ajka5
15.11.11,17:13
Dobry den mam nasledujúcu otazku... Som mamička na rodičovskom príspevku. Uz asi cca 5 rokov si platím DNP , som zamestnana na dobu neurčitu s tým ze teraz som na rodičovskom. Planujeme dalsie babo... ale kedze sme aj pri provom mali problemy tak to nemusi byt hned a tiez myslim ze hrozi rizikove. Taktiez nie je vylučene ze som tehotna max niekde na začiatku tak max 4 tt. Kedze sa nechcem spoliehat na novu legislativu napadla ma taka vec. Kedze mame aj sro-ku a od 1.1.2011 môzem byt na rodičovskom a zaroven pracovat... co keby som sa zamestnanala ako zamestnankyna napr. na 1 hod tyzdenne a dala by som si hodinovu mzdu napr. 8 € a platil by mi zamestnavatel odvody. Vznikne mi z tejto sro-cky vz na vypočet materskej....aj keby som neukoncila u predchadzajuceho zamestnavatela prac. pomer, alebo aj u nového zamestnavaela sro-cky musim splnit podmienku 270 dni alebo ukoncit predchadzajuci pracovny pomer. Mozno moc kombinujem.... ale ked clovek dostane lez zo zamestnania nie je to az tak vela.. prosím o radu.... vďaka
ajka5
16.11.11,09:17
Vie mi niekto odpovedať? Velmi by ste mi pomohli. Vďaka
Mila123
16.11.11,09:30
ty si z toho urobila kombináciu kombinácií......
ajka5
16.11.11,09:38
Samozrejme keby to bolo mozne tak DNP zruším... ale platnosti novej legislativy... teda ak nejaka bude nechcem nič menit... len sa chcem poistit tou sro-čkou.
Mila123
16.11.11,09:54
pokiaľ mi je známe, má platiť(ale či to aj tak bude, to netuším)
bude dovolené mať iba jedno nemocenské poistenie (a to máš už v zamestnaní) , tak ťa SP odhlási k 31 01 2012 z dobrovoľného poistenia.....
a ak by si mala aj druhý PP, toto určite bude možné.......
je tu pre mňa viac nejasností......
ajka5
16.11.11,09:57
ake nejasnosti....ja teraz neriesim dnp (prave z tohto dôvodu zladam iné riesenie), mne ide o to ci by mi vznikol novy vz pre materské pripadne nemiocenské davky... keby som si uzatvorila este dalsi pracovný pomer.
Mila123
16.11.11,09:58
ake nejasnosti....ja teraz neriesim dnp (prave z tohto dôvodu zladam iné riesenie), mne ide o to ci by mi vznikol novy vz pre materské pripadne nemiocenské davky... keby som si uzatvorila este dalsi pracovný pomer.
áno vzniká ti nárok na PNS....
Mila123
16.11.11,09:59
Zamestnanec

vznik dôvodu na poskytnutie materského, t. j. tehotenstvo alebo starostlivosť o narodené dieťa
dôvod na poskytnutie materského (spravidla deň začiatku šiesteho týždňa (najskôr ôsmeho týždňa) pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, príp. deň pôrodu, ak pôrod nastal skôr) musí vzniknúť počas trvania nemocenského poistenia alebo v ochrannej lehote (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?prm1=3)najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom

započítava sa predchádzajúce obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia
započítava sa aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby z dôvodu nároku na rodičovský príspevok

absencia príjmu, ktorý sa považuje za vymeriavací základ, vyplateného za obdobie poberania materského (rozhoduje, za aké obdobie je príjem vyplatený, nie v akom období)
nesleduje sa, či zamestnávateľ zaplatil poistné na nemocenské poistenie
ajka5
16.11.11,10:06
ze mi vznika materske to viem.. .ale ci mi vznikne aj z iného vz,
aby sme sa rozumeli.. mam uzatvoreny PP na dobu určitu u zamestnavatela A - z tohto vz mi vznikne... to viem...
chcem sa zamestnat na rodicovskom od napr. novembra vo firme B ( kolko je mozne poberat rodicovky prispevok a byt zamestnany)... aby som si zvysila vz pre výpočet novej materskej (pripadne nemocenského) - a chcela by som vediet.. .či na vznik z tohto poistenia musim mat tiez splenenu podmienku 270 dni platenia poistného. Asi sa moc nerozumieme.
ajka5
16.11.11,10:07
ak su nejake nejsnosti, ktorym nerozumiete rada doplnim. budem velmi rada ked mi s tym poradite. vdaka ze sa mi venujete.
ajka5
16.11.11,10:10
sorry, v prispevku c.9 mam preklep - pp je uzatvoreny u zamestnavatela A na dobu neurčitu.
Mila123
16.11.11,10:25
sorry, v prispevku c.9 mam preklep - pp je uzatvoreny u zamestnavatela A na dobu neurčitu.
tie nejasnosti mám ja......netýka sa Vášho prípadu.....
je tu viac toho, čo by som vzhľadom na opatrnosť neradila.....nevieme ako bude znieť možno novelizácia zákona o soc poistení 461/2003 Z.z., preto mi je ťažko radiť......