jales
14.11.11,07:07
Mám zamestnanca, ktorý je uznaný úradom práce za ZŤP pre celiakiu. So sociálnej poisťovne však uznanie o invalidite nemá. Keďže si to vybavoval len minulý mesiac začal mi vo výkaze pre ZP vyskakovať ako chyba - ako zamestnanec, ktorý má nárok na platenie zníženého poistného ako tí, ktorí majú invaliditu priznanú SP. Je to naozaj tak, je potrebné za neho platiť znížené percento na zdravotné poistenie?
Xanti
14.11.11,06:24
Ano má nárok na zníženú sadzbu do ZP.

Lebo nie každý kto má ZTP má aj invalidný dôchodok a naopak. Oprav mzdu zamestnanca, má znížené odvody do ZP.
tuta
14.11.11,06:33
Áno má.
Bližšie viď:
§ 12 Zákona o zdravotnom poistení sadzba poistného

(2) Na účely tohto zákona sa za osobu so zdravotným postihnutím považuje fyzická osoba
a) uznaná za invalidnú, 48)
b) s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorého miera funkčnej poruchy je najmenej 50 %.49).

Rozhodnutie o vydaní preukazu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím vydáva ÚPSVaR, kde zároveň stanovuje
% mieru postihnutia.
jales
14.11.11,10:46
Ďakujem za odpoveď, čiže ja teraz potrebujem od neho vyžiadať to rozhodnutie z UPSVaR a platiť mu znížené poistné. Uvažujem však teraz nad tým, že takýchto zamestnancov môžem mať aj viac, len mi to nikto doteraz neoznámil.
mirkamat
12.12.11,13:11
Ja mám ten istý prípad, zamestnanec skutočnosť, že je ZŤP neoznámil a zistila som to až na základe podaného výkazu do VšZP ... Takže t.z. že budem odvádzať len znížené - polovičné odovody do ZP a Soc. poisťovňa bez zmeny? V zdravotnej poisťovni mi ešte povedali, že je potrebné podať opravné výkazy...
evdzelyn
12.12.11,17:26
Naša skúsenosť - možno pomôže:
Zdravotné poisťovne "začali spolupracovať" s ÚPSVaR a zisťujú skutočnosti na nároky platenia zníženého poistného... Takže vo výkazoch poslaných za posledné mesiace si treba pozrieť, či nemáte chyby a ak áno treba si vyžiadať od zamestnancov rozhodnutie zo SP. Oni síce nemusia byť uznaní ako invalidní (nepoberajú ID) zo SP, ale môžu mať priznanú mieru funkčnej poruchy 50% a viac o ktorej rozhoduje ÚPSVaR - a za takých z-ncov sa tiež platia polovičné odvody (len do ZP, nie SP). Následne treba poslať doplnkový - "A"čkový výkaz (nie opravný) do ZP od dátumu, kedy bola z-ncovi priznaná miera f. poruchy... Nám konkrétne povedali zo ZP, že stačí opraviť iba tento rok.
Oprava výkazu by mala vyzerať tak, že do jedného riadku sa napíše mínusom vymeriavací základ (hrubý príjem) z-nca v danom mesiaci a nechajú sa percentá 4% a 10% (tak ako bolo v pôvodnom výkaze) a do druhého riadku plusom ten istý vymeriavací základ (hrubý príjem) za daný mesiac a dajú sa znížené percentá 2% a 5%. Čiže výsledok bude mínus. Takto poslať zvlášť výkaz za každý mesiac len za daného z-nca (cov), ktorým sa to zmenilo. Potom ZP vráti preplatok buď na účet, alebo urobí zápočet s ďalšími plateniami poistného.
evdzelyn
12.12.11,17:34
Nám už VSZP poslala preplatok, a ja by som vás prosila o radu ako to správne zaúčtovať:

predpis ? ???/???
vrátené poistné na účet cca 400 € 221/???
vrátenie preplatku z-ncovi cca 130 €- z pokladne? ???/???
alebo do ďalšej výplaty? ?????????

...mám nejaký názor, ale nechcem ovplyvňovať...

Je to vrátenie podľa vás zdaniteľný príjem z-nca?

ďakujem pekne za odpovede