lenocka17
13.11.11,09:35
Dobrý deň. Po 8 rokoch prace som ostala nezamestnana. Mam narok na podporu, ktoru si akurat vybavujem. Naskytuje sa mi ale moznosti prace, ale na SZČO. Chcem sa spytat ako to funguje, ak momentalne nevyužijem celu podporu, respektive možno len jeden mesiac a ak si potom vybavim SZČO. Viem že prvy rok je SZČO oslobodeny od dani, ale ak by som si platila zdravotne, čo je povinne a odvody v nezamestnanosti dobrovoľne, a praca mi nevyšla, alebo zistim, že to nie je to pravé pre mňa, či potom budem mať nárok znova na podporu. A kolko by mali byt tie odvody v nezamestnanosti, aby podpora bola adekvatna k platu.
Xanti
13.11.11,12:47
No budeš mať nárok na doplatenie podpory tých ostávajúcich 5 mesiacov.
Ak by si ale mala živnosť viac ako dva roky, a podmienky by ostali také aké sú, a platila by si si dobrovolne poistenie v nezamestnanosti celé dva roky, tak podpora by bola rátaná z tohto.
U dobrovolného poistenia v nezamestnanosti si výšku môžeš zvoliť sama. Je daná akurát hranica minimálnej výšky VZ a to 329,06 € až do maximalneho VZ a to 2978 €. Odvody sú vo výšk 2% z tebou zvoleného VZ. Teda ak si zvolíš VZ 500 eur, tak mesačne budeš platiť 10 eur. Ak budeš mať VZ 1000 eur, tak mesačne budeš platiť 20 eur.
ewita888
13.11.11,13:02
doplním, že SZČO nie je oslobodená od dane...
lenocka17
13.11.11,14:26
Ďakujem Xanti. Mám tomu rozumieť, že na doplatenie podpory zvyšne mesiace budem mať len, keď budem mať SZČO 2 roky? Lebo mňa zaujima prave to, že ak zistím napr po kratkom obdobi, že to nie je pre mňa to prave orechove a budem cchieť skončiť, (pričom si tu dobu budem platiť tie odvody) či budem mať aj tak nárok na doplatenie podpory v nezamestnanosti?
KEJKA
13.11.11,14:33
ide o to, že musíš mať splnenú podmienku dlžky poistenia v nezamestnanosti. Ak nebudeš platiť odvody do SP, tak o dva roky tú podmienku nebudeš splňať.
KEJKA
13.11.11,14:35
chcem dodať, že tú SZČO si ešte rozmysli....to akože by si sa mohla "zamestnať", ale "zamestnávateľ" ťa chce len ak budeš mať živnosť? To si radšej dober tú podporu.
Katy a R
13.11.11,14:41
Ďakujem Xanti. Mám tomu rozumieť, že na doplatenie podpory zvyšne mesiace budem mať len, keď budem mať SZČO 2 roky? Lebo mňa zaujima prave to, že ak zistím napr po kratkom obdobi, že to nie je pre mňa to prave orechove a budem cchieť skončiť, (pričom si tu dobu budem platiť tie odvody) či budem mať aj tak nárok na doplatenie podpory v nezamestnanosti?
.. práveže to rieši takú situáciu, že po krátkej dobe zistíš, že to nie je pravé orechové ... znova sa zaeviduješ - a budeš mať nárok na zvyšok dávky v nezamestnanosti (viď § 105 zák o SP).
lenocka17
13.11.11,14:43
Mne je jasné, ved preto, odvody do SP platiť chcem. Ide mi o to, že este si len podporu vybavujem a je tu možnost novej prace, ale pre mna uplne novy sektor a na zivnost a prave preto mam obavy, ze ak mi to nepojde, a budem musiet skoncit, ci sa takto neoberiem o podporu uplne. Predsa len, cely zivot platim odvody a nakoniec by som z toho nemala mat nic, ked sa v tomto state plati tim, co cely zivot neodvadzali nic. Ide mi len o to, ze ak ponuku prace ktora je na zivnost prijmem a zistim napriklad po 2 mesiacoch, alebo polroku , ze to nie je pre mna, ze mi to nejde, tak ci nezostanem uplne bez prijmu.
Lebo potom su to teda dost nevyhody pre tych ktori se cely cas co boli zamestnani riadne odvadzali dane a ked v inych zamestnaniach pozaduju zivnost, aby som sa neobrala o to, na co mam narok. Takze sa tu motam okolo jednej a tej istej otazky. Budem mat potom narok na podporu, ak si budem odvadzat odvody v nezamestnanosti? AJ ked len zvysne mesiace.
video1983
13.11.11,15:16
tatko radit niekomu kto necita ! 2x ti to tu napisali
lenocka17
13.11.11,16:08
Video1983, čítam, ale druhá odpoveď prišla vtedy keď som odpisovala, čiže som o nej ešte nevedela. Žiadala som o radu, tak sa tu ty prosím do mňa nenavážaj.
Všetkým zúčastneným samozrejme veľmi pekne ďakujem za cenné informácie.
Sedrik89
29.11.11,05:25
Ahoj. Chcel by som sa opytat, ci mam narok na davku v nezamestnanosti, ak externe studujem. Podmienka odpracovania 2rokov z 3r je splnena. Za odpoved dakujem.
Xanti
29.11.11,19:33
Ano,
nakoľko ako externý študent sa môžeš zaevidovať na UP. A ak si splnil podmienku 730 dní poistenia v posledných 3 rokoch tak nevidím dôvod prečo by si nemohol mať podporu v nezamestnanosti.