daianeira
12.11.11,14:21
Ahojte. Potrebovala by som radu. Som zamestnaná v jednej firme na dobu určitú, na zástup počas MD a RD. Keďže sa moje miesto ruší k 31.12.2011, mala by som dostať podľa zákonníka práce odstupné (vo firme pracujem vyše 7 rokov). Avšak dozvedela som sa, že kolegyni (ktorú zastupujem počas MD) volali z práce a ponúkali jej odstupné, keďže sa jej a tým aj moja pozícia ruší. Mám aj v tomto prípade nárok na odstupné, keď ho dostane aj ona? MD jej končí 13.12. 2011 a chce zotrvať aj na RD, takže do práce sa nechystá. Ďakujem za info.
Tweety
12.11.11,13:35
Ahojte. Potrebovala by som radu. Som zamestnaná v jednej firme na dobu určitú, na zástup počas MD a RD. Keďže sa moje miesto ruší k 31.12.2011, mala by som dostať podľa zákonníka práce odstupné (vo firme pracujem vyše 7 rokov). Avšak dozvedela som sa, že kolegyni (ktorú zastupujem počas MD) volali z práce a ponúkali jej odstupné, keďže sa jej a tým aj moja pozícia ruší. Mám aj v tomto prípade nárok na odstupné, keď ho dostane aj ona? MD jej končí 13.12. 2011 a chce zotrvať aj na RD, takže do práce sa nechystá. Ďakujem za info.
Nárok na odstupné budeš mať, ak dostaneš výpoveď podľa §63 odst.1 ZP a pred začiatkom VD požiadaš o skončenie PP dohodou.
§76
(2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.
daianeira
12.11.11,14:21
Dakujem za odpoved. Viete, moja situacia je tym specificka, ze nie len ja pridem o pracu. Sme viaceri a ostatni, kedze su na dobu neurcitu, obdrzia odstupne (z organizacnych dovodov). Len ja a este jedna kolegyna sme na zastup pocas MD a RD. A tym padom sme boli v pomykove, ci aj my mame nan narok. Zatial nikto z nas neobdrzal ziadnu vypoved, je to len ustna komunikacia. Kedze sme od 01.01.2012 bez prace, predpokladala som, ze sme uz mali nieco obdrzat aj v pisomnej forme, kedze december je za dverami. Ci sa mylim?
Tweety
12.11.11,14:23
Dakujem za odpoved. Viete, moja situacia je tym specificka, ze nie len ja pridem o pracu. Sme viaceri a ostatni, kedze su na dobu neurcitu, obdrzia odstupne (z organizacnych dovodov). Len ja a este jedna kolegyna sme na zastup pocas MD a RD. A tym padom sme boli v pomykove, ci aj my mame nan narok. Zatial nikto z nas neobdrzal ziadnu vypoved, je to len ustna komunikacia. Kedze sme od 01.01.2012 bez prace, predpokladala som, ze sme uz mali nieco obdrzat aj v pisomnej forme, kedze december je za dverami. Ci sa mylim? ÁNo, mali ste už obdržať, kedže VD je u vás 2mesačná, a ak končí k 31.12., mali ste ich dostať do 31.10..
ivka70
12.11.11,14:35
Jediny sposob, ako mozete odist bez odstupneho, je taky, ze kolegyna, ktoru zastupujes, sa na jeden den vrati do prace. V takom pripade tvoja zmluva automaticky konci ako zmluva na dobu urcitu a nemas narok na odstupne.
Kolegyna odstupne dostane tak ci tak.
daianeira
12.11.11,14:50
a v pripade, ze by to bolo ukoncene dohodou, v akom predstihu by nam mali dat vypoved v pisomnej podobe?
ivka70
12.11.11,15:21
a v pripade, ze by to bolo ukoncene dohodou, v akom predstihu by nam mali dat vypoved v pisomnej podobe?

Na ukonceni PP dohodou sa mozete dohodnut aj dnes s tym, ze dnesok je posledny pracovny den. tam nemusi byt ziadny predstih, ide o vzajomnu dohodu dvoch stran.
daianeira
12.11.11,15:28
dakujem za rady.. :)