lucga
15.11.11,10:50
Dobrý deň

Chcem sa opýtať či je možné si uplatniť celú odpočitateľnú položku na manžela, ktorý má zrušenú živnosť, nepoberá žiadne príspevky zo SP, nie je prihlásený ani na úrade práce - proste nemá vôbec žiadne príjmy.

ďakujem za odpoveď
Mila123
15.11.11,09:55
nič ti nebráni.....
kedy ukončil živnosť?
manus
15.11.11,13:00
Ak za celý kalendárny rok 2011 nemal žiadny príjem, potom môžeš uplatniť celú nezdaniteľnú čiastku 3559,20 eur (samozrejme musela by si krátiť, ak je tvoj základ dane vysoký)
Sarlotka
15.11.11,14:53
zrejme omylom preklep 3559,30 Eur takze dobra sprava este o 10 centov viac...:)
driver100
15.11.11,17:29
Ja pridám poznámku k predchádzajúcim odpovediam.Ak náhodou tvoje príjmy patria medzi tzv.pasívne,napríklad ich máš z prenájmu, nemôžeš uplatniť odp.položku 3559,30 nielen na manžela,ale ani na seba.To je môj prípad.
Marína
15.11.11,18:03
Ja pridám poznámku k predchádzajúcim odpovediam.Ak náhodou tvoje príjmy patria medzi tzv.pasívne,napríklad ich máš z prenájmu, nemôžeš uplatniť odp.položku 3559,30 nielen na manžela,ale ani na seba.To je môj prípad.
Okrem iných veličín zoznam pasívnych príjmov nájdeš v tejto http://www.porada.sk/t155511-p3-veliciny-pre-rok-2009-2010-2011-a.html#post1892944 tabuľke.
Sarlotka
15.11.11,18:21
§11

(3) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane
a) rovnajúci sa alebo nižší ako 176, 8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období
1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca 19, 2-násobku platného životného minima,
2. má vlastný príjem nepresahujúci sumu zodpovedajúcu 19, 2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je rozdiel medzi sumou zodpovedajúcou 19, 2-násobku platného životného minima a vlastným príjmom manželky (manžela),
3. má vlastný príjem presahujúci sumu zodpovedajúcu 19, 2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule,

b) vyšší ako 176, 8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období
1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca rozdielu 63, 4-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane tohto daňovníka; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule,
2. má vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma vypočítaná podľa prvého bodu, znížená o vlastný príjem manželky (manžela); ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule.
Mila123
08.12.11,08:39
Dobrý deň, chcela by som vedieť ako posudzujete príjem manželky/ manžela na odpočet podľa § 11 daň. zákona....

za mesiac 12/2010 mala manželka vyplatenú mzdu (výplata 08 01 2011) vo výške 4000 € - (dohoda)

je tento príjem na posudzovanie manželky na daň. odpočet týkajúci sa roka 2010 ? či 2011???? zapochybovala som kam presne patrí....
ďakujem....
zk24
08.12.11,08:49
ja by som povedala ze za rok 2010. Manželka na konci roka asi tiež dostala potvrdenie o zdanitelnej mzde a podla mna ta mzda patri do roku 2010. Aspon ja by som si tak myslela.
Mila123
08.12.11,08:53
do včera by som sa hádala do krvi, že za rok 2010....ale bola som na školení......

a tam nám metodička vyvrátila naše tvrdenia .....príjem pre tento prípad sa posudzuje kedy je vyplatený....tak správne je to príjem (na odpočet manželky za rok 2011, manžel v tomto prípade nemá nárok si uplatňovať svoju manželku....

v daň. zákone , aj v komentári to tak jednoznačne nie je napísané.....ale platí to....

mám pocit, že chodím na školenia , momentálne intenzívne a nič, ničovaté nič neviem.....
zk24
08.12.11,08:58
a ako postupovala manzelka? za 12/2010 mala prijem 4,000 €. V 03/2011 podavala danove priznanie alebo nie?
Mila123
08.12.11,09:05
jasne, áno, podávala a vrátili jej daň....
včera som sa osobne pýtala, že či nebude vadiť, že potom "nesedí " DP s odpoč. položkou na manželku- odpoveď nevadí.....
dne s sme sa v kancelárií skoro "pobili" (iba dievčatá) a je to tak, medzi riadkami napísané.....
zk24
08.12.11,09:17
tak potom tej prijem patri podla mna do roku 2010.

Prosim ta na zaklade ktorych paragrafov sa "bijete", ake argumenty padaju? Si precitam a skusim tiez porozmyslat.
Mila123
08.12.11,09:30
musím off....práca volá, napíšem stanovisko neskôr.......
ewita888
08.12.11,10:14
podľa mňa sa takto postupuje, ak napríklad bola manželke vyplatená v januári materská, alebo PN, alebo dávky v nezamestnanosti... mzda sa berie do starého roka, pretože predsa vystavujeme potvrdenie o príjme zamestnancovi, tam sa udávajú príjmy, ktoré mu boli vyplatené do 31.1...
jeso
08.12.11,12:06
musím off....práca volá, napíšem stanovisko neskôr.......

stanovisko sa zíde...

môj prípad

manželka celý rok poberala rodičovský príspevok - pacovnú zmluvu podpísala 8.12.2011 - mzda / preplatená stará dovolenka + mzda za 12/11 / bude vyplatená v rok 2012
má manžel nárok uplatnovať si OP na manželku za rok 2011 v plnej výške ....
ewita888
08.12.11,12:19
stanovisko sa zíde...

môj prípad

manželka celý rok na MD - pacovnú zmluvu podpísala 8.12.2011 - mzda / preplatená stará dovolenka + mzda za 12/11 / bude vyplatená v rok 2012
má manžel nárok uplatnovať si OP na manželku za rok 2011 v plnej výške ....
celý rok materskú?? ak poberala rodičovský príspevok, ten sa tam neráta..
Kvaka
09.12.11,16:05
podľa mňa sa takto postupuje, ak napríklad bola manželke vyplatená v januári materská, alebo PN, alebo dávky v nezamestnanosti... mzda sa berie do starého roka, pretože predsa vystavujeme potvrdenie o príjme zamestnancovi, tam sa udávajú príjmy, ktoré mu boli vyplatené do 31.1...
presne tak, ako píšeš, ak ide o mzdu, tak to čo je vyplatené za december v januári, ide do starého roku. Platí § 4 ods. 3 zákona o dani z príjmov:
(3) Príjmy zo závislej činnosti (§ 5) plynúce daňovníkovi najdlhšie do 31. januára po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa dosiahli, sú súčasťou základu dane za toto zdaňovacie obdobie.
Všetky ostatné príjmy manželky sa berú za to zdaňovacie obdobie, v ktorom boli vyplatené.
Mila123
14.12.11,08:56
prikladám stanovisko DRSR....


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Pre účely uplatnenia nezdaniteľnej sumy na manželku je rozhodujúci jej vlastný príjem, ktorý obdržala od 1.1.2011 do 31.12.2011. Teda mzda za mesiac december 2010 vyplatená v januári 2011 je jej vlastným príjmom za rok 2011.

JUDr. Mária Stahovcová
odbor služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Dobrý deň,
rada by som sa Vás opýtala, ako mám posudzovať príjem manželky-žela, aby si mohol uplatniť, podľa § 11 daň. zákona ako vyživovanú osobu. Príjem napr. zo zamestnania za mesiac 12/2010, vyplatený v 01/2011 sa započítava za rok 2010 alebo za rok 2011 ?
Ďakujem Horvathová
7lienka
14.12.11,09:24
:eek:
to už je čo?
Mila123
14.12.11,09:35
aj ja som sa čudovala, je to tak.....potvrdené.....
7lienka
14.12.11,09:42
iba ma zaujíma ako to vysvetlím tým luďom.......

napr. žena je od 01 2011 na rodičovskom príspevku, ale za 12 2010 bola ešte na materskej. Takže si musí ísť vypýtať potvrdenie zo sociálky a musí sa jej ponížiť NZČ o sumu vyplatenú v 01 2011.
Čiže vlastne 2 krát má zníženú NZČ... pekné
Mila123
14.12.11,09:45
iba ma zaujíma ako to vysvetlím tým luďom.......

napr. žena je od 01 2011 na rodičovskom príspevku, ale za 12 2010 bola ešte na materskej. Takže si musí ísť vypýtať potvrdenie zo sociálky a musí sa jej ponížiť NZČ o sumu vyplatenú v 01 2011.
Čiže vlastne 2 krát má zníženú NZČ... pekné
asi tak nejako.....
ak som si pomyslela, že aké chyby mám v DP, či RZD, je mi z toho na grc......
7lienka
14.12.11,09:59
aj mne, až ma brucho rozbolelo......
Erislava
14.12.11,11:16
No ste ma vôbec nepotešili, doteraz na každom školení na ktorom som bola sa príjmy zo závislej činnosti rátali za mesiace 1-12 ak boli vyplatené do 31.01., len ostatné napr. dôchodok, podpora sa rátali do 31.12.. V piatok idem na školenie, tak sa na to opýtam, potom dám vedieť.
ewita888
14.12.11,11:47
chcela by som vidieť,ktorý softwér to takto robí.. ak je to pravda, potom to robíme zrejme zle všetci..
Kvaka
14.12.11,11:49
K tomu stanovisku DRSR, myslím si, že nie vždy správne odpovedajú. Už som sa stretla s ich nesprávnym výkladom zopárkrát, dokonca v metodickom usmernení, ktorý zverejnili na svojej stránke. Zákon vždy platí nad akékoľvek stanovisko, výklad k zákonu môže dať tvorca zákona, ale aj tak ešte môže rozhodnúť súd, veľakrát inak, ako bolo dané stanovisko či výklad zákona.
7lienka
14.12.11,12:34
K tomu stanovisku DRSR, myslím si, že nie vždy správne odpovedajú. Už som sa stretla s ich nesprávnym výkladom zopárkrát, dokonca v metodickom usmernení, ktorý zverejnili na svojej stránke. Zákon vždy platí nad akékoľvek stanovisko, výklad k zákonu môže dať tvorca zákona, ale aj tak ešte môže rozhodnúť súd, veľakrát inak, ako bolo dané stanovisko či výklad zákona.

musíš mať pravdu :D

inak si to ani neviem predstaviť
Katy a R
14.12.11,18:22
iba ma zaujíma ako to vysvetlím tým luďom.......



napr. žena je od 01 2011 na rodičovskom príspevku, ale za 12 2010 bola ešte na materskej. Takže si musí ísť vypýtať potvrdenie zo sociálky a musí sa jej ponížiť NZČ o sumu vyplatenú v 01 2011.

Čiže vlastne 2 krát má zníženú NZČ... pekné k tomuto tvojmu prípadu - ak sa jedná o dávku zo SP (materské) .. tak ten príjem sa počíta do toho roku, v ktorom bol skutočne vyplatený ... tiež som tu niekde pripla odpoveď DRSR - ale už je to dávnejšie, nechce sa mi hľadať. .. našla som tu: http://www.porada.sk/t71826-p10-odpocitatelna-polozka-na-manzelku.html#post1587637
Ale ty, ako mzdárka, nepotrebuješ žiadne potvrdenie - tebe stačí podpis zamestnanca na žiadosti o RZD s uvedenou sumou príjmu manželky. Čo tam uvedie, je na ňom - sám je zodpovedný. samozrejme, pre seba a prípadnú daňovú kontrolu mu to potvrdenie o vyplatených dávkach zo SP bude treba ;);)

Že sa to týka aj závislej činnosti (mila pripla):confused: ... som si myslela, že tam platí §4.
7lienka
16.12.11,09:22
dík
vieš aký sú zamestnanci, keď to nedonesie, bude to mať zle :)
AnitaMartinska
16.12.11,09:50
Dobry den,
da sa niekde najst, co vsetko je pasivny prijem?
Mna konkretne zaujima, invalidny dôchodok-je to pasivny prijem ?
Moze si zamestnanec uplatnit na manzelku rozdiel z prijmu ID a nezdanitelnej casti ZD pri RZD za rok 2011?
Mila123
16.12.11,09:52
môže si uplatniť v rozdiele...
drobeceva
16.12.11,09:56
Dobry den,
da sa niekde najst, co vsetko je pasivny prijem?
Mna konkretne zaujima, invalidny dôchodok-je to pasivny prijem ?
Moze si zamestnanec uplatnit na manzelku rozdiel z prijmu ID a nezdanitelnej casti ZD pri RZD za rok 2011?
ak by bola ona zamestnaná, ID nikde nezohľadňuje, má nárok na plnú NČD. Ak si manžel uplatňuje na ňu - je to tak - uplatní si rozdiel /NČD-vyplatená výška dôchodku/
Erislava
19.12.11,04:32
Bola som na tom školení a školiteľka jednoznačne potvrdila, že príjem zo závislej činnosti na účely odpočítania NČD na manžela sa berie 1-12, ak boli vyplatené do 31.1.. Zároveň prikladám odpoveď na môj dopyt na drsr :
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Pre uplatnenie nezdaniteľnej časti, o ktorú sa znižuje základ dane daňovníka na manželku daňovníka platí ustanovenie § 11 ods. 3 zákona NR SR č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov ( ďalej len "zákon") ; Výška tejto nezdaniteľnej časti závisí od základu dane manžela - daňovníka a od vlastného príjmu manželky;
Vlastný príjem manželky je definovaný v ustanovení § 11 ods. 4 zákona, pričom do potvrdenia o príjmoch zo závislej činnosti sa uvádzajú príjmy podľa ustanovenia § 4 ods. 3 zákona - Príjmy zo závislej činnosti (§ 5 zákona) plynúce daňovníkovi najdlhšie do 31. januára po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa dosiahli, sú súčasťou základu dane za toto zdaňovacie obdobie.

Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica - Sekcia metodiky daní - Odbor služieb pre verejnosť - Oddelenie poskytovania služieb priamych daní - Ing. Filipková Ľubica

Váš dopyt:

Dobrý deň. Chcela som sa opýtať, ako sa má postupovať pri uplatnení nezdaniteľnej čiastky na manželku - pracovala celý rok a donesie potvrdenie o príjme za rok 2011, ráta sa do príjmu za rok 2011 aj mzda za 12/2011, ktorá bola vyplatená do 31.01.2012?Ďakujem
Kvaka
19.12.11,09:18
Vďaka, Erislava, tak s týmto stanoviskom sa dá už len len súhlasiť. Ale jedno je isté, na tom drsr asi ľavá ruka nevie, čo robí pravá. Treba preto formulovať otázky tak, aby aj daňováci pochopili, ako a prečo sa pýtame, upozorníme ich zároveň na možné súvislosti v jednotlivých paragrafoch, prípadne na nejednoznačnosť zákonov. Oni potom na základe poznatkov z praxe dávajú podnety na novely zákonov.
Jokolka
07.01.12,14:11
Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať či do vlastneho prijmu manželky, pokiaľ je szčo sa započitaju príjmy ako celkovo, alebo čiastkový základ daňe z podnikania - teda príjmy-výdaje.

ďakujem za radu
veronikasad
07.01.12,14:13
Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať či do vlastneho prijmu manželky, pokiaľ je szčo sa započitaju príjmy ako celkovo, alebo čiastkový základ daňe z podnikania - teda príjmy-výdaje.

ďakujem za radu
Vlastným príjmom manželky (SZČO) sú tržby (nie základ dane) znížené o zaplatené poistné.
chudaska
19.01.12,07:05
Dobrý den, takze prave mam pred sebou doklad o vyske materskej, za december 2011 je vyplatena 16.1.2012, tato materska za december je prijem manzelky za rok 2012 ? Dobre som tomu pochopila? Cize hned to ofotim a upozornim danovnika,ze to budeme este potrebovat pri podavani dan. priznania za rok 2012!!! Lebo dalsi rok uz soc. poistovna vytlaci matersku od januara 2012,cize tuto decembrovu tam uz zohladnenu nebude mat. Ale podla mna je to dost komplikovane, ak by sa to bralo tak ako pri prijmoch v zamestnani,tak by to bolo jednoduchsie! Aj tak nikde nemam zaruku,ze danovnik na to buduci rok nezabudne a neprizna tento prijem zaslany v januari za 12/2011!
Mila123
19.01.12,07:06
MD vyplatená 16 01 2012 je príjmom roku 2012....
Renikee
02.02.12,11:56
Z Potvrdenia o zdaniteľnej mzde za rok 2011 beriem ako príjem manžela Hrubá mzda mínus poistné? To si odrátam zo sumy 3559,30 a zvyšok si môžem uplatniť. Správne to chápem? Ď.
Tweety
02.02.12,11:57
Z Potvrdenia o zdaniteľnej mzde za rok 2011 beriem ako príjem manžela Hrubá mzda mínus poistné? To si odrátam zo sumy 3559,30 a zvyšok si môžem uplatniť. Správne to chápem? Ď. ÁNo, ak nemal aj iné príjmy, ako nemocenské, podporu...
Renikee
02.02.12,12:01
Ďakujem, tie príjmy chápem, len som si nebola istá ktorú sumu mám brať z potvrdenia o príjme. Pekný dník Tweety a vdaka za rýchlu odpoved.
aglv
15.02.12,16:10
Dobrý večer.
Prosím o radu neviem sa k tomu dopátrať. Ak podávam ja daňové priznanie tak si nezdaniteľnú časť na manželku môžem uplatniť aj keď ju nemám uvedenú vo vyhlásení na zdanenie príjmov u svojho zamestnávateľa? Nepracuje je vedená na UP čiže vlastné príjmy nemala, budem uplatňovať celú sumu? Aké potvrdenie od nej doložím k daňovému, sobášny list a potvrdenie z Úradu práce o evidencii?
Mila123
15.02.12,16:12
1/ áno
2/ celú sumu ak nepoberala za rok 2011 ani podporu v nezamestnanosti......a doložiť nemusíš nič....
aglv
15.02.12,16:14
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
heňa36
15.02.12,18:08
Dobrý deň!
Chcela by som vedieť, či sa opatrovateľské a invalidný dôchodok ráta ako vlastný príjem manželky.
Vopred ďakujem!
Katy a R
15.02.12,18:12
samozrejme áno!
Jokolka
15.02.12,18:54
Prosím vás a preplatok z RZZP 2010, vyplatený v roku 2011, patrí do vlastného prijímu manželky? Je to PNZD a teda mne vychádza že nie ...či?

Niekto mi tu radil, že je, ale mne to príde veľmi nespravodlive.... mam zivnost nepozastavenu , prijmy ziadne, ale preddavky na zdravotne musím platiť, potom keď im to dojde, že prijmy nemám, tak mi preddavky vrátia, ale už zdanené daňou, ktorú mi už ani nechcú vrátiť, a ešte mi o to znížia aj NZČD...no pekne, nie dosť že zalohujem ZP ešte aj z 0 príjmu platím dane, ta toto už kto vymyslel?
Mirka.V
15.02.12,19:03
ak sa manželka stará o zverené choré dieťa (vnučku).
poberá peňažný príspevok na opatrovanie FO s ťažkým ZP. tento príjem musíme odpočítať pri uplatnení nezdaniteľnej časti na manželku?
a opakový príspevok dieťaťu?
Ďakujem pekne
Katy a R
15.02.12,19:12
Ja to tu znova dám - zo zák o DzP:
.. za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť.
Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) (64 = RP, PnD,Prísp pri narodení dieťaťa, Pohrebné) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)

Ostatné všetky príjmy sa počítajú !!!!!

Pre Jokolka. Do svojho príjmu si zarátaš vrátený čistý preplatok ale zároveň si môžeš odpočítať zaplatené poistné do ZP a SP. A môžeš sa zariadiť tak, aby si neúverovala ZP;)

Pre Mirka - príspevok dieťaťa nie je manželkin - či:confused:
Jokolka
15.02.12,19:26
ďakujem Katy a R: ale máš na mysli vlastný príjem, nie príjem zo živnosti, tam je preplatok RZZP v PNZD... že?....už som z toho celá zmotaná. Ja som v 2011 neplatila žiadne preddavky do SP som nemusela som na RP a do ZP som nechcela aby som neprišla o daň v nádeji že to potiahnem až do RZZP, ale nevyšlo, už ma naháňajú - vraj im dlžím, pekne, potom mi to čo dlžím vrátia a štát ma oberie o daň...:mee:
Katy a R
15.02.12,19:29
o príjme manželky sa bavíme..
Jokolka
15.02.12,21:08
Joj asi ma nebudete mať radi, ale ja ešte si chcem overiť tie odvody ... jedná sa o všetky odvody, ktoré sa v roku 2011 platili, alebo iba tie ktoré som platila za seba ako FO. Lebo ja som platila - splatkový kalendar - za zamestnancov. Môžem si aj tieto odvody odčítať od vlastného prijímu manželky?

Teda príjem zo živnosti /tržby/ + príjem z RZZP /okrem strhnutej dane/ - odvody platené za zamestnancov cez splatkový kalendar /samoška bez úrokov/ - odvody do ZP za mňa /tie mi strhli z preddavku/ ... dufam že konečne dobre :D
ewita888
15.02.12,21:25
Joj asi ma nebudete mať radi, ale ja ešte si chcem overiť tie odvody ... jedná sa o všetky odvody, ktoré sa v roku 2011 platili, alebo iba tie ktoré som platila za seba ako FO. Lebo ja som platila - splatkový kalendar - za zamestnancov. Môžem si aj tieto odvody odčítať od vlastného prijímu manželky?

Teda príjem zo živnosti /tržby/ + príjem z RZZP /okrem strhnutej dane/ - odvody platené za zamestnancov cez splatkový kalendar /samoška bez úrokov/ - odvody do ZP za mňa /tie mi strhli z preddavku/ ... dufam že konečne dobre :D


odvody za zamestnancov si nemôžeš odrátať..
Katy a R
15.02.12,21:30
No už zase :eek:. Čo majú odvody zamestnancov spoločné s tvojim príjmom :confused: (o príjem manželky tu ide). citáciu zákona som priložila
a naozaj si mzdárka (máš v profile?):confused:mimotemy
Mirka.V
16.02.12,11:11
ďakujem Katy a R, ja som si to prečítala, len som si to potrebovala takto s niekým ujistiť. chudáci. nemajú žiadny príjem a ešte sa im to bude aj o tých pár "euro" znižovať ..... tak mi je ich trochu ľúto ..... čo sa dá robiť. Ďakujem pekne
Katy a R
16.02.12,18:25
Čo sa im zníži? Však nejaká NČZD výjde na manželku - a ak nemajú príjem, ani ju nepotrebujú uplatniť!
Jokolka
17.02.12,11:15
No a čo majú príjmy na vyplatu a odvody za zamestnancov s mojimi prijimamy. Trochu nespravodlive nie? a okrem toho zakon pise ze vsetky odvody, ktoré bol povinny platit - a čo nebola som povinna platiť za zamestnancov?
Jokolka
17.02.12,11:18
do vlastného príjmu manžela (manželky) sa berie z podnikania daňový základ?
MARTINA-FS
06.03.12,06:50
Ja to tu znova dám - zo zák o DzP:
.. za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť.
Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) (64 = RP, PnD,Prísp pri narodení dieťaťa, Pohrebné) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)

Ostatné všetky príjmy sa počítajú !!!!!

Pre Jokolka. Do svojho príjmu si zarátaš vrátený čistý preplatok ale zároveň si môžeš odpočítať zaplatené poistné do ZP a SP. A môžeš sa zariadiť tak, aby si neúverovala ZP;)

Pre Mirka - príspevok dieťaťa nie je manželkin - či:confused:


Ahojte.
Ja som v tomto začiatočníčka. Zamestnanec mi doniesol potvrdenie na manželku o poberaní peňažného príspevku na opatrovanie, ktorá je na materskej a nemá príjem. Môže si manžel uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku?
Ja som čítala príspevok vyššie, ale potrebujem to po lopate :-)
Ďakujem
Tweety
06.03.12,06:58
Ja to tu znova dám - zo zák o DzP:
.. za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť.
Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) (64 = RP, PnD,Prísp pri narodení dieťaťa, Pohrebné) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)

Ostatné všetky príjmy sa počítajú !!!!!

Pre Jokolka. Do svojho príjmu si zarátaš vrátený čistý preplatok ale zároveň si môžeš odpočítať zaplatené poistné do ZP a SP. A môžeš sa zariadiť tak, aby si neúverovala ZP;)

Pre Mirka - príspevok dieťaťa nie je manželkin - či:confused:


Ahojte.
Ja som v tomto začiatočníčka. Zamestnanec mi doniesol potvrdenie na manželku o poberaní peňažného príspevku na opatrovanie, ktorá je na materskej a nemá príjem. Môže si manžel uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku?
Ja som čítala príspevok vyššie, ale potrebujem to po lopate :-)
Ďakujem

AJ materské je príjem a rovnako aj opatrovateľské.
katka50
06.03.12,07:00
MARTINA-FS, príspevok za opatrovanie, materská je príjmom manželky pri uplatnení NČZD manžela na ňu. Čiže NČZD - prísp. za opatr. a materská za r.2011. Rodičovský príspevok pre tento účel nie je príjmom.
MARTINA-FS
06.03.12,07:28
Ďakujem Vám za odpoveď.
MarkaK
06.03.12,10:14
Ahojte,
ja mám takýto problém a neviem si s ním poradiť:
V roku 2011 som mal celkové príjmy cez 12tis. EUR. Manželka pracovala len v januári 2011 za minimálnu mzdu(317eur) na TPP, potom bola do konca roka 2011 dobrovoľne nezamestnaná a platila si ZP(11X). Odvody do poisťovne za celý rok predstavujú vyššiu sumu ako je 317eur, preto som si chcel uplatniť celú odpočitateľnú položku na manželku- 3559,30eur.
DPFO typ A som vyplňal na eDane. Na strane 2 som vyplnil manželkine údaje, suma príjmu 0 a počet mesiacov 12. Na strane 3 som v kolónke odpočitateľná položka na manželku napísal celú sumu 3559,30 EUR. Po dovypľňaní celého DPFO, som si ho chcel vytlačiť, ale vyhodilo ma do chyby - červená kolonka na 2. strane, kde sú manželkine údaj, a nepustilo ma to ani do tlače.
Prosím Vás kde je chyba?
Ďakujem, za odpovede, neviem si skutočne poradiť.
Viba
07.03.12,07:35
Ahojte,
Prečítala som si celú túto tému a chcem si len potvrdiť :
Manžel si uplatňuje NČ na manželku. Manželka poberala pol roka rodičovský príspevok - ten sa jej do príjmu neráta - a potom mám potvrdenie o dávke v nezamestnanosti. Spolu za obdobie do 30.12.2011 sumu 1004,10 eur. Ale dátum splatnosti podpory za mesiac december 2011 je uvedený 13.01.2012. Môžem tú sumu vo výške 164,60 odrátať a uplatniť NČ na manželku vo výške 2719,80 €???
Mila123
07.03.12,07:37
áno, postup je správny
Viba
07.03.12,07:44
Ďakujem
drobec17
07.03.12,15:01
ahojte,

prosim poradite mi?

pripajam link, kde som pisala, ale zatial bez reakcie

http://www.porada.sk/t187726-p2-rocne-zuctovanie-dane-alebo-dp-u-dochodcu.html

skusam aj tu, kedze sa jedna o narok na odpocet na manzelku

dakujem
tibor1000
13.03.12,07:22
ahojte,prosím Vás,može si manžel uplatniť odpočet na manželku,aj keď nemajú trvalý spoločný pobyt? ale bývali spolu celý rok v spoločnej domácnosti,aj spoločne uhrádzali príjmy atd.. ?
ďakujem
Tweety
13.03.12,07:25
ahojte,prosím Vás,može si manžel uplatniť odpočet na manželku,aj keď nemajú trvalý spoločný pobyt? ale bývali spolu celý rok v spoločnej domácnosti,aj spoločne uhrádzali príjmy atd.. ?
ďakujem
Môže, podstatná je spoločná domácnosť a výška jej príjmov..
slnenko
02.12.12,13:27
Dobrý deň,
som živnostník - FO a chcem sa spýtať, či je možné uplatniť si odpočitatelnú položku na manželku za rok 2012, ak pracovala na Dohodu o vykonaní prace počas roku 2012 a bola po celý rok vedená na Úrade práce.. ak áno v akej výške????
Ďakujem vopred za pomoc.
veronikasad
02.12.12,13:28
Dobrý deň,
som živnostník - FO a chcem sa spýtať, či je možné uplatniť si odpočitatelnú položku na manželku za rok 2012, ak pracovala na Dohodu o vykonaní prace počas roku 2012 a bola po celý rok vedená na Úrade práce.. ak áno v akej výške????
Ďakujem vopred za pomoc.
Aký mala príjem z dohody ? Poberala aj dávku v nezamestnanosti, príp. nemocenské z DNP ?
Mila123
02.12.12,13:29
áno, je možné a vo výške NČZD na rok 2012 - hrubá mzda, kt. dosiahla za rok 2012 (v rozdiele)......
pozn. (neoplatí sa tento druh príjmu zatajovať, na DU sa dávajú mesačné prehľady, ľahko sa to dokazuje).....
Katy a R
02.12.12,13:35
áno, je možné a vo výške NČZD na rok 2012 - hrubá mzda, kt. dosiahla za rok 2012 (v rozdiele)......
pozn. (neoplatí sa tento druh príjmu zatajovať, na DU sa dávajú mesačné prehľady, ľahko sa to dokazuje).....

- a ja ešte doplním (netreba zabúdať), že do príjmu manželky okrem jej hrubej mzdy idú všetky príjmy - napr dávka v nezamestnanosti, nemocenské dávky, výhry ... a iné
slnenko
05.01.13,12:58
ja myslím, že dávka v nezamestnanosti sa do toho neráta ...len dohoda /HM/ nie?????
Tweety
05.01.13,13:15
ja myslím, že dávka v nezamestnanosti sa do toho neráta ...len dohoda /HM/ nie?????
Do príjmu na uplatnenie NČ sa ráta.
Anik
05.01.13,13:16
pri odpočítateľnej položke na manželku sa to určite ráta do vlastného príjmu manželky
skús si prečítať príspevok 50 v tejto téme od Katy a R tam to máš pekne napísané a ešte v ďalších príspevkoch zopakované
okrem iného odpoveď máš aj hneď nad svojim príspevkom
Katy a R
05.01.13,15:42
.. tak myslieť si môžeš,..:) ale fakt je, že platí zák o DzP (už citovaný)
Mirkaska
07.01.13,21:57
ahojte. takže za rok 2012 ak som na rodič. dovolenke a 4 mes. som pracovala, odrátam od NĆ na manželku hrubú mzdu poníženú o odvody, ktoré som musela zaplatiť. OK?
dakujem
Tweety
08.01.13,07:20
ahojte. takže za rok 2012 ak som na rodič. dovolenke a 4 mes. som pracovala, odrátam od NĆ na manželku hrubú mzdu poníženú o odvody, ktoré som musela zaplatiť. OK?
dakujemÁno tak, uplatníš len rozdiel medzi príjmami mínus výdavkami na poistenie a NČ.
heja3
26.03.13,09:28
:mad: Už som tak nahnevaná... Volala mi kamarátka, ktorá opatruje Zťp syna, že aby som jej opravila DP za muža, lebo vraj jej na úPSVR dali potvrdenie o poberaní peňažného príspevku za opatrovanie, a že som jej to nemala počítať do príjmu, lebo jej pani úradníčka povedala, že sa to nezapočítava do príjmu manželky. Ja som sa jej pýtala: "Nemyslela pani úradníčka, že ty si nemusíš podávať DP, keď máš opatrovateľské?" a ona, že nie, lebo jej hovorila, že to potrebuje pre DP muža, na odpočítateľnú položku za manželku. :mad:
A ja, že som zase niečo prehliadla, čo je na tento rok nové.....a hľadám a hľadám a nie je to medzi štátnymi dávkami, čo je na DRSR :
Upozornenie: Medzi štátne sociálne dávky patrí iba:
1. príspevok pri narodení dieťaťa,
2. príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa,
3. príspevok rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá alebo viac detí súčasne,
4. príspevok na pohreb,
5. rodičovský príspevok,
6. prídavok na dieťa,
7. príplatok k prídavku na dieťa,
8. vianočný príspevok dôchodcom,
9. príplatok k dôchodku politickým väzňom.

Lenže ešte 1 vec, povedala mi, že poberá príspevok pre syna za bývanie, alebo niečo také, to sa zarátava do jej príjmu, alebo do príjmu syna? Predpokladám, že je to písané na syna, ale neviem....
Juras66
27.03.13,05:12
Mám otázku, či si môžem uplatniť odpočítateľnú položku na manželku ak mala nasledovné príjmy za r. 2012:
Január pracovala, príjem 380€
od 26.1.2012 priznané nemocenské DVZ 12,89€
od 28.7.2012 priznané materské DVZ 15,23€

A este neviem či ako prílohu k DP Fo typ A prikladám aj potvrdenie o príjme od môjho zamestnávateľa alebo nie?

Ďakujem.
Tweety
27.03.13,05:49
Môžeš ale len rozdiel medzi NČ a jej príjmami. 3644,74-380-12,89-15,23 plus odvody. AK si uviedol hrubý príjem, ale to materské a nemocenské sa mi nezdá, že by si to uviedol správne. K DP treba priložiť kópiu dokladu o príjme zo ZČ.
Anik
27.03.13,06:05
ako prílohu musíš priložiť potvrdenie o príjme
ten vlastný príjem manželky si napísal podľa mňa dosť nezrozumiteľne
predpokladám, že tých 12,89 je denný VZ - ako dlho trvala PN
28.7.- 15,23 opäť predpokladám - 30x15,23 = 456,9 - mesačná materská či?
ak je to tak napíš čo mala vyplatené a nie DVZ
Ak je ten manželkin príjem nižší ako 3644,74.
Príjem -zaplatené odvody = rozdiel odčítaš od 3644,74 a zvyšok ak nejaký ostane odčítaš - ako odp. pol.
​Ak som to nepochopila ospravedlňujem sa
Juras66
27.03.13,06:55
Prepáčte za nejasné zadanie, uvádzal som denný vymeriavací základ. Nemocenské trvalo od 26.1.2012 do 27.7.2012 a od 28.7.2012 trvalo materské do konca roku. No pokiaľ sa nemocenské aj materská ráta do prijmú, tak mala príjem vyšší ako 3644,74 a tým pádom si nemôžem uplatniť nič, správne?
Ďakujem.
veronikasad
27.03.13,06:57
Prepáčte za nejasné zadanie, uvádzal som denný vymeriavací základ. Nemocenské trvalo od 26.1.2012 do 27.7.2012 a od 28.7.2012 trvalo materské do konca roku. No pokiaľ sa nemocenské aj materská ráta do prijmú, tak mala príjem vyšší ako 3644,74 a tým pádom si nemôžem uplatniť nič, správne?
Ďakujem.
nemocenské a materské je vlastným príjmom manželky. Nemáš nárok na uplatnenie NČZD na manželku
Tweety
27.03.13,07:18
Prepáčte za nejasné zadanie, uvádzal som denný vymeriavací základ. Nemocenské trvalo od 26.1.2012 do 27.7.2012 a od 28.7.2012 trvalo materské do konca roku. No pokiaľ sa nemocenské aj materská ráta do prijmú, tak mala príjem vyšší ako 3644,74 a tým pádom si nemôžem uplatniť nič, správne?
Ďakujem.ÁNo, nemôžeš.
Mija33
03.10.13,07:33
Odpočitatelna položka na manžela - mal prijmy 8000,- výdavky 14000,- platil odovdy, mala si nanho manželka uplatniť Odpočitatelnu položku za rok 2012?
Tweety
03.10.13,07:36
Nie, neboli splnené podmienky na zákonný nárok.
veronikasad
03.10.13,07:51
Odpočitatelna položka na manžela - mal prijmy 8000,- výdavky 14000,- platil odovdy, mala si nanho manželka uplatniť Odpočitatelnu položku za rok 2012?
Nemohla, u SZČO sa berie do úvahy príjem, nie základ dane.