desire44
14.11.11,11:10
Dobrý deň,

S priateľom sme sa rozhodli spoločne bývať. Keďže byt mu darovala babka( je už asi 3 roky napísany naňho), je potrebne ho iba zrekonštruovať. Vrazila som tam už nejake svoje úspory a chceme si zobrať úver. Lenže ja pracujem na dohodu, takže úver musí zobrať on. Platiť ho ale budeme spoločne. Potrebujem len poradiť, či v prípade rozchodu budem mať nárok na vrátenie peňazí, ktoré som do toho investovala ja. Existuje na to nejaka zmluva? Alebo je to už iba na ňom, či mi tie peniaze vrati? Musím sa nejako poistit. Za všetky rady vopred veľmi pekne ďakujem
terezamaria
14.11.11,10:14
Byt je písaný naňho, Ty investuješ a budeš splácať úver. Poisti si to u notára, ovšem o tom bude vedieť i on, nakoľko bude pri notárskej zápisnici prítomný.
verkaz
14.11.11,10:28
Spíšte si o tom všetkom zmluvu. Človek nikdy nevie. Určite Tvoj partner nebude proti tomu a u notára to podpíše. Je veľa takýchto prípadov aj tu na porade, kde na to jeden z partnerov doplatil.
bubkoch
14.11.11,11:10
ak budes vediet svoju investiciu do jeho majetku preukazat (vypisy z uctu, faktury na tvoje meno, splatky polovice uveru na jeho ucet a pod.), nie je potrebne spisovat ziadnu zmluvu, tvoj nárok na vrátenie penazí v prípade rozchodu vyplýva z existujúcich zákonov
luja5
14.11.11,12:01
Poistila by som sa tým, že by som svoj podiel na splátkach úveru poukazovala na bankový účet priateľa s poznámkou, na čo sú poukazované sumy určené (na splátky úveru; ak by išlo možno o ďalšie investovanie vlastných prostriedkov ešte aj mimo splátok úveru, tak s podobnou poznámkou-účelom určenia). Urobila by som to z dôvodu bezproblémového (myslím si) preukázania skutočností (výšky svojho nároku na vrátenie peňazí), ako som na rekonštrukciu prispievala a aká bola celková suma, ktorú som investovala.
verkaz
14.11.11,15:19
Áno, môžeš to urobiť ako je v príspevku 4 a 5. Len v prípade rozchodu by to mohlo skončiť na súde a mohlo by to trvať, kým by si videla svoju investíciu. Porozmýšľaj o tom, veď keď spíšete zmluvu, môžete sa v nej dohodnúť na vyplatení, prípadne predaja bytu.
zeron
14.11.11,21:15
...tak to, že niekto niekomu pošle peniaze a dá tam ako účel napr. splátka úveru, neobstojí ako argument, keď pri rozchode budete chcieť peniaze späť... v prípade súdneho sporu by ste ťažko dokazovali, že to bola pôžička a jej podmienky... to by ste asi dôkazné bremeno neuniesli... jednoznačne odporúčam spísať buď zmluvu, ale najlepšia by bola notárska zápisnica o uznaní dlhu, kde by bolo určené, koľko vám je dlžný priateľ a kedy to má vrátiť...samozrejme, že teraz nepočítate s tým, že to dakedy vráti, lenže život sa vie zmeniť z minúty na minútu a je nebude sa vám cchcieť riešíť súdy a podobné záležitosti...okrem toho - môže sa napr. stať, že nasťahujete sa do bytu, vy doňho investujete istú sumu, nebývate tam viac ako rok a vášho priateľa zrazí auto...čo myslíte, kto zdedí byt aj s vašou investíciou???? právopltní dediči, medzi ktorých v tom čase patriť nebudete a s dlhým nosom odídete kade ľahšie... a môžete sa sporiť s dedičmi, čo vám bude na dve veci, ktoré tu radšej ani nedefinujem....podotýkam, situácia je zo života, takže to nie je žiadne scifi.... a to by som sa tu vedela rozpísať aj na dve strany, čo všetko sa ešte môže stať, len tento príklad som dala preto, aby ste vedeli, že aj bez toho, aby vás váš priateľ chcel dajako ošklabať alebo tak sa proste stávajäú v živote veci, ktoré nikto neovplyvní a je potom len kopa problémov....
KoxXxo
15.11.11,05:42
Rozíď sa s ním teraz a máš po starostiach.
buchač
15.11.11,06:01
desire44

Investovanie do bytu priateľa
Dobrý deň,

S priateľom sme sa rozhodli spoločne bývať. Keďže byt mu darovala babka( je už asi 3 roky napísany naňho), je potrebne ho iba zrekonštruovať. Vrazila som tam už nejake svoje úspory a chceme si zobrať úver. Lenže ja pracujem na dohodu, takže úver musí zobrať on. Platiť ho ale budeme spoločne. Potrebujem len poradiť, či v prípade rozchodu budem mať nárok na vrátenie peňazí, ktoré som do toho investovala ja. Existuje na to nejaka zmluva? Alebo je to už iba na ňom, či mi tie peniaze vrati? Musím sa nejako poistit. Za všetky rady vopred veľmi pekne ďakujem



...tak to, že niekto niekomu pošle peniaze a dá tam ako účel napr. splátka úveru, neobstojí ako argument, keď pri rozchode budete chcieť peniaze späť... v prípade súdneho sporu by ste ťažko dokazovali, že to bola pôžička a jej podmienky... to by ste asi dôkazné bremeno neuniesli... jednoznačne odporúčam spísať buď zmluvu, ale najlepšia by bola notárska zápisnica o uznaní dlhu, kde by bolo určené, koľko vám je dlžný priateľ a kedy to má vrátiť...samozrejme, že teraz nepočítate s tým, že to dakedy vráti, lenže život sa vie zmeniť z minúty na minútu a je nebude sa vám cchcieť riešíť súdy a podobné záležitosti...okrem toho - môže sa napr. stať, že nasťahujete sa do bytu, vy doňho investujete istú sumu, nebývate tam viac ako rok a vášho priateľa zrazí auto...čo myslíte, kto zdedí byt aj s vašou investíciou???? právopltní dediči, medzi ktorých v tom čase patriť nebudete a s dlhým nosom odídete kade ľahšie... a môžete sa sporiť s dedičmi, čo vám bude na dve veci, ktoré tu radšej ani nedefinujem....podotýkam, situácia je zo života, takže to nie je žiadne scifi.... a to by som sa tu vedela rozpísať aj na dve strany, čo všetko sa ešte môže stať, len tento príklad som dala preto, aby ste vedeli, že aj bez toho, aby vás váš priateľ chcel dajako ošklabať alebo tak sa proste stávajäú v živote veci, ktoré nikto neovplyvní a je potom len kopa problémov....

...keď to mladej myslí vážne , tak by nemal mať problém darovať polovičku bytu Tebe ......v pohode.....

...a bude " vymalováno " ..........bez tých blbých iných zápisníc , zmluv , potvrdení , dokladov .....poistka jak bejk !!!

...jeden vklad na kataster za tých 66 € plus overenie podpisov a fertig ........
KEJKA
15.11.11,07:12
lenže to je riziko mladého, ak sa s mladou rozíde, polovička zostane jej - síce sa môžu dohodnúť na spätnom odkúpení, ale čo ak nie?
A príde iná mladá, a zistí, že on je 1/2 vlastníkom spolu s akousi cudzou abbou, bude tiež chcieť....... samé komplikácie.
Ked to mladý myslí vážne, nech sa vezmú.