vulxy
14.11.11,09:43
zdravim,mam taku dilemu ze ked si vypisem fakturu+PPD za sluzby a sukromna osoba mi to zaplati v hotovosti hned ci sa to musi pisat do knihy pohladavok.v podstate mi vznikla pohladavka ked aj na 15 sekund neviem ako sa to riesi.
podobne ...ked si objednam naradie cez internet a dodaju to az za tyzden dobierkou ,ci to je alebo neni zavazok ci to treba pisat do KZ. to zaplatim hotovostou pri preberani a po vypisani VPP by malo byt vsetko ok, ako keby som kupoval v obchode.
ale fakt nemam tusenie ako to chodi,poradte prosim vdaka
Katarina
14.11.11,09:35
Stačí zaúčtovať doklad t.j. faktúru s pokladničným dokladom do PD.
vulxy
14.11.11,09:41
Stačí zaúčtovať doklad t.j. faktúru s pokladničným dokladom do PD.
rozumiem,a ten druhy pripad so zavazkom? takisto?
KEJKA
14.11.11,09:42
áno
vulxy
14.11.11,09:46
vdaka,a zase som o nieco mudrejsi:)
Zita5
14.11.11,10:29
zdravim,mam taku dilemu ze ked si vypisem fakturu+PPD za sluzby a sukromna osoba mi to zaplati v hotovosti hned ci sa to musi pisat do knihy pohladavok.v podstate mi vznikla pohladavka ked aj na 15 sekund neviem ako sa to riesi.
podobne ...ked si objednam naradie cez internet a dodaju to az za tyzden dobierkou ,ci to je alebo neni zavazok ci to treba pisat do KZ. to zaplatim hotovostou pri preberani a po vypisani VPP by malo byt vsetko ok, ako keby som kupoval v obchode.
ale fakt nemam tusenie ako to chodi,poradte prosim vdaka

Ja osobne všetky vystavené faktúry účtujem v Knihe pohľadávok, bez ohľadu na spôsob úhrady. Taktiež aj došlé faktúry účtujem do záväzkov bez ohľadu na spôsob úhrady .
Zdenka 0705
14.11.11,10:55
Ja účtujem tak isto ako Zita5.
vulxy
14.11.11,11:30
Ja osobne všetky vystavené faktúry účtujem v Knihe pohľadávok, bez ohľadu na spôsob úhrady. Taktiež aj došlé faktúry účtujem do záväzkov bez ohľadu na spôsob úhrady .
rozumiem ale ja mam len par faktur za rok a ked nemusim tak by som to nekomplikoval lebo ako sa poznam urcite by som daco doplietol:)
KEJKA
14.11.11,11:38
dá sa aj tak, aj tak.
Mám tiež hotovostné faktúry v pohľadávkach a v záväzkoch. V pohľadávkach vždy, aby mi sedelo číslovanie. Ale ak vo firme majú osobitný rad pre hotovostné vydané faktúry, tak potom by som to dávala z pokladnice - závisí od systému, od povinnosti mať to v ERP.....
Záväzky tiež bud evidované alebo aj priamo v pokladnici. Závisí od toho ako a kedy mi dajú doklad o úhrade.
nie je povinnosť všetko evidovať v knihe pohľadávok, lebo priamou okamžitou úhradou vlastne nevznikol záväzok, resp. pohľadávka, sú to doklady o priamom nákupe, či predaji.
prirovnala by som to k hraničnej situácii, že by ste v knhe záväzkov evidovali všetky bločky......hm? Ved bloky z ERP sú tiež faktúra....................