kattus
13.11.11,20:11
Ahojte.
Rada by som sa poradila.....brat je zamestnany uz 3roky v istej firme.Sidlila zhodou okolnosti asi 5km od jeho domu.Firma sa prestahovala a teraz je vzdialena cca 17km od domu.Brat predtym dochadzal autobusom,alebo autom,teraz ma moznost dochadzania iba autom,nakolko k firme nechodi ziaden autobus.
Denne najazdi teda 34km a tu je "problem".Zvysili sa mu teda naklady na dopravu do zamestnania a nasa mama ho buzeruje,aby si pytal peniaze od zamestnavaela,lebo ma na to narok zo zakona.
Hladala som takuto info,no nenasla som k tomu nic ,co by mi dalo jasnu odpoved.
Prosim,poradte,ma narok?Ma si to ist pytat,alebo ak pojde,iba sa strapni,lebo narok nie je?
Dakujem
Mila123
13.11.11,19:15
záleží či majú napr. niečo v KZ, inak nie je zákonný nárok na príspevok na dopravu do zamestnania od z-teľa.....
zk24
14.11.11,13:31
§ 7 Použitie fondu


(5) Ak v kolektívnej zmluve nie je dohodnutý ďalší prídel podľa § 3 ods. 1 písm. b) prvého bodu, zamestnávateľ je povinný poskytnúť príspevok z ďalšieho prídelu do fondu tvoreného najviac vo výške podľa § 3 ods. 1 písm. b) druhého bodu na kompenzáciu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť zamestnancovi, ktorý dochádza do zamestnania verejnou dopravou a ktorého priemerný mesačný zárobok9) nepresahuje 50 % priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok predchádzajúci dva roky kalendárnemu roku, za ktorý sa tvorí fond. U zamestnanca s pracovným pomerom na kratší pracovný čas sa pri výpočte priemerného mesačného zárobku vychádza z ustanoveného týždenného pracovného času na pracovisku zamestnanca. Poskytovanie príspevku podľa prvej vety nevylučuje poskytovanie príspevku na dopravu do zamestnania a späť aj z povinného prídelu do fondu.


§ 3 Tvorba fondu

(1) Fond sa tvorí ako úhrn
a) povinného prídelu vo výške 0,6% až 1% zo základu uvedeného v § 4 ods. 1,
b) ďalšieho prídelu vo výške
1. dohodnutej v kolektívnej zmluve alebo vo vnútornom predpise, ak u zamestnávateľa nemôže pôsobiť odborový orgán podľa osobitného predpisu2), najviac vo výške 0, 5% zo základu ustanoveného v § 4 ods. 1, alebo
2. sumy potrebnej na poskytnutie príspevkov na úhradu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť zamestnancom, ktorí spĺňajú podmienky uvedené v § 7 ods. 5, najviac však vo výške 0, 5% zo základu ustanoveného v § 4 ods. 1,
c) ďalších zdrojov fondu podľa § 4 ods. 2 a 3.
kattus
10.12.11,06:05
tam kolektivna zmluva nie je,oni su 2 majitelia moj brat je tam zamestnanec a maju externu uctovnicku.Proste firma traja ludia.....
druzstvo81
10.01.12,16:44
toto by aj mna zaujimalo...
ak je v malej firme len par zamestnancov, nemaju kolektivnu zmluvu, ci je mozny prispevok na dopravu pre zamestnancov...
Tweety
10.01.12,17:00
toto by aj mna zaujimalo...
ak je v malej firme len par zamestnancov, nemaju kolektivnu zmluvu, ci je mozny prispevok na dopravu pre zamestnancov... Na príspevok( aj splňajú nárok) nie je potrebné mať KZ.
siso
09.02.12,19:27
Zaujímalo by ma akým spôsobom preukazujú zamestnanci dochádzku verejnou dopravou. Kedysi predkladali cestovné lístky a tie sa preplácali ( samozrejme ak mali splnenú požiadavku na príjem) vo výške, ktorú základná tvorba vzhľadom na počet všetkých príjemcov tohto príspevku dovoľovala. Teraz vraj netreba už predkladať cestovné lístky, len treba vziať do úvahy jeho trvalé bydlisko a z jedného predloženého lístka zistiť cenu cestovného.
- tento jednoduchý postup stačí na preukázanie spôsobu a ceny za dopravu?
- treba na to mať spracovanú nejakú internú smernicu?
- vchádza tento vyplatený príspevok do zdaniteľného príjmu aj vymeriavacieho základu pre odvody?
- a čo ak sme to nevyplácali?
Ďakujem za odpovede.
rennka
10.07.12,11:28
Zaujímalo by ma akým spôsobom preukazujú zamestnanci dochádzku verejnou dopravou. Kedysi predkladali cestovné lístky a tie sa preplácali ( samozrejme ak mali splnenú požiadavku na príjem) vo výške, ktorú základná tvorba vzhľadom na počet všetkých príjemcov tohto príspevku dovoľovala. Teraz vraj netreba už predkladať cestovné lístky, len treba vziať do úvahy jeho trvalé bydlisko a z jedného predloženého lístka zistiť cenu cestovného.
- tento jednoduchý postup stačí na preukázanie spôsobu a ceny za dopravu?
- treba na to mať spracovanú nejakú internú smernicu?
- vchádza tento vyplatený príspevok do zdaniteľného príjmu aj vymeriavacieho základu pre odvody?
- a čo ak sme to nevyplácali?
Ďakujem za odpovede.

Vie niekto prosim odpoved na far. vyznacenu otazku?
Dakujem
veronikasad
10.07.12,11:32
Z akých prostriedkov je príspevok na dopravu vyplácaný ?
rennka
10.07.12,11:39
Z prostriedkov zamestnavatela. SF je tak maly, ze to ledva pokryje cast na SL, takze preto hladame nejaky inu moznost.
martuli
10.07.12,11:43
Tak to by zaujímalo aj mňa. Svojho času som si to zisťovala, ale ekonómka ma odbila tým, že nemám nárok, lebo poberám zo sociálneho príspevok na benzín. A v tej kolektívnej zmluve si to pozriem.