myara
15.11.11,13:45
Ahojte,
vie mi niekto poradit, ake su druhy spotrebitelskych zmluv? Nejake priklady...
Dakujem
Mária27
16.11.11,19:35
Nestačí ti vysvetlenie v občianskom zákonníku od tohto paragrafu?

Piata hlava
SPOTREBITEĽSKÉ ZMLUVY

§ 52

(1) Spotrebiteľskou zmluvou je každá zmluva bez ohľadu na právnu formu, ktorú uzatvára dodávateľ so spotrebiteľom.
(2) Ustanovenia o spotrebiteľských zmluvách, ako aj všetky iné ustanovenia upravujúce právne vzťahy, ktorých účastníkom je spotrebiteľ, použijú sa vždy, ak je to na prospech zmluvnej strany, ktorá je spotrebiteľom. Odlišné zmluvné dojednania alebo dohody, ktorých obsahom alebo účelom je obchádzanie tohto ustanovenia, sú neplatné.
(3) Dodávateľ je osoba, ktorá pri uzatváraní a plnení spotrebiteľskej zmluvy koná v rámci predmetu svojej obchodnej alebo inej podnikateľskej činnosti.
(4) Spotrebiteľ je fyzická osoba, ktorá pri uzatváraní a plnení spotrebiteľskej zmluvy nekoná v rámci predmetu svojej obchodnej činnosti alebo inej podnikateľskej činnosti.


Pôvodne odsek 1 znel:
(1) Spotrebiteľskými zmluvami sú kúpna zmluva, zmluva o dielo alebo iné odplatné zmluvy upravené v ôsmej časti tohto zákona a zmluva podľa § 55, ak zmluvnými stranami sú na jednej strane dodávateľ a na druhej strane spotrebiteľ, ktorý nemohol individuálne ovplyvniť obsah dodávateľom vopred pripraveného návrhu na uzavretie zmluvy.
myara
19.11.11,18:17
Dakujem velmi pekne, myslela som si, ze to bude kupna a ine odplatne.
Chcela som si to preverit.
lusinda2
17.01.12,06:11
Takúto radu by právnička nemala potrebovať alebo keby bola dostatočne inteligentná dokázala by si to dohľadať.