start
15.11.11,17:29
Zdravím, tento rok som si založil živnosť a zároveň som mal aj pracovný pomer. Tento rok som zo živnosti nemal žiadne príjmy. Potreboval by som však niekoho šikovného kto by mi pomohol dať dokopy účtovníctvo aj vo vzťahu k daňovému priznaniu. Viete mi povedať koľko by takéto niečo mohlo stáť?
Mila123
15.11.11,16:33
nič.....ak si nemal príjmy, nemusíš podávač DP, a RZD ti môžu spracovať aj v mzd. oddelení tvojho zamestnávateľa a na DÚ pošli iba čestné prehlásenie, že si nemal žiadne zdaniteľné príjmy z § 6 daň. zákona...vec hotová....
marjankaj
15.11.11,16:36
Ak nemáš žiadne iné príjmy okrem závislej činnosti, tak nič nerob ani nič neplať. Požiadaj zamestnávateľa o ročné zúčtovanie.

PS
A ani si nemal žiadne výdavky? Platenie do zdravotnej poisťovne? Ak by si bol v strate, tak si povinný podať sám daňové priznanie.
start
15.11.11,17:24
Áno, platil som do zdravotnej poisťovne + som mal iné výdavky (potrebujem poradiť čo všetko si ešte môžem dať do nákladov). Neviem či uvažujem správne, ale strata zo živnosti by mohla znížiť daňový základ zo závislej činnosti (zamestnania), a teda vrátenie preplatku.
Druhý dôvod je že v ďalšom roku 2012 predpokladám už aj výnosy zo živnosti a mohol by som si umoriť stratu a znížiť daňový základ. Neviem či sú moje úvahy správne?
Katarina
15.11.11,20:51
Áno, platil som do zdravotnej poisťovne + som mal iné výdavky (potrebujem poradiť čo všetko si ešte môžem dať do nákladov). Neviem či uvažujem správne, ale strata zo živnosti by mohla znížiť daňový základ zo závislej činnosti (zamestnania), a teda vrátenie preplatku.Nie, strata z podnikania §6 neznižuje základ dane zo závislej činnosti §5.
Druhý dôvod je že v ďalšom roku 2012 predpokladám už aj výnosy zo živnosti a mohol by som si umoriť stratu a znížiť daňový základ.Ano strata z roku 2011 sa môže umoriť zo základu dane v roku 2012 okrem príjmov podľa §5. Neviem či sú moje úvahy správne?

Odpoveď v texte. Podľa môjho názoru treba nájsť si účtovníka, zaúčtovať rok 2011 a podať daňové priznanie. Napíšte odkiaľ ste, určite sa niekto nájde a na cene sa dohodnete.
marjankaj
15.11.11,21:05
Áno, platil som do zdravotnej poisťovne + som mal iné výdavky (potrebujem poradiť čo všetko si ešte môžem dať do nákladov). Neviem či uvažujem správne, ale strata zo živnosti by mohla znížiť daňový základ zo závislej činnosti (zamestnania), a teda vrátenie preplatku.
Druhý dôvod je že v ďalšom roku 2012 predpokladám už aj výnosy zo živnosti a mohol by som si umoriť stratu a znížiť daňový základ. Neviem či sú moje úvahy správne?

http://www.porada.sk/t178059-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-08-2011-a.html

P (http://www.porada.sk/t178059-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-08-2011-a.html)rečítaj si ten zákon, tam je všetko napísané


§2
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,

Ak si si tými výdavkami zabezpečil zdaniteľný príjem, tak si ich môžeš uplatniť.:cool:
start
16.11.11,10:40
Ďakujem za informácie a ochotu! Pre mňa prichádza do úvahy Prešov alebo Bratislava. Koľko by taketo poradenstvo mohlo stáť?
mondes
16.11.11,11:28
Ďakujem za informácie a ochotu! Pre mňa prichádza do úvahy Prešov alebo Bratislava. Koľko by taketo poradenstvo mohlo stáť?
Tak to sa musíš rozhodnúť sám, kde chceš mať to poradenstvol. Môžem Ti však pomôcť v rozhodovaní.Východ je lacnejší.;) Ale presnú cenu ti povie jednoznačne ten, kto ti to poradenstvo bude robiť.
start
16.11.11,13:30
Ok, díky, tak teda v Prešove :). Vie niekto poradiť?
start
20.11.11,15:13
Budete niekto ochotný a schopný poradiť a spracovať účtovníctvo v tomto prípade?
DanielaSL
20.11.11,15:22
Poslala som toto kamarátke poraďáčke a zároveň účtovníčke z PO....
start
23.11.11,12:10
Ahojte, zistil som, že nemôžem odoslať odpoveď na ss. Vraj mam málo príspevkov :). Môžte mi prosím odpovedať na: odar12@pobox.sk Ďakujem.
mondes
25.11.11,09:23
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Vojak z povolania má výsluhový dôchodok. V tomto roku 2011 cca. v septembri si vybavil dotáciu z ÚPSVaR na otvorenie živnosti. Zatiaľ z nej nič nevyčerpal, nakoľko pracuje v zahraničí ako zamestnanec. Odvody vraj nemusí platiť, keďže je na výsluhovom dôchodku. Avšak ak by mal v tomto roku príjem zo živnosti nad cca. 3900,- Eur, tak by mu vznikla povinnosť registrovať sa na SP od 1. júla 2012. On však nemá záujem platiť odvody do SP. Dotáciu má vyššiu ako je hranica na platenie odvodov. To znamená, že DP nemôže robiť paušálne, nakoľko by celú dotáciu musel dať do príjmu. Musí viesť klasické JÚ. A tu mám otázku. Ak bude viesť klasické JU, tak z tej dotácie môže čerpať len takú časť, aby nepresiahla tú hranicu na povinnosť platiť odvody do SP. Správne? A príjem ako zamestnanec zo zahraničia to neovplyvní? Iné príjmy zo živnosti okrem dotácie nemal. Takže ak to zhrniem: Má výsluhový dôchodok, dotáciu z UPSVaR a príjem zo zamestnania v zahraničí. Od 1. júla 2012 nemá záujem platiť odvody do SP. Ďakujem.
Mila123
25.11.11,09:45
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Vojak z povolania má výsluhový dôchodok. V tomto roku 2011 cca. v septembri si vybavil dotáciu z ÚPSVaR na otvorenie živnosti. Zatiaľ z nej nič nevyčerpal, nakoľko pracuje v zahraničí ako zamestnanec. Odvody vraj nemusí platiť, keďže je na výsluhovom dôchodku. Avšak ak by mal v tomto roku príjem zo živnosti nad cca. 3900,- Eur, tak by mu vznikla povinnosť registrovať sa na SP od 1. júla 2012. On však nemá záujem platiť odvody do SP. Dotáciu má vyššiu ako je hranica na platenie odvodov. To znamená, že DP nemôže robiť paušálne, nakoľko by celú dotáciu musel dať do príjmu. Musí viesť klasické JÚ. A tu mám otázku. Ak bude viesť klasické JU, tak z tej dotácie môže čerpať len takú časť, aby nepresiahla tú hranicu na povinnosť platiť odvody do SP. Správne? A príjem ako zamestnanec zo zahraničia to neovplyvní? Iné príjmy zo živnosti okrem dotácie nemal. Takže ak to zhrniem: Má výsluhový dôchodok, dotáciu z UPSVaR a príjem zo zamestnania v zahraničí. Od 1. júla 2012 nemá záujem platiť odvody do SP. Ďakujem.

príjem zo zamestnania, či už zo Slovenska či zo zahraničia nemá nič spoločné s platením fondov ako SZČo do SP.....
ak za rok 2011 nebude mať žiaden príjem podľa § 6 daň, zákona a nebude viesť paušálnymi výdavkami účto, nemá žiadnu povinnosť voči podnikaniu, nemá fondy ZP( ako za zamestnanca platí v zahraničí a ako poberateľa výsluh. dôchodku by mu mal štát--- ale takáto kombinácia ??? nech to rieši vo svojej ZP, nakoľko by mal mať iba jednu ZP ......)
SP nemá žiadne povinnosti, nemusí si platiť.....
tak bude podávať DP nie ako SZČo, tam do riadkov pre § 6 neuvedie nič, max. prehlási, že nemal žiaden zdan. príjem z podnikania.....
DP za rok 2011 porieši príjem zo zahraničia (bez nároku na NČZD), predpokladám, že je poberateľom dôchodku k 01 01 2011
mondes
25.11.11,09:57
príjem zo zamestnania, či už zo Slovenska či zo zahraničia nemá nič spoločné s platením fondov ako SZČo do SP.....
ak za rok 2011 nebude mať žiaden príjem podľa § 6 daň, zákona a nebude viesť paušálnymi výdavkami účto, nemá žiadnu povinnosť voči podnikaniu, nemá fondy ZP( ako za zamestnanca platí v zahraničí a ako poberateľa výsluh. dôchodku by mu mal štát--- ale takáto kombinácia ??? nech to rieši vo svojej ZP, nakoľko by mal mať iba jednu ZP ......)
SP nemá žiadne povinnosti, nemusí si platiť.....
tak bude podávať DP nie ako SZČo, tam do riadkov pre § 6 neuvedie nič, max. prehlási, že nemal žiaden zdan. príjem z podnikania.....
DP za rok 2011 porieši príjem zo zahraničia (bez nároku na NČZD), predpokladám, že je poberateľom dôchodku k 01 01 2011
Ďakujem, ale čo s tou dotáciou? Nemusí ju čerpať? Vôbec v tomto roku nemusí o nej účtovať? Dám mu ju len ako PNZD? A DP bude podávať typ A zo zamestnania? Vďaka za upozornenie na NČZD.Avšak neviem, či je poberateľom dôchodku od 1.1.2011. Ak nie čo sa tým mení, ak predtým pracoval ako vojak? A ešte jednu otázočku pre budúcnosť. Ak je na výsluhovom dôchodku a má aj živnosť, tak si nemôže uplatniť v DP NČZD? Ďakujem.
Mila123
25.11.11,10:15
Ďakujem, ale čo s tou dotáciou? Nemusí ju čerpať? Vôbec v tomto roku nemusí o nej účtovať? Dám mu ju len ako PNZD? A DP bude podávať typ A zo zamestnania? Vďaka za upozornenie na NČZD.Avšak neviem, či je poberateľom dôchodku od 1.1.2011. Ak nie čo sa tým mení, ak predtým pracoval ako vojak? A ešte jednu otázočku pre budúcnosť. Ak je na výsluhovom dôchodku a má aj živnosť, tak si nemôže uplatniť v DP NČZD? Ďakujem.
§ 11 ods. 6 daň zákona je o NČZD a dôchodcoch.....aj výsluhových...

(6) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len "dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku




Na čerpanie dotácie má predsa 2 roky, nie????
a PD urobíš pár zápisov, na dotáciu, resp. jej čerpanie si urobíš, napr. v knihe záväzkov? popr. iba v exel. tbl. príjem+ dotácie, dňa, suma
čerpanie - ........

ak si nechce uplatňovať stratu ( vznikla mu napr. zaplatil kolky- zriaďovacie poplatky, resp. výdavky, popr. teba ako účt. a pod.) tak podá iba A DP ....
mondes
25.11.11,19:08
§ 11 ods. 6 daň zákona je o NČZD a dôchodcoch.....aj výsluhových...

(6) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len "dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku




Na čerpanie dotácie má predsa 2 roky, nie????
a PD urobíš pár zápisov, na dotáciu, resp. jej čerpanie si urobíš, napr. v knihe záväzkov? popr. iba v exel. tbl. príjem+ dotácie, dňa, suma
čerpanie - ........

ak si nechce uplatňovať stratu ( vznikla mu napr. zaplatil kolky- zriaďovacie poplatky, resp. výdavky, popr. teba ako účt. a pod.) tak podá iba A DP ....

...ale mohol by podať aj DP typ B, kde by zo živnosti uviedol prijem 0,- a zo zavislej činnosti by uviedol svoj prijem. A k tomu ako prílohu čestné prehlásenie, že zo živnosti nemal žiadne príjmy. Či? Vďaka.
Negoti
25.11.11,19:12
ak nemá príjem zo živnosti (§ 6) , prázdne riadky tam budú, podľa môjho názoru na podanie daň. priznania je určené A-čko.....aj tam je časť na poznámky
mondes
25.11.11,19:13
A ešte čo sa týka účtovania tejto dotácie v r. 2011. Dám ju ako PNZD a zaevidujem ju do záväzkov (voči komu? ÚP?) A BÚ a pokladňu nemusím účtovať vôbec v r. 2011? Vďaka.
mondes
25.11.11,19:15
ak nemá príjem zo živnosti (§ 6) , prázdne riadky tam budú, podľa môjho názoru na podanie daň. priznania je určené A-čko.....aj tam je časť na poznámky
Jasné, ale mi vŕta v hlave, že aj keď zo živnosti nemal žiadne príjmy, ale živnosť má otvorenú a keďže je živnostník hoci bez príjmu, tak podáva DP typ B. Len uvažujem.
Negoti
25.11.11,19:17
nechce sa mi listovať v zákone, popr. naše tvrdenia si over, napíš na drsr.sk
svoj dotaz -y , reagujú veľmi rýchlo...ráno som písala, a na obed som mala odpoveď.....
mondes
25.11.11,19:38
A ešte čo sa týka účtovania tejto dotácie v r. 2011. Dám ju ako PNZD a zaevidujem ju do záväzkov (voči komu? ÚP?) A BÚ a pokladňu nemusím účtovať vôbec v r. 2011? Vďaka.

Posúvam. Vďaka.
mondes
25.11.11,20:55
Prosím Vás poraďte mi, ako budem účtovať dotáciu z ÚP poskytnutú na podnikanie, ak z nej daňovník neminul ani cent, neplatil ani odvody (pretože je výsluhový dôchodca) a mal príjem v r. 2011 len zo zamestnania v zahraničí. Dotáciu dám do PNZD a zaevidujem ju do záväzkov voči ÚP? A čo banka a pokladňa? Na to nemám prihliadať? Veď keď má otvorenú živnosť, musí nahlásiť na DÚ účet, ktorý bude používať na podnikanie a aj keď nemal žiadny príjem, tak by mal o ňom účtovať. Či? Vďaka.
Mila123
25.11.11,20:57
Prosím Vás poraďte mi, ako budem účtovať dotáciu z ÚP poskytnutú na podnikanie, ak z nej daňovník neminul ani cent, neplatil ani odvody (pretože je výsluhový dôchodca) a mal príjem v r. 2011 len zo zamestnania v zahraničí. Dotáciu dám do PNZD a zaevidujem ju do záväzkov voči ÚP? A čo banka a pokladňa? Na to nemám prihliadať? Veď keď má otvorenú živnosť, musí nahlásiť na DÚ účet, ktorý bude používať na podnikanie a aj keď nemal žiadny príjem, tak by mal o ňom účtovať. Či? Vďaka.
mám iba ten pocit, že túto otázku si zadala už 3-krát......?????
mondes
25.11.11,21:10
...keď mi nikto neradí:mee:. ......okrem Teba, ale ty si mi vlastne vyššie radila, že urobím v PD pár zápisov, čo sa dotácie týka a ja sa pýtam, že čo s bankou. O tej sa v tomto prípade nemusí účtovať? (predpokladám, že si otvoril podnikateľský účet.... len predpoklad. )
mondes
26.11.11,14:38
príjem zo zamestnania, či už zo Slovenska či zo zahraničia nemá nič spoločné s platením fondov ako SZČo do SP.....
ak za rok 2011 nebude mať žiaden príjem podľa § 6 daň, zákona a nebude viesť paušálnymi výdavkami účto, nemá žiadnu povinnosť voči podnikaniu, nemá fondy ZP( ako za zamestnanca platí v zahraničí a ako poberateľa výsluh. dôchodku by mu mal štát--- ale takáto kombinácia ??? nech to rieši vo svojej ZP, nakoľko by mal mať iba jednu ZP ......)
SP nemá žiadne povinnosti, nemusí si platiť.....
tak bude podávať DP nie ako SZČo, tam do riadkov pre § 6 neuvedie nič, max. prehlási, že nemal žiaden zdan. príjem z podnikania.....
DP za rok 2011 porieši príjem zo zahraničia (bez nároku na NČZD), predpokladám, že je poberateľom dôchodku k 01 01 2011
Ešte by som sa k tomu vrátila. Áno, zistila som, že je poberateľom výsluhového dôchodku od 1.1.2011, takže nemá nárok na NČZD. Ale jeho manželka je na rodičovskej dovolenke, na ňu si môže uplatniť NČZD? A z tej dotácie už vyčerpal cca. 1000 Eur a okrem toho mal príjem cca. tiež 1000 Eur. Takže dokopy sa to počíta, že mal zo živnosti príjem cca. 2000 Eur. Keďže nemá záujem platiť od 1.7.2012 odvody do SP(platí zaňho štát), tak z dotácie môže vyčerpať max. cca. 2950,- Eur + 1000,- Eur príjem. Správne?
suklova
15.01.12,18:31
Zamestnankyňa požiadala zamestnávateľa o RZD. V roku 2011 bola však SZČO. Živnosť ukončila 31.5.2011. Príjem zo živnosti 0,-Eur. Neplatila žiadne poistné /aj ked mala/. Môže jej zamestnávateľ vykonať RZD? Ja osobne si myslím že nie. Musí predsa uzatvoriť účtovné knihy a vysporiadať živnosť, takže by si mala podať DP sama. Mýlim sa?
Mila123
15.01.12,18:36
ak požiadala urobiť RZD, nie je prečo špekulovať, ZĽ má povinnosť vykonať RZD, hrozí mu sankcia podľa daň. poriadku v sume na jedného zamestnanca 15 €.....a je jej problém , ak si nevysporiadala svoju živnosť podľa § 17 ZDP.....
suklova
15.01.12,18:50
U zamestnávateľa nastúpila do PP až 1.6.2011. Ako teda doloží obdobie od 1-5.2011? Len čestným prehlásením? Niekde tu na porade som čítala, že ak bol zamestnanec čo i len jeden deň SZČO, tak mu ročné zúčtovanie nemožno vykonať. Ide mi o to, že ona to do žiadosti o RZD uviedla, že bola SZČO, aby ja som z toho nemala potom problémy, že som jej ročné zúčtovanie vykonala aj keď som ho nemala vykonať.
mondes
15.01.12,21:27
Keďže mala živnosť a bola aj zamestnaná, nech si podá DP typ B s tým, že zo živnosti uvedie príjem 0 a k tomu doloží čestné prehlásenie, že zo živnosti nemala žiadny príjem a priloží aj potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti.
suklova
16.01.12,10:44
Ďakujem. :-)