20lucka201
14.11.11,13:30
Spoločník a zároveň majiteľ jednej spoločnosti chce odvolať konateľa z funkcie a následne vymenovať seba za nového konateľa. Viem, že je potrebné zasadnutie valného zhromaždenia, kde v jednotlivých bodoch uvediem najprv odvolanie starého konateľa a vymenovanie nového konateľa.
Na návrh zmeny do OR treba zápisnica z valného zhromaždenia (stačí overený podpis nového konateľa? starý konateľ sa nemusí podpísať?), samotný návrh (overený), podpis konateľa (overené), prehlásenie §105a obch. zákonníka, že nie je jediným spoločníkom v najviac 3 spoločnostiach. (netreba overiť).

Správny je ten postup?

ďakujem za pomoc!
zk24
14.11.11,12:38
Spoločník a zároveň majiteľ jednej spoločnosti chce odvolať konateľa z funkcie a následne vymenovať seba za nového konateľa. Viem, že je potrebné zasadnutie valného zhromaždenia, kde v jednotlivých bodoch uvediem najprv odvolanie starého konateľa a vymenovanie nového konateľa. Nepodpisujú valné zhromaždenie náhodou spoločníci a nie konatelia?
Na návrh zmeny do OR treba zápisnica z valného zhromaždenia (stačí overený podpis nového konateľa? starý konateľ sa nemusí podpísať?), samotný návrh (overený), podpis konateľa (overené),
Podpisuje nový konateľ. Návrh podáva nový konateľ.

prehlásenie §105a obch. zákonníka, že nie je jediným spoločníkom v najviac 3 spoločnostiach. (netreba overiť).
Myslím, že musí byť overené - prehlásenie + podpisový vzor.

Správny je ten postup?
Ešte vám chýba zmena spoločnej zmluvy napríklad...

ďakujem za pomoc!

V texte.
20lucka201
14.11.11,12:47
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
K tej spoločenskej zmluve - problém je v tom, že spoločník nemá ani jednu kópiu spoločenskej zmluvy. On, jediný spoločník bude už aj konateľom, tak rozmýšľam nad tým, či mu nepripravím radšej zakladateľskú listinu s úplným znením s účinnosťou k aktuálnemu dátumu. Neviem či mi to takto akceptuje súd.
zk24
14.11.11,12:51
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
K tej spoločenskej zmluve - problém je v tom, že spoločník nemá ani jednu kópiu spoločenskej zmluvy. On, jediný spoločník bude už aj konateľom, tak rozmýšľam nad tým, či mu nepripravím radšej zakladateľskú listinu s úplným znením s účinnosťou k aktuálnemu dátumu. Neviem či mi to takto akceptuje súd.

Oni sú teraz dvaja spoločníci (a zároveň dvaja konatelia) a jeden odchádza a bude z toho jednoosobová sro?
20lucka201
14.11.11,12:53
Jeden spoločník aj bol a aj bude, ale on poveril inú osobu na funkciu konateľa.
zk24
14.11.11,12:53
Tak potom robí Rozhodnutie jediného spoločníka - rozhodnutie o odvolaní a vymenovaní nového konateľa.
V tom prípade nemá Spoločenskú zmluvu ale Zakladateľskú listinu.
Zakladateľskú listinu musí vyhotoviť v uplnom znení (upravenú o zmeny)
20lucka201
14.11.11,12:58
lenže tu sa jedná o jednu osobu, o jedného spoločníka, exkonateľ nebol spoločníkom nikdy, nemal hlasovacie právo ani nič, bol len akousi figurínkou. takže, tu sa skôr jedná o vyhotovenie novej zaklad. listiny. Podľa mňa...
zk24
14.11.11,13:01
lenže tu sa jedná o jednu osobu, o jedného spoločníka, exkonateľ nebol spoločníkom nikdy, nemal hlasovacie právo ani nič, bol len akousi figurínkou. takže, tu sa skôr jedná o vyhotovenie novej zaklad. listiny. Podľa mňa...

Zakladateľská listina je len jedna a keď dochádza k zmenám v ZL, tak sa vyhotoví úplné znenie Zakladateľskej listiny. Tej pôvodnej. Nepíše sa nová. Nezakladáte novú spoločnosť, aby ste písali novú ZL. Zmeníte v nej údaje starého konateľa za nové, nazvete to úplné znenie a podpíše to nový konateľ..
20lucka201
14.11.11,13:02
áno, takto som to chcela, ďakujem za odpoveď.
20lucka201
14.11.11,13:03
A čo s tým mojim problémom, že Úplné znenie zaklad. listiny (tej pôvodnej) prakticky neviem zmeniť. Neexistuje totiž kópia. Exmanželka všetko spálila....
jurmiro
14.11.11,13:03
Ak bolo v texte zakladateľskej listiny uvedené, kto je konateľom, opraví sa to v dodatku
jurmiro
14.11.11,13:03
V zbierke listín nemáte uloženú zakladateľskú listinu ?
20lucka201
14.11.11,13:04
Ak bolo v texte zakladateľskej listiny uvedené, kto je konateľom, opraví sa to v dodatku Nemôžem to skontrolovať, bohužiaľ. Podľa tvrdenia spoločníka, konateľ bol vymenovaný splnomocnením.
20lucka201
14.11.11,13:07
Áno, je uložená kópia, teraz som skontrolovala na nete. Dá sa nejakým spôsobom vyžiadať?
jurmiro
14.11.11,13:10
samozrejme aj cez portalgov.sk aj klasicky na súde, stojí to 0,33 € za každú stranu najmenej 1,50 €, elektronicky len 0,33 €
20lucka201
14.11.11,14:02
Ďakujem krásne za pomoc :)
zalobaba
14.11.11,14:24
Tiež ti odporúčam vyžiadať si pôvodné znenie Zakladateľskej listiny zo zbierky listín. Rovnako však aj striktne rozlišovať funkciu spoločníka a konateľa v spoločnosti (aj keď je to tá istá osoba).
zk24
14.11.11,16:23
ale v tomto prípade konateľom nebol spoločník, je to čudné, ale je to tak, pozerala som výpis z OR, a tiež som ostala zaskočená. Konateľ v tejto spoločnosti bol akoby "bábikou", ktorá riešila biznis za spoločníka. Teraz, spoločník chce odvolať svojho "zverenca" a chce seba vymenovať za konateľa. Zakladateľská listina sa stratila, resp. spálili ju, tak a mne dali vyriešiť túto špecifickú situáciu.

Prečo je to čudné, prečo bábikou? Veď konateľ je funkcia a absolútne nie je zákonom naviazaná na spoločníctvo v spoločnosti. Je úplne normálne, že spoločnosť založí 5 spoločníkov a konateľom je šiesta nezávislá osoba. Nepovedala by som že ide o bábiku, ale o človeka, ktorý plní funkciu konateľa.*

Na tejto situácii nie je nič čudné iba to že nemáte kopiu zakladateľskej listiny. Ale aj k tej sa dá dostať.*

takže podla mna nic cudné.
zeron
14.11.11,19:36
na to je archív na súde, kde vám vydajú kópie potrebných listín... pôjdete tam, požiadate o dodanie z archívu a potom si len spravíte kópie toho, čo potrebujete... a nasledne ak ide o jednoosobovú spoločnosť, tak sa valné nekoná, ale jediný spoločník urobí rozhodnutie jediného spoločníka o odvolaní starého konateľa a ustanoví nového konateľa...pripraví Návrh na zápis zmeny údajov o sro do OR, podpisový vzor nového konateľa. Prehlásenie o tom, že nie je vo viac ako troch spoločnostiach jednoosobových nepotrebuje, pretože spoločník sa nemení, mení sa konateľ a to s tým nemá nič spoločné. Ćiže do OR ide:
Návrh ktorého prílohou sú:
1. Rozhodnutie jediného spoločníka
2. Podpisvý vzor nového konateľa
3. úplnéo znenie zakladateľskej listiny

rozhodnutie aj podpisový vzor by som rozhodne overila, aj keď to nie je nutné, aleprax ukázala, že je to tak lepšie. úplné znenie zakladateľskej listiny sa neoveruje podpis, len ho podpíše nový konateľ.
20lucka201
15.11.11,07:06
Ďakujem Zeron za úplnú informáciu, veľmi si mi týmto pomohol.