BIZAL
15.11.11,09:08
Dobry den,

prosila by som o radu pre priatela:

Byva v bytovke, ktora je samostatna a ma spravcu, ktory v nej nebyva. Pred par mesiacmi ju zacali zateplovat. Na dverach bol oznam, ze dna xy budu chodit merat a spisovat ake kto chce okna. V ten den si priatel vzal dovolenku. Nikto neprisiel. Vcera sme sa dozvedeli, ze boli den po dni xy a kedze nebol doma, vybrali mu okna oni. Vcera prisli monteri a pytali sa kedy mozu okna namontovat. Priatel im oznamil, ze ich este nevybral a oni reagovali, vraj uz su vybrane na zaklade vzorky 2-3 majitelov bytov, krori v den po dni xy doma boli. Nasledne telefonoval spravcovi (monteri s tym nic nemaju, idu podla planu) o poskytnutie telefonneho cisla na firmu kde moze nahlasit zmenu okien. Spravca mu ho neposkytol, vraj cela bytovka ma mat rovnake okna. No ak sa pozriete na susedov, ktori uz predcasom menili okna, alebo na bytovky pred a za...nikto nema rovnake okna (je logicke, ze si kupim okna ake chcem).
Chcem vas poprosit o radu - kde, na aky zakon, urad...sa ma obratit aby mu nenamontovali v pondelok tie okna, ktore nehce? Dakujem,
Stanislav 1975
15.11.11,08:18
Toto sa mi len zdá...:eek:-toto si fakt niekto dovolí? to je nonsens- zavolať políciu na nich...
BIZAL
15.11.11,08:26
Ja sa len obavam toho, ze ak ich odmietne namontovat, ze nedostane ziadne. Viem, ze kazdy podpisoval nejake plnomocenstvo pred zacatim zateplovania a dufam, ze to nema nic spolocne s vyberom okien.
zk24
15.11.11,08:34
Ja osobne by som bola rada, keby sme v bytovke mali vsetci rovnake okna. Aspon dizajnovo... Niektori si dokonca pomenili format okien, niektori maju v oknach tu taku "mriezku"... no že des....
BIZAL
15.11.11,08:36
Ja chapem, ze kazdy ma iny nazor, no on chce dvojkridlove, nie troj. A ked je to jeho byt, treba to respektovat.
Indeed
15.11.11,08:36
to je bežné,že niektorí miesto 3-dielných okien si dali namontovať 2-dielné ,

a čo teraz s tým ?

Najlepšie riešenie je trojdielné okno s prostredným sklom vsadeným napevno
BIZAL
15.11.11,08:43
:D aj ja by som chcela ine okno ako on. Ale teraz by som sa zamerala na to ako mu pomoct. Dakujem.
tictac7
15.11.11,08:43
Ja chapem, ze kazdy ma iny nazor, no on chce dvojkridlove, nie troj. A ked je to jeho byt, treba to respektovat.

...a pôvodné okná sú 3-krídlové? Ak áno, tak aj nové musia byť také, inak sa mení celý vzhľad budovy a to už je na stavebné povolenie....
BIZAL
15.11.11,08:47
Ano, povodne su trojkridlove. Ale susedia, ktori si vymenili uz skor, si dali aj ine.
tictac7
15.11.11,08:57
Ano, povodne su trojkridlove. Ale susedia, ktori si vymenili uz skor, si dali aj ine.

...no a o tomto to celé je. Každý si robí, čo sa jemu páči, nedodržiava nič a potom to všetko aj tak vyzerá...aj tie sídliská. Ozaj, včera som videla jedného, čo išiel do protismeru, od teraz tak budem chodiť aj ja, a radím to aj ostatným...a jeden vyhodil nejaké papiere z auta na parkovisku, robme to tak všetci....:mad::mad::mad:
BIZAL
15.11.11,09:02
Ale sak on nechce robit na truc. A nespravil to len jeden....Tie okna su take drobne, ze vobec nie je svetlo vnutri a este z nich spravit 3 aj so stlpikmi...ja by som dala len jedno.
arizona
15.11.11,09:32
Ale sak on nechce robit na truc. A nespravil to len jeden....Tie okna su take drobne, ze vobec nie je svetlo vnutri a este z nich spravit 3 aj so stlpikmi...ja by som dala len jedno.

http://www.porada.sk/t137968-vymena-okien-bez-suhlasu-vlastnikov.html
BIZAL
15.11.11,09:47
http://www.porada.sk/t137968-vymena-okien-bez-suhlasu-vlastnikov.html

Dakujem, Arizona. To sa opat tyka vlastnikov, ktori si uz okna pomenili bez suhlasu.
sito
15.11.11,16:16
Je to taký oriešok. Ak je okno súčasť domu, je to majetok všetkých vlastníkov a nemožno ho meniť bez súhlasu spoluvlastníkov. V tom prípade sa o výmenu musia postarať všetci vlastníci cez tvorbu FOaÚ.

Ak je okno súčasť bytu, je to majetok vlastníka a môže si s oknom robiť čo chce, vymeniť za aké chce za svoje peniaze, ba nemusí si dať žiadne, ak nemá, niekde si dávajú igelit, však je to jeho majetok, či nie?

V zákone o tom nič nie je. Alebo? Že by ... Okno je súčasť obvodového múru, jeho výplň je izolačná konštrukcia. Či nie???

182/1993, § 2

(1) Bytom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu trvalo určené na bývanie a môžu na tento účel slúžiť ako samostatné bytové jednotky.

(2) Bytovým domom (ďalej len "dom") sa na účely tohto zákona rozumie budova, v ktorej je viac ako polovica podlahovej plochy určená na bývanie a má viac ako tri byty a v ktorej byty a nebytové priestory sú za podmienok ustanovených v tomto zákone vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve jednotlivých vlastníkov a spoločné časti domu a spoločné zariadenia tohto domu sú súčasne v podielovom spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov.

(4) Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, najmä základy domu, strechy, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie.

Teda, riadny, orech!!! :);)
BIZAL
15.11.11,16:19
Je to taký oriešok. Ak je okno súčasť domu, je to majetok všetkých vlastníkov a nemožno ho meniť bez súhlasu spoluvlastníkov. V tom prípade sa o výmenu musia postarať všetci vlastníci cez tvorbu FOaÚ.

Ak je okno súčasť bytu, je to majetok vlastníka a môže si s oknom robiť čo chce, vymeniť za aké chce za svoje peniaze, ba nemusí si dať žiadne, ak nemá, niekde si dávajú igelit, však je to jeho majetok, či nie?

V zákone o tom nič nie je. Alebo? Že by ... Okno je súčasť obvodového múru, jeho výplň je izolačná konštrukcia. Či nie???

182/1993, § 2

(1) Bytom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu trvalo určené na bývanie a môžu na tento účel slúžiť ako samostatné bytové jednotky.

(2) Bytovým domom (ďalej len "dom") sa na účely tohto zákona rozumie budova, v ktorej je viac ako polovica podlahovej plochy určená na bývanie a má viac ako tri byty a v ktorej byty a nebytové priestory sú za podmienok ustanovených v tomto zákone vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve jednotlivých vlastníkov a spoločné časti domu a spoločné zariadenia tohto domu sú súčasne v podielovom spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov.

(4) Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, najmä základy domu, strechy, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie.

Teda, riadny, orech!!! :);)

Okna sa beru ako otvorove vyplne :)
pepsikova
15.11.11,16:26
:D aj ja by som chcela ine okno ako on. Ale teraz by som sa zamerala na to ako mu pomoct. Dakujem.....

..no pokial nemá žiadnu podpísanú zmluvu na okná, tak nech si žiadne montovať nedá..a ak si vyberie, to, čo chce, firma mu okná namontuje aj do zatepleného domu...ale asi mal správca so zateplovačmi dohodu a províziu, nuž preto nechcel, aby si niekto dával iné, než to, čo určí on...prišiel by o províziu, alebo jej časť...náš činžákový pánboh to takto robí bežne a so všetkým-čo najdrahšie...
sito
15.11.11,16:26
A nie je okno, otvor v obvodovom múre? Ta diera je čo? Len diera? To čo je v tej diere neizoluje miestnosť od vonkajších vplyvov? Keď budú zatepľovať, môžu ten otvor tiež zaizolovať. Zateplenie je izolácia. Či nie?
BIZAL
15.11.11,16:30
A nie je okno, otvor v obvodovom múre? Ta diera je čo? Len diera? To čo je v tej diere neizoluje miestnosť od vonkajších vplyvov? Keď budú zatepľovať, môžu ten otvor tiež zaizolovať. Zateplenie je izolácia. Či nie?

:D tak, tak
pepsikova
15.11.11,16:30
http://www.porada.sk/t137968-vymena-okien-bez-suhlasu-vlastnikov.html


mimotemy...ari, ani ja som sa nikoho nepýtala, či si môžem dať vymeniť okná a čo si spomínam, u nás nikto nikoho...

...dnes nie je zákonom určené, že na dome musia byť rovnaké okná,pýtala som sa na to na OSBD,len pokiaľ nie jú nejaké okrúhle- ako na lodi...ale 2 alebo,3 diely-to môže byť...
BIZAL
15.11.11,16:32
....

..no pokial nemá žiadnu podpísanú zmluvu na okná, tak nech si žiadne montovať nedá..a ak si vyberie, to, čo chce, firma mu okná namontuje aj do zatepleného domu...ale asi mal správca so zateplovačmi dohodu a províziu, nuž preto nechcel, aby si niekto dával iné, než to, čo určí on...prišiel by o províziu, alebo jej časť...náš činžákový pánboh to takto robí bežne a so všetkým-čo najdrahšie...

Viaceri si nahlasili ine okna a maju ich. Dnes opat volal spravcovi a ten mu povedal, ze to doriesi (po istej prudkej vymene nazorov). Priatel sa vsak vyjadril, ze ho pozna, ze to urcite nedoriesi. Preto...ak pridu montovat (tie zle okna) netreba ich vpustit? Moze sa stat, ze nedostane ziadne okna a ani peniaze spat?
pepsikova
15.11.11,16:36
Viaceri si nahlasili ine okna a maju ich. Dnes opat volal spravcovi a ten mu povedal, ze to doriesi (po istej prudkej vymene nazorov). Priatel sa vsak vyjadril, ze ho pozna, ze to urcite nedoriesi. Preto...ak pridu montovat (tie zle okna) netreba ich vpustit? Moze sa stat, ze nedostane ziadne okna a ani peniaze spat?..vy ste niečo dopredu platili?..

..no, myslím, že neprídu...ale ak by náhodou ano, tak si pýtajte ukázať zmluvu, ktorou ste sa zaviazali na príslušné okná a podpísali ste ju....(lebo ak tam nebude váš podpis-zmluva nie je platná, a teda môžete správcu poťahať po príslušných úradoch za okrádanie)...
...a možno stihnete ešte do zateplenia dať také, aké sa páčia vám...
...ak nepodpísal so správcom zmluvu, kde sú okná zarátané v cene zateplenia domu-konkretne tie vaše, tak mu predsa nemôžu byť účtované...zateplenie splácate z fondu-a váš dlh musí činiť len sumu za zateplenie...
BIZAL
15.11.11,16:39
A to je prave ten problem...on podpisal zmluvu, kde su okna zaratane v cene zateplenia domu.
pepsikova
15.11.11,16:42
A to je prave ten problem...on podpisal zmluvu, kde su okna zaratane v cene zateplenia domu...

..to si mala povedať na začiatku...správca našiel najlacnejšie a ide to!...nnemusíte si ich dať-v tom prípade, ak tam nie je uvedená značka okien,nemusíte chcieť všetko, čo chce správca...bolo treba sa dohodnúť, že chcete napríklad slovaktual 2-dielové a nie incom trojky...
pepsikova
15.11.11,16:44
Dnes Pri rekonstrukcii bytovky mi chcu namontovat okna, ktore som neodsuhlasil a nechcem.


...neodsúhlasil čo???..okná samé, alebo značku okien, alebo vzhľad?..na čom sa vlastne dohodli?..len na oknách- a výber zostal na správcovi?..či?..
BIZAL
15.11.11,16:44
..

..to si mala povedať na začiatku...správca našiel najlacnejšie a ide to!...nnemusíte si ich dať-v tom prípade, ak tam nie je uvedená značka okien,nemusíte chcieť všetko, čo chce správca...bolo treba sa dohodnúť, že chcete napríklad slovaktual 2-dielové a nie incom trojky...

V zmluve nebolo uvedene o ake okna ide. Bolo povedane, ze pridu sa dohodnut ku kazdemu individualne a pomerat. Jeho preskocili a vybrali za neho. Cize ak ich nevpusti s tymi oknami, odpisu mu okna z ceny? Alebo im to da "do daru"?
sito
15.11.11,16:45
A to je prave ten problem...on podpisal zmluvu, kde su okna zaratane v cene zateplenia domu.

A tí čo mali okná vymenené už pred zateplením za svoje, svoju dieru. Čo podpisovali, že tiež budú ...
BIZAL
15.11.11,16:45
Dnes Pri rekonstrukcii bytovky mi chcu namontovat okna, ktore som neodsuhlasil a nechcem.


...neodsúhlasil čo???..okná samé, alebo značku okien, alebo vzhľad?..na čom sa vlastne dohodli?..len na oknách- a výber zostal na správcovi?..či?..


Ohladom okien ako takych nepodpisal a nevidel nic. Nevie znacku, tvar, nic...
BIZAL
15.11.11,16:47
A tí čo mali okná vymenené už pred zateplením za svoje, svoju dieru. Čo podpisovali, že tiež budú ...

skus dopisat myslienku...
PASKOV
15.11.11,16:48
Lidová tvořivost nezaručí estetiku bydlení.

Je nutný rozumný regulativ.
pepsikova
15.11.11,16:54
V zmluve nebolo uvedene o ake okna ide. Bolo povedane, ze pridu sa dohodnut ku kazdemu individualne a pomerat. Jeho preskocili a vybrali za neho. Cize ak ich nevpusti s tymi oknami, odpisu mu okna z ceny? Alebo im to da "do daru"?..

..nikomu nič do daru nedá...zaplatí len zateplenie..a okná si zaplatí sám...chápeš?..nikto vás nemôže nútit na niečo, čo nechcete, čo ste nepodpísali, na čom ste sa nedohodli podpisom ani predbežne...

..no veď som ti to napísala vyššie- neboli u vás, nevideli ste ponúkané produkty, nikto nemá právo za vás vyberať!...žiadna zmluva, ani predbežná nie je o oknách podpísaná...a zmluva o zateplení domu,plus výmena okien tam, kde sú nutné výmeny-záleží na nájomníkoch...a ak nechcete vymieňať, ani k tomu vás nemôže nikto donútitť, presne tak ako myslel sito, že tí, čo už majú nové okná, predsa nebudú teraz dávať zase nové, lebo správca to chce!!!!...
pepsikova
15.11.11,16:55
Lidová tvořivost nezaručí estetiku bydlení.

Je nutný rozumný regulativ...

..ale Paskov, aký dnes regulatív, keď každý si dáva okná sám a sám si ich platí?..dve okná, alebo tri okná v jednej diere múru predsa nedokaličia dizajn baráku, ktorý stojí dajme tomu 50 rokov a má tie okníčka len na dotvorenie-také maličké..nooo..
sito
15.11.11,17:03
skus dopisat myslienku...

Predsa musela byť podpísaná nejaká dohoda ako sa bude postupovať pri úhrade nákladov za obnovu domu, Ak je okno, výplň, vlastníkov majetok a nemá na jeho výmenu, nikto ho nemôže nútiť si ho vymeniť, alebo že sa ma zadĺžiť, aby mal. Ak nebude mať a v dome sa bude merať teplo v bytoch, bude viac platiť. Či nie?

Myslím, že to nie je váš prípad. Ale isto nie je v tej dohode, že ak niekto nebude doma, rozhodne správca, správca môže rozhodovať len o spoločných veciach so súhlasom vlastníkov. Ak rozhodol so súhlasom vlastníkov, tak to okno nemôže byť vaše. Ich je. Či nie? Otázka je, kto ich zaplatí? Vlastníci, alebo vlastník?
alaya1
15.11.11,17:16
Ja si myslim, ze je len na majitelovi bytu, koho do svojho majetku vpusti. takze sa moze stat, ze sa monteri ani dnu do bytu nedostanu.
sito
15.11.11,17:30
Ja si myslim, ze je len na majitelovi bytu, koho do svojho majetku vpusti. takze sa moze stat, ze sa monteri ani dnu do bytu nedostanu.

Nie všetko, čo je za dverami bytu je majetok vlastníka bytu!

Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome
182/1993, § 11

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy. Je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv.

(2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú.

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté. 13)
BIZAL
15.11.11,18:12
Vstup do bytu im bol umozneny, no neprisli....No nic, priatel sa bol prave pytat u susedov, ktori dostali okna "podla poziadavky", ci maju nejaku zmluvu. Nemaju. Jednoducho im doniesli take okna, na akych sa ustne dohodli. Za priatela rozhodol niekto iny, cize predpokladam, ze ma pravo okna neprijat a cakat kym na svoje naklady vyrobia take, ake chce.
avalik
15.11.11,18:19
projekt na zateplenie nebol urobeny? tam su ake okna specifikovane?
BIZAL
15.11.11,18:22
projekt na zateplenie nebol urobeny? tam su ake okna specifikovane?

Urcite nieco muselo byt, no nikto niecoho takeho nema ani kopiu.
avalik
15.11.11,18:26
Urcite nieco muselo byt, no nikto niecoho takeho nema ani kopiu.

tak hadam spravca projekt a ostatnu zmluvnu dokumentaciu ma ... ako inak chce oddovodnit uhradu projektu z vasich penazi?
BIZAL
15.11.11,18:29
tak hadam spravca projekt a ostatnu zmluvnu dokumentaciu ma ... ako inak chce oddovodnit uhradu projektu z vasich penazi?

ludia mu zrejme len prikyvnu...vela z nich sa mu nemohli dovolat, resp. ho odchytit. a...urcite viete ako to je ak nadpolovicna vacsina ide rozhodovat o niecom, o com nema ani potuchy
PASKOV
15.11.11,18:32
Doporučuji komunikovat se správcem BD a tam si vyjasnit nedorozumění.
BIZAL
15.11.11,18:35
Doporučuji komunikovat se správcem BD a tam si vyjasnit nedorozumění.

suhlasim, pokusame sa o to dva dni a budeme nadalej
alaya1
15.11.11,19:38
Sito a kde tam pisu o tom, ze musi suhlasit s vymenou okien, pripadne potom by mohli chciet menit vanu, zachod a pod. podla ich planov.

je samozrejme, ze ked niekoho vytapam, tak opravara pustim dnu,AK SI TO NEOPRAVIM SAMA
tu uz naozaj niektori idete do extremov.
sito
16.11.11,17:50
Sito a kde tam pisu o tom, ze musi suhlasit s vymenou okien, pripadne potom by mohli chciet menit vanu, zachod a pod. podla ich planov.

je samozrejme, ze ked niekoho vytapam, tak opravara pustim dnu,AK SI TO NEOPRAVIM SAMA
tu uz naozaj niektori idete do extremov.

Že vraj prikázanie, Božie, nepokradneš, neukradneš. Myslím, že je to druhý národný koníček.

Aj tak sa hovorí. Musí je veľký pán, nemusí je ešte väčší!

Ono, vlastníctvo je vlastníctvo, ale treba vedieť, kto je vlastník, či nie? Potom je možné povedať, že to je jeho a toto je naše, aj keď je to u neho!

Veď práve! Okno nie je nikde v zákone uvedené.

Je ti samozrejme, že keď niekoho vytápaš, tak pustíš. Ale, z čoho je spôsobené vytápanie a kto uhradí škodu, vlastník bytu, alebo vlastníci spoločného zariadenia, ak sa jedná o spoločné zariadenie, ktoré spôsobilo vytápanie.

Vaňa, ak je deravá a ona je deravá, ale pripojená na prípojku kanalizácie. Ak by predsa len voda vytekala mimo vane a vytápala suseda, susedov. Tak by sa jednalo o ...

182/1993, § 11, odsek 1

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy. Je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv.

No ono je to tak, ak, tak sa jedná o odsek 1. teda o výlučný majetok vlastníka bytu, ktorým poškodil ich osobných majetok.

V odsek 3, sa prejednáva o spoločných zariadeniach v byte! Okno tam nie je uvedené. Teda nemalo by to byť spoločné zariadenie. Ale ...

Vlastníci sa rozhodli pre obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Aby dostali certifikát budovy A. Aby, ak by, chceli predať byt, mal vyššiu hodnotu.

Zateplili všetko spoločné, suterén, obvodové múry, strechu. Aj okná chcú povymieňať, cez okná sú najvyššie úniky. No nie všetci na výmenu mali, niektorí si už vymenili pred obnovou domu, niektorí súhlasili s výmenou pri obnove. A niektorí na tú výmenu jednoducho nemajú peniaze, musia si požičať, nemusia, ak sa jedná o jeho majetok, ktorý mu vyhovuje a nevidí dôvod na výmenu svojich okien. Ani nevymení! A kvôli tým jeho oknám dom nedostane A, ale dostane D. Takže vlastne ostatným spôsobil škodu, ich byty nemajú takú hodnotu s akou počítali po obnove domu. Isto?

Ak by tie okná boli spoločným majetkom, tak áno. Musí, mal umožniť ich montáž. Ale ak sú okná jeho, prečo musí, nemusí!

Tiež sme zatepľovali, ale len obvodové múry. Vymenených bolo asi 45 % okien. Po zateplení bolo vymenených asi ďalších 45 % okien, ostáva nevymenených asi 10 %.

Ale nie to bol problém, pri výmene parapetov sa počítala výmena za pozinkovaný plech, asi 400 Sk. Tí čo mali okná vymenené a mali hliníkové plechy a chcel znova hliníkové si doplatili asi 1 600 Sk. Ba, bol jeden byt, ktorý mal parapety dostatočné široké a nebolo ich treba vymeniť. Tomu sa z FOaÚ preplatilo 400 SK. Teda všetci rovnako z FOaÚ, kto chcel nadštandard si doplatil. Kto nemusel, mal vyplatené.

Okná, tiež sme sa tak k tomu stavali, že sú jeho, vlastníka, ale okolnosti ich prinútili si vymeniť, prinúti aj tých 10 %.

Iný príklad, merače na radiátory, sú spoločným majetkom. Kto neumožnil ich montáž, uhrádzal 1,5 násobok najvyššej úhrady rovnakého bytu s meračmi, nie 1,2 ani 1,5 násobok priemeru na jeho byt.

S radosťou potom bežali za správcom, aby im ich namontoval. A namontoval, ale už to nebolo za 600 Sk. ako pri hromadnej montáži, 600 Sk. dostali z FOaU, zbytok si museli doplatiť zo svojho, snáď na ich hlúposť nebudú doplácať ostatní spoluvlastníci.

V zmluve by malo byť jasné definované, čo je spoločné zariadenie domu a ktoré veci sú v byte spoločné zariadenie, nie je ich moc. Na tieto veci je povinný prispievať každý vlastník bytu zo zákona. A zmluva musí byť v súlade so zákonom 182/1993.

To zvyčajne v zmluvách nebýva, prípadne zmluvu spíše správca, ako mu vyhovuje a vlastníci odsúhlasia a podpíšu, aj ak je v rozpore so zákonom. Ale, ak sa nikto nesťažuje, je všetko v poriadku, ak keď nie je.

Takže, naše, tvoje.

To čo je naše, za to môžu byť aj dohodnuté sankcie, ale nemusia. Ak neumožni vlastník bytu vstup do bytu.

Na to, čo je jeho, čo ... musí umožniť vstup? Pozrieť sa na televízor, lebo má mágio a ostatní nemajú.

Naše! Tvoje! Vlastníctvo.

:);)
BIZAL
16.11.11,19:43
Spravca dnes do telefonu povedal, ze mame cakat, ze sa nas pridu opytat ake cheme okna. Cakame...:)
Ľubomír
17.11.11,09:47
Spravca dnes do telefonu povedal, ze mame cakat, ze sa nas pridu opytat ake cheme okna. Cakame...:)

Pokiaľ viem, tak okna na bytovke by mali byť naozaj jednotné. To že niekde vo vedľajšej bytovke si nechal každý namotovať okná aké chcel je anarchia. Neviem síce či to ešte platí, ale ja keď som menil okná, musel som dodržať farbu aj tvar okna. Snaď to platí aj teraz. Ak sa nemýlim , tak to vtedy bolo podľa stavebného zákona.
Ľubomír
17.11.11,09:53
Vstup do bytu im bol umozneny, no neprisli....No nic, priatel sa bol prave pytat u susedov, ktori dostali okna "podla poziadavky", ci maju nejaku zmluvu. Nemaju. Jednoducho im doniesli take okna, na akych sa ustne dohodli. Za priatela rozhodol niekto iny, cize predpokladam, ze ma pravo okna neprijat a cakat kym na svoje naklady vyrobia take, ake chce.

NUž asi by som s tebou nesúhlasil pretože, keď sa rozhodovalo o zatepľovaní bytovky, tak projekt muselo schváliť určité percento vlastníkov bytov. Keď v tom projekte boli zahrnuté aj okná, tak si myslím, že je to ok. Treba sa zúčastňovať na živote bytovky, potom sa vyhnete takým nedorozumeniam.
BIZAL
17.11.11,10:23
Pokiaľ viem, tak okna na bytovke by mali byť naozaj jednotné. To že niekde vo vedľajšej bytovke si nechal každý namotovať okná aké chcel je anarchia. Neviem síce či to ešte platí, ale ja keď som menil okná, musel som dodržať farbu aj tvar okna. Snaď to platí aj teraz. Ak sa nemýlim , tak to vtedy bolo podľa stavebného zákona.

Nerozumiem kam stale mierite s tymi jednotnymi oknami. Ved nikto jednotne okna tu nema. Kazdy ma ine a odsuhlasene okna na schodzi neboli, bolo povedane, ze pridu ku kazdemu individualne. Ja ak chcem mat a kupit si vlastne okna, kupim si aj take, ake su na kostole, nie?

Zatial spravca priznal chybu v komunikacii ON-FIRMA, tak sa to riesi...cakame na ludi, ktori sa nas pridu spytat ake okna chceme (nechce nam dat kontakt na firmu, vraj to musi ist cez neho).
Ľubomír
17.11.11,12:04
Nerozumiem kam stale mierite s tymi jednotnymi oknami. Ved nikto jednotne okna tu nema. Kazdy ma ine a odsuhlasene okna na schodzi neboli, bolo povedane, ze pridu ku kazdemu individualne. Ja ak chcem mat a kupit si vlastne okna, kupim si aj take, ake su na kostole, nie?

Zatial spravca priznal chybu v komunikacii ON-FIRMA, tak sa to riesi...cakame na ludi, ktori sa nas pridu spytat ake okna chceme (nechce nam dat kontakt na firmu, vraj to musi ist cez neho).



Výmenna vane, WC alebo výmena okien sú dve rozdielné veci. Fasada bytovky by nemala mať rozdielné prvky. Teda okná, alebo rozdielne zasklievanie balkónov.Chcela si vediať názor, nie? To, že niekde je to ináč neznamená, že je to ok. Ľudia sa mylne domnievajú, že keď sú majiteľmni bytov, tak si môžu robiť čo chcú. Je to omyl. Keď sa ti moja pripomienka nepáči, tak sa skús spýtať na mestskom urade, či so môžeš namontovať kostolné okná na bytovku, len sa nevyhováraj, že aj iní porušujú zákon.
BIZAL
17.11.11,12:08
Výmenna vane, WC alebo výmena okien sú dve rozdielné veci. Fasada bytovky by nemala mať rozdielné prvky. Teda okná, alebo rozdielne zasklievanie balkónov.Chcela si vediať názor, nie? To, že niekde je to ináč neznamená, že je to ok. Ľudia sa mylne domnievajú, že keď sú majiteľmni bytov, tak si môžu robiť čo chcú. Je to omyl. Keď sa ti moja pripomienka nepáči, tak sa skús spýtať na mestskom urade, či so môžeš namontovať kostolné okná na bytovku, len sa nevyhováraj, že aj iní porušujú zákon.

Ziaden nazor na formu okien som vediet nechcela. Precitaj si to od zaciatku...
Ľubomír
17.11.11,12:14
Ziaden nazor na formu okien som vediet nechcela. Precitaj si to od zaciatku...
Neboj sa, čítal som. Daj si tam čo chceš. Načo sa vyzvedáš, keď ti potom vadí názor iného. Choď na úrady a tam to máš z prvej ruky. Daj si namotovať hoci aj výklad.
BIZAL
17.11.11,12:20
ach jaaaj
sito
17.11.11,15:12
Nerozumiem kam stale mierite s tymi jednotnymi oknami. Ved nikto jednotne okna tu nema. Kazdy ma ine a odsuhlasene okna na schodzi neboli, bolo povedane, ze pridu ku kazdemu individualne. Ja ak chcem mat a kupit si vlastne okna, kupim si aj take, ake su na kostole, nie?

Zatial spravca priznal chybu v komunikacii ON-FIRMA, tak sa to riesi...cakame na ludi, ktori sa nas pridu spytat ake okna chceme (nechce nam dat kontakt na firmu, vraj to musi ist cez neho).

Čo to máte za správcu, alebo čo ste mu dovolili s vami robiť, alebo s vás. JO - JO, si! Niekto má povinnosti a niekto práva. JO - JO nie? Ale áno! Aj ..,

182/1993, § 8b, odsek 2, písmeno f)

(2) Pri správe domu je správca povinný

f) umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv,

§ 11, odsek 6

(6) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv.

Pravda víťazí! Nie vždy ...

:);)
BIZAL
17.11.11,15:18
Čo to máte za správcu, alebo čo ste mu dovolili s vami robiť, alebo s vás. JO - JO, si! Niekto má povinnosti a niekto práva. JO - JO nie? Ale áno! Aj ..,

182/1993, § 8b, odsek 2, písmeno f)

(2) Pri správe domu je správca povinný

f) umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv,

§ 11, odsek 6

(6) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv.

Pravda víťazí! Nie vždy ...

:);)

tak, tak, suhlasim. stale im popletie hlavicky a ludia prikyvuju...teda len tych par dochodcov, ktorych odchyti v pracovnom case....celkom ma tesi, ze sa ma to netyka, inac by som to riesila. Napriklad mne by nevadili 3-kridlove okna, ale je to priatelov byt a musi sa on rozhodnut. tu moznost rozhodnut sa im dali.
verkaz
18.11.11,15:28
Ešte pred pár rokmi aj architekt mesta sa k takémuto problému vyjadroval a jeho stanovisko bolo, že nemohli byť rozdielne okná nie len farebne ale ani tvarom. Ako môže tá bytovka vyzerať, keď sú okná rôzne.
BIZAL
18.11.11,15:39
Ešte pred pár rokmi aj architekt mesta sa k takémuto problému vyjadroval a jeho stanovisko bolo, že nemohli byť rozdielne okná nie len farebne ale ani tvarom. Ako môže tá bytovka vyzerať, keď sú okná rôzne.

ako by som...hmm...prirovnam to napriklad k rodinnemu domu, kde v kuchyni je ine okno ako v obyvacke a v obyvacke je ine ako v kupelni....asi tak nejak to vyzera
sito
18.11.11,16:14
Ešte pred pár rokmi aj architekt mesta sa k takémuto problému vyjadroval a jeho stanovisko bolo, že nemohli byť rozdielne okná nie len farebne ale ani tvarom. Ako môže tá bytovka vyzerať, keď sú okná rôzne.

Verkaz, súhlasím so stanoviskom architekta. Ale, on sa díva na dom z vonku na okná bytov, nie na byty. Ale, vlastník sa díva z domu, svojho bytu von cez okná. Svoje okná? Okná ktoré sú na dome?

Mesto je všetkých občanov, ako vyzerá? Ako sa občania pričinia a čo pochopia. Ale, okná na bytoch im nepatria, ako celku, mestu. Sú vlastníctvom spoluvlastníkov domu, alebo vlastníka bytu, ktorý sa cez ne díva von? Kto ma rozhodnúť? Všetci občania mesta, spoluvlastníci domu, vlastník bytu, jeden, ak jeho sú okná, alebo jeden architekt. Rozhodnúť ako rozhodnúť, ale kto zaplatí za rozhodnutie, vymeniť?!! Vlastník, alebo ten kto rozhodol? To je podstata problému. Musí - nemusí. Nemusí - musí. Teda ako?

Veď nemáme čo požičať Grékom. A musíme si požičať, aby sme im mohli dať, nie požičať.
verkaz
18.11.11,18:07
Všetko je v nás, či chceme mať len pekný byt alebo aj pekný dom:confused::rolleyes::eek:
PASKOV
18.11.11,19:18
Já přidám.

Město a ulice chci též estetické.

( zatím někdy registruji barevný cirkus Humberto )

Děkuji.
BIZAL
18.11.11,23:03
s
Já přidám.

Město a ulice chci též estetické.

( zatím někdy registruji barevný cirkus Humberto )

Děkuji.

Aj ja chcem estetiku, no nie komunisticku reflexiu s obdobnymi architektmi.

Mna by tak zaujimalo /ti, ktori sa tak dusujete o jednotu/, ci mate okna ake chcete vy, alebo ake chcu ini...?

PS: Piste vsetci modrym perom, ina farba nebude.
avalik
19.11.11,00:05
s

Aj ja chcem estetiku, no nie komunisticku reflexiu s obdobnymi architektmi.

Mna by tak zaujimalo /ti, ktori sa tak dusujete o jednotu/, ci mate okna ake chcete vy, alebo ake chcu ini...?

PS: Piste vsetci modrym perom, ina farba nebude.

u nas v dome mame vsetci rovnake okna - nikoho ani nenapadlo dat ine clenenie okien, resp. inu farbu ramov :)
ked raz byvam v panelaku, tak sa nehram ze mam chalupu a podobne - ved clovek musi rozmyslat aj, ze ten byt raz bude chciet predat ... a ked ma kazdy okna ine, uz to hovori o tom, ze sa najomnici nevedia dohodnut a znizuje to hodnotu nehnutelnosti
lubica_02
19.11.11,05:50
Jednoznačne vonkajší vzhľad domu by mal byť jednotný. Zdá sa , že nikto nemôže nikomu rozkázať vo voľbe okien, ale jedná sa aj obvodový plášť domu, tak tá jednotnosť by mala byť samozrejmosťou. Nikto nemôže diktovať dodávateľa na okná, ale vzhľad by mal tvoriť jeden usporiadaný celok.
sito
19.11.11,05:58
:eek: Váš dom, teda ľudia v ňom, sú skôr výnimka ako pravidlo v bytovom dome. Kedysi som sa tu rozčúlil, nejaký magor, juriga, alebo tak nejak, sa tu prezýval sa vychvaľoval, že on si dal okná vymeniť, keď ho to vyšlo na 150 000 Sk. Teda hneď v začiatkoch ošiaľu výmeny okien, mal na to, nikoho sa nepýtal. A tam niekde je začiatok toho, že okno je moje, nie vaše, vy nerozhodujete, ja! Z vonku to okno vidí každý, otvor, aj výplň. Z vnútra sa nemôžu pozerať všetci. Teda všetci môžu vidieť. Čo?

Netvor! Ale netvor, tvoril, svoje okná si zvolil. A možno si nikto nevšimol jeho výtvor. Netvoril! Vymenil! Zapadlo.
sito
19.11.11,06:05
Jednoznačne vonkajší vzhľad domu by mal byť jednotný. Zdá sa , že nikto nemôže nikomu rozkázať vo voľbe okien, ale jedná sa aj obvodový plášť domu, tak tá jednotnosť by mala byť samozrejmosťou. Nikto nemôže diktovať dodávateľa na okná, ale vzhľad by mal tvoriť jeden usporiadaný celok.

Tak, tak lubica! Obvodový plášť domu, v zákone uvedený ako obvodové múry. Výplň otvoru je jeho súčasť? Ak nie, tak Lunik IX, vybrali len svoje? Ale kto to má zaplatiť, aj na Luniku?
Zitulda
19.11.11,07:05
K tomu dodám iba toľko: Podľa zákonov je neprípustné meniť na fasáde architektonický vzhľad budovy to značí, že ak boli pôvodné okná na dome trojkrídlové, dvojkrídlové, či jednokrídlové, z pohľadu fasády nie je možné si v jednotlivých bytoch pod, či nad sebou meniť ich tvar, či nebodaj okno zamurovať, alebo iným zásahom to narúšať ak zvislo sú nad sebou okná dvojkrídlové, nie je možné dať jednokrídlové atď.
sito
19.11.11,07:41
Nie je, nie je! Ale je to skutočnosť a nie na jednom dome, byte ... :);)
BIZAL
19.11.11,09:31
Nie je, nie je! Ale je to skutočnosť a nie na jednom dome, byte ... :);)

Odporucam prist do PO a zamerat sa na jednotny vzhlad bytovky. Nenajdete. No podotykam....treba sa na to zamerat.:) Mozno ani v inych mestach, no hovorim za PO, pretoze na toto som sa zamerala.

Kedysi boli vedla balkonovych dveri male okienka, teraz asi 50im%am ludi pomizli. A ani si to nevsimnete, resp. neda sa to z vonku vidiet pri beznom "mrknuti". Ani nehovorim o tom kolkym pribudli dalsie balkonove dvera. Dalej...balkony: niekto murovany, niekto preskleny, niekto sklo+mreze...Pravdupovediac zaujem o tieto byty neklesa, ba stupa. Vela ludi berie do uvahy aj to, ze sa so susedmi da dohodnut a nikto im nediktuje co a ako maju robit podla zakona, ktory sa bije. A bije sa poriadne.

Beriem, dazdy ma svoj nazor. Mohli by sme polemizovat dlho. V prispevku bol problem iny....snad sa v pondelok vyriesi. Dam vediet ako to dopadlo.
sito
19.11.11,11:54
Iný problém? Ak je, sú okná v jeho byte jeho, tak nikto za priateľa nemôže rozhodovať, ani neprajník, ani nepriateľ. Ak okná patria k domu, tak by mali byť rovnaké tvarom aj farbou a cenou. Rozhodne väčšina vlastníkov. Ak chce niekto viac komorový profil, alebo iný druh skla, troj sklo. Môže, ale mal by si rozdiel doplatiť. Kto už mal pred zateplením vymenené, tomu by mala byť ta základná cena vyplatená Z FOaÚ.

Bol tu taký prípad tiež zateplovali so správcom, tiež mu okná vymenili. Pri predaji bytu mu správca dal potvrdenie, že nemá žiadne podlžnosti voči spoluvlastníkom domu. Potom správca určil novému vlastníkovi poplatok do FOaÚ aj za tie okná. A prúser, nový vlastník naháňal predošlého, že ho podviedol. Však ten starý si tie okná nezobral a keby mu správca dal vyjadrenie, že nie je na ten byt všetko vyrovnané, vyrovnal by si rest a ten by si dal do ceny bytu. Nový vlastník by nemusel súhlasiť, nekúpil by ten byt, nebol by mu predaný. Ako to dopadlo?
Ľubomír
19.11.11,14:02
ako by som...hmm...prirovnam to napriklad k rodinnemu domu, kde v kuchyni je ine okno ako v obyvacke a v obyvacke je ine ako v kupelni....asi tak nejak to vyzera

Vážená Bizal, rodiný dom nie je panelák. Nakoniec ani v rodinom dome na fasáde so ulice si nemôžeš robiť čo chceš. Skúsi si zabudovať okno do susedového dvora a uvidíš ako dopadneš. Porovnávaš neporovnateľné.
Ľubomír
19.11.11,14:12
Odporucam prist do PO a zamerat sa na jednotny vzhlad bytovky. Nenajdete. No podotykam....treba sa na to zamerat.:) Mozno ani v inych mestach, no hovorim za PO, pretoze na toto som sa zamerala.

Kedysi boli vedla balkonovych dveri male okienka, teraz asi 50im%am ludi pomizli. A ani si to nevsimnete, resp. neda sa to z vonku vidiet pri beznom "mrknuti". Ani nehovorim o tom kolkym pribudli dalsie balkonove dvera. Dalej...balkony: niekto murovany, niekto preskleny, niekto sklo+mreze...Pravdupovediac zaujem o tieto byty neklesa, ba stupa. Vela ludi berie do uvahy aj to, ze sa so susedmi da dohodnut a nikto im nediktuje co a ako maju robit podla zakona, ktory sa bije. A bije sa poriadne.

Beriem, dazdy ma svoj nazor. Mohli by sme polemizovat dlho. V prispevku bol problem iny....snad sa v pondelok vyriesi. Dam vediet ako to dopadlo.

To je to, čo som ti písal. ľudia si myslia, že keď sú vlastníkmi bytov, tak si môžu robiť čo chcú. Keby došlo na "lámanie chleba", tak by museli dávať svoje umelecké výtvory do pôvodného stavu. Dúfam, že raz k tomu dôjde, aby bytovky nevyzerali ako v Rumunsku. Treba počítať s tým, že v budúcnosti sa môže prijať taký zákon, že obvodový plášť budovy musí byť jednotný. Čo potom? Potom tu budeš vypísovať aké je to nemorálne, že ti niekto robí škodu? Radšej sa zariaď tak, aby ťa niečo, alebo niekto, v budúcnosti niečim nezaskočil a aby si si zbytočne nevyrobila problémy.
BIZAL
19.11.11,14:13
Vážená Bizal, rodiný dom nie je panelák. Nakoniec ani v rodinom dome na fasáde so ulice si nemôžeš robiť čo chceš. Skúsi si zabudovať okno do susedového dvora a uvidíš ako dopadneš. Porovnávaš neporovnateľné.

skusme byt objektivni.

mne sa napriklad nepaci ako vyzeraju dediny. nechapem preco by mali mesta vyzerat komunisticky a dediny a stvrte bohatych nie. kazdy dom by mal vyzerat rovnako /poschodia, strecha.../. vyzera to tam ako uz bolo spomenute "v cirkuse". mozno by sa tam mali zaviest radove vystavby s rovnakym pouzitym materialom a samozrejme oknami?
BIZAL
19.11.11,14:18
To je to, čo som ti písal. ľudia si myslia, že keď sú vlastníkmi bytov, tak si môžu robiť čo chcú. Keby došlo na "lámanie chleba", tak by museli dávať svoje umelecké výtvory do pôvodného stavu. Dúfam, že raz k tomu dôjde, aby bytovky nevyzerali ako v Rumunsku. Treba počítať s tým, že v budúcnosti sa môže prijať taký zákon, že obvodový plášť budovy musí byť jednotný. Čo potom? Potom tu budeš vypísovať aké je to nemorálne, že ti niekto robí škodu? Radšej sa zariaď tak, aby ťa niečo, alebo niekto, v budúcnosti niečim nezaskočil a aby si si zbytočne nevyrobila problémy.

dakujem za radu, dovtedy tu byt nemusime

ze sa komunisti udrzia v politike aj dalsiu dekadu?

cervene bude predchazdat modremu
Ľubomír
19.11.11,14:20
skusme byt objektivni.

mne sa napriklad nepaci ako vyzeraju dediny. nechapem preco by mali mesta vyzerat komunisticky a dediny a stvrte bohatych nie. kazdy dom by mal vyzerat rovnako /poschodia, strecha.../. vyzera to tam ako uz bolo spomenute "v cirkuse". mozno by sa tam mali zaviest radove vystavby s rovnakym pouzitym materialom a samozrejme oknami?

To nie je o tom, čo sa tebe páči alebo nie. Ani na dedine si v určitej ulici nemôžeš postaviť dom aký chceš ty, ale taký aby tam zapadal urbanistický. Jednotné okná nie sú o komunistickej arcitektúre ale o tom, že bytovka bola postavená ako celok, a nie kopa rodiných domov. Ten celok by mal byť jednotný. Zober si starú nekomunisticku budovu, ktorú navrhol architekt pred sto rokmi. Aké sú na nej okná? Každé je iné?
Ľubomír
19.11.11,14:22
dakujem za radu, dovtedy tu byt nemusime

ze sa komunisti udrzia v politike aj dalsiu dekadu?

cervene bude predchazdat modremu



Čo to máš stále s tými komunistami? To ideš s nimi bojovať inými oknami na bytovke? Nedaj sa vysmiať.
BIZAL
19.11.11,14:29
To nie je o tom, čo sa tebe páči alebo nie. Ani na dedine si v určitej ulici nemôžeš postaviť dom aký chceš ty, ale taký aby tam zapadal urbanistický. Jednotné okná nie sú o komunistickej arcitektúre ale o tom, že bytovka bola postavená ako celok, a nie kopa rodiných domov. Ten celok by mal byť jednotný. Zober si starú nekomunisticku budovu, ktorú navrhol architekt pred sto rokmi. Aké sú na nej okná? Každé je iné?

budovy najdes predsa rozne, prave to zavisi od architekta...preto by sme ich tu ani viac nemuseli spominat..ide o to ako si ludi vedia prisposobit "tam hore", uzakonit nepotrebne /namiesto potrebneho/ a ludia sa tesia zo spolocneho uspechu daneho rezimu a vedia sa ohradit na zakony /samozrejme su uz tak nainfikovani, ze sa im to uz aj paci/. myslim, ze tato debata neviedie nikte...toto je uz o nazoroch nas vsetkych
BIZAL
19.11.11,14:30
Čo to máš stále s tými komunistami? To ideš s nimi bojovať inými oknami na bytovke? Nedaj sa vysmiať.

nie, bojovat nie, kazdy z nas to ma v sebe vstiepene. nechajme to
Ľubomír
19.11.11,14:31
budovy najdes predsa rozne, prave to zavisi od architekta...preto by sme ich tu ani viac nemuseli spominat..ide o to ako si ludi vedia prisposobit "tam hore", uzakonit nepotrebne /namiesto potrebneho/ a ludia sa tesia zo spolocneho uspechu daneho rezimu a vedia sa ohradit na zakony /samozrejme su uz tak nainfikovani, ze sa im to uz aj paci/. myslim, ze tato debata neviedie nikte...toto je uz o nazoroch nas vsetkych

Pokiaľ som si všomol, tak z výmeny okien robíš politiku iba ty.
BIZAL
19.11.11,14:33
Pokiaľ som si všomol, tak z výmeny okien robíš politiku iba ty.

politika je ako matematika...nic bez nej nespravis, nepovies, skratka nezijes:)
Ľubomír
19.11.11,14:35
nie, bojovat nie, kazdy z nas to ma v sebe vstiepene. nechajme to

Netáraj. Okna tvojho fešáka nemajú s polikou nič spoločné. Iba ty si niečo namýšľaš. Niečo sa ti nepáči, tak sa skývaš za komunistov a ich architektúru. Sídliska nie bú bohviečo, ale takými amaterskými zásahmi do fasád vyzerajú ešte horšie.
BIZAL
19.11.11,14:38
Netáraj. Okna tvojho fešáka nemajú s polikou nič spoločné. Iba ty si niečo namýšľaš. Niečo sa ti nepáči, tak sa skývaš za komunistov a ich architektúru. Sídliska nie bú bohviečo, ale takými amaterskými zásahmi do fasád vyzerajú ešte horšie.

neskryvam sa za komunistov, par ludi to dookola spomina JEDNOTU, mas na to lepsie vysvetlenie? A suhlasim, ameteri na tej bytovke fakt robia...ale nie len na tejto, bolo ich viac.
verkaz
19.11.11,15:06
V každej spoločnosti musí byť predsa nejaký poriadok.
Urob si s oknami to, čo uznáš za vhodné.
Ľubomír
19.11.11,15:16
neskryvam sa za komunistov, par ludi to dookola spomina JEDNOTU, mas na to lepsie vysvetlenie? A suhlasim, ameteri na tej bytovke fakt robia...ale nie len na tejto, bolo ich viac.

To ti treba vysvetľovať také jednoduché veci? To nemyslíš vážne!
avalik
19.11.11,15:22
neskryvam sa za komunistov, par ludi to dookola spomina JEDNOTU, mas na to lepsie vysvetlenie? A suhlasim, ameteri na tej bytovke fakt robia...ale nie len na tejto, bolo ich viac.

bola som v najdemokratickejsej krajine na svete ... a nevsimla som si, ze by na bytovkach mali rozne okna ... tiez myslis, ze ich ovplyvnili komunisti svojou jednotou?
sito
19.11.11,15:34
To je to, čo som ti písal. ľudia si myslia, že keď sú vlastníkmi bytov, tak si môžu robiť čo chcú. Keby došlo na "lámanie chleba", tak by museli dávať svoje umelecké výtvory do pôvodného stavu. Dúfam, že raz k tomu dôjde, aby bytovky nevyzerali ako v Rumunsku. Treba počítať s tým, že v budúcnosti sa môže prijať taký zákon, že obvodový plášť budovy musí byť jednotný. Čo potom? Potom tu budeš vypísovať aké je to nemorálne, že ti niekto robí škodu? Radšej sa zariaď tak, aby ťa niečo, alebo niekto, v budúcnosti niečim nezaskočil a aby si si zbytočne nevyrobila problémy.


Ľubomír, stále späť, viac a viac. To potom aj domky z hliny, alebo zemlianky? Asi preto, že aj pod zemou s dá. Keď sa musí.

http://www.youtube.com/watch?v=j90gCsaics4

Nebolo by im dobre, keby bolo dobre? Muselo sa? Bude sa musieť? Bývať? Žiť?

Musí sa žiť rovnako? Môže sa žiť rovnako? Vždy sa vychádza, štatisticky z priemeru. Sto percent pod priemer je nula v počtoch, matematike. V živote je prípustná nula? Neskúsil som, nie! Ale dôjde na mňa! Keď nás, rozumných nikto nemôže, musíme sa sami. Ale prečo na porade? Však sa zožerieme, a aj kšeft berieme. Žeby to, bol ten správny život, mať, a aby ostatní nemali ... demokracia ... byrokracia ... nie život v byte, ale v BLAHOBYTE, všetci? Aj v Afrike, Amerike?

Lepšie takto...

http://www.youtube.com/watch?v=8ibCG2JqG8U&feature=related

Ako takto ...

http://www.youtube.com/watch?v=-vPRjPDkVWY&feature=related
Ľubomír
19.11.11,16:05
Ľubomír, stále späť, viac a viac. To potom aj domky z hliny, alebo zemlianky? Asi preto, že aj pod zemou s dá. Keď sa musí.

http://www.youtube.com/watch?v=j90gCsaics4

Nebolo by im dobre, keby bolo dobre? Muselo sa? Bude sa musieť? Bývať? Žiť?

Musí sa žiť rovnako? Môže sa žiť rovnako? Vždy sa vychádza, štatisticky z priemeru. Sto percent pod priemer je nula v počtoch, matematike. V živote je prípustná nula? Neskúsil som, nie! Ale dôjde na mňa! Keď nás, rozumných nikto nemôže, musíme sa sami. Ale prečo na porade? Však sa zožerieme, a aj kšeft berieme. Žeby to, bol ten správny život, mať, a aby ostatní nemali ... demokracia ... byrokracia ... nie život v byte, ale v BLAHOBYTE, všetci? Aj v Afrike, Amerike?

Lepšie takto...

http://www.youtube.com/watch?v=8ibCG2JqG8U&feature=related

Ako takto ...

http://www.youtube.com/watch?v=-vPRjPDkVWY&feature=related



Nehnevaj sa ale ten tvoj príspevok vôbec nechápem. To má byť čo?
BIZAL
19.11.11,16:18
Pre boha, ludia. Skuste sa na chvilu zastavit a zamysliet. Bytovka bola postavena pred viac ako 50 rokmi /teraz je to o mojom byte/. 10 rokov dozadu boli okna prehnite, jasne, ze som si vymenila okna. Nebudem sa vsak spoliehat na to, ze mozno niekedy v buducnosti sa bude zateplovat, a tak mi daju nove okna. Cize clovek si automaticky vyberie okna ake mu vyhovuju, ci uz 3 alebo 2 kridlove. Ved to sa neda porovnat z pred 50 rokov...haloooo
PASKOV
19.11.11,16:40
Estetika stavby vyžaduje dodržení určitých pravidel, jenž jsou nadčasové a univerzání.

Lidé bez vkusu nejsou schopni sami od sebe najít vyhovující řešení.

To je základní úloha architeka stavby.

Rozumný investor rád využije jeho služby.
sito
19.11.11,16:43
Nehnevaj sa ale ten tvoj príspevok vôbec nechápem. To má byť čo?

Vôbec sa nehnevám.

Okná chceš vracať do pôvodného stavu? Domy? Históriu?

Neviem koľko máš rokov, ja si to nepamätám nemohol, som. Ale, nebolo to? Bolo! A nebol by lepší ten Hergot, ako got min uns. Nie, boh nám pomáhaj? Komu? Pomáha?

Ty sa nikdy neotočíš o 180°, neobzrieš späť, aby si vedel kde si a kam chceš ísť?
Ľubomír
19.11.11,16:52
Vôbec sa nehnevám.

Okná chceš vracať do pôvodného stavu? Domy? Históriu?

Neviem koľko máš rokov, ja si to nepamätám nemohol, som. Ale, nebolo to? Bolo! A nebol by lepší ten Hergot, ako got min uns. Nie, boh nám pomáhaj? Komu? Pomáha?

Ty sa nikdy neotočíš o 180°, neobzrieš späť, aby si vedel kde si a kam chceš ísť?

Nehnevaj sa, ale asi máš problém s písaným textom. Kde som napísal, že chcem vracať okná a domy pôvodného stavu? Písal som o amterských výtvoroch na bytovkách ako sú umelecký zasklené logie alebo výklady tam kde ma byť malé dvojkrídlové okno. Bol si v RO? Nie? tak si nájdi vo vyhľadavači ako vazerajú bytovky tam a potom pochopíš čo som mal na mysli. Žiadny wermacht ani Gotta s Hergotom. Keď máš takto reagovať radšej sa zdrž.
sito
19.11.11,16:53
Pre boha, ludia. Skuste sa na chvilu zastavit a zamysliet. Bytovka bola postavena pred viac ako 50 rokmi /teraz je to o mojom byte/. 10 rokov dozadu boli okna prehnite, jasne, ze som si vymenila okna. Nebudem sa vsak spoliehat na to, ze mozno niekedy v buducnosti sa bude zateplovat, a tak mi daju nove okna. Cize clovek si automaticky vyberie okna ake mu vyhovuju, ci uz 3 alebo 2 kridlove. Ved to sa neda porovnat z pred 50 rokov...haloooo

Nie pre boha. Pre seba by sa mali.

http://www.youtube.com/watch?v=AZd22T3EWIA
BIZAL
19.11.11,17:01
Tu, na sídlisku majú niektorí ľudia zamurovane okná...a čo? :)
sito
19.11.11,17:07
Nehnevaj sa, ale asi máš problém s písaným textom. Kde som napísal, že chcem vracať okná a domy pôvodného stavu? Písal som o amterských výtvoroch na bytovkách ako sú umelecký zasklené logie alebo výklady tam kde ma byť malé dvojkrídlové okno. Bol si v RO? Nie? tak si nájdi vo vyhľadavači ako vazerajú bytovky tam a potom pochopíš čo som mal na mysli. Žiadny wermacht ani Gotta s Hergotom. Keď máš takto reagovať radšej sa zdrž.

Okno je priestor pre názor, obrazne, ak máš? Neotvoríš to okno? Ak nemáš, netreba okno! Cez okno sa je možné pozrieť dnu, ale aj von. Je to hranica poznania. Ak nie je dom, budova, vybudovaná, dá sa pozerať von? Z čoho?

Ako sliepka a vajce, čo bolo skôr?

Myseľ, alebo okno?

Výmysel?

Nezmysel.

Nedáva ti to zmysel?
Ľubomír
20.11.11,07:35
Okno je priestor pre názor, obrazne, ak máš? Neotvoríš to okno? Ak nemáš, netreba okno! Cez okno sa je možné pozrieť dnu, ale aj von. Je to hranica poznania. Ak nie je dom, budova, vybudovaná, dá sa pozerať von? Z čoho?

Ako sliepka a vajce, čo bolo skôr?

Myseľ, alebo okno?

Výmysel?

Nezmysel.

Nedáva ti to zmysel?

Až veľmii komplikovne sa pozaráš na jednoduchú vec ako je okno a jeho výmena.
Ľubomír
20.11.11,07:37
Tu, na sídlisku majú niektorí ľudia zamurovane okná...a čo? :)

...a určite sa ti tak páči, že si z toho vedľa a zaumienila si si urobiť podobný lapsus. Však keď vedľa je blbec prečo nie......
Gina Er
20.11.11,08:34
Dom z vonkajšieho pohľadu sa nesmie meniť,nesmie sa zasahovať do jeho pôvodného "výzoru". Na to je mestský architekt,aby dohliadal.Že si neplní svoje povinnosti a vlastne ani on nedodržiava zákon,to je v tomto banánistane normálne :mad:.
Ja by som všetkým takýmto "vlastníkom" naparila tú najvyššiu pokutu a prikázala uviesť stavbu do pôvodného stavu!
BIZAL
20.11.11,09:09
Dom z vonkajšieho pohľadu sa nesmie meniť,nesmie sa zasahovať do jeho pôvodného "výzoru". Na to je mestský architekt,aby dohliadal.Že si neplní svoje povinnosti a vlastne ani on nedodržiava zákon,to je v tomto banánistane normálne :mad:.
Ja by som všetkým takýmto "vlastníkom" naparila tú najvyššiu pokutu a prikázala uviesť stavbu do pôvodného stavu!

A ja by som to tak urobila, no ako? Mate tip a skusenosti s udavanim?:)dakujem
Ľubomír
20.11.11,09:18
A ja by som to tak urobila, no ako? Mate tip a skusenosti s udavanim?:)dakujem


Neďakuj. Na to aby človek videl, že má niekto "umelcké" dielo nameisto okien allebo logie netreba udávať. Stačí sa pozerať. Ty hádam naozaj nechápeš o čom je tu reč.
BIZAL
20.11.11,09:34
zavist je zla vlastnost. treba ludom dopriat, aj takto moze byt nastoleny poriadok :)
Gina Er
20.11.11,09:50
závisť je zlá vlastnosť..........mojeeeeeee nervyyyyyyyyy,bizal,zobuď sa,kto tu komu čo závidí???? na toto je ZÁKON
BIZAL
20.11.11,10:20
závisť je zlá vlastnosť..........mojeeeeeee nervyyyyyyyyy,bizal,zobuď sa,kto tu komu čo závidí???? na toto je ZÁKON

Zakon tam je, Gina Er, to je pravda. Je tam. A aj vela inych zakonov. Nech hodi kamenom ten, kto ho neporusil. Hadzem prva...
Gina Er
20.11.11,10:28
je jasné,že ľudia si v tom dome v minulosti dávali okná,aké chceli,porušovali zákon a jasné,že Tebe sa nepáči,že oni mohli a Ty nemôžeš...ja osobne by som si dala okná,aké chcem ja,ale také,aby to bolo v súlade so zákonom...
arizona
20.11.11,10:31
Gina Er
20.11.11,11:08
arizona,toto je veľmi pekné a zaujímavé,myslím,že to bolo stavané takto,že to nie je po rekonštrukcii:)
BIZAL
20.11.11,11:45
prave to rekonstruuju :D
Gina Er
20.11.11,11:46
a kde to je?
Gina Er
20.11.11,11:48
avalik
20.11.11,11:48
Ľubomír
20.11.11,12:48
Bizal, poviem ti to narovinu. Si magor. Ty naozaj nechápeš o čom je tu reč. Závisť? Moja milá, ja mám okná vymenené na dvoch bytoch niekoľko rokov, takže niet čo závidieť. Si ako malé decko, ktorému niekto zobral lízatko. Pokiaľ si myslíš, že ti chceme zle radiť, zájdi si na mestský úrad v PO a požiadaj ich o radu, ako sa máš zachovať pri výmene okien. Radím ti sprav to a potom sa ozvi.
BIZAL
21.11.11,16:13
Bizal, poviem ti to narovinu. Si magor. Ty naozaj nechápeš o čom je tu reč. Závisť? Moja milá, ja mám okná vymenené na dvoch bytoch niekoľko rokov, takže niet čo závidieť. Si ako malé decko, ktorému niekto zobral lízatko. Pokiaľ si myslíš, že ti chceme zle radiť, zájdi si na mestský úrad v PO a požiadaj ich o radu, ako sa máš zachovať pri výmene okien. Radím ti sprav to a potom sa ozvi.

Ľubomir...hlavne sa ukludni. Netreba pisat v amoku, potom lietaju skarede slova.

Ja mam poradu rada a som vdacna za rady. Ty si mi radu v tejto teme neposkytol, len subjektivny nazor. Nemusis na tuto temu prispievat ak ta to tu takto vytaca.
Ľubomír
22.11.11,17:26
Ľubomir...hlavne sa ukludni. Netreba pisat v amoku, potom lietaju skarede slova.

Ja mam poradu rada a som vdacna za rady. Ty si mi radu v tejto teme neposkytol, len subjektivny nazor. Nemusis na tuto temu prispievat ak ta to tu takto vytaca.

Si stratený prípad. Ty by si vytočila aj mrtveho. V jednom máš ale pravdu. Škoda sa s tebou zaoberať, pretože ty vidíš chyby iba vo svojom okolí.
BIZAL
22.11.11,18:27
Si stratený prípad. Ty by si vytočila aj mrtveho. V jednom máš ale pravdu. Škoda sa s tebou zaoberať, pretože ty vidíš chyby iba vo svojom okolí.

Aka skoda? Ved sa stale zaoberas...
Mrtvy sa ani neotoci, nie to vytoci...

Este o sebe nieco napis...



K oknam: pred dvoma hodinami bol spravca skontrolovat kto ma ake okna v bytovke...dost skoro. Ide to riesit. Tesme sa :)
betrix
22.11.11,19:41
A ja zase celkom nesúhlasím , pozrite si tento úžasný barok, totálne nepravidelný . To len nás naučili, aby sme si zvykli na všetko rovnaké.
http://romafelix.com/San%20Carlino.jpg
evula0
23.11.11,12:32
Je tu už 111 príspevkov a mnohé k hovadine o "demokracii" tvaru okna. Pritom tu je množstvo absolútne správnych príspevkov(napr.č.64 a veľa iných) s vysvetlením rešpektovania zákonov a projektu pre stavebné povolenie zateplenia alebo pri výmene okien. Neuveriteľné!
Na druhej strane sa tu nikto nezaoberá ako je možné financovať nanútenú výmenu okien z FPOaÚ. Okná nie sú spoločnými časťami domu, mnohí ich už majú vymenené, sú rôznej kvality a technického prevedenia a niektorí ich nechcú vymeniť(ak to majú zaplatiť) alebo možno neskôr. FPOaÚ je tvorený všetkými vlastníkmi bytov podľa m2 a nie podľa okien alebo iných kritérií súvisiacimi s oknami. Preto schválenie takehoto použitia prostriedkov z FPOaÚ zhromaždením vlastníkov je nesúhlasiacim vlastníkom súdne napadnuteľné s veľkou pravdepodobnosťou úspešnosti.Ak toto je bez výslovného schválenia zhromaždením v zmluve na zateplenie z iniciatívy správcu, celá zmluva je neplatná lebo správca nemôže rozhodovať o použití prostriedkov z FPOaÚ nad rámec zmluvy o správcovstve.
Taktiež žiadnemu z vlastníkov bytov nemôže byť nanutený dodávateľ okien, ich typ (značka, výrobca, profil, počet skiel, cena) a ak odmietne, poškodený čerpaním prostriedkov z FPOaÚ bez neho.
Vyššieuvedené problémy ukazujú, že takéto iniciatívy sú pre chod SVB nezdravé a nezákonné.
Maximum, čo je možné, je predložiť ponuku na výmeny okien každému jednotlivému vlastníkovi s uvedením ceny, ktorú si zaplatí.Môže to priniesť nižšiu cenu vzhľadom na veľkosť zákazky. Ale dobrovoľne a nie z FPOaÚ!!!
BIZAL
23.11.11,12:43
Ved nezakonne je kazde zateplovanie pokial sa toho umje cuzdi clovek, nie? :D

K tym uzitocnym odpovediam...ano, bolo ich par, len nie som si ista, ci prave 64. Otazka neznela ake mozem mat okna /to ja velmi dobre viem ake chcem/, ale KDE ist s problemom ohladom SPRAVCU, nie OKIEN /ako tu uz niektori radili ist na mestsky urad. ja sa orientovat v zakonoch viem, na co mi je ist na MU? nech idu ti, ktori nevedia. a neide o okna, je mi jasne, ze dostameme ake chceme, len nevieme od koho, ci este od spravcu alebo uz od noveho spravcu/.
evula0
25.11.11,11:36
Ako sa môže ujať zateplovania akýsi "cudzí človek"? Asi som tomu neporozumel.
Na zateplenie ako aj iné opravy,rekonštrukcie ... bytového domu je presne stanovený postup schvaľovania vlastníkmi bytov. Ak sú SVB s vlastnou správou, tak treba v prípade nejasností alebo protestov ísť za predsedom SVB. Ak majú zmluvu na správcovstvo, tak si ju treba najskôr prečítať, aby vedeli aké právomoci správcovi odovzdali. Ak schválili zmluvu na zateplovanie, mali by vedieť čo v nej je! Ak správca niečo porušil alebo neoprávnene rozhodol, treba poveriť predsedu SVB alebo zástupcu vlastníkov(ak nemajú "svoje " SVB) , aby so správcom zjednal nápravu. Nejaké iné úrady napr.MÚ môžu do toho hovoriť len ak sa jedná o nájomné byty v ich vlastníctve.
Je "obdivuhodné" ako niektorí vlastníci bytov sa nijako nezaujímajú o správu týchto bytov a spoločných priestorov, ako nemajú najzákladnejšie vedomosti o SVB,správcovstve,zástupcoch vlastníkov,....Vôbec nevedia ako dávajú peniaze do FPOaÚ a čo sa s nimi stane. Len keď sa im niečo nepáči, tak hľadajú nejakého vinníka bez toho aby vedeli o čom hovoria.Ako je možné, že vlastník bytu nevie v prípade nejakého bytového problému, za kým má ísť? Asi bol doteraz u eskimákov v iglu.
sito
25.11.11,22:28
Je tu už 111 príspevkov a mnohé k hovadine o "demokracii" tvaru okna. Pritom tu je množstvo absolútne správnych príspevkov(napr.č.64 a veľa iných) s vysvetlením rešpektovania zákonov a projektu pre stavebné povolenie zateplenia alebo pri výmene okien. Neuveriteľné!

Niekde v Ústave SR je osobné vlastníctvo prvoradé, ak ...

Na druhej strane sa tu nikto nezaoberá ako je možné financovať nanútenú výmenu okien z FPOaÚ. Okná nie sú spoločnými časťami domu, mnohí ich už majú vymenené, sú rôznej kvality a technického prevedenia a niektorí ich nechcú vymeniť(ak to majú zaplatiť) alebo možno neskôr.

Bože, odkiaľ sa pozeráš? Ak z pred domu tak vidíš okno, nie jedno. Čie sú? Predsa vlastníkov domu, ktorí stoja pred domom a pozerajú sa na dom. Ale ak sa vlastník díva zo svojho bytu, vidí len jedno okno, len to cez ktoré sa pozerá, aj to len z druhej strany. A prečo sú rôznej kvality? Však je to jeden dom, čí nie? Na jednej stráne majú byť rovnaké, ak niekto nechce môže si nechať pôvodné. A aký bude energetický certifikát domu? Neskôr môže byť neskoro!

FPOaÚ je tvorený všetkými vlastníkmi bytov podľa m2 a nie podľa okien alebo iných kritérií súvisiacimi s oknami. Preto schválenie takehoto použitia prostriedkov z FPOaÚ zhromaždením vlastníkov je nesúhlasiacim vlastníkom súdne napadnuteľné s veľkou pravdepodobnosťou úspešnosti.

Zvyčajne garzonka má jedno okno, jednoizbový byt dve, dvojizbový tri, trojizbový štyri, štvorizbový päť. Úmerne s počtom okien sa zväčšuje aj plocha bytu, ktorú vlastník užíva v dome vo svoj prospech. Viac musí do FOaÚ dať, ale aj viac dostane pri výmene všetkých okien v dome za rovnakú kvalitu. Ak chce nadštandard, musí si doplatiť. Či nie?

Ak toto je bez výslovného schválenia zhromaždením v zmluve na zateplenie z iniciatívy správcu, celá zmluva je neplatná lebo správca nemôže rozhodovať o použití prostriedkov z FPOaÚ nad rámec zmluvy o správcovstve.

Tam kde je ZHROMAŽDENIE, nemôže byť správca!!! A teda ani nemôže rozhodovať o použití FOaÚ. Lebo v tom dome je zmluva o SVB. Dva druhy správy na dome nie sú zo zákona prípustné. V rozpore sú!!! Správca je v ....

Taktiež žiadnemu z vlastníkov bytov nemôže byť nanutený dodávateľ okien, ich typ (značka, výrobca, profil, počet skiel, cena) a ak odmietne, poškodený čerpaním prostriedkov z FPOaÚ bez neho.

Nie, to nie! Standard sa nedá nanútiť. Ponúknuť! Kto chce štandard, súhlasí. Kto nie ten si doplatí, ale tvar a farba musia byť rovnaké!!! Z vonku! Z vnútra si môže dať aj zlaté!!!

Vyššieuvedené problémy ukazujú, že takéto iniciatívy sú pre chod SVB nezdravé a nezákonné.

Každý bytový dom je vlastná komunita, vlastný zákon! Do tej doby, pokiaľ všetci súhlasia. Ak nie, či čo len jeden, už platí pre ten dom iný zákon, zákony!!! Ale to až v prípade, že sa niekto sťažuje na súde. Nie je žalobcu, nie je sudcu! Platilo, platí a platiť bude! Rozhodnutie je potom už len na sudcovi, sudcoch, aj vyšších.

Maximum, čo je možné, je predložiť ponuku na výmeny okien každému jednotlivému vlastníkovi s uvedením ceny, ktorú si zaplatí.Môže to priniesť nižšiu cenu vzhľadom na veľkosť zákazky.

Však to je samozrejmé, že pri vyššom odbere tovaru býva na odobraté množstvo zľava. Nie vždy, nenažranec si potrebuje namastiť ...

Ale dobrovoľne a nie z FPOaÚ!!!


evula0, kde si teraz? Pred domom, alebo v byte? Čo vidíš?
sito
25.11.11,22:57
Ved nezakonne je kazde zateplovanie pokial sa toho umje cuzdi clovek, nie? :D

A čo vlastníci? Rozoznajú cudzinca?

K tym uzitocnym odpovediam...ano, bolo ich par, len nie som si ista, ci prave 64.

Teoreticky by to malo byť tak, ...prakticky?

Otazka neznela ake mozem mat okna

To nie! Či môže rozhodnúť niekto iný, správca, či áno.

/to ja velmi dobre viem ake chcem/,

V tom prípade, že ostatní mohli a priateľ, nie?

ale KDE ist s problemom ohladom SPRAVCU, nie OKIEN /ako tu uz niektori radili ist na mestsky urad.

Na mestskom úrade ťa pošlú do .... nie sú na to kompetentný. Úrad, ktorý registruje SVB a Správcov bytových domov.

ja sa orientovat v zakonoch viem, na co mi je ist na MU? nech idu ti, ktori nevedia.

Ale Porada sa vždy hodí, rada od poraďákov, tiež. Nie všetci vieme, čo, v čom radíme, čí poradíme.

a neide o okna, je mi jasne, ze dostameme ake chceme,

Ale asi to tak jasné nebolo, keď si sa obrátila na Poradu o radu?

len nevieme od koho, ci este od spravcu alebo uz od noveho spravcu/.


úúrva, to tam máte divoké, meníte okná a s oknami aj správcu, kvôli oknám?
BIZAL
26.11.11,13:26
jaaaa neviem :(, momentalne neriesim....ved sa ma to nakoniec ani netyka, nie? Samozrejme dam vediet ak sa nieco pohne...
BIZAL
06.12.11,07:31
Okna su zalozene. Take ake chcel priatel.
evula0
06.12.11,11:27
Toto je dôležité! Že celá akcia je podozrivo organizovaná a financovaná vlastníkov bytov nese...Že trojkrídlové okno sa vymení za dvojkrídlové,prípadne jednokrídlové za okrúhle alebo dvojkrídlové za francúzsky balkon, že pôvodné okná v hlavných rysoch majú byť podľa pôvodného projektu je somarina, veď je demokracia a každý si môže robiť čo chce.
Zvíťazil názor jednotlivca aj proti platným zákonom, správca cúvol(asi vie o celej akcii viac), zástupca vlastníkov tiež cúvol(asi má tiež prsty v niečom) a ostatní vlastníci v bytovom dome sú asi tzv.slovenská mlčiaca väčšina(niekedy aj hlúpi a leniví platiaci).
BIZAL
06.12.11,13:16
Ach...ako presne si to vystihol