accad
24.01.06,23:01
Ako účtovať výnosy z predaja SW pre priameho zákazníka na prelome dvoch hospodárskych rokov s dopadom na daňový základ?
Firma mala k 31.12.2005 produkt (SW) hotový na 95%. Podľa zmluvy ho odberateľ najprv testuje (nie je presne stanovená doba) a dodávateľ odstraňuje testom zistené problémy. Po ukončení testovania produktu podpíše odberateľ preberací protokol a nastáva deň dodania v zmysle zákona o DPH, čo bude až v roku 2006 (predoklad 1/2006).
Podľa výkladu Ing.Cenigovej k účtu
121-Nedokončená výroba (NV): medzi NV sa zahŕňajú tiež nedokončené výkony iných činností, pri ktorých nevznikajú hmotné produkty...
121-NV - zákazková výroba (ZV) je vytvorenie jednotlivého hmotného majetku...
SW je považovaný za nemotný majetok a tak predpokladám, že sa tu nejedná o ZV, ale o NV. Dodávateľ vie zmluvnú cenu (výnos) dohodnutú v zmluve, náklady na tvorbu daného produktu nevie presne špecifikovať.
ecuch
26.01.06,06:17
Myslím že uvedený postup, t.j.účtovanie cez nedokončenú výrobu by mal byť správny. Bude tak splnená požiadavka priradenia nákladov k výkonom v časovej a vecnej súvislosti. Pritom účtovanie do 601 bude v v čase prevzatia výrobku odberateľom, čo bude spráne z účtovného aj daňového hľadiska. Počula som názor, že podobným spôsobom by sa mali účtovať napr. aj náklady na rozpracované audíty a rôzne iné nehmotné služby.
Teraz som si všimla: dodávateľ nevie presne špecifikovať náklady. To je problém nielen z účtovného hľadska. Veď nevie, či softvér vyrába so ziskom alebo so stratou, nezaujíma ho to? Nech sa potrápi so špecifikáciou, inak sa to nedá účtovať.
Janca
22.09.08,07:37
Dobrý deň,
tento rok mi vznikol podobný problém:
SW firma je subdodávateľ pri výrobe určitého SW. Fakturuje prakticky len služby spojené s údržbou (opravou) SW. Určite
ku koncu roka 2008 budeme mať podľa objednávky nejaké služby rozpracované, t.j. protokol o ich prevzatí bude až v polovici roka 2009.
Prosím o pomoc - usmernenie, ako takéto služby účtovať na konci roka ? Len 121/602 a v roku 2009 opačným zápisom zrušiť ?
Korekcia nákladových položiek k tejto rozpracovanosti myslím, že nie je nutná, lebo bude len skutočná.