ali8
15.11.11,09:28
Jedna otazocka ak mam pozastavene odpisy vzhaldom nato aby som nesla do minusu teraz si chcem uplatnit , musim si uplatnit vsetky odpisy alebo mozem napr si uplatnit odpisy z dvoch aut , pretoze keby som pouzila vsetky isla by som do minusu a to nechcem, dakujem.
Mila123
15.11.11,08:33
jasne, každý odpis posudzuješ samostatne, nie je predsa pravidlo, že musíš odpisovať celý majetok podnikateľa.......
ak ti postačuje odpisať jedno auto, tak použiješ iba ten, druhé auto nebudeš odpisovať.....
ali8
15.11.11,08:53
dakujem pekne, a ak mam auto v podnikani ale v roku 2005 sme ho posledny krat odpisali, jeho zostatkova hodnota ostala 25.000.sk, pouzivame to auto dodnes v podnikani,ale teraz ho uz chceme proste dat prec, konci mu uz aj stk emisna uz sa nebude vobec pouzivat, poradte sposob co vsetko treba urobit.
Mila123
15.11.11,08:55
čo to znamená dať preč? predať? vyradiť? darovať? na šrotovisko? .........
ali8
15.11.11,11:13
čo to znamená dať preč? predať? vyradiť? darovať? na šrotovisko? .........

no praveze neviem ako to vlastne urobit auto sa uz da mozno len na odpredaj na suciastky zrejme, a neviem aky postup zvolit ci ho dat predaj sukromnej osobe alebo ako, najlepsie by bolo cim jednoduchsie ho vyradit z uctovnictva a nevieme ako.
Marína
15.11.11,11:48
no praveze neviem ako to vlastne urobit auto sa uz da mozno len na odpredaj na suciastky zrejme, a neviem aky postup zvolit ci ho dat predaj sukromnej osobe alebo ako, najlepsie by bolo cim jednoduchsie ho vyradit z uctovnictva a nevieme ako.
Vyradenie automobilu z majetku firmy zaevidujete v inventárnej karte, zaznamenáte v nej dátum vyradenia a spôsob vyradenia, t. z. uvediete v nej text - prevod automobilu z majetku firmy do osobného vlastníctva.
Dôležité je vedieť, že ak hnuteľnú vec(vo vašom prípade automobil) predáte do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku, dosiahnutý príjem nie je od dane z príjmu oslobodený. Viď
ZDP
Príjmy oslobodené od dane
§9 ods. 1 písm. c) (http://www.mojepodnikanie.sk/clanky/zakon-595-2003-o-dani-z-prijmov)
c) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,
................
ali8
15.11.11,11:58
a ak chcem auto predat na suciastky niekomu kedze ho uz nebudem pouzivat, jeho ZC bola v roku 2005 tych 25.000sk, mozem ho predat za lubovolnu cenu? a co stym prijmom ktory dostanem ho v uctovnictve musim hodit do prijmu? spravim na karte vyradenie a to je vsetko co sa tyka uctovnictva?
Marína
15.11.11,12:14
Teraz som si všimla, že automobil nebol úplne odpísaný.
Predaj - príjem ovplyvňujúci základ dane
Uzávierková úprava základu dane(zostatková cena) - výdavok ovplyvňujúci základ dane
Ostatné ohľadom evidencie na karte som uviedla v prísp. 6. V tomto prípade spôsob vyradenia - predaj, prípadne uviesť č. vydanej FA.
ali8
15.11.11,14:13
automobil bol uplne odpisany posledny odpis bol tych 25.000sk asi som to zle napisala cize jeho zostatkova hodnota je asi nula potom? za aku cenu ho mozme teraz predat, neviem si stym poradit ako postupovat dalej co stym autom aky je najlepsi sposob, pretoze majitel firmy je vlastne ta ista osoba aj keby sa dalo do sukromneho preradenia, a auto je v takom stave ze mu konci stk aj emisna a dalej proste uz nebude jazdit.
ali8
15.11.11,14:35
citujem jedneho danoveho poradcu:
Ak ste ako podnikateľ - fyzická osoba úplne odpísali osobné auto, ktoré ste používali na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, jeho zostatková daňová a účtovná hodnota je nulová.
Pri vyradení majetku (i plne odpísaného) z obchodného majetku z daňového hľadiska nie je nutné oceniť taký majetok znaleckým posudkom na jeho súčasnú cenu a vôbec nie je dôvod takú hodnotu nového ocenenia započítať do zdaniteľného príjmu a taký príjem zdaniť.
Pri vyradení majetku z podnikania fyzickej osoby do osobného používania nedochádza k zmene vlastníka majetku. Auto vyradíte z knihy hmotného majetku a prestanete ho evidovať v obchodnom majetku.
to znamena ze mne ho staci vyradit len vknihe majetku a je to v poriadku?
Marína
15.11.11,15:35
citujem jedneho danoveho poradcu:
Ak ste ako podnikateľ - fyzická osoba úplne odpísali osobné auto, ktoré ste používali na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, jeho zostatková daňová a účtovná hodnota je nulová.
Pri vyradení majetku (i plne odpísaného) z obchodného majetku z daňového hľadiska nie je nutné oceniť taký majetok znaleckým posudkom na jeho súčasnú cenu a vôbec nie je dôvod takú hodnotu nového ocenenia započítať do zdaniteľného príjmu a taký príjem zdaniť.
Pri vyradení majetku z podnikania fyzickej osoby do osobného používania nedochádza k zmene vlastníka majetku. Auto vyradíte z knihy hmotného majetku a prestanete ho evidovať v obchodnom majetku.
to znamena ze mne ho staci vyradit len vknihe majetku a je to v poriadku?
Veď to isté som ti napísala v prísp. 6 ale s dodatkom, že je potrebné "rešpektovať" ustanovenia § 9 ZDP pri prípadnom predaji do piatich rokov od vyradenia z evidencie majetku.
Ak majetok predáš bez toho, aby si ho vyradila do osobného majetku a jeho daňová hodnota je nulová(je plne odpísaný), príjem z predaja = zdaniteľný príjem; úpravu základu dane cez uzávierkové operácie neúčtuješ, lebo nemáš čo účtovať ak zostatková hodnota majetku = 0
Čo sa týka ceny, za akú majetok môžete predať, predsa za takú, za akú sa vám podarí.
ali8
15.11.11,15:47
Veď to isté som ti napísala v prísp. 6 ale s dodatkom, že je potrebné "rešpektovať" ustanovenia § 9 ZDP pri prípadnom predaji do piatich rokov od vyradenia z evidencie majetku.
Ak majetok predáš bez toho, aby si ho vyradila do osobného majetku a jeho daňová hodnota je nulová(je plne odpísaný), príjem z predaja = zdaniteľný príjem; úpravu základu dane cez uzávierkové operácie neúčtuješ, lebo nemáš čo účtovať ak zostatková hodnota majetku = 0

dakujem velmi pekne uz tomu rozumiem, pisete ze ak majetok predam bez toho aby som ho vyradila do osobneho majetku jeho prijem je zdanitelny prijem, a ak ho predam uz po vyradeni do osobneho majetku tak takisto je jeho prijem do piatich rokoch zdanitelny? cize ked ho vyradim teraz v decembri do osobneho majetku anasledne ho predam napr. na suciastky ten prijem musim zdanit dobre tomu rozumiem? v PD sa mi to premietne v kolonke POZD?
Marína
15.11.11,16:01
dakujem velmi pekne uz tomu rozumiem, pisete ze ak majetok predam bez toho aby som ho vyradila do osobneho majetku jeho prijem je zdanitelny prijem, a ak ho predam uz po vyradeni do osobneho majetku tak takisto je jeho prijem do piatich rokoch zdanitelny? cize ked ho vyradim teraz v decembri do osobneho majetku anasledne ho predam napr. na suciastky ten prijem musim zdanit dobre tomu rozumiem? v PD sa mi to premietne v kolonke POZD?
Po vyradení z majetku sa už o ňom nemôže účtovať. Pri prípadnom predaji do piatich rokov od vyradenia tento príjem sa prizná v daň. priznaní a zdaní.
Už to nebude príjem podľa § 6 ods. 1 písm. b) (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-05-2011-do-31-07-2011-a.html#6) (z podnikania) ale príjem podľa ZDP 8 ods. 1 písm. c) (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-05-2011-do-31-07-2011-a.html#8) (ostatné príjmy)
ali8
15.11.11,16:18
Po vyradení z majetku sa už o ňom nemôže účtovať. Pri prípadnom predaji do piatich rokov od vyradenia tento príjem sa prizná v daň. priznaní a zdaní.
Už to nebude príjem podľa § 6 ods. 1 písm. b) (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-05-2011-do-31-07-2011-a.html#6) (z podnikania) ale príjem podľa ZDP 8 ods. 1 písm. c) (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-05-2011-do-31-07-2011-a.html#8) (ostatné príjmy)

dakujem velmi pekne za trpezlivost uz tomu rozumiem, pekny den.
Marína
15.11.11,17:37
Za málo, pekný deň aj ja želám.:)
DARJA22
15.11.11,19:06
Mám podobný prípad.
SZČO má v majetku autobus, ktorý nie je ešte úplne odpísaný.
Autobus je v zlom technickom stave, SZČO ho chce odhlásiť na dopravnom inšpektoráte a ponechať na náhradné diely.

Dňom odhlásenia preradím autobus do osobného vlastníctva.
Zostatkovú cenu k 31.12. zaúčtujem ako VOZD.

A čo, v prípade, keď by predával náhradné diely z tohto autobusu - bude to ostatný príjem podľa § 8 ods. 1 písm. c ?
DARJA22
17.11.11,12:28
posúvam
ego.mc
17.11.11,15:32
1. Zostatková cena by bola VOZD iba v prípade predaja autobusu. Pri preradení do osobného majetku už nič neúčtujete. Pozrite si príspevky vyššie. :)
2. Áno.
DARJA22
17.11.11,15:44
Ďakujem za radu, ja som si to zle vysvetlila.
mondes
18.11.11,10:47
Prosím Vás, aký je rozdiel medzi účtovným a daňovým odpisom? Kedy sa môžu rovnať? Kedy sa robí účtovný odpis a kedy daňový? Môžte mi to prosím vysvetliť na nejakom príklade? A ak by bolo možné tak aj link na zákon. Vďaka.
Katarina
18.11.11,15:40
V jednoduchom účtovníctve sa daňové odpisy môžu rovnať účtovným odpisom. Na konci roka cez uzávierkové operácie sa účtujú daňové odpisy, do výkazu sa uvedie daňová zostatková cena. Pri prípadnom predaji sa odpisuje do výdavkov daňová zostatková cena. Tak načo si komplikovať život s účtovným odpisom, ak to nie je zákonom stanovená povinnosť.
Marína
18.11.11,21:25
Podľa Opatrenie MF SR č. MF/24975/2010-74 (http://www.finance.gov.sk/Documents/1_Adresar_redaktorov/Salkovicova/MF_24975_2010_74.pdf) z 1. 12. 2010(FS č. 12/2010)
Ministerstvo financií Slovenskej republiky podľa § 4 ods. 2 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve
v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“) ustanovuje:
§ 16
Odpisovanie dlhodobého majetku
(1) Dlhodobý majetok sa odpisuje na základe odpisového plánu v knihe dlhodobého majetku
podľa § 28 zákona. Dlhodobý majetok sa začne odpisovať v mesiaci, v ktorom bol zaradený do užívania.
(2) Účtovné odpisy sa počítajú z ceny, ktorou je dlhodobý majetok ocenený v účtovníctve podľa
§ 15. Tento majetok sa odpisuje len do výšky jeho ocenenia v účtovníctve.
(3) Sadzby účtovných odpisov sa určujú podľa
a) času, počas ktorého je majetok použiteľný pre činnosť účtovnej jednotky,
b) uskutočnených výkonov.
.
.
.
(9) Na základe údajov z knihy dlhodobého majetku sa účtujú účtovné odpisy dlhodobého majetku
ako nepeňažné účtovné prípady v peňažnom denníku podľa § 9 ods. 12 písm. e) piateho bodu. Rovnako
sa účtuje aj zostatková cena dlhodobého majetku pri jeho vyradení.

_____________________________

Citujem svoje príspevky z témy http://www.porada.sk/t91096-uctovne-odpisy.html

Je dôležité vedieť, čo to vlastne účtovný odpis(ďalej UO) je. UO si stanovuje účtovná jednotka sama, len ona vie, aká je predpokladaná doba použiteľnosti a tiež v ktorom období aká je vyťaženosť daného majetku. UO majú predovšetkým vyjadriť priebeh používania dlhodobého majetku a tým aj jeho reálne ocenenie v zostatkových cenách.
Pri zmene použiteľnosti majetku účtovná jednotka UO môže prehodnotiť, tiež pre jeho technické a morálne zastaranie.
Pekné vysvetlenie nájdeš od mudroša tu Účtovné odpisy (http://www.porada.sk/153727-post3.html) Podľa toho postupuj.
UO odpisuješ na inventárnych kartách a zostatkovú cenu účtovnú uvedieš vo výkaze majetku a záväzkoch.

Majka, UO sa nemusia rovnať DO a v niektorých prípadoch to ..... radšej uvediem príklad.
Predstav si, že auto by bolo obstarané v hodnote 800000 Sk v 12/2008. ZDP ti umožňuje si do VOZD uplatniť daňový odpis vo výške 200000 Sk ale ak by si si uplatnila v tejto výške aj UO, nezodpovedalo by to skutočnosti. Auto, aj keď rýchlo stráca na hodnote, predsa len za jeden mesiac nie o 200000 Sk, čo by nastalo v tom prípade, ak by u teba sa DO=UO. UO určuje účtovná jednotka sama podľa zváženie prípadného budúceho opotrebenia majetku. Ak je predpoklad, že automobil bude využívaný cca 5 rokov, UO vypočíta 800000/60 = 13334(výška odpisu za 1 mesiac. V našom príklade by UO boli v r.2008 13334 a zostatková hodnota majetku uvádzaná vo výkaze o majetku a záväzkoch 786666.
Spomínané DO by ovplyvnili základ dane o 200000.