Martinková
08.09.04,08:39
Prosim o radu,
Môže študent podpisat vyhlasenie na zdanenie prijmov, keď
je mzda 3.000,-Sk?

Dakujem, Martinkova
sway
08.09.04,06:55
podľa mňa áno, musí priniesť potvrdenie o návšteve školy - aktuálne a nesmie mať brigádu ešte niekde inde, vtedy má nárok na nezdaniteľnú čiastku ak podpíše vyhlásenie. A neplatia sa žiadne odvody. /pri 3000,-/
Martinková
08.09.04,07:38
Dakujem

Martinková
vladan
08.09.04,09:10
aj ja mám otázku:
myslíte, že študentovi, ktorý skončil strednú školu a cez prázdniny je ešte považovaný za študenta, dá škola aktuálne potvrdenie? Teda, že navštevuje školu od xxx do 31.8.2004? Ale mali by však? Len teraz si počkám, či náhodou tie tetušky, ktoré mi potvrdenie vystavia, budú vedieť, že zákon sa kulilinko zmenil :-)
Pekný deň
Martinková
08.09.04,09:15
aj ja mám otázku:
myslíte, že študentovi, ktorý skončil strednú školu a cez prázdniny je ešte považovaný za študenta, dá škola aktuálne potvrdenie? Teda, že navštevuje školu od xxx do 31.8.2004? Ale mali by však? Len teraz si počkám, či náhodou tie tetušky, ktoré mi potvrdenie vystavia, budú vedieť, že zákon sa kulilinko zmenil :-)
Pekný deň

V mojom pripade sa to tyka vysokoskolakov .

Betka
vladan
08.09.04,09:16
Betka, to nebolo tebe, to som hodila do pléna otázku, ktorá sa tak trošku týka témy, ktorú si založila :-)
Pekný deň
bea
08.09.04,09:39
Betka,
predpokladám, že má dohodu o brigádnickej práci študenta a vtedy potrebuje potvrdenie zo školy. Podpíše vyhlásenie u jedného zamestnávateľa a tam má nárok na nezdaniteľnú čiastku. Ale to neznamená, že nemôže mať dohodu o brigádnickej činnosti aj u viacerých zamestnávateľov. Len nesmie u viacerých podpísať vyhlásenie.
On neplatí odvody, ale zamestnávateľ platí 0,8 % na úrazové poistenie.
Martinková
08.09.04,09:52
Ano Beatka ,
ma dohodu o brigadnickej praci študenta a donesie aj potvrdenie zo školy.
Co sa tyka odvodov to ovladam,len s tym vyhlasenim som mala problemy.
Dik za radu
Betka
Veva
08.09.04,10:08
Betka, prečo sa trápiť či je študent aj cez prázdniny treba s ním uzatvoriť dohodu o vykonaní práce , áno je tam rozhodujúci zárobok z titulu poistného zd. ,ale on je považovaný aj ako fyzická osoba ,ktorá má nárok na odpočitateľnú položku 6736, síce len raz mesačne ,ale má . a súčastne aj rodič na bonus. Ak stredoškolák končí nejde na VŚ a nie je evidovaný a má dohodu tak potom čo Vám donesie , podpíše vyhlásenie a on si zodpovedá !/ síce aj vy /
vcielkaZuzka
08.09.04,11:08
Mám otázku : Študent na základe dohody o študenstkej brigádnikej činnosti môže odpracovať ročne maximálne 100 hodín u jedného zamestnávateľa, alebo uviacerých spolu?
vladan
08.09.04,11:32
u jedného, u jedného :-)
bea
08.09.04,12:27
Ja si myslím, že dochádza k omylu v interpretácii § 227 Zákonníka práce. Lebo v ods. 1 nie je uvedené, že študent môže robiť max. 100 hod. v kal. roku. Je tam "aj keď predpokladaný rozsah n e p r e s a h u j e 100 hod.".
Obmedzenie je v ods. 2, kde je uvedené, že študent môže vykonávať prácu v rozsahu max. 1/2 týždenného prac. času. A ten sa počíta v priemere za celú dobu dohody.
Katty
09.09.04,07:19
pre študenta platí maximum 1/2 týždenného prac.času
Luba2
09.09.04,12:17
Ale študent nie je limitovaný 100 hodinami u jedného zamestnávateľa. Zákon len hovorí, že tento druh dohody sa dá uzavrieť, aj keď predpokladaný rozsah nepresahuje 100 hodín v kalendárnom roku. Ale dá sa uzavrieť, aj keď presahuje 100 hodín. Hovorí o tom druhý a tretí odsek. Teda že: na základe tejto dohody nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času (čiže max. 20 hodín týždenne)
a dodržiavanie prac. času sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však na 12 mesiacov. Tých 100 hodín je v uvedenom ustanovení spomenutých podľa mňa úplne zbytočne.
Angela
07.06.05,04:21
Mám otázku.

Aká zmluva sa dá uplatniť u absolventa strednej školy , ktorý bude pokračovať v štúdiu na vysokej škole?

Musia rodičia prísť o daňový bonus a rod.prídavky?
Susan
07.06.05,05:32
Veva, nie je nahodou odpocitatelna polozka 7328 Sk??
Jozef Mihál
07.06.05,05:52
Dňa 8.9.04 odpočítateľná položka bola ešte stále 6736 Sk.
bea
07.06.05,05:58
Mám otázku.

Aká zmluva sa dá uplatniť u absolventa strednej školy , ktorý bude pokračovať v štúdiu na vysokej škole?

Musia rodičia prísť o daňový bonus a rod.prídavky?
Najlepšia by bola dohoda o brigádnickej práci študenta, študent môže pracovať max. polovicu týždenného pracovného času v priemere za celé obdobie . Môže si uplatniť nezdniteľnú časť vo výške 7328,-- Sk mesačne, ak podpíše u zamestnávateľa Vyhlásenie. Zamestnávateľ odvádza len úrazové poistenie 0,8 % a zrazí študentovi daň.
Rodičia neprídu daňový bonus a rod. prídavky.
SOME
05.07.05,14:47
Ak si dohodári uplatnia nezdaniteľnú čiastku u nás, musím im potom robiť ročné zúčtovanie alebo podajú daňové priznanie, alebo ak
nepresiahnu určitý príjem za rok (?) bude to vysporiadané?
Ďakujem za odpoveď
Denda
05.07.05,14:58
Ak si dohodári uplatnia nezdaniteľnú čiastku u nás, musím im potom robiť ročné zúčtovanie alebo podajú daňové priznanie, alebo ak
nepresiahnu určitý príjem za rok (?) bude to vysporiadané?
Ďakujem za odpoveď1.Ročné zúčtovanie si im povinná spraviť keď ťa o to požiadajú do 15.februára nasledujúceho roka, ináč nie.
2. Daňové priznanie sú povinný podať ak ich príjem za rok je vyšší ako 50% sumy zodpvedajúcej 19,2 násobku minimálnej mzdy platnej k 1.1.príslušného zdaňovacieho obdobia, ak nepožiadajú o ročné zúčtovanie dane.
3. Ak nepresiahnu príjem a nepožiadajú o ročné zúčtovanie, tak sa daň považuje za vysporiadanú.
SOME
05.07.05,17:49
Veľmi pekne ďakujem za kompletnú odpoveď.
Pekný deň!
sklenkova
05.07.05,17:49
A čo sa robí,ked študent končí,vypíšem mu len potvrdenie o tom koľko zarobil,koľko bola odpočitateľná čiastka ...,ale vyhlásenie si nechávam aj keď ide pracovať do TPP, alebo mu ho dám? Ale čo ostane mne ak mu ho dám ?
dada909
05.07.05,18:21
A čo sa robí,ked študent končí,vypíšem mu len potvrdenie o tom koľko zarobil,koľko bola odpočitateľná čiastka ...,ale vyhlásenie si nechávam aj keď ide pracovať do TPP, alebo mu ho dám? Ale čo ostane mne ak mu ho dám ? Ja mu dávam len potvrdenie o tom kolko zarobil, kolko bola odvedena dan ... a vyhlasenie si nechavam, resp. na nom vyznacim ci som mu robila RZD ak o to poziadal.
lenkak
05.07.05,19:43
Vyhlásenie zostáva vo firme.
kacena
13.10.05,10:59
Už som sa to raz pýtala ,ale neviem teraz za svet nájsť ako ste mi odpovedali a hrozne sa ponáhľam.Tak si dovoím spýtať sa ešte raz.
Mám nezamestnaného na dohodu o vykonaní práce. Viem že nesmie odpracovať viac ako 64 hodín a zarobiť viac ako 3.200,-Sk ,ale nie som si istá či mu môžem uplatniť nezdaniteľnú čiastku 7328,-Sk.
ajobs
13.10.05,11:02
Ak má podpísané v tvojej firme vyhlásenie.
Tweety
13.10.05,11:03
Podľa mňa môžeš uplatniť, ale musí podpísať vyhlásenie k zdaneniu.
symona
13.10.05,11:06
Na odpočítateľnú položku má nárok každý, kto nepoberá starobný alebo výsluhový dôchodok resp. podobný dôchodok zo zahraničia priznaného resp. vyplácaného od 1. januára (presne je to v § 11 ods. 2 zákona o dani z príjmu) . Odpočítateľná položka sa však môže uplatňovať iba u jedného zamestnávateľa v danom mesiaci (ale za toto si zodpovedá zamestnanec sám).
kacena
13.10.05,11:09
Na odpočítateľnú položku má nárok každý, kto nepoberá starobný alebo výsluhový dôchodok resp. podobný dôchodok zo zahraničia priznaného resp. vyplácaného od 1. januára (presne je to v § 11 ods. 2 zákona o dani z príjmu) . Odpočítateľná položka sa však môže uplatňovať iba u jedného zamestnávateľa v danom mesiaci (ale za toto si zodpovedá zamestnanec sám).
Veľká vďaka , taká som rada že Vás mám !:p
FijO
03.11.05,11:07
Podľa mna je v tom trocha neporiadok, resp. kazdy si to vyklada inak.
Ja mam specificky problem. Momentalne som na VS prepadol a studujem iba jeden predmet denneho studia...t.z., ze mam kopu casu a robim na viacerych miestach.
Mam jednu pracu, kde platim 19% dan (2000,- v hrubom kazdy mesiac).

Mam vsak moznost pracovat v dalsej praci, kde vsak prekrocim spominanu hranicu ...

tak ci onak celorocne jednoznacne prekrocim spominanych 80tisic nakolko som zarabal aj v lete. (v troch pracach). :-)

Zaujimalo by ma ako je to s odvodmi a danou z prijmu.

Podam danove priznanie a potom mi dodatocne vyrubia odvody (ak prekrocim tych 80tisic) ???

Poradte mi prosim, ako mam riesit moznost vynosnejsej prace ...ake ma dohoda o brigadnickej cinnosti obmedzenia???

Dakujem pekne. Filip
liba2
04.11.05,07:03
Podľa mna je v tom trocha neporiadok, resp. kazdy si to vyklada inak. Ja mam specificky problem. Momentalne som na VS prepadol a studujem iba jeden predmet denneho studia...t.z., ze mam kopu casu a robim na viacerych miestach. Mam jednu pracu, kde platim 19% dan (2000,- v hrubom kazdy mesiac). Mam vsak moznost pracovat v dalsej praci, kde vsak prekrocim spominanu hranicu ... tak ci onak celorocne jednoznacne prekrocim spominanych 80tisic nakolko som zarabal aj v lete. (v troch pracach).

Zaujimalo by ma ako je to s odvodmi a danou z prijmu.
Podam danove priznanie a potom mi dodatocne vyrubia odvody (ak prekrocim tych 80tisic) ???
Poradte mi prosim, ako mam riesit moznost vynosnejsej prace ...ake ma dohoda o brigadnickej cinnosti obmedzenia???
Dakujem pekne. FilipAk tvoj brutto príjem za r.2005 bude vyšší ako 43968 Sk, máš povinnosť podať daňové priznanie (DP). Ak bol nižší, nemáš povinnosť, ale ak ti zrazili daň 19%, potom je pre teba výhodné podať DP, aby sa ti tá daň vrátila, lebo máš nárok na nezdaniteľnú časť 87936 Sk za rok.
Obstaráš si potvrdenia od zamestnávateľov o tvojom hrubom príjme a o sume zrazenej dane. Z hrubého príjmu odpočítaš 87936 Sk a daň zaplatíš len z rozdielu. Ak si zaplatil počas roka vyššiu sumu na dani, budeš mať preplatok dane, ktorý ti DÚ vráti.
Odvody ti nikto dodatočne nevyrúbi, musíš si sám urobiť ročné vysporiadanie.
Vladimír Ozimý
25.11.05,12:57
ja sa opytam k tym studentom no zdravotne poistenie neplati ak v uhrne nepresiahne 1/2 minimalnej mzdy chapem to spravne ze napr. teraz uzavriem na november a december dohodu a dam mu odmenu kazdy mesiac 6000 Sk s tym vlastne ze v uhrne za obdobie od 1.9. to jest 13000 sk neprekrocil tak nebude platit do zdravotnej poistovne.
ajobs
25.11.05,12:59
ja sa opytam k tym studentom no zdravotne poistenie neplati ak v uhrne nepresiahne 1/2 minimalnej mzdy chapem to spravne ze napr. teraz uzavriem na november a december dohodu a dam mu odmenu kazdy mesiac 6000 Sk s tym vlastne ze v uhrne za obdobie od 1.9. to jest 13000 sk neprekrocil tak nebude platit do zdravotnej poistovne.

Nemusí robiť ročné zúčtovanie ZP - čiže efekt je ten istý.