rage1
08.09.04,08:35
Dobry den, chcela by som sa spytat ci mi nahodou neviete niekto poradit. Ako je to teraz s poberanim podpory a socialky?A sice: jedna sa o to, ze moja 19 rocna sestra nema ukoncene trojrocne SOU. na konci septembra robi skusky z praxe, cize podla mojho nazoru az do tohto terminu by sa nemala hlasit na socialke ani na urade prace, lebo do tohto terminu maju rodicia narok na rodinne pridavky, spravne? Teraz vsak pripada do uvahy aj situacia, ze sa jej tie skusky nepodari vobec spravit, cize skonci bez vyucneho listu.

Neviete aky je postup zaevidovania sa, a na aku podporu by mala mat narok?Je pravda, ze teraz uz neplati poistenie v nezamestnanosti za nezamestnanu osobu stat, ale rodicia?Aka suma to je, alebo z coho sa to pocita?

Poprosila by som vsetky informacie ohladne takehoto problemu, dakujem a prajem pekny den
maria56
08.09.04,12:48
Sestra má nárok na prídavky na deti do 31.8., teda do konca školského roku v ktorom by mala štúdium ukončiť - zákon 600/2003 o prídavku na dieťa § 4 ods.4 pís.c.

Myslím si že na úrade práce ju zaevidujú vtedy keď predloží potvrdenie zo školy že ukončila štúdium.Nárok na dávku v nezamestnanosti jej nevznikne, lebo v posledných 4 rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie nebola poistená najmenej 3 roky/nepracovala,neplatila si dobrovoľne poistenie v nezamestnanosti/ - zákon 461/2003 o sociálnom poistení § 104 ods.1.

Na pomoc v hmotnej núdzi jej tiež asi nevznikne nárok .Pokiaľ jej žijú rodičia tak sa do 25 roku veku posudzuje spolu s rodičmi - zákon 599 /2003 o pomoci v hmotnej núdzi, §4.

Prajem pekný deň