vymeriavací základ zamestnanca je aj podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva. Vymeriavací základ zamestnanca, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť uvedenú v § 3 ods. 2 a 3, je príjem plynúci z tejto zárobkovej činnosti okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane alebo sú od dane oslobodené podľa právnych predpisov štátu, podľa ktorých sa tento príjem zdaňuje.
zk24
16.11.11,19:29
Sakra, na sociálku som nemyslela... Tak späť do bodu jedna - Dohoda :)
No ešte ze me tu viacerí, a vieme si to podoplnat...*
Sarlotka
16.11.11,19:35
do ZP
§13 vymeriavaci zaklad

(6) Zamestnanec, samostatne zárobkovo činná osoba, poistenec podľa § 11 ods. 2 alebo poistenec štátu podľa § 11 ods. 7, ktorý má príjem zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. e), má povinnosť platiť poistné aj z tohto príjmu. Vymeriavací základ pre odvod poistného z tohto príjmu je príjem, ktorý presiahne sumu minimálneho základu podľa odseku 10 dosiahnutý v rozhodujúcom období; do príjmu sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu.
zk24
16.11.11,19:37
v 10be) sa píše ale o zamestnancovi ktory ma podiel na základnom imaní. Teraz sme skusali riesit zamesntanca bez podielu na ZI
Sarlotka
16.11.11,20:20
v 10be) sa píše ale o zamestnancovi ktory ma podiel na základnom imaní. Teraz sme skusali riesit zamesntanca bez podielu na ZI

no ja som pochopila neviem ci teda zle ked ma zamestnanec prijem podla §10 b tak je tento prijem sucast vymeriavacieho zakladu bez ohladu ci ma zaroven aj podiel na ZI
idem to skusit citat este raz
zk24
16.11.11,20:26
Neviem. ja som pochopila 10b ods.1 e) tak, že podiel na zisku podlieha zdravotným odvodom ak sa osoby podielajú na jeho zakladnom imani. Privitam protiargumenty...
Sarlotka
16.11.11,20:35
asi mas pravdu beriem spat...
iva
20.11.11,18:43
Kejka, prosim ta, nie je mi jasne, ci " Spoločník=Konateľ s nulovými príjmami, dobrovoľne nezamestnaný platí ZP a má podiely na zisku.
Vo svojej jednoosobovej sro uzavrie DVP, registrácia v SP, odvody 1,05%, povinnosti voči ZP žiadne. Predmet dohody: čokoľvek, čo súvisí so zabezpečením predmetu podnikania, splnením určitej objednávky, či zmluvy."
Nie je tam pre platenie ZP (a naslednej rzzp) nejaky "strop" dohody ? Dohody pre rzzp sa neberu do uvahy len u poistencov statu ?
Mila123
20.11.11,18:46
Kejka, prosim ta, nie je mi jasne, ci " Spoločník=Konateľ s nulovými príjmami, dobrovoľne nezamestnaný platí ZP a má podiely na zisku.
Vo svojej jednoosobovej sro uzavrie DVP, registrácia v SP, odvody 1,05%, povinnosti voči ZP žiadne. Predmet dohody: čokoľvek, čo súvisí so zabezpečením predmetu podnikania, splnením určitej objednávky, či zmluvy."
Nie je tam pre platenie ZP (a naslednej rzzp) nejaky "strop" dohody ? Dohody pre rzzp sa neberu do uvahy len u poistencov statu ?
nie som Kejka....
dohody nemajú ani ornú ani dolnú hranicu.....
nezapočítavajú sa nikdy do ZP či RZZP.....
iva
20.11.11,18:54
z draka - rzzp - alebo pre rok 2011 je nejaka zmena ? :
SAMOPLATITEĽ (tzv. DOBROVOĽNE NEZAMESTNANÝ)

Zúčtovanie musí vykonať poistenec, ktorý bol v roku 2010 čo len jediný deň považovaný za poistenca podľa § 11 ods. 2 zákona (samoplatiteľ, občas sa tieto osoby označujú aj ako „dobrovoľne nezamestnané“) ak v roku 2010 v čase, kedy bol samoplatiteľom, jeho príjem podľa § 5 a 6 zákona o dani z príjmov okrem príjmov z prenájmov, príjmov z činnosti osobného asistenta a príjmov, z ktorých z ktorých sa vyberá daň zrážkou avšak vrátane príjmu zo závislej činnosti zdaneného zrážkou, presiahol úhrn minimálnych základov samoplatiteľa.

Minimálny základ samoplatiteľa je daný ako suma 206,60 € za jeden celý kalendárny mesiac (za celý rok 2010 je to suma 2479,20 €).

Napríklad poistenec, ktorý bol samoplatiteľom od 1.1.2010 do 30.9.2010, musí vykonať ročné zúčtovanie, ak jeho príjem (viď vyššie) v tomto čase bol vyšší ako suma 9 x 206,60 €, teda vyšší ako 1859,40 €. Poistenec, ktorý bol celý rok 2010 samoplatiteľom, musí vykonať ročné zúčtovanie za rok 2010, ak jeho príjem za rok 2010 bol vyšší ako 2479,20 €.

Do príjmov sa pritom započíta napríklad:
- príjem na dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti (aj ak bol zdanený zrážkovou daňou),
- príjem na príkaznú zmluvu, vyplatený a zdanený ako príjem zo závislej činnosti (aj ak bol zdanený zrážkovou daňou),
- doplatok od bývalého zamestnávateľa zúčtovaný a vyplatený za mesiac, v ktorom už dotyčný nebol zamestnancom u tohto zamestnávateľa,
- autorský honorár uvedený v daňovom priznaní ako príjem podľa § 6 zákona o dani z príjmov,
- príjem člena pozemkového spoločenstva bez právnej subjektivity uvedený v daňovom priznaní ako príjem podľa § 6 zákona o dani z príjmov,
- príjmy za rôzne sprostredkovania predaja výrobkov, služieb uvedené v daňovom priznaní ako príjem podľa § 6 zákona o dani z príjmov.
Mila123
20.11.11,19:02
sú zmeny......k 01 01 2011 nie je platné to čo bolo platné k 01 01 2010
iva
20.11.11,19:05
dakujem za rychlu odpoved,
bola som v tom, ze tie dohody sa neberu do uvahy pre rzzp len pre poistencov statu...
KEJKA
20.11.11,19:07
tak kedy sa berú dohody do VZ pre ZP, resp. RZZP?
už som z toho jeleň.............prosím pomôžte.
Mila123
21.11.11,15:24
overovala som si aj vo VšZP aj na ich cool centre aj mám odpoveď cez Draka (iba na rakovi mi dali fundovanú odpoveď) v ZP sa vyhovárali, že nemajú Vyhlášku z MZ SR (veď oni majú čas.....)
tak odpoveď či patria alebo nepatria dohody pre dobrovoľne nezamestnaných do RZZP???? odpoveď bola , že nie , za rok 2011 nepatria do RZZP v nijakom prípade.....
zk24
21.11.11,15:26
Takže dohoda pre konateľa (spoločníka), ktorý je celý rok dobrovoľne nezamestnaný, uzavrie v 12/2011 dohodu a vyplatí sa mu 10,000 €, tak z toho zaplatí daň (po odpočítaní 3559,30 €), zaplatí sa SP 1,05% a do ZP vôbec nič... ano?

A príjem z dohody pre konateľa, ktorý bol zamestnaný počas roku už akože vstupuje do RZZP?

alebo ako to mám chápať. Podľa mňa Dohoda do ZP vôbec nevstupuje... tak ako s tým počítam aj v zadaní
Mila123
21.11.11,15:35
Zuzka , máš to dobre.....
našla som príspevok na Drakovi a zapochybovala som,pretože toto bolo platné v roku 2010, ale za rok 2011 je to vyňaté.....
nalepím príspevok....Do vymeriavcieho základu samoplatiteľa sa od r.2011 nezapočítava príjem z dohôd. Upozorňujem, to neplatí pre ročné zúčtovanie poistného za rok 2010.


Keďže to bolo v jednom odstavci, aj Kejku som zmiatla....toto je iba na vysvetlenie....
pretože v roku 2010 (resp. za rok 2010) sa tiež z dohôd nezrážali ZP ale v RZZP si (iba dobrovoľne nezamestnaní) museli priznávať aj dohody (bol určený VZ - aký, už neviem, musela by som zalistovať).......
iva
21.11.11,17:55
Tak ja som dnes pre zmenu volala do zp dovery a tam ma presviedcali, ze oproti minulemu roku sa pre samoplatitelov zp nic nemeni (no su to "odbornici").
Vraj rzzp budu robit zdrav.poistovne, tak tam samoplatitelia musia predlozit vsetky potrebne podklady a oni to spracuju - ak to tam ma byt, tak to dam daju, ak to tam nema byt, tak to tam nedaju. No bol to naozaj odborny vyklad.
KEJKA
27.11.11,09:21
tak kedy sa berú dohody do VZ pre ZP, resp. RZZP?
už som z toho jeleň.............prosím pomôžte.
posúvam
platí pre rok 2011, že dohody o vykonaní práce netvoria základ pre ZP?
výnimkou môže byť limit v prípade samoplatiteľa, bol pre rok 2011 zrušený?
Ak je dohoda o vykonaní práce uzavretá s konateľom sro, ktorý za výkon funkcie odmenu nepoberá, je zamestnaný inde na HPP ................... tiež to nejde do RZZP?
...................
máme na to jednoznačnú odpoveď, alebo treba čakať?
Mila123
27.11.11,09:24
posúvam
platí pre rok 2011, že dohody o vykonaní práce netvoria základ pre ZP?
výnimkou môže byť limit v prípade samoplatiteľa, bol pre rok 2011 zrušený?
Ak je dohoda o vykonaní práce uzavretá s konateľom sro, ktorý za výkon funkcie odmenu nepoberá, je zamestnaný inde na HPP ................... tiež to nejde do RZZP?

...................
máme na to jednoznačnú odpoveď, alebo treba čakať?

pohľadám odpoveď, dr. Motyčková mi odpovedala na Drakovi.....
trochu to potrvá, súbežne varím obed....

dohody z PPV za rok 2011 sa nepočítajú do VZ pre RZZP nikomu......
KEJKA
27.11.11,09:26
PPV?
Mila123
27.11.11,09:27
pracovno- právny vzťah...
KEJKA
27.11.11,09:29
díky, idem variť aj ja:)
Mila123
27.11.11,09:49
Komentár od Mila123 (http://www.porada.sk/member.php?u=216986) 21.11.11 15:43
#5837 (http://www.porada.sk/1899166-post5836.html)




môžem poprosiť o daru? ako je to s RZZP za rok 2011, pre dobrovoľne nezamestnaných a dohody o vykonaní práce či prac. činnosti? Z mesačných odmien za dohody nezrážajú žiadne ale v RZZP?




Upraviť (http://www.porada.sk/editpost.php?p=1899166&do=editpost) Citovať (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1899166) Reagovať (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1899166)






Komentár od Jana Motyčková (http://www.porada.sk/member.php?u=36105) 21.11.11 16:01
#5838 (http://www.porada.sk/1899180-post5837.html)




V r. 2011 dohody do rzzp nevstupujú u nikoho žiadne.
zk24
27.11.11,12:30
Dohody nie sú považované za zárobkovú činnosť podľa Zákona o zdravotnom poistení:

Zárobková činnosť(1) Zárobková činnosť podľa tohto zákona je, ak osobitný predpis16h) (http://www.porada.sk/#f6274940)alebo medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky, neustanovuje inak, činnosť vyplývajúca z právneho vzťahu, ktorý zakladá
a) právo na príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu18) (http://www.porada.sk/#f6274943)okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru,19) (http://www.porada.sk/#f6274944) odchodného, výsluhového príspevku alebo rekreačnej starostlivosti podľa osobitného predpisu,19a) (http://www.porada.sk/#f6978018)
KEJKA
27.11.11,13:08
no napr. samoplatitelia v r. 2010 platili ZP aj z dohôd - z príjmu nad určitú hranicu. nemala som taký prípad, počula som.
Preto som chcela konkrétnu radu.
ani podiel na zisku nie je zárobková činnosť a predsa sa budú platiť odvody.
zk24
27.11.11,15:21
no napr. samoplatitelia v r. 2010 platili ZP aj z dohôd - z príjmu nad určitú hranicu. nemala som taký prípad, počula som.
Preto som chcela konkrétnu radu.
ani podiel na zisku nie je zárobková činnosť a predsa sa budú platiť odvody.


Podľa zákona o ZP je podiel na zisku zárobková činnosť

§ 10b Zárobková činnosť

(1) Zárobková činnosť podľa tohto zákona je, ak osobitný predpis16h) alebo medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky, neustanovuje inak, činnosť vyplývajúca z právneho vzťahu, ktorý zakladá

a) právo na príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu18) okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru,19) odchodného, výsluhového príspevku alebo rekreačnej starostlivosti podľa osobitného predpisu,19a)

b) dosahovanie príjmu z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu20) okrem príjmu z výkonu činnosti osobného asistenta,21)

c) dosahovanie príjmu z kapitálového majetku podľa osobitného predpisu,22)

d) dosahovanie príjmu z ostatných príjmov podľa osobitného predpisu,23)

e) podiel na zisku vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní, alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva a podiel na výsledku podnikania vyplácaný tichému spoločníkovi okrem podielu na výsledku podnikania vyplácaného tichému spoločníkovi verejnej obchodnej spoločnosti, podielu na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti a okrem podielu spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnacieho podielu pri zániku účasti spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo pri zániku účasti komplementára v komanditnej spoločnosti, podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva podľa osobitného predpisu24) (ďalej len „dividendy“).
KEJKA
27.11.11,15:42
súhlasím, ale bod e) je novinka od r. 2011
celé moje pochybnosti a neznalosť sa točia okolo zmien medzi rokom 2010 a 2011.
takže definitívny záver,
žiadna z dohôd za žiadnych okolností nie je dôvodom pre RZZP, nakoľko sa z tohto druhu príjmu odvody do ZP neodvádzajú.
Ďakujem za trpezlivosť.
ucetni_fantozzi
14.12.11,10:18
ahoj poradaci, co hovorite na tento model - spolocnik, poberatel starobneho dochodku, po cely rok bez ineho prijmu, zinkasuje na zaklade dohody v poslednom mesiaci ciastku 1750 Eur - z tejto samozrejme odvod do SP za zamestnavatela a 19% dan

RZZP - nepodlieha
DzP - kedze prijem je do 1/2 NC, podanim priznania sa dan vrati

uvazujem spravne? :-D
KEJKA
14.12.11,11:09
áno, podľa mňa uvažuješ správne.
SPECTRUM
04.01.12,20:29
Čo sa týka mandátnej zmluvy pre konateľa na výkon funkcie, je možné uzavrieť zmluvu na výkon funkcie napr. len na jeden mesiac s odmenou 10 000,-EUR. Treba ho prihlásiť na SP, zaplatiť odvody len na dôchodkové poistenie maximálne do "stropu", treba prihlásiť aj na ZP a odviesť 10% a 4% tiež zo "stropu" a zaplatiť daň. Viem, že tu optimalizujete odvody, ale jeden konateľ sa pýta, či je možné uzavrieť mandátnu zmluvu len od 1.3.2012-16.3.2012 ? Bude to brané ako nepravidelný príjem ? Bude nutné sumu rozpočítať na mesiace, ak takáto odmena bude vyplatená 25.3.2012 ? Vďaka :)
Mila123
04.01.12,20:35
ak chceš optimalizáciu ????.....
nepravidelný príjem konateľa sa posudzuje tak, že sa rozpočítava na mesiace trvania, ale ak by mal príjem vyplatený v januári 2012 a i napriek tomu mal zmluvu od 01 01 2011 (tak aj bol prihlásený do SP) príjem sa mu rozpočítava iba v tom kalendárnom roku, neprechádza už do roku 2011...

a pravidelnosť či nepravidelnosť ??? ak má mesačnú odmenu je pravidelný (mesačný) príjem....ak by ju mal vyplácanú raz za Q. patrí do nepravidelného príjmu ( i napriek tomu, že by ju mal pravidelne Q. vyplácanú)
zk24
04.01.12,20:41
Za konateľa s nepravidelným príjmom sa do SP platí DP + RFS.
Za konateľa s pravidelným príjmom sa do SP paltí DP + RFS + NP + PvN.
SPECTRUM
04.01.12,20:49
Konateľa zaujíma, či je možné uzavrieť mandátnu zmluvu len na pár dní v mesiaci ? Od toho 1.3.2012-16.3.2012 , vyplatí sa odmena. Napríklad v júli sa spraví nová mandátna zmluva od 1.7.2012-20.7.2012 - ide mu o to, aby odmenu nerozpočítaval spätne na mesiace, skrátka je len na ten určitý čas ? Dá sa to ? Potom je to považované ako pravidelný alebo nepravidelný príjem ? Ide o hornú hranicu odvodov, viac mu ostane v čistom ... za ten jeden mesiac ... Viem, že to nie je "optimalizácia" , to je pre informáciu konateľa , thanks :)
Mila123
04.01.12,20:57
ak by som mala takúto MZ na výkon konateľa , napr. 01 03 2012-15 03 2012 (bude táto zmena aj na obch. registri vykonaná?) a s určenou odmenou za výkon konateľa v uvedených dňoch....

prihlásila by som ho do SP a ZP a vyplácala by som mu ju ako pravidelný príjem......

lenže ten tvoj konateľ vykonáva funkciu cez celý rok......nech si dá vyplatiť stále odmenu v januári, bude ju mať spracovanú ako nepravidelnú......bez rozpočítavania dozadu.....

popr. neuvažoval o nejakej odmene za prácu (ale nie prácu konateľa) na základe DoVP, či DoPČ, = žiadne fondy za ZC iba ZĽ platí 1.05% do SP a daň. preddavky......
zk24
04.01.12,21:00
ak by som mala takúto MZ na výkon konateľa , napr. 01 03 2012-15 03 2012 (bude táto zmena aj na obch. registri vykonaná?) a s určenou odmenou za výkon konateľa v uvedených dňoch....

prihlásila by som ho do SP a ZP a vyplácala by som mu ju ako pravidelný príjem......

lenže ten tvoj konateľ vykonáva funkciu cez celý rok......nech si dá vyplatiť stále odmenu v januári, bude ju mať spracovanú ako nepravidelnú......bez rozpočítavania dozadu.....

popr. neuvažoval o nejakej odmene za prácu (ale nie prácu konateľa) na základe DoVP, či DoPČ, = žiadne fondy za ZC iba ZĽ platí 1.05% do SP a daň. preddavky......

ja som to pochopila tak, že on konateľom je, ale momentálne bez toho aby poberal odmenu. On nebude vznikat a zanikat ako konatel, ale len si zmení zmluvu z výkon funkcie konatela bez naroku na odmenu na zmluvu s odmenou.

ci?
SPECTRUM
04.01.12,21:04
Áno, konateľom stále je, len tá zmluva by bola vznik-zánik konateľskej odmeny. A platí sa aj zdravotná z tejto odmeny ?
Mila123
04.01.12,21:10
Zuzka aj ja som to tak pochopila, ale mať MZ kde bude stále dodatok na odmenu, že presne za toto obd.poberá- za 2 týždne a potom tri mesiace maká bez odmeny???? ako by si to riešila???? iba po dohode s právnikom, ale aj tak by som si nebola istá.....

AJ do ZP je povinnosť, dokonca pri takých odmenách by každoročne vychádzal nedoplatok na RZZP.....
zk24
04.01.12,21:15
Ja by som to riešila formou odmeny na Dohodu. Tak ako uvádzam v zadaní tejto témy. Rozmýšľam nad všeličím a nič lepšie som zatiaľ nenašla.

Betka nám návod nedala, tak zatiaľ amatérsky formou Dohody iba.

Vobec si netrufam povedať ako by sa na toto pozeral daňový úrad a poisťovne.
Mila123
04.01.12,21:17
Ja by som to riešila formou odmeny na Dohodu.

Vobec si netrufam povedať ako by sa na toto pozeral daňový úrad a poisťovne.

Zuzka súhlasím s tebou.....alebo ak nechce iba dohodu , nech sa dá na 2 týždne zamestnať ako ZC , to sa dá poriešiť......
SPECTRUM
04.01.12,21:23
Ďakujem Vám za rady, myslím si tiež, že je to scestné, takéto "haluze" robiť, ked sa to dá ľahšie ... Dohody som mu radila, ale on má vždy nejaké pikošky typu "a čo keby som to takto a hentak , dá sa to? " to je hodné právnika, ktorý vie behať v obchodnom práve ... Ja len, či ste sa za doterajšiu prax s niečím "takým" nestretli. Tiež si myslím, že mandátna zmluva je tenký ľad na takéto "čachre". Ďakujem ešte raz , ste milé :)
Mila123
04.01.12,21:30
som si spomenula, že dr. Motyčková odpovedala, že ak má niekto napr. MZ alebo obdobnú zmluvu , kt. rieši výkon konateľa, a má v nej uvedené, že bude mať platené za výkon funkcie konateľa (napr, po schválení VZ) musí byť prihlásený do SP ako konateľ s nepravidelným príjmom od kedy á takúto zmluvu, t.j. po dobu trvania zmluvy.......ak by to tvoj konateľ nemal každý mesiac vyplácané, podľa môjho názoru by mal byť prihlásený do SP ako konateľ s nepr. príjmom a do SP by so ho prihlasovala iba vtedy, keď by mal príjem vyplácaný....to RZZP stále platí, mal by vysoké nedoplatky na rzzp....

ak nebude spokojný s tvojím názorom, napíš si do SP e-maila, odpovedajú pomerne rýchlo.....
SPECTRUM
04.01.12,21:49
Prosím ešte jednu vec ... z podielov na zisku za rok 2011 sa platí len ZP ? To si musí každý vysporiadať sám /spoločník s majetkovou účasťou/ ? Sociálne odvody sa neplatia z týchto podielov ?
jacekova
04.01.12,21:52
Prosím ešte jednu vec ... z podielov na zisku za rok 2011 sa platí len ZP ? To si musí každý vysporiadať sám /spoločník s majetkovou účasťou/ ? Sociálne odvody sa neplatia z týchto podielov ?

až keď sa podiely vyplatia, zaplatí sa 10% ZP a vyrovná sa to v RZZP
SP sa z toho neplatí
Mila123
04.01.12,21:53
dnes som písala názor na tieto platby )ZP v príspevku Tantiémy....skús pohľadať, (dokonca mi to odsúhlasila Janka Motyčková)

ak ti nebude niečo jasné, napíš, odpovieme ti.....
Mila123
04.01.12,21:55
až keď sa podiely vyplatia, zaplatí sa 10% ZP a vyrovná sa to v RZZP
SP sa z toho neplatí
ale napr. vyplatené v roku 2012 za 2011 si môže odpočítať mesačnú výšku min. VZ na ZP, tá je v hodnote 339.89 €, z kt. neplatí ZP....
zk24
04.01.12,21:56
Platí iba do ZP 10% zo sumy prevyšujúcej tuším 329,06 €. Vysporiada mu to zdravotná poisťovňa sama v RZZP za rok 2012
Mila123
04.01.12,22:00
a ešte jedna záležitosť platí...
ak je konateľ, kt. nemá majetkovú účasť na ZI , vyplatený podiel na zisku (v zmuve má uvedené, že je platený výlučne zo zisku) ten nemá zákonnú povinnosť platiť príspevky do SP, ZP mu ostáva.....
zamestnancom, kt. by bol vyplatený podiel na zisku a nie sú zúčastnený na ZI , v mesiaci kedy budú mať vyplatený podiel, ten sa pripočíta k VZ (HM) a urobí sa odvod aj do SP....a ZP si vysporiadajú cez rzzp,...PODIEL NA ZISKU ZC SA NEZDAŇUJE......
Mila123
04.01.12,22:02
Platí iba do ZP 10% zo sumy prevyšujúcej tuším 329,06 €. Vysporiada mu to zdravotná poisťovňa sama v RZZP za rok 2012
suma 329.06 € bol min. VZ za rok 2011, podiel na zisku za rok 2011 bude zvyčajne vyplatený v roku 2012 a na rok 2012 platí suma 339.89 €....mýlim sa ?
SPECTRUM
04.01.12,22:07
ešte otázočku ... kto nahlási zdravotnej poisťovni, ktorá bude robiť RZZP za rok 2012 v roku 2013, že boli vyplatené podiely na zisku spoločníkovi s majetkovou účasťou ? Ja mu pošlem na účet napr. 2500,- a čo dalej ? Ako toto zdravotná skontroluje ? Príde na to zdravotná niekedy na to ?
zk24
04.01.12,22:25
suma 329.06 € bol min. VZ za rok 2011, podiel na zisku za rok 2011 bude zvyčajne vyplatený v roku 2012 a na rok 2012 platí suma 339.89 €....mýlim sa ?

Ano, maš pravdu... už si budem msuieť tie veličiny vypísať, lebo začiatkom roka som vždy pomýlená kým pretransformujem na to že je už iný rok a iné hodnoty.
Mila123
05.01.12,15:36
Aký je v prípade konateľa rozdiel medzi pravidelným a nepravidelným mesačným príjmom?
Ak konateľovi právny vzťah zakladá právo na pravidelný mesačný príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h), ods. 2 alebo 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, má postavenie zamestnanca na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti. Takýto zamestnanec a jeho zamestnávateľ platia poistné na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti a zamestnávateľ aj poistné do rezervného fondu solidarity. Zamestnávateľ vykazuje zamestnanca s pravidelným mesačným príjmom na tlačive Mesačný výkaz poistného a príspevkov. Za zamestnanca v právnom vzťahu, ktorý mu zakladá právo na pravidelný mesačný príjem, sa považuje konateľ, ak má právo na príjem zo závislej činnosti za každý kalendárny mesiac.

Ak konateľovi právny vzťah zakladá právo na nepravidelný príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h), ods. 2 alebo 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, má postavenie zamestnanca na účely dôchodkového poistenia. Takýto zamestnanec a jeho zamestnávateľ platia poistné na dôchodkové poistenie a zamestnávateľ aj poistné do rezervného fondu solidarity. Za zamestnanca v právnom vzťahu, ktorý mu zakladá právo na nepravidelný príjem, sa považuje konateľ, ak nemá právo na príjem zo závislej činnosti pravidelne za každý kalendárny mesiac, ale napr. jednorazovo raz ročne, raz štvrťročne, raz za dva mesiace.


Vaša Sociálna poisťovňa
Mila123
05.01.12,15:37
Má zamestnávateľ povinnosť prihlásiť konateľa do Sociálnej poisťovne?



Podľa zákona účinného od 1. januára 2011 postavenie zamestnanca má každá fyzická osoba v právnom vzťahu, ktorý jej zakladá právo na príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h), ods. 2 alebo 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Fyzická osoba teda nadobúda postavenie zamestnanca za predpokladu splnenia dvoch podmienok súčasne, ktorými sú existencia právneho vzťahu a existencia práva na príjem zo závislej činnosti z tohto právneho vzťahu. Právo na príjem zakladá napríklad pracovná zmluva, služobná zmluva, príkazná zmluva, stanovy družstva, stanovy obchodnej spoločnosti, stanovy inej právnickej osoby, osobitný právny predpis, spoločenská zmluva, zakladateľská listina, mandátna zmluva.

Ak právny vzťah konateľa zakladá konateľovi právo na príjem zo závislej činnosti, nadobúda postavenie zamestnanca. Ak právny vzťah právo na takýto príjem nezakladá, konateľ nenadobúda postavenie zamestnanca. Dôležité je teda právo na príjem, ktoré vyplýva z právneho vzťahu, nie predpoklad tohto príjmu.

Konateľ, ktorému z právneho vzťahu konateľa nevyplýva právo na príjem zo závislej činnosti , nenadobúda postavenie zamestnanca v sociálnom poistení a zamestnávateľ ho neprihlasuje do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia Sociálnej poisťovne. Ak by napríklad na základe rozhodnutia valného zhromaždenia s.r.o. mal konateľ v budúcnosti zúčtovaný príjem zo závislej činnosti, prihlási ho zamestnávateľ do registra poistencov dňom vzniku práva na príjem zo závislej činnosti, t. j. dňom prijatia rozhodnutia valného zhromaždenia. To znamená, že ak konateľ v súčasnosti nemá právo na príjem za výkon funkcie konateľa, ale toto právo by mu vzniklo napríklad v roku 2012, tak postavenie zamestnanca na účely sociálneho poistenia nadobudne až v roku 2012 a zamestnávateľ je povinný prihlásiť tohto zamestnanca do registra poistencov.


Vaša Sociálna poisťovňa
Klara321
07.01.12,21:02
Prosim Vas a ako je to v pripade podielu na zisku ticheho spolocnika zo zahranicia, ktory nie je obcanom SR? Dufam, ze ten ZP platit nemusi. Dakujem :)
Sarlotka
07.01.12,21:55
ano ano toto aj mna zaujima aj je podiel vyplacany spolocnikovi ktory nie je v SR evidovany v ziadnej poistovni, alebo teda ak ide aj je spolocnik zhranicna PO...

taktiez ma zaujima v pripade ze sa zo zisku navysuje ZI... po par rokoch resp dalsi rok sa ZI ponizuje vyplaca spolocnikom...
Klara321
13.01.12,15:38
Prosim Vas a ako je to v pripade podielu na zisku ticheho spolocnika zo zahranicia, ktory nie je obcanom SR? Dufam, ze ten ZP platit nemusi. Dakujem :)

Posuvam dalej, nikto nevie poradit?
Mila123
13.01.12,15:47
ak je poistencom zahr, ZP nie je povinný.....
zk24
23.01.12,06:41
Ahojte,

malá podotázka... klient sa vrátil zo zdravotnej poisťovne, kde mu vraj povedali, že z dohôd sa platí ZP... cez RZZP. Ze ked zarobí viac ako je NČZD... a teda ze ma kladný základ dane tak z dohody platí 14% ZP....

Prehliadla som nieco?

Doteraz som stale vychadzala z toho ze zákon o zdravotnom poistení podľa §10b nepovažuje príjem z dohôd mimo pracovného pomeru za zárobkovú činnosť.

Máte nápady?
Mila123
23.01.12,07:07
nič si neprehliadla, z dohôd (podľa ZP) sa do RZZP neprispieva.....
zk24
23.01.12,08:12
Ďakujem....
ukt
26.03.12,11:13
Dobry den,
vraciam sa k tejto teme - ci ste nenasli nejaky sposob, ako sa vyhnut tym odvodom za dividendy (okrem uz spominanej dohody). Nieco, co spominala Betka - bohuzial som sa k jej prispevku nedostala. Dakujem.
masinka
30.03.12,19:27
Ak prijme dividendu S.R.O., ktora je vlastnikom CP, tak predpokadam sa sro nema ako prihlasit koli odvodu v zdravotnej poistovni?
zk24
30.08.12,09:24
Ahojte,

dobrovolne poistena osoba na ZP platí preddavky na ZP v min.výške. Dostane vyplatené dividendy.
To, aké preddavky platí mesačne na ZP ovplyvnia nejako tento VZ pre platenie poistného z dividend? Alebo VZ pre platenie poistného z dividend je uplne samostatny VZ a nič sa neda považovať za zaplatené preddavky?

Príklad:
Uvažujem že ked ma človek dve zamestnania a dokopy ma taky prijem ze vlastne presahuje mesačný max.VZ tak ma v RZZP preplatok, lebo tie príjmy sa spočítajú a vlastne čo zaplatil nad max.VZ sa mu vráti. Alebo to tak nefunguje?

Platí to tak aj pri príjme a dividendoch? Spočítavajú sa tieto dva príjmy alebo to bude uplne samostatne? Ked platím mesačne max.odvod, tak budem platiť ešte aj z dividend?

Vdaka za názory. Zuzana
KEJKA
30.08.12,09:42
ak ZP má byť "spravodlivé", tak by mal byť na občana jeden max.VZ, ktorý sa môže naplniť z rôznych zdrojov.
RZZP bude robiť ZP, takže uvidíme......
SPECTRUM
18.09.12,12:51
Prosím Vás, ak má konateľ uzavretú zmluvu o výkone konateľa, na ktorú nepoberá žiadny príjem, má nárok na stravenky ?
SPECTRUM
19.09.12,05:53
...
Prosím Vás, ak má konateľ uzavretú zmluvu o výkone konateľa, na ktorú nepoberá žiadny príjem, má nárok na stravenky ?
kobolcs
19.09.12,09:43
A ako je to z dividend zo zahr.cen.papierov?
Priklad: Drzim akcie, ktore mesacne pravidelne vyplacaju dividendu
akcia ABC vyplaca mi mesacne 340 USD (uz zdanenych v US s 15% sadzbou, hruby vynos 400 USD)
Je to dividenda podla zakona o zdr.poist ci nie ?
tictac7
19.09.12,10:01
čo má toto spoločné s touto témou? ... a odpoveď - nárok na stravné upravuje ZP - jeho zmluvu ZP neupravuje, teda nemá nárok na lístky