bebikamt
15.11.11,13:46
dcéra mala uraz na hodine telesnej výchovy boli sme na ošetrení mala zlomený malíček doktor jej dal 40 dobou a na školu sa napísal regres po dvoch mesiacoch prišiel do školy manžel ,kde mu riaditeľ ukázal akýsi papiera citujem:v pôvodnom paragrafe 214 ods.2 zákonika prace bola daná zodpovednosť príslušnej školy bez ohľadu na zavinenie,stačilo,ak ku škode došlo počas vyučovania ,ale toto uznesenie bolo zo zákonika práce vypustené.
Chcem sa teda opýtať ,nemá dcéra žiaden nárok na odškodne alebo sa da s tým niečo robiť ????????
dakujem pekne za odpoved
misoft
15.11.11,16:21
Pripomeň škole, že pre nich neplatí zákonník práce - žiaci nie sú zamestnancami, sú to mladiství (maloletí)! Pre školy platí toto!
https://www.iedu.sk/PORADENSTVO/PREVENCIA/Stranky/%C5%A0kolsk%C3%A9%C3%BArazy.aspx
konkrétne Metodického usmernenia č. 4/2009-R z 11. februára 2009 (http://www.minedu.sk/data/USERDATA/Legislativa/RezortnePredpisy/2009/4_2009_R_MU_BOZP.ZIP). Okrem toho
dcéra mala uraz na hodine telesnej výchovy boli sme na ošetrení mala zlomený malíček doktor jej dal 40 dobou sa jedná o registrovaný školský úraz

Registrovaný školský úraz je poškodenie zdravia dieťaťa, žiaka alebo študenta, ak k nemu došlo
- pri výchovno-vzdelávacej činnosti na základných školách, základných umeleckých školách, stredných školách, špeciálnych školách, školských zariadeniach a vysokých školách alebo nepovinnej činnosti organizovaných školou alebo v priamej súvislosti s ňou,
- pri činnostiach, ktoré nie sú uvedené vyššie, ak ich žiak vykonal na príkaz alebo so súhlasom učiteľa alebo povereného zamestnanca školy,
- a ktorého následkom je neprítomnosť žiaka v škole na základe stanoviska ošetrujúceho lekára trvajúcej viac ako tri dni alebo smrť žiaka.

Registrovaným školským úrazom nie je úraz žiaka, ktorý sa stal pri praktickom vyučovaní, odbornej praxi vykonávanej u fyzickej alebo právnickej osoby na základe dohody, brigády alebo inej činnosti. Takýto úraz sa považuje za registrovaný pracovný úraz).
Trvať na svojom. V prípade, že riaditeľ neustúpi, oznámiť jeho postup a reakcie jeho zriadeľovateľovi - často MsÚ - odbor školstva, prípadne toto oznámiť priamo http://www.minedu.sk/index.php?lang=sk&rootId=7258

BTW: školy sú pre takéto prípady poistené.
bebikamt
15.11.11,18:40
dcéra mala uraz na hodine telesnej výchovy boli sme na ošetrení mala zlomený malíček doktor jej dal 40 bodov ....pri kontrole jej to obodoval na 40 bodov: malíček mala na 2 x krát zlomený .Riaditeľ mi to dal, že mu to prišlo s poisťovne, že to škola nemusí uhrádzať .Riaditeľove vyjadrenie bolo že keby to vyplatil tak mu to poistovna nepreplatí ,tak ja sa vôbec nevýznamne v zákone.Tak čo mám napísať na ten odkaz?veľmi pekne ďakujem
misoft
15.11.11,21:16
Blbosť. Poukáž na to, že úraz sa stal na hodine telesnej výchovy, teda vo VÝCHOVNOM procese, podľa tohoto Metodického usmernenia čl.1 ods.1 , písm. a) je to registrovaný školský úraz, riaditeľ je povinný postupovať podľa Metodického usmernenia. Okrem toho, škola je poistená. V prípade, že nepochodíš, obrátiť sa okamžite na vyššie (v príspevkoch) inštitúcie, alebo podať žalobu na školu.
Okrem toho: mal byť spísaný Záznam o registrovanom školskom úraze. Pokiaľ toto nebolo vykonané, nahlásiť túto skutočnosť zriaďovateľovi, Štátnej školskej inšpekcii http://www.ssiba.sk/Default.aspx?text=g&id=8&lang=sk pretože toto by navodzovalo neplnenie (obchádzanie, ignorovanie) právnych noriem zadaných MŠ SR.

Poisťovňa nemá do toho čo kafrať, tá má plniť poistnú udalosť a tou úraz a následné bodové ohodnotenie istotne je.
avalik
15.11.11,22:14
dcéra mala uraz na hodine telesnej výchovy boli sme na ošetrení mala zlomený malíček doktor jej dal 40 bodov ....pri kontrole jej to obodoval na 40 bodov: malíček mala na 2 x krát zlomený .Riaditeľ mi to dal, že mu to prišlo s poisťovne, že to škola nemusí uhrádzať .Riaditeľove vyjadrenie bolo že keby to vyplatil tak mu to poistovna nepreplatí ,tak ja sa vôbec nevýznamne v zákone.Tak čo mám napísať na ten odkaz?veľmi pekne ďakujem

opytam sa - mate vy uzavretu poistku na uraz pre dceru? ak ano, riesila by som to so svojou poistovnou - nahradu skody si bude poistovna od skoly vymahat

ak nie, tak je pravda, ze §214 bol cely v r. 2009 zo ZP vypusteny
vratane ustanoveni tykajucich sa ziakov:

(2) Za škodu, ktorá vznikla žiakovi základnej školy, základnej umeleckej školy, špeciálnej základnej školy, pomocnej školy a osobitnej školy pri vyučovaní, pri výchove mimo vyučovania a pri výchove žiaka v školskom zariadení alebo v priamej súvislosti s nimi, zodpovedá príslušná škola alebo zriaďovateľ.


vyberam z dovodovej spravy navrhu zakona c. 184/2009 o odbornom vzdelávaní a príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov

K bodom 5
Vzhľadom k tomu, že činnosť žiaka pri teoretickom vyučovaní a praktickom vyučovaní nie je pracovnoprávnym vzťahom ani obdobným pracovným vzťahom, uvedené ustanovenie vypúšťa § 214. Právna úprava práva na náhradu škody žiakov základných škôl a stredných škôl sa upravuje v Čl. II. návrhu zákona. Náhrada škody na zdraví žiakov strednej školy, ktorí utrpeli pracovný úraz alebo im vznikla choroba z povolania pri praktickom vyučovaní v období odbornej praxe je riešená z ich úrazového poistenia podľa § 17 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.

------------

takze ak nemate poistku pre dceru, napiste ziadost o nahradu skody v zmysle obcianskeho zakonnika - tu by ale bolo dobre spolupracovat s pravnikom
GabiZ
16.11.11,06:16
Súhlasím s tým, čo tu bolo napísané, hlavne s Misoftom. Treba okamžite upozorniť zriaďovateľa a následne podať podnet na príslušnú školskú inšpekciu. Zo skúseností viem, riešila som takto 2 školské úrazy, že škola bola povinná uhradiť náhradu škody bez ohľadu na to, či si ju rodič uplatnil aj vo svojej poisťovni. Školy musia postupovať podľa metodického pokynu a zákona, ktorý tu bol spomenutý, nemôžu plnenie odmietnuť. My sme dostali peniaze aj od školy, aj od svojej poisťovne. Netreba to nechať tak a tento prípad riešiť s nadriadenou inštitúciou, ktorú sme spomenuli. Vaša poistka, ak takú máte uzavretú, nemá nič spoločné so zodpovednosťou školy v prípade úrazu.
bebikamt
16.11.11,11:27
Dcéru nemám poistenú :( .Aj by som sa na to vykašlala, ale hlavne ma nahnevalo to : Po uraze mi volala s plačom dcéra ,že ju to veľmi bolí,zo svojho mobilu že mala uraz a učitel telesnej vychovi jej zafixoval prsty a poslal ju na vyučovanie .Ani neboli schopný zavolať rodičom ,čo sa stalo, keby dcéra nemala mobil tak ju tam hádam nechajú cele vyučovanie to ma naozaj dopálilo :((((((((
GabiZ
16.11.11,11:42
Dcéru nemám poistenú :( .Aj by som sa na to vykašlala, ale hlavne ma nahnevalo to : Po uraze mi volala s plačom dcéra ,že ju to veľmi bolí,zo svojho mobilu že mala uraz a učitel telesnej vychovi jej zafixoval prsty a poslal ju na vyučovanie .Ani neboli schopný zavolať rodičom ,čo sa stalo, keby dcéra nemala mobil tak ju tam hádam nechajú cele vyučovanie to ma naozaj dopálilo :((((((((

A spísali aspoň záznam o úraze? Oni musia v takomto prípade informovať zákonného zástupcu dieťaťa. Celý postup tam je zrejme divný, preto by bolo naozaj najlepšie riešiť to tak, ako vám bolo odporúčané. Nenechať to tak. Nárok na náhradu škody určite máte, len to stojí nejaký ten čas, papierovačky, možno aj nervy - lebo riaditelia sa vyhýbajú plneniu aj z toho dôvodu, že to musia hradiť z normatívnych prostriedkov, ktorých majú málo aj na samotnú prevádzku školy, čo tiež chápem, ale všetko sa dá, keď je prístup školy ústretový. Nie vždy má škola uzavretú takú poistku, z ktorej sa to dá, s čím som sa tiež stretla a potom je problém s platením.
bebikamt
16.11.11,12:02
No už som napísala na ministerstvo uvidím čo mi príde a záznam to by aj mňa zaujímalo ,lebo ten nám ani neukázali....len povedali že je napísaný ...presne asi sa chceli vyhnúť plateniu .Inač veľmi pekne ďakujem za vaše odpovede ďakujem že tak dobre poradíte ....ďakujem:)
misoft
16.11.11,13:21
Po uraze mi volala s plačom dcéra ,že ju to veľmi bolí,zo svojho mobilu že mala uraz a učitel telesnej vychovi jej zafixoval prsty a poslal ju na vyučovanie .Ani neboli schopný zavolať rodičom ,čo sa stalo, keby dcéra nemala mobil tak ju tam hádam nechajú cele vyučovanie to ma naozaj dopálilo
Podať zároveň podnet školskej správe, aby prešetrila postup učiteľa (najmä jeho spôsobilosť viesť výchovný proces!), pretože za všetko, čo sa stane pri vyučovacom procese (do toho patrí aj telesná príprava) v objekte (pôde) školy, zodpovedá škola.
A hlavne: v zázname o úraze musí byť vyjadrenie zákonného zástupcu (teda rodiča) - musia tento záznam predložiť k nahliadnutiu!

104908
avalik
16.11.11,14:02
Podať zároveň podnet školskej správe, aby prešetrila postup učiteľa (najmä jeho spôsobilosť viesť výchovný proces!), pretože za všetko, čo sa stane pri vyučovacom procese (do toho patrí aj telesná príprava) v objekte (pôde) školy, zodpovedá škola.
A hlavne: v zázname o úraze musí byť vyjadrenie zákonného zástupcu (teda rodiča) - musia tento záznam predložiť k nahliadnutiu!

104908

ak to bol registrovany uraz tak aj vyjadrenie zakonneho zastupcu

(2) Registrovaný školský úraz1) je úraz, ktorý je dôvodom neprítomnosti žiaka v škole na základe stanoviska ošetrujúceho lekára trvajúcej viac ako tri dni alebo smrť žiaka.

zadavatelka nepise ci dcera s malickom aj marodovala - v tomto prispevku http://www.porada.sk/t41347-uraz-v-skole.html#post1765026 uraz spomina, otazka je ci zostala doma 3 dni alebo nie
bebikamt
16.11.11,18:31
no tak dnes sme boli v škole riaditeľ nám dal papier:Neregistrovaný školský uraz to nechápem prečo ?
Uraz sa stal 8,15 v telocvični 10.6.2011 čo je piatok a v pondelok išla do školy lebo išli na vopred zaplatený výlet pričom apelovala triedna na nás že aby sme ju pustili keď to má zaplatené ,tak neviem teraz čo? či to bolí 3 dni alebo nie?keď tam bola sobota, nedeľa .potom mala ešte 3 týždne rehabilitácie.ďakujem za odpoveď ste superrrrrr
avalik
16.11.11,18:40
no tak dnes sme boli v škole riaditeľ nám dal papier:Neregistrovaný školský uraz to nechápem prečo ?
Uraz sa stal 8,15 v telocvični 10.6.2011 čo je piatok a v pondelok išla do školy lebo išli na vopred zaplatený výlet pričom apelovala triedna na nás že aby sme ju pustili keď to má zaplatené ,tak neviem teraz čo? či to bolí 3 dni alebo nie?keď tam bola sobota, nedeľa .potom mala ešte 3 týždne rehabilitácie.ďakujem za odpoveď ste superrrrrr

no pretoze riaditel skoly moze robit len to, co mu predpisy ukladaju - a kedze z predpisu vyplyva, ze registrovany skolsky uraz je vtedy, ked je ziak nepritomny v dosledku urazu 3 dni ... co u tvojej dcery nebolo dodrzane, nemohol uraz inak zaznamenat len ako neregistrovany.

to ale skolu nezbavuje zodpovednosti za skodu - len ako som pisala vyssie chce to radu pravnika.
bebikamt
16.11.11,18:42
manžel tvrdi ze na ten výlet išli v utorok ale to by som ešte zistila v škole
bebikamt
16.11.11,18:44
zaujímave je to že ani na jednom dokumente nieje môj alebo manželov podpis!!!!!!!!!!!!!!!!!!
bebikamt
16.11.11,18:53
rada by som to dala právnikovi ale z manželom sme nezamestnaný to si nemôžeme dovoliť :(
misoft
16.11.11,18:57
avalik
16.11.11,19:20
zaujímave je to že ani na jednom dokumente nieje môj alebo manželov podpis!!!!!!!!!!!!!!!!!!

misoft ti hned v prispevku #2 dal odkaz na prislusny metodicky pokyn ... treba prestudovat

"Čl. 2
Evidencia neregistrovaných školských úrazov
(8) Škola vedie evidenciu neregistrovaných školských úrazov.
(9) Evidencia obsahuje meno, priezvisko, dátum narodenia žiaka, ktorý utrpel úraz, deň,
hodinu, mesiac a rok vzniku úrazu, miesto, kde došlo k úrazu, stručný popis ako k úrazu
došlo, charakter úrazu, svedkov úrazu a meno a priezvisko pedagogického zamestnanca, ktorý
vykonával dozor v čase vzniku úrazu, dátum zapísania úrazu do evidencie neregistrovaných
úrazov.
(10) Údaje z evidencie sa využívajú pri spisovaní záznamu o registrovanom školskom úraze
a v prípade, ak sa následky úrazu prejavia neskôr.

Podpis rodica sa v tejto evidencii neuvadza - a ani som si v danom dokumente nevsimla tlacivo na neregistrovany skolsky uraz

- ak sa mylim, opravte ma

co sa tyka tych 3 dni - podla mna sa rataju ako 3 nasledujuce "skolske" dni po dni urazu ... a teda v tvojom pripade pondelok az streda

ak ste tu niekto zbehly v BOZP, mohli by ste sa k tomu vyjadrit - pretoze "registrovany pracovny uraz" v ramci zakona o BOZP sa tiez
vyznacuje podmienkou 3 dni
xena8981
05.04.13,18:44
Dobry den chcela by som sa opytat syn mal uraz v skole drgol a sotil ho iny ziak na schodoch a jemu sa stal uraz zlomene rebro pretrhnuta pecen a preseknuta oblicka stalo sa to pred 1,5 rokom bol odskodneny poistkou 146 eur ktoru mala skola chcem sa opytat ci by skola nemala odskodnit nejako mojho syna ako to mam riesit lebo pan riaditel povedal jak sa to stalo jak som sa ho opytala ze ako to budu riesit sa ma opytal ze co chcem riesit a od vtedy od minuleho roku sa nic neudialo jak keby sa nic nebolo stalo chcem sa poradit co s tym ako riesit taky uraz