Anka Ha
15.11.11,12:39
Dobrý deň,

potrebujem radu,

chceme ušetriť na odvodoch do sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne, náš zamestnanec má v súčasnosti hrubú mzdu 500 eur, mohli by sme znížiť teraz hrubú mzdu z nejakého dôvodu alebo pomohlo mi keby marodoval?? čo by bolo najlepšie riešenie pre šetrenie???

Ďakujem
Tweety
15.11.11,11:40
Dobrý deň,

potrebujem radu,

chceme ušetriť na odvodoch do sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne, náš zamestnanec má v súčasnosti hrubú mzdu 500 eur, mohli by sme znížiť teraz hrubú mzdu z nejakého dôvodu alebo pomohlo mi keby marodoval?? čo by bolo najlepšie riešenie pre šetrenie???

Ďakujem HM môžete znížiť len s jeho súhlasom. A to, že by ste ho poslali maródovať, (zvlášť, ak nie je chorý) sa mi nezdá v súlade so zákonom.
Anka Ha
15.11.11,11:54
HM môžete znížiť len s jeho súhlasom. A to, že by ste ho poslali maródovať, (zvlášť, ak nie je chorý) sa mi nezdá v súlade so zákonom.
aký je potom postup pri znižení mzdy? musím napísať nejaký dodatok k pracovnej zmluve o zmene hrubej mzdy alebo ? musí tam byť aj uvedený dôvod?

ten zamestnanec je zároveň aj konateľ, a preto mu ide o to aby sme platili čo menej...ako je to potom s maródkou?
tweedle
15.11.11,12:03
ako ste napísali spíšte dodatok k pracovnej zmluve, o zmene výšky hrubej mzdy, z dôvodu napr, zníženia finančných nákladov, alebo že sa zmenili pracovné povinnosti tak, sa mu znižuje mzda
Anka Ha
15.11.11,12:08
ako ste napísali spíšte dodatok k pracovnej zmluve, o zmene výšky hrubej mzdy, z dôvodu napr, zníženia finančných nákladov, alebo že sa zmenili pracovné povinnosti tak, sa mu znižuje mzda
ďakujem pekne..a m ohli by ste mi ešte pomôcť s tou marodkou? ako to beží?
Tweety
15.11.11,12:09
aký je potom postup pri znižení mzdy? musím napísať nejaký dodatok k pracovnej zmluve o zmene hrubej mzdy alebo ? musí tam byť aj uvedený dôvod? Stačí zmena PZ podľa §54 ZP.

ten zamestnanec je zároveň aj konateľ, a preto mu ide o to aby sme platili čo menej...ako je to potom s maródkou? Ak bude na PN, odvody neplatíte ani vy, ani on., ale za prvých 10KD mu musíte preplatiť náhradu za PN. V texte.
tweedle
15.11.11,12:10
ako čo s maródkou? skúste byť konkrétnejšia?
Mila123
15.11.11,12:20
pri PNS sa zvyčajne berie do úvahy predchádzajúci rok (ak prac. pomer trvá dlhšie), t.j. keby do konca roka išiel na PNS bral by sa mu rok 2010, ale ked pôjde na PNS od 01 01 2012 berie sa mu do úvahy rok 2011 aj s tou zníženou mzdou....
Anka Ha
15.11.11,16:05
ako čo s maródkou? skúste byť konkrétnejšia?
ako sa potom počítajú odvody, ak je zamestnanec na maródke, je to pre firmu lepšie?
Tweety
15.11.11,16:08
ako sa potom počítajú odvody, ak je zamestnanec na maródke, je to pre firmu lepšie?
Ak je na PN, odvody firma za neho neplatí. V príspevku vyššie som to už uviedla.
Anka Ha
16.11.11,08:45
Ak je na PN, odvody firma za neho neplatí. V príspevku vyššie som to už uviedla.
Prepáčte, nevšimla som si....teda potom ako vypočítam výplatu ak mu dám minimálnu hrubú mzdu??? nechápem celý ten postup PN ..môžete mi to vysvetliť? ja mu vyplatím náhradu mzdy ale odvody za neho bude platiť sociálna poisťovňa , za ostatné dni dostane niečo aj od Sociálnej poisťovne alebo ako to je..vôbec sa tomu nerozumiem :(((
ivustek
16.11.11,09:24
http://www.porada.sk/t24992-nahrada-prijmu-pri-docasnej-pracovnej-neschopnosti-zamestnanca.html

neviem či sa od vtedy niečo zmenilo,lebo s tým nepracujem, ale možno Vám link pomôže zorientovať sa.
Prvých 10 dní PN platí zamestnávateľ - náhrada prijmu, od 11 dňa vypláca už soc.poisťovňa, kde treba odoslať príslušné podklady