lifo62
15.11.11,09:29
Dobry den.
Moji stari rodicia po 2. sv. vojne (1947) nadobudli parcelu "pridelovou listinou" vydanou ONV.
Medzitym tuto parcelu zdedila moja mama - stale len na zaklade odkazu na tu pridelovu listinu (notar).
Vyplatili aj nejake poplatky (za pridel?)
V 60.-tych rokoch sa rodicia pokusali viackrat ziskat list vlastnictva
- neuspesne kvoli problemom na katastri (nevieme to najst...) Tak to vzdali.
Parcela mala cely cas uvedeneho neznameho vlastnika.
Na pozemku nasa rodina cely cas (1947-...) hospodarila a zila (postavila RD).
V minulych rokoch u nas vraj prebehol ROEP (register obnovenej evidencie pozemkov).
Nikto mojich rodicov (teraz uz 75+ rocnych) neuvedomil, ze sa chysta tato parcela previest do vlastnictva obce.
Po dalsich X-rokoch nas obec vyzvala bud o podpisanie najomnej zmluvy, alebo o odkupenie pozemku.
Zaujimave je, ze teraz uz poznaju nasu adresu (na kataster portali je na parcele davno zakresleny nas RD s vlastnikmi a adresou),
ale tuto adresu "nepoznali" ked nas mohli upovedomit o prebiehajucom ROEP.

Otazka znie: Co sa da este urobit pre znovunadobudnutie parciel, ktore nam podla nasho nazoru patria?

Dakujem za akekolvek rady (okrem "tak na to ste si mali dat pozor" - co viem aj ja :-( ).
V pripade potreby mozem doplnit konkretnejsie udaje.

PS: Sorry za nepresne vyjadrovanie v tejto teme len zacinam a nemam pred sebou konkretne dokumenty.

miro
jurmiro
15.11.11,11:06
Ak Vaši predkovia užívali tieto pozemky pokojne ako vlastné, nikto ich v užívaní nerušil po dobu najmenej 10 rokov, mohli tieto pozemky nadobudnúť vydržaním, pokiaľ teda nevedia riadne preukázať iný titul nadobudnutia.
Nepíšete v akom štádiu je ROEP, či už bolo vydané rozhodnutie....takže buď na obci namietať správnosť, alebo ak už boli zapísané pozemky na LV pre obec, jediná cesta je podať na príslušnom súde žalobu o určenie vlastníckeho práva.
Erzebeth
15.11.11,14:02
Vydržaním to nepôjde, lebo obec nevydá potvrdenie, že pozemok nie je vo vlastníctve obce. Aké máš doklady ? Lebo tak ako píše jurmiro, asi jediná cesta bude podať na súd podanie o určenie vlastníctva. Ak môžeš dokázať, že vám to bolo pridelené, máš šancu, že spor vyhráš. Môžeš ale skúsiť jednať s obcou aby mimosúdne uznala vaše vlastníctvo. Ak máš nejaký doklad.
lifo62
16.11.11,08:08
Dakujem za odpovede (jurmiro aj Erzebeth).

@jurmiro: Neviem presne kedy skoncil ROEP ale myslim, ze povedali ze ta "lokalna" komisia (3 roky) je uz rozpustena - tipujem viac ako 5 rokov.

Doklady ktore mame:
1) Uznesenie o prejednani dedicstva po starom otcovi s cislom parcely (Statne notarstvo - 1964) --> 1/2 na moju mamu.
2) Pridelova listina (prevod vlastnickych prav k nehnutelnostiam) -obsahuje odkaz na predchadzajuci doklad a odkaz na povodny vymer pody z roku 1948. Tieto spomenute doklady boli touto novou pridelovou listinou zrusene.
3) Geometricky(polohopisny) plan z r 1964 (s uvedenim povodneho a noveho stavu (majitelov?)
4) Blocky a potvrdenie ze pridel bol kompletne vyplateny
5) Ziadost mojej mamy o zapis nehnutelnosti (Stredisko geodezie a kartografie - z r. 1965)

Ma niekto tak dobre nastudovany zakon o ROEP aby vedel povedat ci existuje nejaka sanca na vyhratie sporu.
Lebo mne ako laikovi sa po precitani tohto zakona zda, ze po premeskani vsetkych lehot je to strasne "zabetonovane" v prospech obce...

Jedna vec: cislovanie parciel je zmenene (povodne dokumenty obsahuju cisla parciel 1xxx a nove zaznamy maju cisla 4xxx ale z geometrickych planov (1964 <-> 1999 + Kataster portal) je jasne ze ide o tie iste parcely-dufam ze ot nebude problem.

Este mam otazku: Viete mi aspon priblizne povedat aspon priblizne hodinove odmeny advokatov, ktory by riesili takyto problem? Ja som vcera podpisal zmluvu na dost velku palku - ale nechcem byt konkretny...
lifo62
05.06.14,04:22
Takze ako sa to skoncilo?
Od dohody s prvou advokatkou (120E/hod + DPH + dalsie naklady) som odstupil a nasiel novu za pevnu sumu na cely pripad.
Nasledovalo vyhladavanie chybajucich dokladov v archive - nasiel som co som potreboval.
List obci s navrhom na mimosudne vyrovnanie - nesuhlasila.
Podanie zaloby na sud.
Rocne cakanie na sudne pojednavanie.
Starostka vyzadovala identifikaciu pozemkov katastrom - pojednavanie bolo odrocene.
Cakanie na dalsie pojednavanie.
Po roku urgencia.
Po 2 mesiacoch dalsie pojednavanie.
Dolezite je mat co najviac dokazov ze pozemky su vase a hlavne dokazy ze ste zili v presvedceni ze naozaj vase su - platenie dani, hospodarenie na nich, aby nic nenaznacovalo ze mate pochybnosti ze ste ich vlastnikom.
Nedajte sa ako laici odradit znenim zakona o ROEP - vyznieva to tak, ze po 3 rokoch sa neda nic robit - ale to sa vraj tyka len samotneho konania ROEP.
O vasom vlastnictve musi potom rozhodnut uz iba sud.

Sud sme vyhrali.
Aby ste mali predstavu ako dlho to trva:
Zacal som konat tesne pred podanim mojho prveho prispevku (11/2011) a teraz uz niekolko dni bezi 60 dnova lehota pre zapis zmeny do katastra - takze by to malo skoncit cca 06/2014.
Naklady cca 1000E.
Ak ste v prave tak sa do toho oplati ist.
V pripade nejakych dlhsich "prestojov" urgujte - mne sa to osvedcilo pri cakani na 2. pojednavanie aj pri cakani (2 mes.) na dorucenie rozsudku sudom.
Miro