Kysel6
13.11.11,11:40
Dobrý deň,
chcem sa spýtať na otazku na ktoru som tu nikde nenašiel odpoveď a to či je nutné túto dotáciu celu minúť alebo či ju môžem len nechať na účte.
ďakujem za odpoveď
KEJKA
13.11.11,10:57
máš na to stanovené podmienky, obvykle minúť do 2 rokov.
Ak neminieš, tak potom treba JU - aby si nemusel zdaňovať a riešiť odvody do SP.
marjankaj
13.11.11,10:57
A načo si si ju teda pýtal, keď ju nepotrebuješ?:eek:
Kysel6
13.11.11,11:03
no ked tie veci - na eshop ako je pc, priestory mam..
odvody bude za mna platit zamestnavatel ktory caka kym si ju vybavim nech samozem dat na zmluvu..
co osm si pocital zatial naklady tak nedosahuju tu vysku.. ale popripade by som teda za to kupil pc/platil z nej moje ucty atd

cize ked to zhrniem - do tych 2 rokov ju musim celu vycerpat?
marjankaj
13.11.11,11:24
no ked tie veci - na eshop ako je pc, priestory mam..
odvody bude za mna platit zamestnavatel ktory caka kym si ju vybavim nech samozem dat na zmluvu..
co osm si pocital zatial naklady tak nedosahuju tu vysku.. ale popripade by som teda za to kupil pc/platil z nej moje ucty atd

cize ked to zhrniem - do tych 2 rokov ju musim celu vycerpat?

A ty si si nerobil podnikateľský plán? Tam by to malo byť napísané, na čo môžeš dotáciu použiť.
Ak ju do dvoch rokov neminieš a nevydokladuješ, tak ju budeš musieť vrátiť.(alebo jej časť)
Katy a R
13.11.11,11:25
no ked tie veci - na eshop ako je pc, priestory mam..
odvody bude za mna platit zamestnavatel ktory caka kym si ju vybavim nech samozem dat na zmluvu..
co osm si pocital zatial naklady tak nedosahuju tu vysku.. ale popripade by som teda za to kupil pc/platil z nej moje ucty atd

cize ked to zhrniem - do tych 2 rokov ju musim celu vycerpat?

V "Dohode" s UPSVaR máš určite všetky podmienky ... nenávratný príspevok je na to, aby sa použil v súlade so žiadosťou a podnikateľským plánom. máš tam uvedené aký režim platí pri kontrole , aké sú sankcie ......
Ak neminieš celú sumu, možno by si sa mohol spoľahnúť na to, že žiadna kontrola nepríde;):confused::D (ale len, ak si dieťa šťasteny:D:confused:).
a ešte doplním: nespoliehaj sa na to, že kontrola je len do dvoch rokov!!! Oveľa dlhšie ťa môžu skontrolovať !!
KEJKA
13.11.11,11:30
............odvody bude za mna platit zamestnavatel ktory caka kym si ju vybavim nech samozem dat na zmluvu..................
toto čo má byť? čo si máš vybaviť?-dotáciu, či?
=====================================
či do dvoch rokov - to si predsa podpisoval ty a ty musíš vedieť dokedy a na čo ju treba minúť.
====================================
aké tvoje účty chceš platiť z dotácie? Inkaso? potraviny? Hádam nie!!!
Čerpanie musíš preukázať a musí byť v súlade s tým, čo si podpísal, resp. v súlade s Tvojim podnikateľským zámerom.
=====================================
PC môžeš kúpiť, to vo všeobecnosti sa dá, ale nie je to vyhadzovanie peňazí, ak PC máš? minimálne počkaj a kúp ho neskôr.
=====================================
ak si, alebo budeš SZČO, tak pravdepodobne nemôžeš byť súčasne aj zamestnaný, aj ked nevylučujem, lebo túto problematiku až tak podrobne nepoznám, všade sú zmeny, kedysi to tak platilo - dva roky si musel žiť zo živnosti.
Ak teda by si nebol zamestnaný ale by si pracoval na zmluvu, tak potom tvoj obchodný partner "zamestnávateľ???" za teba odvody platiť nemôže.
Ak by si eventuálne aj bol zamestnaný, tak z titulu SZČO musíš platiť cca 46 EUR do ZP.
===============================
nemáš ty zo svojej situácie tak trochu hokej?
Mireckanz
13.11.11,18:18
V zmluve máš naozaj určite napísané do kedy máš peniaze minúť a vydokladovať. Ak sa však zákon o dani z príjmov medzičasom nezmenil a vedieš jednoduché účtovníctvo alebo si budeš uplatňovať výdavky percentom z príjmov, tak tento príjem budeš musieť zahrnúť do Tvojich príjmov z podnikania za rok 2011 (ak ich dostaneš na účet v tomto roku) a bez ohľadu nato koľko z nich minieš tak ich zdaňuješ. Zároveň Ti zvyšujú príjem pre posúdenie povinnej registrácie v Sociálnej poisťovni od 1.7.2012 (dôležitá je výška ... či Ti to presiahne hodnotu). V každom prípade by bolo pre Teba najvýhodnejšie,... ak ich dostaneš v tomto roku tak ak vieš tak ich aj miň a veď si jednoduché účtovníctvo aby si nemusel z nich dane platiť.
Mireckanz
13.11.11,18:32
Poopravím moju poslednú reakciu, ak budeš viesť jednoduché účtovníctvo tak si do príjmov dávaš dotáciu (časť) keď ju použiješ na úhradu daňových výdavkov z nej hradených, ak ide o kúpu odpisovaneho majetku tak si do príjmov dávaš dotáciu postupne v rokoch uplaňovania odpisov z tohto majetku. Čiže daňový dopad je 0. Ak však budeš uplatňovať výdavky % z príjmov, tak si dáš dotáciu do zdaniteľných príjmov v roku jej prijatia na účet.
Kysel6
13.11.11,18:50
hokej je slabé slovo :D

skrátim to - živnosť by som si vybavil tak či tak ale keďže som 3 mesiace na úrade na eshop a kvôli podpore je to ešte zaujimavejšie a bolo by hlúpe o ňu nepožiadať..

a zo zatiaľ zistených informácii viem že 2X sa za človeka zdravotne odvody neplatia čiže keď budem robiť na zmluvu na hlavný pracovný pomer, tak môj zamestnávateľ bude tieto odvody platiť za mňa..
odvody do soc. poisťovne platiť 1. rok nemusím a zaleží i to aký zisk vykážem na ďalší rok.

no a ešte k tej dotácií - štve ma že nvm ešte presný pomer rozdelenia tej sumy resp. na ČO vlastne ju v podnik. plane akože použijem.. Spolieham sa na to že sa dajú meniť i keď s povolením úradu.

PS a ešte 1 dotaz - keď chcem doma prevadzkovať eshop - nemusím meniť elektrinu z domácnosti na podnikateľa?!
bo ako čítam o tomto tu nemá šajnu 90% ľudí ak nie viac :D
KEJKA
13.11.11,18:59
s odvodmi sa mýliš, ako SZČO budeš platiť ZP -musíš sa zaregostrovať a platiť, nie som si clekom istá, či z minima, alebo polovicu z minima........ale takme istá som, že pri tých všetkých zmenách aj zamestnaný SZČO platí ZP a neplatí SP do 30.6. nasl. roka.
2x platiť nebudeš, ZP urobí RZZP a vyčísli preplatky, nedoplatky a prípadne aj preddavky na rok 2012.

ty nevieš, na čo mineš dotáciu, lebo ešte si si živnosť nevybavil a teda asi ani tú dotáciu, len je to v riešení, Tak porozmýšľaj, čo potrebuješ a skús si presadiť to. tebe sa napríklad kvôli tovaru zíde auto. To si premysli vopred, priprav si návrhy do podnikateľskho plánu daj radšej viac ako menej a potom sa uvidí.
Ja stále neviem, či dnes povoľujú nákup odpisovaného majetku, či by ti napr. uznali lízngové splátky....... to si skús zistiť vopred.

akú elektrinu spotrebuješ pri e-shope? zapnutý PC a internet?
toto som tiež nikdy u nikoho neriešila.
Katy a R
13.11.11,19:30
Kejka, pokiaľ viem, tak začínajúci živnostník sa síce musí zaregistrovať v ZP ako szčo ... ale môže si stanoviť VZ - aj vo výške 0 eur.;) nedoplatok potom vyrovná po RZZP. dopĺňam - ak je súčasne zamestnancom!
.. a čo sa týka auta .. tak to asi ťažko z dotácie :confused::confused::confused:
No ale po jeho upresnení ... tohto roku to už nebude ... tak uvidíme, či budú nejaké zmeny po novom roku:confused:. V každom prípade si treba dobre premyslieť, čo chce nakúpiť z dotácie. A tiež každý úrad má "svoje" podmienky (môžu sa trošku líšiť) ..
vulxy
14.11.11,07:20
na auto mozes zabudnut,a zamestnat sa mozes kludne ja som sa na to vyslovene pytal na upsvar-e tety co nas mala na starosti ci to nebude problem a ze v pohode.a do podn.planu si kludne daj aj 100 poloziek a potom uvidis co budes potrebovat naozaj,samozrejme musia suvisiet s PP.viem to z osobnej skusenosti ze som tam napisal len polozky co som si myslel ze budem potrebovat ale po case sa plany menia aj podnikatelske:)
PS:uz su tomu 2 roky co som si to cele vybavoval ,mohlo sa nieco aj medzicasom zmenit
Mireckanz
15.11.11,18:14
Elektrinu z domácnosti na podnikateľa meniť nemusíš. Vieš, ono je to tak, je jasné že elektrinu pri svojom podnikaní spotrebuješ. Ale tiež platí, že príjmy preukazovať z podnikania si povinný, ale výdavky nie. Ak si chceš elektrinu uplatňovať do daňových výdavkov a si fyzická osoba podnikateľ registrovaný Živnostenským úradom, nemusíš si dávať elektriku prepisovať (ak nie si platca DPH). A ak môžem poradiť, tak do daňových výdavkov si daj toľko elektriny koľko spotrebuješ na podnikanie. Jasné že to presne nezistíš. Dá sa to zistiť tak, že spotreba pred tým ako si začal podnikať sa porovná so spotrebou potom ako už podnikáš a máš to. Urob si z toho percentuálny pomer a to si dávaj z faktúr do výdavkov. Každý rok si to môžeš prehodnotiť. Musíš to proste odhadnúť. Takto vieš riešiť aj mobil. Niečo si daj na podnikanie a niečo na súkromie a je to. Ale keď už budeš platca DPH tak to neplatí, tam musíš mať doklad vystavený na podnikateľa. :)