leva11
14.11.11,07:14
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, či má právo jeden z rodičov dieťaťa kontrolovať vši v škole bez súhlasu akéhokoľvek iného rodiča. Môj prípad: ráno veziem dieťa do školy, v bráne stojí žena a kontroluje vlasy detí. Spýtam sa jej, či majú v škole vši. Ona na to, že nie ale robí to len preventívne. Ja som s tým nesúhlasila. a Poriadne mi vynadala. Tá žena nie je hygienička ale všeobecná zdravotná sestra. Chcem napísať sťažnosť škole ale či mám právny základ???
ďakujem
Leva11
arizona
14.11.11,06:19
Co ti na tom vadi? Radsej preventivne prehliadky,akoby ti dieta malo prist zo skoly zavsivavene, nie?
Letko
14.11.11,06:29
Prepáč leva, ale podľa mňa je to len pre tvoje dobro. Buď rada, že to niekto urobí preventívne. Konečne niekto vyvynie iniciatívu v dobrej veci a my sa budeme proti nej brániť? Potom radšej nikto nebude robiť nič, všetci budú ticho a keď sa niečo stane, vinu budú hľadať u iných len nie u seba. A ešte by som dal k školskej bráne psa, ktorý by každý deň hľadal u detí drogy, cigarety a alkohol.
Takže tvoja otázka ostala nezodpovedaná.
pepsikova
14.11.11,07:03
..no ja by som s tým aj súhlasila, pokiaľ je predpoklad, že niektoré z detí môže vši do školy priniesť..rodičovská iniciatíva sa asi nestretla s veľmi pozitívnym ohlasom, ale potom, keď budú decká chodiť domov zahnusené, tak všetci budú vykrikovať, že prečo sa s tým nič nerobí...
..byť tebou, len súhlasím...a možno by to tak malo byť všade a rodičia by sa mohli aj striedať...

...a právny základ nemáš, nepáchala sa trestná činnosť...
GabiZ
14.11.11,13:08
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, či má právo jeden z rodičov dieťaťa kontrolovať vši v škole bez súhlasu akéhokoľvek iného rodiča. Môj prípad: ráno veziem dieťa do školy, v bráne stojí žena a kontroluje vlasy detí. Spýtam sa jej, či majú v škole vši. Ona na to, že nie ale robí to len preventívne. Ja som s tým nesúhlasila. a Poriadne mi vynadala. Tá žena nie je hygienička ale všeobecná zdravotná sestra. Chcem napísať sťažnosť škole ale či mám právny základ???
ďakujem
Leva11


Predmetná škola alebo školské zariadenie je povinné dodržiavať zákon č. 355/2007 Zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov. V zmysle uvedeného zákona je povinné predchádzať pedikulóze (zavšivavenie), čo jej vyplýva priamo i zo školského zákona. Určite nerobia nič protizákonné, majú svoj spôsob zamedzenia predmetnej nákaze a preto by ste v prípade sťažnosti určite nepochodili. Naopak, je to zrejme jedna z mála škôl, ktoré prijali takýto spôsob prevencie, lebo často školy reagujú až keď dôjde k nákaze (čo je zvyčajne neskoro). Podotýkam ešte, že predmetný zákon v hlave 8 rieši aj povinnosti fyzických osôb plniť nielen opatrenia na predchádzanie ochorení a pod.
zeron
14.11.11,21:23
Predmetná škola alebo školské zariadenie je povinné dodržiavať zákon č. 355/2007 Zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov. V zmysle uvedeného zákona je povinné predchádzať pedikulóze (zavšivavenie), čo jej vyplýva priamo i zo školského zákona. Určite nerobia nič protizákonné, majú svoj spôsob zamedzenia predmetnej nákaze a preto by ste v prípade sťažnosti určite nepochodili. Naopak, je to zrejme jedna z mála škôl, ktoré prijali takýto spôsob prevencie, lebo často školy reagujú až keď dôjde k nákaze (čo je zvyčajne neskoro). Podotýkam ešte, že predmetný zákon v hlave 8 rieši aj povinnosti fyzických osôb plniť nielen opatrenia na predchádzanie ochorení a pod.

to je síce fakt, avšak osoba, ktorá vykonáva akúkoľvek činnosť v zmysle príslušných ustanvoení tohto zákona, musí tak robiť na základe niečoho, nemôže to byť iba jej osobná iniciatíva len z dôvovdu, že to je rodič nejakého dieťaťa, ktoré predmetnú školu alpebo škôlku navštevuje... preventívu má zabezpečovať škola alebo škôlka prostredníctvom svojich zamestnanancov alebo osôb, ktoré sú na takúto činnosť poverené a majú príslušnú kvalifikáciu... nikto tak nemôže robiť len zo svojich osobných dôvodov, to je neprípustné!!!! teraz to zabijem príkladom - to by sme potom museli tolerovať aj prípad, kedy by sa nejaký pedofilný otecko postavil k škôlke a kontrolova by dievčatká, či nemajú mykózy!!!!! viem, prehnala som, ale v podstate to je isté, len postavené do inej roviny... čiže kontroly áno, len iným spôsobom, resp. inou osobou....
pepsikova
15.11.11,03:57
to je síce fakt, avšak osoba, ktorá vykonáva akúkoľvek činnosť v zmysle príslušných ustanvoení tohto zákona, musí tak robiť na základe niečoho, nemôže to byť iba jej osobná iniciatíva len z dôvovdu, že to je rodič nejakého dieťaťa, ktoré predmetnú školu alpebo škôlku navštevuje... preventívu má zabezpečovať škola alebo škôlka prostredníctvom svojich zamestnanancov alebo osôb, ktoré sú na takúto činnosť poverené a majú príslušnú kvalifikáciu... nikto tak nemôže robiť len zo svojich osobných dôvodov, to je neprípustné!!!! teraz to zabijem príkladom - to by sme potom museli tolerovať aj prípad, kedy by sa nejaký pedofilný otecko postavil k škôlke a kontrolova by dievčatká, či nemajú mykózy!!!!! viem, prehnala som, ale v podstate to je isté, len postavené do inej roviny... čiže kontroly áno, len iným spôsobom, resp. inou osobou......


..vážne?..myslím, že ani predmetná mamička sa tam nepostavila od rána len tak, z rozkoše, ale určite má obavu o vlasy svojho a iných detí, zvlášť, ak majú v škole cigánčatá...čo je na tom neprípustné??...zákon hovorí, že čo zákon vyslovene nezakazuje, tak to konať môže...nájdi si tu témy o všiach a prečítaj si ich!!...
...a niekedy, len tak zabehni k susedom, tam sú takéto hliadky organizované školskou radou rodičov a nikto s tým nemá problém....a my by sme to dali pomaly už aj zákonom zakázať,ak sa rodič angažuje...


...a ak nemáš k tejto téme viac čo povedať, zadaj si novú otázku, ale nevymýšlaj si trapiny...
ivustek
15.11.11,04:50
Skúste si prečítať pár diskusií na iných fórach ohľadom vší. O tom, ako sa ich nemôžu zbaviť celé mesiace, ako míňajú peniaze na odvšivovacie prostriedky, ktoré majú slabý účinok. Namiesto sťažnosti by som sa tej pani, ktorá sa na to podujla veľmi poďakovala a škole by som napísala pochvalný list, že sa stará o svojich žiakov, že im na nich záleží.
220870
15.11.11,05:04
My sme s tým mali tiež problémy.Dcéra mala v škôlke za spolužiakov miestnych indiánov .Futrt dookola len umývať dlhé vlasy.Ja by som to urobil ešte radikálnejšie.Ak nájdeu decku vši pri vstupe do školy zavolať "rodičov" a vyhnať aj z rodičmi zo školy dokiaľ nebude mať čisté vlasy nepusťiť do školy nech si s ním sedia doma a dumajú prečo je tomu tak.Blchy prenášajú kopu parazitov a chorôb.Keď niekomu ochorie decko potom bude nadávať prčo sa to nekontrolovalo pri vstupe do školy.
Apropo keby tie blchy v škole nemali ,tak by to nekontrolovali.
bodliak
15.11.11,05:32
Zo školského poriadku:

Povinnosti
- chrániť vlastné zdravie i zdravie iných, dbať o čistotu a poriadok a pomáhať pri udržiavaní poriadku v škole a v jej okolí,
- byť v škole vhodne a čisto oblečení a upravení, dbať o osobnú hygienu

Iba kontrolovali dodržiavanie...!
zeron
15.11.11,06:53
...ale ja som nepovedala, že to nemjaú kontrolovať, ja som povedala, že forma je nevhodná...a nevhodná teda je...ja sama mám dieťa v škôlke, tiež prinieslo hocičo, od vší po slintavku, ale kontrolovali vždy učiteľky, nie rodič, ktorý sa ráno rozhodol, že venuje hodinu svpoho času pozeraním do hláv iných.... ak ide o organizovanú formu, tak fajn, ale toto je už trochu "robme si čo chceme"
a ešte malá poznámka k tomu, že čo zákon nezakazuje, to robiť môžeme - tu len toľko, že síce toto pravda je, avšak môžeme to robiť len do takej miery, aby naša zákonná voľnosť nezasahovala do práv iných, čo sa v tomto prípade môže stať, nakoľko mamička, ktorá zadala tému, sa cíti doktnutá výkonom práva "robme si čo chceme, ak nám to zákon nezakazuje"...
zeron
15.11.11,06:58
a ešte jedna poznámka - naozaj si myslíte, že ak tá kontrolujúca mamička našla niektorému dieťaťiu vši, tak je oprávnená to dieťa nevpustiť do škôlky????? z akého titulu???? na to nemá žiaden, ale naozaj žiaden právny dôvod... tu môžu zasiahnuť len učiteľky, oni takéto dieťa poslať domov môžu, čiže zase sme len tam, že kontroly by mali vykonávať učiteľky alebo osoby poverené škôlkou na výkon takejto činnosti....
Letko
15.11.11,07:08
1. ako vieme, že nebola dohodnutá so školou?
2. je všeobecná zdravotná sestra - má teda na takúto činnosť nižšiu kvalifikáciu ako učiteľky?
Ak čisto teoreticky budeme predpokladať, že bola dohodnutá so školou a ešte k tomu je zdravotná sestra, mali by jej rodičia za to kúpiť bonboniéru a na celoškolskom ZRPŠ jej poďakovať za ochotu.
bodliak
15.11.11,07:08
"Tá žena nie je hygienička ale všeobecná zdravotná sestra."
"kontrolovali vždy učiteľky, nie rodič"

Je snáď učiteľka kvalifikovanejšia odborníčka na vši (pardón, hygienu) ako zdravotná sestra ?
Mala by mať certifikát, osvedčenie a platné preskúšanie ? Kde sa podel zdravý rozum ?!?
evuš
15.11.11,07:15
...ale ľudkovia, hádate sa pre nezmysel... ja som si teda vši užila.... s deťmi... doniesli zo školy a nebolo možné sa ich zbaviť... myslím, že som to tu niekde na Porade i písala... nepomáhalo nič, dokonca ani psí šampón - načo mi staršia dcérenka "zahľaholila" či náhodou nemá aj začať štekať... boli sme zúfalí... ak sa Zadávateľke témy nepáči postup kontroly, prečo to nerieši so školou a tou pani, čo to kontrolovala.... dá to na Poradu a čaká, či je to právne, či neprávne či nesprávne... Proste,koľko ľudí - toľko chutí a samozrejme i názorov....
bodliak
15.11.11,07:17
je oprávnená to dieťa nevpustiť do škôlky????? z akého titulu???? na to nemá žiaden, ale naozaj žiaden právny dôvod...

A nemala by tam stáť hygienička hneď aj s právnikom, notárom a sudcom, čo vydá rozhodnutie ? A o 3 metre ďalej exekútor, keby sa to niekto rozhodol nerešpektovať ?
zeron
15.11.11,08:06
A nemala by tam stáť hygienička hneď aj s právnikom, notárom a sudcom, čo vydá rozhodnutie ? A o 3 metre ďalej exekútor, keby sa to niekto rozhodol nerešpektovať ?

právnik, notár, sudca a exekútor majú iné kompetencie a inú pracovnú náplň ako kontrolovať vši v škôlke... na toto úplne postačuje osoba, ktorá ma na takúto činnosť oprávnenie a príslušnú kompetenciu, ktorá je prislúcha zo vzťahu, ktorú s príslušnou škôlkou má a je jedno, či to je pracovnoprávny vzťah alebo poverenie....
GabiZ
15.11.11,08:48
Je jasné, že to škola musí mať ošetrené, akým spôsobom zabezpečí prevenciu proti pedikulóze. Samozrejme, že toto je v tejto situácii podstatné zistiť, či táto žena bola poverená školou, či škola má na túto činnosť prevádzkový poriadok podľa príslušných usmernení a metodických pokynov ministerstva školstva, prípadne RÚVZ. Ak áno, rodič je povinný svoje dieťa podrobiť tejto kontrole. Nemyslím si, že by to bola len osobná aktivita tejto matky. Treba si to overiť na škole, my to tu nevyriešime.
Čo ale platí je, že povinnosti základnej školy z dôvodu ochrany zdravia detí v prípade výskytu akútnych prenosných ochorení, medzi ktoré patrí aj pedikulóza ustanovuje zákon č.355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia (ako som už spomínala). Povinnosťou základnej školy podľa tohto zákona je vypracovať prevádzkový poriadok, ktorý obsahuje uvedené povinnosti a ktorý schvaľuje príslušný RÚVZ.
Školy okrem iného dostávajú aj príspevky pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia (Vyhláška 649/2008) podľa ktorej "Príspevok na skvalitnenie podmienok na výchovu a vzdelávanie žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia možno použiť na úhradu nákladov okrem iného aj na:
e) spojených so zabránením prenosu nákazy prenosného ochorenia, ktorým je pedikulóza.

Preto odporúčam informovať sa na škole a potom riešiť kto na čo mal oprávnenie, alebo nie.
leva11
15.11.11,08:51
Nemám problém s kontrolou. Ale s formou kontroly. U niektorých našla vši, a nepustila ich do školy, postavila ich do radu - deti nachápavo stáli a čakali, čo bude ďalej. A pustila sa do nich a už v ten deň rozchyrovala po dedine, že u toho a toho našla vši.
Ja tú pani osobne nepoznám ale nabudúce sa tam môže naozaj postaviť hocikto a robiť niečo podobné ako to napísal niekto predomnou /myslím teda ten príklad s pedofilom/. Poznám príklad z dediny Štvrtka na Ostrove kde vykonával preventívne prehliadky "lekár - pedofil" ortopéd, ktorý robil preventívne prehliadky, nemal žiadne povolenie a obchytkával maloleté dievčatá.
Takže len toľkoto. Porozprávala som sa s riaditeľkou a vysvetlila som jej, že toto si nabudúce neželám v takejto forme.
Ďakujem.
GabiZ
15.11.11,09:04
Ja rozumiem, že každý rodič má obavy o svoje deti, ak sa jedná o niečo také, ako je kontrola v takejto podobe. Lenže ak ste sa rozprávala s riaditeľkou, ako vám argumentovala, čo vám predložila, aby preukázala, že tá osoba má na takúto činnosť oprávnenie? Ak je to po tejto stránke v poriadku, potom sa tá žena držala len usmernenia RÚVZ, ktoré okrem iného hovorí: "Školské zariadenie je podľa ustanovení citovaného zákona povinné zabezpečiť izoláciu dieťaťa podozrivého z prenosného parazitárneho ochorenia od ostatných detí a zabezpečiť nad ním dozor. Musí tiež okamžite informovať zákonného zástupcu dieťaťa a až do ich príchodu zabezpečiť jeho izoláciu." Možno sa vám toto konanie nepáči, ale zrejme sa riadila písomným pokynom a škola to preukáže príslušnými dokumentami schválenými RÚVZ. A aké riešenie ste ponúkli vy? Riaditeľka musí dodržať zákon, našla spôsob, ktorý sa možno niekomu nepáči, ale treba hľadať riešenia, navrhnúť iné alternatívy, toto všetko ste už skúsili? Prevencia je dobrá vec, už len dohodnúť sa na spôsobe.
sasenkak
15.11.11,09:06
Aj mne by vadil takýto pristup...pridem pred skolu, kde stoji cudzia ženska,ktoru som v zivote nevidela a ide cosi kontrolovat na mojom dietati...no prepacte,ale toto urcite nie!
Moze mi ona tvrdit,ze je zdravotna sestra, aj ja mozem tvrdit ze som Hilary Clinton...

V prvom rade by o tom rodicia mali byt upovedomení,stacilo by aj oznamenie na dverach skoly..
Darina1234
15.11.11,09:09
. Porozprávala som sa s riaditeľkou a vysvetlila som jej, že toto si nabudúce neželám v takejto forme.
Ďakujem.

Uplne s týmto suhlasím, ja už som davno zo školy preč a na kontroly hlav som nezabudla, hoci mi vši nikdy nenašli. Mne robila konrolu hlavy moja mama a ja som tak isto kontrolovala mojim deťom.
evuš
15.11.11,09:18
Uplne s týmto suhlasím, ja už som davno zo školy preč a na kontroly hlav som nezabudla, hoci mi vši nikdy nenašli. Mne robila konrolu hlavy moja mama a ja som tak isto kontrolovala mojim deťom.

...súhlasím, i ja kontrolujem svoje deti, ale nájdu sa rodičia, čo to nerobia, pretože ich dieťa podľa nich vši mať nemôže .... určite to treba /formu kontroly/ predebatovať s riaditeľkou - deti doma usmerniť, len teraz - v dnešnej dobe každí chce mať len práva ale povinnosti už asi nie ?!!!!
pepsikova
15.11.11,09:58
...ak dovolíš, citujem ťa:
..či má právo jeden z rodičov dieťaťa kontrolovať vši v škole bez súhlasu akéhokoľvek iného rodiča. Môj prípad: ráno veziem dieťa do školy, v bráne stojí žena a kontroluje vlasy detí. Spýtam sa jej, či majú v škole vši. Ona na to, že nie ale robí to len preventívne. Ja som s tým nesúhlasila. a Poriadne mi vynadala. Tá žena nie je hygienička ale všeobecná zdravotná sestra. Chcem napísať sťažnosť škole ale či mám právny základ???



Nemám problém s kontrolou. Ale s formou kontroly. U niektorých našla vši, a nepustila ich do školy, postavila ich do radu - deti nachápavo stáli a čakali, čo bude ďalej. A pustila sa do nich a už v ten deň rozchyrovala po dedine, že u toho a toho našla vši.
Ja tú pani osobne nepoznám ale nabudúce sa tam môže naozaj postaviť hocikto a robiť niečo podobné ako to napísal niekto predomnou /myslím teda ten príklad s pedofilom/. Poznám príklad z dediny Štvrtka na Ostrove kde vykonával preventívne prehliadky "lekár - pedofil" ortopéd, ktorý robil preventívne prehliadky, nemal žiadne povolenie a obchytkával maloleté dievčatá.
Takže len toľkoto. Porozprávala som sa s riaditeľkou a vysvetlila som jej, že toto si nabudúce neželám v takejto forme.
Ďakujem...

..a teraz ja:...nikde v téme si nenapísala, že vieš na 100% že tá žena nebola dohodnutá so školou, nikde ani o tom, že by si to bola zisťovala...
..a nemyslím, že riaditeľka a učiteľka v tej školke v ten deň neboli informované o tejto akcii niektorým rodičom, či dieťaťom...to teda istotne boli, lebo sama chodím do a zo školky brať dieťa a dieťa vždy povie všetko..
...a inak, o tej pedofilii-píšu sa v tejto téme ozaj zabité prirovnania...neviem, o čo tu vlastne ide...lebo vši a pedofília,ani ako prirovnanie- teda ani medzi bratmi nieee...fuj...
Nanda
02.01.12,20:32
Ja verím, že slušne vychovaní ľudia by sa najprv dohodli, alebo vypísali na školu nejaký oznam, že sa to bude robiť. Tu nejde o to, či je to nezákonné, ale o obyčajnú slušnosť. Čo môžete vedieť, kde tá mamička bola a čo robila predošlý deň a akú chorobu roznáša (bez ohľadu na rasu, pepsikova)? Ja osobne, ak by som chcela nejakému dieťaťu vliezť do vlasov, tak sa najskôr opýtam rodiča.