LubicaN
25.01.06,06:47
Dobrý deň, dúfam, že sa tu nájde ktosi, kto mi poradí:
V roku 2005 mám došlé faktúry v cudzej mene, ktoré boli zaplatené v Skk. Neviem či som pri úhrade urobila čosi zle, ale keďže sa mi valuta nerovná (pri úhrade je vlastne suma vo valute 0), stále mi tie faktúry "trčia" v salde. Dúfala som, že keď si saldo preklopím do nového roku tak tam už nebudú. Je na to nejaká finta?

Ďakujem
Ziarowka
25.01.06,13:23
Mne tiež niektoré faktúry trčali v salde, ale kvôli takej chybe, že faktúry splatné v hotovosti som nezaokrúhlila na celé koruny a trčali ma tam haliere. Už si presne nepamätám ako som to urobilia ale označ si v starom roku v salde, resp. faktúrach (shift a šipka dole na tých faktúrach, ktoré chceš označiť) iba tie faktúry, ktoré chceš presunúť do salda 2006 a daj hore v roletovom menu ZOBRAZIŤ a tam zvol najprv OZNAČIŤ NEUHRADENÉ a potom znovu v roletovom menu ZOBRAZIŤ zvolíš
PRESUN DO NASL. ROKU.

Takto som to robila ja. Nemám ešte odskúšané, čo to urobí, keď uzavriem hlavnú knihu.... Ak by si prišla na niečo lepšie, daj mi prosím vedieť.
LubicaN
26.01.06,05:10
...mne ale z knihy faktúr "vypadli". Ostali len v salde. V korunovom sa mi strany rovnajú...v saldokonte valutovom je rozdiel práve v tej valute. Keby tie faktúry boli aj v knihe aj v salde, spravila by som si ID na hal.dorovnanie resp.kurzový rozdiel, ale takto fakt neviem.
Čo by to spravilo, keby som v KR hodila valutu - plnú sumu a v Skk len ten rozdiel???

Pomooooooc!!!
alušik
26.01.06,08:24
Ja som sa zo saldom cosi natrapila, ked som potrebovala, aby mi faktúry "vypadli."
Saldo im funguje vlastne tak, ze kontroluje valutu - ta musi byt 0 a Sk si dorovna v kurzovych rozdieloch automaticky sam pri spusteni KR.
Neviem, ci som to dobre pochopila, vy ste vlastne uhradili sumu vo valute taku, aka mala byt? Tak potom by som si vliezla cez opravu do bankového výpisu, opravila sumu vo valute a znovurozuctovala do dennika. Aspon ja som si tak opravovala chyby. Uz som nic neupravovala pri prenose salda do dalsieho roka.
LubicaN
26.01.06,08:28
Faktúra bola napriklad 10000 CZK, uhradená bola v SKK prepočítaná kurzom NBS ku dňu úhrady. Mne KR automaticky nerobí - limitovaná verzia, preto neviem, či tam môžem v KR napísať 10000 CZK a v Skk len rozdiel.
alušik
26.01.06,08:33
A vies, ze ta firma, ktorej ste to platili ma tych 10 tis. zaplatenych celych? Lebo podla mna im to prevalutovali uplne inak, ked im to doslo do banky. Urcite banka zobrala ich komercny kurz a teraz to moze byt kludne tak, ze ta firma eviduje voci vasej firme este pohladavku napr. 200 CZK...
Ja som tieto uhrady robila tak, ze som sice davala prikaz z korunoveho uctu, ale dala som ho priamo v mene, v ktorej som chcela, aby mi to bolo zaplatene. Cize som tam nahodila priamo 10 tis.CZK a banka mi to prevalutovala ich kurzom a stiahla vlastne SKK, lenze som tam mala aj tu sumu v CZK. Takto som si bola ista, ze ta druha strana dostane to, co odo mna chceli.
LubicaN
26.01.06,08:59
Bolo to platené v hotovosti, takže som si istá, že je to plne uhradené!
alušik
26.01.06,09:14
Ahaaaaaaaaa. Ked to spatne citam, asi som sa aj ja blbo vyjadrila. Mas to vlastne v r.2005 uhradzane a este nemas saldo preklopene do r.2006 a chces, aby to zo salda vypadlo este v tom r.2005, aby sa Ti to do r.2006 neprenieslo, dobre tomu rozumiem? Alebo to bolo v salde uz v r.2004 a preklopilo sa to do r.2005 a ty to tam uz davno nechces?
Ak plati to prve, tak si pred preklapanim chod do opravy pokladnicneho dokladu a jednoducho mu tam tu valutu oprav na sumu 10 tis. CZK - dufam, ze mas ten ucet valutovo sledovany, lebo inak Ti to neponukne. Daj to rozuctovat a malo by to byt OK. Alebo je v tom este nejaky problem? Ja som asi obcas trochu menej chapava.:o Mne staci vysvetlit niekedy veci 3x a okamzite pochopim.:)
Niekedy sa o veciach lahsie debati ako pise. Napisane to moze pochopit kazdy inak.
LubicaN
26.01.06,09:18
Ďakujem za radu, skúsim čo mi to spraví, a dám vedieť.
Keď pojdeš do Trenčína, stav sa na kávu,
alušik
26.01.06,09:21
Ďakujem za radu, skúsim čo mi to spraví, a dám vedieť.
Keď pojdeš do Trenčína, stav sa na kávu,

:rolleyes: :) :p Nemas za co... Este som niektore veci opravovala aj v pociatocnych stavoch salda, ale tam je to priiiiiserne, tak kym sa da treba to vycistit v danom roku, aby sa neprenasali zbytocnosti.
LubicaN
30.01.06,05:51
...už mám dôvod na takýto úsmev: :D ! Síce mi to trvalo dlhšie, ako som čakala, ale z toho salda mi to vypadlo. Halierové sem, halierové tam... z ID zmazať, na VPD dohodiť...
Alušik, ozaj neprídeš na tú kávu???
LubicaN
07.02.06,09:58
...a ešte mi napadá jedna otázočka ohľadom účtovníctva Datalock - W.

Panel s nástrojmi obsahuje "upratovačku" - zmazanie položiek saldokonta a daní. Ako to vlastne funguje? Keď ju stlačím tak mi vymaže čo? Je to niečo ako servis saldokonta? Bojím sa to odklepnúť, nech mi to celé nepadne.

Kto vie, odpovie!


:confused:
alušik
07.02.06,10:45
...a ešte mi napadá jedna otázočka ohľadom účtovníctva Datalock - W.

Panel s nástrojmi obsahuje "upratovačku" - zmazanie položiek saldokonta a daní. Ako to vlastne funguje? Keď ju stlačím tak mi vymaže čo? Je to niečo ako servis saldokonta? Bojím sa to odklepnúť, nech mi to celé nepadne.

Kto vie, odpovie!


:confused:

Keď opravuješ niečo v denníku, kým okno denníka nezavrieš, neprebehne Ti oprava rozúčtovania v evidencii DPH, v saldokonte atď. Takže keby si to okno mala otvorené a popri ňom by si po oprave otvorila napr. saldo, videla by si v ňom tuším opravované položky + a -. Vtedy stačí stlačiť tú "upratovačku" a ona Ti tie zápisy, ktoré tam boli urobené opravou dokladu povyhadzuje. Ak to ale urobíš tak, že najskôr okno denníka po oprave zavrieš, ono si to "poupratovanie" v ostatných evidenciách urobí sám. Ale to by si mala vidieť na obrazovke oznam, že Ti to prebieha. Nemusíš sa báť stlačiť tú upratovačku - tá Ti nemôže nič pokaziť, len zápisy napraví.:)
LubicaN
07.02.06,12:24
...takže je to niečo ako servis. Ono mi to už zopár krát urobilo, že som faktúru mala v salde + -, vtedy som išla cez účtovanie, servis, rozúčtovanie saldokonta... Ale niekedy mi napíše že prebieha mazanie položiek saldokonta - výhradný režim.

...a som opäť modrejšia... (alebo múdrejšia)...

Ďakujem!

...keď mi opäť napadne nejaká "múdrosť" ozvem sa.
LubicaN
25.05.06,08:11
...no a mám ďalšiu otázku, ktorú mi hádam ktosi zodpovie... Je to len taká "kozmetická vada", ale hnevá ma, že neviem ako to opraviť.

Pri prechode do nového roku som si v KDF označila faktúry, ktoré chcem preniesť do roku nového. Tak som si pooznačovala všetky neuhradené faktúry. (Keby mi to kázali teraz, budem múdra a označím si iba tuzemské faktúry - aby som ich mohla uhrádzať - preniesť do prevodného príkazu...veď faktúry do zahraničia uhrádzam klasickým ručne vypísaným PP). Faktúry sa uhrádzali až v roku novom. Všetky faktúry mi po úhrade a následnom zaúčtovaní kurzových rozdielov vypadli zo salda. A teraz tá "kozmetická vada": Niektoré, opakujem iba niektoré zahraničné faktúry mi zostali v KDF ako čiastočne uhradené. V stĺpci celkom-úhrada vidím rozdiel, kurzový rozdiel naúčtovaný k 31.12.2005.

Vie mi niekto povedať/napísať prečo niektoré vypadli a niektoré nie?

Ďakujem

LubicaN
30.11.06,06:19
)Ahojky - zas mám problémik.

Prišla mi faktúra zo zahraničia, na ktorej je TOVAR aj PREPRAVA. Keď si faktúru evidujem, zadám do druhu dokladu druh dľa číselníka 402 - zahraničná DF tovarová alebo 404 - zahraničná DF služby. Kombináciu mi nepovoľuje (možno som naň ešte nedorástla...).

Ako mám teda postupovať aby to bolo správne? Napadli ma dve možnosti:

1.) Faktúru si zaevidujem ako tovarovú, zaradím ju, prevediem. Vo vstupoch z podsystémov stlačím "P" - Prenos dokladu. Potom si v účtovných dokladoch opravím sumu na 131tke analytika tovar a prepravu ručne naúčtujem na 131tku vedľ.nákl.obstarania.

Tento spôsob má ale nedostatky:
- v KDF nevidím celé zaúčtovanie - dáva tam iba jednu 131-tku
- keď si pri kontrole DPH vytlačím zostavy - daňové doklady, v stĺpci základ mi dáva buď iba tovar alebo iba prepravu aj keď DPH je z celej faktúry - do priznania mi to dáva dobre.

2.) faktúre pridelím dve čísla - tovar je na jednom čísle, preprava na druhom.

Tento spôsob sa mi tiež nepozdáva.

...kto poradí čo je "schodnejšie"? Alebo existuje iné správne riešenie?

Ďakujem.