Rajcik
14.11.11,18:51
Zamestnavalel nas poslal na neplatene volno, koli tomu ze nema pre nas robotu.
Ma este voci nam dake povinosti, co musim ja ako zamestnanec v tomto pripade robit?
Nebola by vtakomto pripade lepsia vypoved (aspon z mojho pohladu)?
Pocas neplateneho volna som evidovany ako zamestnany? Rata sa to aj do dlzky pracovneho pomeru(odpracovanych rokov)?
zk24
14.11.11,17:56
Zamestnavalel nas poslal na neplatene volno, koli tomu ze nema pre nas robotu.
Ma este voci nam dake povinosti, co musim ja ako zamestnanec v tomto pripade robit?
Nebola by vtakomto pripade lepsia vypoved (aspon z mojho pohladu)?
Pocas neplateneho volna som evidovany ako zamestnany? Rata sa to aj do dlzky pracovneho pomeru(odpracovanych rokov)?

Odo dna kedy si na neplatenom volne za teba neplatí zamestnávate ziadne odvody. Si povinný sa prihlásit do zdravotnej poistovne ako samoplatiteľ a platiť odvody do ZP. Momentálne vo výške 46,06 € mesačne. Vy ste sa dohodli na neplatenom voľne? Ak nie je perspektíva že je to krátkodobé, je asi lepšie keby si dostal výpoved a tým pádom odstupne.*
Mila123
14.11.11,17:58
nechápem, prečo sa nebránite? veď z-teľ Vás ako zamestnancov nemôže poslať domov, podotýkam na neplatené voľno!!!!!
máš to jedno, že ti trvá PPV, keď si musíš sám platiť ZP a nemáš to ani v dôchodku!!!!
do odpracovaných rokov sa ti to aj ráta....nikde som sa nestretla, aby na zápočte rokov bolo uvedené nepl. voľno, tam sa uvádza dlžka PPV.....
odporúčam brániť sa, popr. vyžadovať si zaplatenie sedenia doma....
ivka70
14.11.11,18:00
Zamestnavatel ta nemoze "poslat" na neplatene volno.
Ak pre vas nema pracu, je to prekazka v praci na strane zamestnavatela a tu musi platit priemernou mzdou, minimalne jej 60%, ak o tom existuje dohoda so zastupcami zamestnancov.

O neplatene volno moze poziadat zamestnanec, zamestnavatel mu ho moze/nemusi schvalit.
Opacne garde zakon nedovoluje.
Neplatene volno je pre vas nevyhodne, nemate ziadnuy prijem, musite si sami platit zdravotne poistenie, nepocita sa vam to do dochodku, kvoli PN ci kvoli podpore v nezamestnanosti.
zk24
14.11.11,18:00
Nebrania sa, lebo bohužiaľ nepoznajú svoje práva :(
Mila123
14.11.11,18:02
a čo tak IP, nepomôže? ak sa boja možných následkov svojho konania, nech to nahlásia anonymne....
Rajcik
14.11.11,18:05
Dakujem za odpovede.
Neplatene volno nam chce dat od 16.11. a zatial do 1.12.
zk24
14.11.11,18:11
Dakujem za odpovede.
Neplatene volno nam chce dat od 16.11. a zatial do 1.12.

Dobry zamestnavatel... *aby ste dva tyzdne z mesiaca boli doma. su mensie platy, *mensie odvody, a si musite sami platit odvody za tie dva tyzdne.

Ani nechcem povedať, že nemusís súhlasiť, lebo ty musís byt ten čo žiada o neplateľné voľno...*
Mila123
14.11.11,18:17
Zuzka, on to určite vie a myslí si, že len dva týždne budú doma.....ale zvyčajne sa to nepl. voľno predĺži.......hoci netuším v akom odbore pracujú.....
katka 23
14.11.11,18:23
Dakujem za odpovede.
Neplatene volno nam chce dat od 16.11. a zatial do 1.12.

a potom ďalej bude čo? , tak ako píše zk24 o neplatené voľno žiada zamestnanec
ja by som volila PN v takom prípade
Mila123
14.11.11,18:32
a potom ďalej bude čo? , tak ako píše zk24 o neplatené voľno žiada zamestnanec
ja by som volila PN v takom prípade
aspoň im to mohol navrhnúť z-teľ....ale to by im musel platiť prvých 10 dní náhradu....a to sa mu asi nechce.....
Sylvinka35
14.11.11,19:24
AHOJTE.
POTREBOVALA BY SOM PORADIT, PORADACI :-)
AK SOM DLHODOBEJSIE PN - cca 2,3,4 mesiace, SOM POVINNA PRIEBEZNE ( dajme tomu raz za tyzden) HLASIT ZAMESTNAVATELOVI, V AKOM SOM STAVE, AKO TO SO MNOU DALEJ VYZREA, KEDY ASI PLANUJEM NAVRAT DO PRACE A POD.? MNE TO PRIDE CHORE, VED NEMOZEM DOPREDU VEDIET, AKO SA VECI VYVINU...A NAJMA MI PRIPADA DOST DIVNE HLASIT SA SVOJEJ VEDUCEJ POCAS MOJEJ PN. MA TEDA MOJ ZAMESTNAVATEL PRAVO NA TO, ABY SOM MU PRAVIDELNE POSKYTOVALA VYSSIE OPISANE INFORMACIE? DAKUJEM.
katka 23
15.11.11,06:15
Ak je zamestnanec dlhodobo práceneschopný je povinný zamestnávateľovi predkladať vždy na konci mesiaca potvrdenie od lekára tzv.prechodku , že jeho práceneschopnosť stále trvá.
Počas prvých 10 dní PN ,ktoré prepláca zamestnávateľ má právo aj na kontrolu dodržiavania liečebného režimu zamestnanca, po 10 dňoch kontroluje SPoisťovňa.
Ostatné informácie nie sú povinné, ale v rámci dobrých pracovných vzťahov je vhodné informovať zamestnávateľa ako a čo ďalej ( napríklad keď mu donesiete to potvrdenie ) , pretože aj zamestnávateľ si chce počas vašej neprítomnosti možno zabezpečiť nejakú náhradu za vás na dohodu a pod.
Sylvinka35
15.11.11,19:46
Dakujem pekne za odpoved, katka. Mne sa stala dnes taka zvlastna vec - po nahlaseni PN (bola som to oznamit osobne) a po mojom odchode domov mi nadriadena telefonovala, ze by so mnou potrebovala este nieco prebrat, aj s dalsim veducim a riaditelkou. Neviem, co by so mnou mali chciet preberat, neporusila som prac. disciplinu, pracu som vykonavala najlepsie ako som vedela a momentalne mam zdrav. problemy, tak som na PNke. Uvazujem, ci mi neplanuju dat vypoved. docitala som sa vsak, ze pocas trvania mojej pn nemôzu. Ja totiz tymto veciam velmi nerozumiem, nikdy predtym som nebola na PN a vsetko sa mi zda nejake divne. mam pocit, akoby mi neverili...pritom vztahy na pracovisku su v pohode, ziadne "burky" ani konflikty..
katka 23
16.11.11,15:17
tuším smemimotemy
áno správne - počas PN je zamestnanec v ochrannej dobe a zamestnávateľ mu podľa ZP nemôže dať výpoveď
Rajcik
20.11.11,16:07
este jedna otazocka ked dam vypoved, ale nebudem mat novu robotu dostanem vobec aspon podporu?
Negoti
20.11.11,16:11
este jedna otazocka ked dam vypoved, ale nebudem mat novu robotu dostanem vobec aspon podporu?
ak spĺňaš podmienky, tak áno, na §, kt. sa rozviazal PPV sa neprihliada.....
Rajcik
21.11.11,19:31
jedna podmienka je mat drobene 2 roky - to by bolo splnene
ake su ostatne podmienky?
alebo poprosim odkazat na presny zakon
dakujem
Mila123
21.11.11,19:37
jedna podmienka je mat drobene 2 roky - to by bolo splnene
ake su ostatne podmienky?
alebo poprosim odkazat na presny zakon
dakujem
zákon č. 461/2003 v pl. znení......Podmienky nárokuAké podmienky musia byť splnené, aby vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti: po skončení pracovného pomeru na neurčitý čas,
pracovného pomeru na dobu určitú a po skončení služobného pomeru policajta alebo profesionálneho vojaka.
Základná podmienka nároku na dávku v nezamestnanosti – poistenec v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, t. j. 730 dní. Predpoklad nároku na dávku v nezamestnanosti je podmienený dobou účasti na poistení v nezamestnanosti.

Spôsob skončenia pracovného pomeru nemá vplyv na nárok na dávku v nezamestnanosti, jej výšku ani na dobu jej poskytovania.





prikladám link....
http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti/1361s
zk24
06.12.11,14:06
Ahojte,

zamestnankyna je na NV dajme tomu od 1.10.2011. Do práce sa vrátila 7.11.2011. Do 6.11.2011 si platila ZP ako samoplatitel (kedze bola odhlasena zo ZP zamestnavatelom).


1.11.2011 bol sviatok.

Má sa den 1.11.2011 vo výplatnej páske za november pocítat ako odpracovaný den - sviatok alebo ako neplatené volno, alebo ako?

Dakujem.
Stina
06.12.11,14:11
Ako neplatené volno, neplatené volno mala od 1.10. do 6.11.2011
zk24
06.12.11,14:25
Ďakujem. Lebo na výplatnej páske sú 3 dni NV a 1 sviatok. Ale sviatok neplatený. Pritom mzdu mame mesacnu a teda preplacane aj sviatky.

ja by som tiez povedala ze to bude 4 NV + 0 sviatok (+2 vikend).