kapuca
13.11.11,20:12
Dobry den,
moze mi brat predat 1/3 dvojizboveho bytu kupnopredajnou zmluvou, ze by tam bola cena 1000 eur?
Nebolo by to potom mozne napadnut nejako na sude neskor, ze to nebola adekvatna ciastka? Ide vlastne len o
vratenie daru, len to chcem naspat kupnopredanou zmluvou nechcem byt ako obdarovany aby to
mohlo byt napadnutelne na sude (porusenie dobrych mravov). Chcem mat k tej casti nehnutelnosti
taky isty pravny vztah ako pred tim nez som to daroval.
PS: pripadne nemate niekto vzor kupnopredajnej zmluvy na cast bytu, ktoru by som si upravil podla seba?
jurmiro
13.11.11,19:20
Predpokladám, že pod "časťou" bytu máte na mysli spoluvlastnícky podiel.... Nevidím problém previesť spoluvlastnícky podiel k nehnuteľnosti, kúpna cena je výhradne vecou dohody zmluvných strán.
Priznám sa ale, že nerozumiem tým ďalším úvahám o porušovaní dobrých mravov a rovnakom právnom vzťahu....
Ice dive
13.11.11,19:23
no tu vidím problém v tom, že kúpnopredajnú zmluvu bude možné napadnúť na súde, že sa jedná len o zastierací úkon darovania, nakoľko cena nezodpovedá obvyklej cene v danej lokalite.. (ak sa také byty nepredávajú vo vašom okolí po 3000 €)

ďalšou vecou by bolo dokazovanie odovzdania ceny za nehnuteľnosť, ak by ste nemali doklad, výpis z účtu, šek z pošty a pod..... bolo by to ľahko spochybniteľné že k predaju vlastne ani nedošlo...

porušenie dobrých mravov, sa dosť ťažko dokazuje...to že sa nepozdravíte na ulici, alebo nenavštívite na vianoce a iné sviatky porušovaním dobrých mravov nie je... myslím, že by bolo obtiažnejšie v tomto prípade rušiť darovaciu zmluvu ako tú kúpnopredajnú...
Xanti
13.11.11,19:26
Hm.. a to chceš brata reálne vyplatiť tou 1000ckou? Lebo ak nie, tak daj skutočnú hodnotu bytu do zmluvy, a podpíšte s bratom doklady, že on prevzal skutočnú sumu za byt a ty že si mu vyplatil skutočnú hodnotu za byt. A je rozdiel ked je tam na zmluve 10000 eur alebo 1000 eur.
kapuca
13.11.11,19:34
Predpokladám, že pod "časťou" bytu máte na mysli spoluvlastnícky podiel.... Nevidím problém previesť spoluvlastnícky podiel k nehnuteľnosti, kúpna cena je výhradne vecou dohody zmluvných strán.
Priznám sa ale, že nerozumiem tým ďalším úvahám o porušovaní dobrých mravov a rovnakom právnom vzťahu....
A ak by sa napisala zmluva dajme tomu na 20000 eur s tim, ze by mi brat podpisal prijmovy blok a tie peniaze by som ale nedal? Tak by to preslo? alebo by aj to mohlo byt napadnutelne na sude?
jurmiro
13.11.11,19:38
Ale základná otázka je kto a prečo by to napádal..... čo tak popísať, čo vlastne zmluvou riešite a prečo....pekne od začiatku....
Ice dive
13.11.11,19:39
to by cesta bola, avšak musel by si vedieť preukázať, že si reálne mal v tom čase 20 000 € a brat, že dostal 20 000 € lebo asi ťažko by ti v dnešnej dobe niekto "zožral", že si doma 20 000 € sušil v hotovosti a brat ich zase len strčil do pančuchy doma a neutekal s nimi do banky na termiňák, resp. si nekúpil za tie peniaze niečo hodnotnejšie...
bubkoch
13.11.11,19:41
Dobry den,
moze mi brat predat 1/3 dvojizboveho bytu kupnopredajnou zmluvou, ze by tam bola cena 1000 eur?
Nebolo by to potom mozne napadnut nejako na sude neskor, ze to nebola adekvatna ciastka? Ide vlastne len o
vratenie daru, len to chcem naspat kupnopredanou zmluvou nechcem byt ako obdarovany aby to
mohlo byt napadnutelne na sude (porusenie dobrych mravov). Chcem mat k tej casti nehnutelnosti
taky isty pravny vztah ako pred tim nez som to daroval.
PS: pripadne nemate niekto vzor kupnopredajnej zmluvy na cast bytu, ktoru by som si upravil podla seba?

takze ty si najskor bratovi daroval 1/3 a a teraz ste sa s vratom dohodli ze ti to vrati a hladate formu ako ?
nie je jednoduchsie zrusit darovaciu zmluvu ? islo by o vratenie darum nie darovanie, teda o nejakej napadnutelnosti na sude bratom kvoli dobrym mravom by nemohlo byt ani reci
kapuca
13.11.11,19:45
Hm.. a to chceš brata reálne vyplatiť tou 1000ckou? Lebo ak nie, tak daj skutočnú hodnotu bytu do zmluvy, a podpíšte s bratom doklady, že on prevzal skutočnú sumu za byt a ty že si mu vyplatil skutočnú hodnotu za byt. A je rozdiel ked je tam na zmluve 10000 eur alebo 1000 eur.
Tak by to slo teda?
A chcem sa este opytat, ked som pred tim daroval tu cast bytu bratovi sme urobili darovaciu zmluvu, ktora isla iba na kataster spolu s navrhom na klad, aby sme zbytocne nemuseli overovat a platit za overovanie dalsich zmluv pre mna a brata. Da sa vyziadat z katastra kopia tej darovacej zmluvy? Na vyhotovenie tej kupnopredajnej zmluvy by sa mi to hodilo.
kapuca
13.11.11,19:49
takze ty si najskor bratovi daroval 1/3 a a teraz ste sa s vratom dohodli ze ti to vrati a hladate formu ako ?
nie je jednoduchsie zrusit darovaciu zmluvu ? islo by o vratenie darum nie darovanie, teda o nejakej napadnutelnosti na sude bratom kvoli dobrym mravom by nemohlo byt ani reci
Len pokial som dobre informovany tak darovacia zmluva sa neda len tak zrusit, jedine v pripade porusenia dobrych mravov, alebo sa mylim?
A je to presne tak ako si pisal chceme to s bratom vysporiadat tak ako to bolo pred tim.
bubkoch
13.11.11,19:52
Len pokial som dobre informovany tak darovacia zmluva sa neda len tak zrusit, jedine v pripade porusenia dobrych mravov, alebo sa mylim?
A je to presne tak ako si pisal chceme to s bratom vysporiadat tak ako to bolo pred tim.
ak sa na tom darca aj obdarovany dohodnu, je mozne zrusit darovaciu zmluvu a vratit dar aj bez porusenia dobrych mravov ...
kapuca
13.11.11,19:57
to by cesta bola, avšak musel by si vedieť preukázať, že si reálne mal v tom čase 20 000 € a brat, že dostal 20 000 € lebo asi ťažko by ti v dnešnej dobe niekto "zožral", že si doma 20 000 € sušil v hotovosti a brat ich zase len strčil do pančuchy doma a neutekal s nimi do banky na termiňák, resp. si nekúpil za tie peniaze niečo hodnotnejšie...
Dobre, a je nejaka lehota za ktoru by to mohol niekto napadnut na sude?, leboaj tak ked mi to raz brat preda v plnom vedomi a podpise zmluvu u notara, podpise mi prijmovy doklad tak co sa potom moze sudit? To uz je podla mna moj problem ci mam doma peniaze v pancuhe alebo ci brat potom peniaze prepije alebo ich nahadze do vyhernych automatov. Nie? To si moze za rok zmyslet, ze som mu ziadne peniaze nedal a podpisal to len tak? To by mu niekto uveril, ze preco po takej dobe to riesi napr?
kapuca
13.11.11,20:01
ak sa na tom darca aj obdarovany dohodnu, je mozne zrusit darovaciu zmluvu a vratit dar aj bez porusenia dobrych mravov ...
No neviem lebo v zakone je napisane ze darovacia zmluva sa da zrusit iba na zaklade porusenia dobrych mravov. Tak nerozumiem ako teda postupovat ak by sme to chceli zrusit dohodou.
Mária27
13.11.11,20:15
Darovacia zmluva sa nedá jednoducho zrušiť, ani dar bez vady vrátiť. Ak by ti to brat daroval späť, mohol by niekedy žiadať dar vrátiť (pri splnení zákonných podmienok). Preto je kúpna zmluva vhodnejšia. Nízka suma by mohla byť podozrivá daniarom, či nekrátite daň z príjmu. Preto by bolo vhodné v zmluve v jednom odseku uviesť zdôvodnenie sumy, napr. ide o spätné odkúpenie darovaného podielu na nehnuteľnosti za cenu vynaložených výdavkov - za nejaké zhodnotenie či starostlivosť a pod. Môžete napísať, že suma je vyplatená pri podpise zmluvy.
Vzor prevodu spoluvlastníckeho podielu nehnuteľnosti si nájdeš aj na internete. Pri byte musíš previesť aj spoluvlastnícky podiel na spoločných častiach a zariadeniach domu.
lujza.j
13.11.11,21:03
kapuca
13.11.11,21:53
Darovacia zmluva sa nedá jednoducho zrušiť, ani dar bez vady vrátiť. Ak by ti to brat daroval späť, mohol by niekedy žiadať dar vrátiť (pri splnení zákonných podmienok). Preto je kúpna zmluva vhodnejšia. Nízka suma by mohla byť podozrivá daniarom, či nekrátite daň z príjmu. Preto by bolo vhodné v zmluve v jednom odseku uviesť zdôvodnenie sumy, napr. ide o spätné odkúpenie darovaného podielu na nehnuteľnosti za cenu vynaložených výdavkov - za nejaké zhodnotenie či starostlivosť a pod. Môžete napísať, že suma je vyplatená pri podpise zmluvy.
Vzor prevodu spoluvlastníckeho podielu nehnuteľnosti si nájdeš aj na internete. Pri byte musíš previesť aj spoluvlastnícky podiel na spoločných častiach a zariadeniach domu.
Diky moc,
ty si mi asi najlepsie poradila.
Este by som sa chcel spytat, na tu cast bytu tam mam dozivotne pravo byvania, musim s tim nieco robit alebo sa to moze previest na mna aj s tym?
Ak by ste niekto mali nejaky aktualny vzor kupnopredajnej zmluvy spoluvlastnickeho podielu na byte, ktory by sa dal pouzit (upravit) bol by som naozaj vdacny.
kapuca
14.11.11,07:21
A este sa chcem spytat ci treba k tej kupnopredajnej zmluve aj znalecky posudok v tomto konkretnom pripade
bubkoch
14.11.11,07:43
Darovacia zmluva sa nedá jednoducho zrušiť, ani dar bez vady vrátiť. Ak by ti to brat daroval späť, mohol by niekedy žiadať dar vrátiť (pri splnení zákonných podmienok). Preto je kúpna zmluva vhodnejšia. Nízka suma by mohla byť podozrivá daniarom, či nekrátite daň z príjmu. Preto by bolo vhodné v zmluve v jednom odseku uviesť zdôvodnenie sumy, napr. ide o spätné odkúpenie darovaného podielu na nehnuteľnosti za cenu vynaložených výdavkov - za nejaké zhodnotenie či starostlivosť a pod. Môžete napísať, že suma je vyplatená pri podpise zmluvy.
Vzor prevodu spoluvlastníckeho podielu nehnuteľnosti si nájdeš aj na internete. Pri byte musíš previesť aj spoluvlastnícky podiel na spoločných častiach a zariadeniach domu.

požiadavka darcu alebo obdarovaneho na vratenie daru je jednostranny pravny ukon, pri ktorom musia byt splnene zakonom stanovene podmienky (porusenie dobrych mravov resp. vada daru) ...
v pripade ze obaja darca aj obdarovany suhlasia s vratenim daru, je mozne jednoducho spisat zmluvu o vrateni daru a spolu s navrhom na vklad dat na kataster ktory zmluvu zavkladuje, alebo to cele spisat u notara
nie je potrebne sa v tomto pripade škrabat lavou rukou za pravym uchom (KP zmluva, darovanie a pod.)
http://moje.hnonline.sk/node/7383

znalecky posudok nie je potrebny
Dáša_
14.11.11,07:53
Malá technická poznámka, možno aj mimotemy

Ak si ženatý, tak pri kúpe podielu späť tento by mohol vstupovať do BSM (ak nie je vysporiadané). Pri vrátení daru toto odpadá.
kapuca
14.11.11,08:26
Tak teraz neviem jeden povie, ze sa darovacia zmluva neda zrusit (iba sudom porusenie dobrych mravov) a iny zase hovoria ze sa zrusit da ked s tim darca aj obdarovany suhlasi, tak ako to teda je?
Pozeram v zakonniku a neviem tam najst o tom nic, ze by bolo mozne vratit dar po dohode obidvoch stran.
Ako by mala vyzerat ta zmluva o vrateni daru? Nikde o tom neviem nic najst.
Mária27
14.11.11,09:18
Právo bývania je vecné bremeno, ktoré obmedzuje vlastníka právom inej osoby. Splynutím oprávnenej osoby s vlastníkom vecné bremeno zanikne.
Znalecký posudok už nie je potrebné robiť.
Všeobecne sa zmluva zruší podľa § 48 občianskeho zákonníka, darovacia zmluva sa zruší konkrétne podľa § 630.

§ 48 (Odstúpenie od zmluvy)(1) Od zmluvy môže účastník odstúpiť, len ak je to v tomto alebo v inom zákone ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté.

(2) Odstúpením od zmluvy sa zmluva od začiatku zrušuje, ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak.
bubkoch
14.11.11,09:49
Tak teraz neviem jeden povie, ze sa darovacia zmluva neda zrusit (iba sudom porusenie dobrych mravov) a iny zase hovoria ze sa zrusit da ked s tim darca aj obdarovany suhlasi, tak ako to teda je?
Pozeram v zakonniku a neviem tam najst o tom nic, ze by bolo mozne vratit dar po dohode obidvoch stran.
Ako by mala vyzerat ta zmluva o vrateni daru? Nikde o tom neviem nic najst.

vratenie daru pre porusenie dobrych mravov nemusi skoncit na sude ...
najskor musi darca vyzvat obdarovaneho na vratenie daru v primeranej lehote z dôvodu porusenia dobrych mravov, a až ked s tym obdarovany nesuhlasi, moze sa darca domahat vratenia daru podla §630 na sude ... mimochodom tento postup je vhodny aj kvoli nahrade súdnych trov
ale ak obdarovany na vyzvu zareaguje kladne, súd nie je potrebny, a k vrateniu daru vtedy dojde ako ? KP zmluvou alebo darovacou zmluvou asi nie ... :)

tie podmienky v zakone (dobre mravy, vada daru) je treba chapat tak, ze v tychto pripadoch darca, resp. obdarovany, ma pravo na vratenie daru bez ohadu na vôľu toho druheho, nie tak že len v tychto pripadoch (a nie inych) može dojst k vrateniu daru ...
kapuca
14.11.11,11:46
vratenie daru pre porusenie dobrych mravov nemusi skoncit na sude ...
najskor musi darca vyzvat obdarovaneho na vratenie daru v primeranej lehote z dôvodu porusenia dobrych mravov, a až ked s tym obdarovany nesuhlasi, moze sa darca domahat vratenia daru podla §630 na sude ... mimochodom tento postup je vhodny aj kvoli nahrade súdnych trov
ale ak obdarovany na vyzvu zareaguje kladne, súd nie je potrebny, a k vrateniu daru vtedy dojde ako ? KP zmluvou alebo darovacou zmluvou asi nie ... :)

tie podmienky v zakone (dobre mravy, vada daru) je treba chapat tak, ze v tychto pripadoch darca, resp. obdarovany, ma pravo na vratenie daru bez ohadu na vôľu toho druheho, nie tak že len v tychto pripadoch (a nie inych) može dojst k vrateniu daru ...
A keby to takto slo urobit, tak nerozumiem ako obdarovany zrusi tu zmluvu na tom katastri,
lebo nikde v zakone to definovane nieje akym sposobom to ma urobit, respektive ako by
mala vyzerat taka "ziadost"? Co k tomu vsetko treba.
kapuca
14.11.11,12:05
Teraz som tu na porade zas cital v inej teme, ze kataster nezapise vklad len na zaklade toho, ze niekto bude chciet zrusit povodnu darovaciu zmluvu, jedine sudom alebo naspat darovacou zmluvou. Tak kde je pravda, to tu neni ziadny pravnik ani notar alebo niekto kto sa pohybuje v tejto oblasti? Kto by mi vedel realne poradit ako mam asi postupovat a ci to teda pojde.
bubkoch
14.11.11,12:12
Teraz som tu na porade zas cital v inej teme, ze kataster nezapise vklad len na zaklade toho, ze niekto bude chciet zrusit povodnu darovaciu zmluvu, jedine sudom alebo naspat darovacou zmluvou. Tak kde je pravda, to tu neni ziadny pravnik ani notar alebo niekto kto sa pohybuje v tejto oblasti? Kto by mi vedel realne poradit ako mam asi postupovat a ci to teda pojde.
v príspevku #18 mas link na odpoved notara: zmluva o vrateni daru + navrh na vklad
kapuca
15.11.11,10:35
v príspevku #18 mas link na odpoved notara: zmluva o vrateni daru + navrh na vklad
To uz je potom rozumnejsie urobit tu kopnopredajnu zmluvu ako mi poradila Maria27 v prispevku #14 s tim zdovodnenim sumy, nie nejaku zmluvu o vrateni daru ktoru mi nakoniec ani na katastri nezapisu.
kapuca
15.11.11,10:58
Darovacia zmluva sa nedá jednoducho zrušiť, ani dar bez vady vrátiť. Ak by ti to brat daroval späť, mohol by niekedy žiadať dar vrátiť (pri splnení zákonných podmienok). Preto je kúpna zmluva vhodnejšia. Nízka suma by mohla byť podozrivá daniarom, či nekrátite daň z príjmu. Preto by bolo vhodné v zmluve v jednom odseku uviesť zdôvodnenie sumy, napr. ide o spätné odkúpenie darovaného podielu na nehnuteľnosti za cenu vynaložených výdavkov - za nejaké zhodnotenie či starostlivosť a pod. Môžete napísať, že suma je vyplatená pri podpise zmluvy.
Vzor prevodu spoluvlastníckeho podielu nehnuteľnosti si nájdeš aj na internete. Pri byte musíš previesť aj spoluvlastnícky podiel na spoločných častiach a zariadeniach domu.
Pises, ze vzor prevodu spoluvlastnikeho podielu nehnutelnosti sa da najst na interne, nevies prosimta kde? uz hladam 2 dni a nenasiel som.
doktor23
15.11.11,14:13
Pises, ze vzor prevodu spoluvlastnikeho podielu nehnutelnosti sa da najst na interne, nevies prosimta kde? uz hladam 2 dni a nenasiel som.

nič v zlom, ale možno preto vymysleli právnikov, aby spisovali zmluvy. Rovnako, ako vymysleli automechanikov, aby opravovali autá a lekárov, aby liečili. Keď máš nejaký takýto problém, prečo nezájdeš za notárom alebo advokátom, ktorý Ti za správnosť tej zmluvy budú ručiť? Zmluva o vrátení daru je nepomenovaná zmluva, je to tiež dobré riešenie, resp., prečo Ti to brat nedaruje naspäť? Stále nechápem, kto by mohol zmluvu napadnúť na súde. Môj návrh je, aby si si ju dal vyhotoviť vo forme notárskej zápisnice, je to verejná listiny, má vyššiu právnu silu ako klasická zmluva. Ak by ste tam dali hodnotu daru 15 000 EUR (neviem, akú hodnotu má 1/3 konkrétneho bytu), u notára by ste zaplatili cca 152,--EUR a poplatok pre kataster maximálne 33,--EUR.
kapuca
15.11.11,15:19
nič v zlom, ale možno preto vymysleli právnikov, aby spisovali zmluvy. Rovnako, ako vymysleli automechanikov, aby opravovali autá a lekárov, aby liečili. Keď máš nejaký takýto problém, prečo nezájdeš za notárom alebo advokátom, ktorý Ti za správnosť tej zmluvy budú ručiť? Zmluva o vrátení daru je nepomenovaná zmluva, je to tiež dobré riešenie, resp., prečo Ti to brat nedaruje naspäť? Stále nechápem, kto by mohol zmluvu napadnúť na súde. Môj návrh je, aby si si ju dal vyhotoviť vo forme notárskej zápisnice, je to verejná listiny, má vyššiu právnu silu ako klasická zmluva. Ak by ste tam dali hodnotu daru 15 000 EUR (neviem, akú hodnotu má 1/3 konkrétneho bytu), u notára by ste zaplatili cca 152,--EUR a poplatok pre kataster maximálne 33,--EUR.
Nechcem to darovat naspat, bolo to moje a tak isto to chcem mat pravne vo vlastnictve ako pred tim, nechcem riskovat ze za 2-3-5 rokov sa s bratom dajme tomu pobijem, da na sud za porusenie dobrych mravov a o tu cast nehnutelnosti mozem prist. Ja nehovorim, ze sa take nieco naozaj stane len najlepsie to mat osetrene ak by sa aj nieco prihodilo.
Ta zmluva o vrateni daru by sa tiez dala urobit formou tej notarskej zapisnice? Ak by to stalo 152 eur u notara tak to nieje problem ja som ratal, ze by som ovela viac za to dal.
doktor23
16.11.11,09:03
neviem prečo si všetci myslíte, že u notára sa platia také obrovské pálky ..... povedz hodnotu 1/3 bytu, a z toho je to cca 1 %. Čím vyššia suma, tým nižšie percento, pri cenách do 10 000 EUR je to cca 1,2 %

a samozrejme, aj zmluva o vrátení daru sa dá spraviť vo forme notárskej zápisnice
Mária27
16.11.11,13:02
kapuca
11.12.11,15:46
Ako to funguje u notara? Potrebujem dat spravit zmluvu formou notarskej zapisnice, tak normalne tam pridem neohlaseny
zaklopem na dvere a poviem
co potrebujem? On mi povie ake papiere mam doniest na to na co potrebujem spravit notarsku zapisnicu a objedna ma?
Platim az za tu notarsku zapisnicu alebo aj za to, ze sa pridem informovat co vsetko k tomu potrebujem a dohodnut termin?
U notara som bol iba pri dedeni a to uz dosla domov doporucenka ze tam treba prist, ale takto na vlastnu past som este
taketo veci neriesil, tak by ma zaujimalo co a ako. dik
Mária27
11.12.11,21:11
Treba si tam zavolať, popýtať sa, objednať sa. Notár tam nesedí len na vybavovanie stránok. Tie pracovníčky, čo tam zdvíhajú telefóny, sú fundované osoby a všetko vysvetlia.
kapuca
15.01.12,11:48
Takze, pisal som s notarom cez email ci by mi vedel urobit to vratenie daru dohodou formou notarskej zapisnice
(ja a brat sme sa tak dohodli obydvaja s tim
suhlasime) co mi tu bolo poradene institut vratenia daru (e-mail dole). Tak som priniesol potrebne podklady, s tim ze pana Macaka
som uz nezastihol, prisiel som tam pred koncom pracovnej doby, podklady som nechal pracovnicke, ktora tam este bola.
Na druhy den mi pracovnicka telefonovala, ze to tak nejde urobit, iba darovacou zmluvou ako som to aj ja daroval, ze pan
Macak urcite myslel tento sposob, inak sa to urobit neda. Precitajte si prilozeny mail, ja myslim, ze som sa dostatocne zretelne
opytal co potrebujem a pan notar tomu musel pochopit co od neho potrebujem aj podla toho co mi odpisal.
To je snad vtip toto a potom, ze pri takychto veciach sa je lepsie obratit na notara, tak to urcite, ked ani oni v tom nemaju
jasno,To uz naozaj notara moze ist robit ktokolvek....
Este spomeniem, ked mi povedala pani pracovnicka, ze to takto nejde som navrhol este alternativu ci by sa to nedalo urobit
kupnopredajnou zmluvou, za nejaku malu ciastku s tim, ze to je z brata na brata vratenie daru ako mi tu bolo poradene v
prispevku
od ************************************************** ************************************************** ************************************************
Maria27 #14
...Preto je kúpna zmluva vhodnejšia. Nízka suma by mohla byť podozrivá daniarom, či nekrátite daň z príjmu.
Preto by bolo vhodné v zmluve v jednom odseku uviesť zdôvodnenie sumy, napr. ide o spätné odkúpenie
darovaného podielu na nehnuteľnosti za cenu vynaložených výdavkov - za nejaké zhodnotenie či starostlivosť
a pod. Môžete napísať, že suma je vyplatená pri podpise zmluvy.
************************************************** ************************************************** ************************************************** **
na to mi pracovnika povedala, ze z toho budem musiet platit dane, som ju musel ja presviedcat o tom ze na adrese byvam
ja aj brat x rokov v tom pripade platit dane nemusim, ona ze sa to vztahuje iba pri dedeni to tam musela studovat v zakonniku, a
vobec taketo zakladne veci nevedela, ze ona si to musi pozriet.
cital som, ze v tomto pripade sa dan neplati darovane to bolo v roku 2008, takze sa na toto vztahuju este
stare podmienky oslobodenia od dane.
povedala, ze si to este musi pozriet, ale po takychto skusenostiach kaslem na to zajtra si idem pre papiere co som tam odniesol
a spravim to darovacou zmluvou si sam, ktoru uz mam vlastne hotovu iba prehodim udaje, robil to pravnik na to notara nepotrebujem.
Taketo skusenosti mam ja s notarmi,

E-mail (komunikacia s notarom)

JA:

> brat mi chce
> podiel ktory som mu daroval vratit naspat, obydvaja sme sa takto dohodli.
> Nechceme to urobit darovacou zmluvou, tak ako som mu to ja daroval.V
> clankoch na internete som sa docital, ze existuje nieco ako institut
> vratenia daru, da sa urobit u notara formou notarskej zapisnice zmluva o
> vrateni daru + navrh na vklad.
> Je to mozne takto urobit?

Notar: (Judr Ivan Macak)

Môžete to spraviť zmluvou o vrátení daru, nemám konkrétnu nedávnu skúsenosť
ale mala by splňať všetky náležitosti, tak ako pri darovaní, t.j. návrh na
vklad a 2 x zmluva s overeným podpisom toho kto dar vracia, v prípade bytu
aj potvrdenie správcu o nedoplatkoch. Za návrh na vklad je 66 EUR, v prípade
spísania zmluvy notárom musíte počítať s notárskym poplatkom, ktorý je tiež
najmenej 66 EUR + DPH. V prípade elektronického podania ušetríte cca
polovicu z poplatku za návrh na vklad ale musíte počítať navyše s odmenou
notára, ktorá je tak ako som spomínal najmenej 66 EUR + DPH. Pekný deň, IM
doktor23
16.01.12,07:41
to mi u skúseného notára, akým je JUDr. Macák nesedí, že by sa takto zhovadil .... ja by som mu to skopíroval, hodil do mailu a nech sa vyjadrí, prečo raz povie jedno a raz druhé ....
kapuca
16.01.12,08:06
Akurat tam idem pre papiere co som tam odniesol, tak som zvedavy co mi povie na toto. Mozno iba ta jeho pracovnicka je prepalena....neviem uvidime.
kapuca
16.01.12,12:28
Viete mi poradit s darovacou zmluvou? Idem teda previest darovany podiel naspat na seba darovacou zmluvou. Mam doma darovacu zmluvu, ktorou som podiel daroval bratovi, robil ju pravnik, takze bude v poriadku.
By som ju potreboval len upravit, nejake veci v nej. Vyhodit od tial vecne bremeno, ktore som tam mal ja a nejake detaily.
Ked sem hodim tu darovacu zmluvu pomozete mi s tim? Nechce sa mi vyhadzovat peniaze u pravnika ked zmluvu mam prakticky hotovu.

Nerozumiem napriklad ako teraz v zmluve sa napise kontretny podiel, ktory mi ma brat vratit
pred tim som mal ja 1/3 ,brat 1/3 (sestra 1/3). Teraz ma brat 2/3 )(svoj a moj darovany podiel) ako to tam uviest, o ktoru tretinu ide, co mi ide darovat naspat.
kapuca
16.01.12,14:19
Tak poradi mi prosim niekto
draik
16.01.12,21:06
Nepíše sa, ktorú tretinu, lebo to ani nejde a je to jedno...prevádza sa podiel 1/3. V zmluve dopíšte odsek, ako bude vyzerať podielové spoluvlastníctvo po prevode, čo sa týka podielov.
Čo sa týka zmluvy, tak sa síce môžte pokúsiť skopírovať tú skoršiu, ale ak tá bola robená "roku pána", tak sa môže stať, že Vám správa katastra konanie minimálne preruší a vyzve na odstránenie nedostatkov.
Erzebeth
16.01.12,22:48
Zober LV. Nájdi tam podiel, ktorý si bratovi daroval. Je tam uvedený pod poradovým číslom. Napr. Pod b 1 je tvoja sestra, pod b 2 je tvoj brat a pod b 4 zasa tvoj brat. Pod menom a adresou je uvedený titul nadobudnutia. Tvoj brat má pod jedným zo svojím menom zapísané, "darovacia zmluva ..."
Napíšeš napríklad: prevádza sa podiel 1/3 vedený na LV č. ...pod b ... zapísaný na meno......
kapuca
17.01.12,09:36
Nakoniec som to dal spravit notarovi malo by to vyst komplet nejakych 200 eur, timto je to pre mna vyriesene.