Internetový marketing
16.11.11,12:29
Zdravím, strávil som dosť času prezeraním porady a trošku sa v tom začínam orientovať, ale stále mi není jasné, ako vyriešiť moj problém. Situácia je ta, že som neplatca DPH a chcem fakturovať služby do Česka. Jedná sa predovšetkým o správu reklamných kampaní. Model je ten, že chcem nakúpiť kredit do adWords (odoberám od firmy so sídlom v Irsku) alebo kredit na Facebookove kampane (tusim tiez sidlo v Irsku). Za tento kredit necham bezat reklamne kampane pre firmu v ČR, ktorej chcem fakturovať utratený kredit + čas strávený správou a nastavením kampane. V rámci toho, by som sa chcel stať dobrovoľným platcom DPH, lebo ináč by som musel firme v ČR fakturovať kredit a k tomu pripočítať DPH, ktorú som zaplatil Irskym firmam, čiže je to pre firmu v ČR nevýhodné, lebo je schopná si kredit obsatarať sama bez DPH.
V rámci dobrovoľnej registrácie k DPH platí, že už musím mať vystavené nejaké doklady. Chcem sa opýtať ako na to a čo potrebujem za podklady k dobrovoľnej registrácii, tak aby mi ju schválili, lebo som čítal, že s tým zvyknú robiť problémy.
zk24
16.11.11,11:48
neviem presne či chápem správne ako tento systém služieb funguje.

Ak však máte odberateľa v ČR - a ide predpokladám o české firmy, nie občanov (tým by bola reklama asi na nič), tak budete fakturovať bez DPH či ste platca alebo neplatca, pretože daňovú povinnosť budete prenášať na odberateľa. ako neplatca sa budete musieť na slovensku zaregistrovať podľa §7a - ako neplatca s prideleným číslom pre daň (nie je to to isté ako platca dph).

Skôr bude rozhodujuce postavenie k DPH pri nákupe vašich služieb...
To co budete odoberateľ od írskej firmy je služba, alebo čo to je? ako to funguje? Ak je to služba, musíte mať pridelené IČ DPH pred nadobudnutím služby (buď podľa §7a - neplatca s prideleným číslom pre daň alebo §4 - platca dph). Pri registracii podľa §7a by ste bol povinný zaplatiť daň podľa slovenských zákonov, lebo írsky dodávatľ by vám vystavil fa bez dph. ako platca takisto zaplatíte daň ale možete si ju zároveň aj odrátať (samozdanenie).

Ale musím sa priznať, že nechápem princíp tejto služby - adWords alebo čo to je... takže je možné, že sa mýlim....
Internetový marketing
16.11.11,12:12
Áno, u odberateľov v Česku sa jedná o firmy, zvačša platcovia. adWords je reklamný systém firmy Google a funguje v podstate tak, že do ich reklamného systému si nabíjam kredit, ktorý potom používam pri zobrazovaní inzerátov resp. kredit sa odpočítava v momente, kedy niekto na daný inzerát klikne. To isté sú aj reklamy na Facebooku a ďalší takýto systém je aj Sklik, od českého vyhľadávača seznam.cz
Vo všetkých troch systémoch to funguje tak, že pri zakladaní účtu sa pýtajú na to, či som platca DPH, alebo nie. Ak zvolím, že niesom, účtujú mi ku kreditu DPH.

Konkrétny príklad je, že si ako neplatca chcem dobiť kredit 10000 Kč, seznam mi vystaví fakturu na 10000 Kč + 2000 Kč DPH. Čiže moj náklad na tento kredit je celkovo 12000 Kč. (to isté platí aj u ďalších dvoch reklamných systémov, neviem aká je presne sadzba Írskej DPH)

Čiže mi jednoznačne vychádza, že sa potrebujem stať platcom DPH, pred tým než začnem realizovať takéto obchody. Otázka je, ako čo najlepšie spracovať podklady k dobrovoľnej registrácii tak, aby Daňový úrad nerobil ofuky...
avalik
16.11.11,12:22
Áno, u odberateľov v Česku sa jedná o firmy, zvačša platcovia. adWords je reklamný systém firmy Google a funguje v podstate tak, že do ich reklamného systému si nabíjam kredit, ktorý potom používam pri zobrazovaní inzerátov resp. kredit sa odpočítava v momente, kedy niekto na daný inzerát klikne. To isté sú aj reklamy na Facebooku a ďalší takýto systém je aj Sklik, od českého vyhľadávača seznam.cz
Vo všetkých troch systémoch to funguje tak, že pri zakladaní účtu sa pýtajú na to, či som platca DPH, alebo nie. Ak zvolím, že niesom, účtujú mi ku kreditu DPH.

Konkrétny príklad je, že si ako neplatca chcem dobiť kredit 10000 Kč, seznam mi vystaví fakturu na 10000 Kč + 2000 Kč DPH. Čiže moj náklad na tento kredit je celkovo 12000 Kč. (to isté platí aj u ďalších dvoch reklamných systémov, neviem aká je presne sadzba Írskej DPH)

Čiže mi jednoznačne vychádza, že sa potrebujem stať platcom DPH, pred tým než začnem realizovať takéto obchody. Otázka je, ako čo najlepšie spracovať podklady k dobrovoľnej registrácii tak, aby Daňový úrad nerobil ofuky...

tu je dotaznik, ktory pozaduje DU pri dobrovolnej registracii mas tam uvedene co treba dolozit:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/dot_ziad_regdph.rtf
Internetový marketing
16.11.11,12:42
Formulár pravdivo vyplním, s tým není problém. Problém je s tým, že viem, že robia problémy a žiadosti zamietajú aj niekoľkokrát po sebe. Otázka je, či má daňový úrad povinnosť po podaní takejto žiadosti subjekt zaregistrovať ako platcu, alebo to može zamietnúť. Lebo som sa stretol s dvoma výkladmi. (musí/nemusí) Známy napr. na DÚ v BA už tretíkrát podáva žiadosť a stale mu to zamietajú. Stále tá istá úradníčka, známy povedal, že sa mu vidí, že chce "vreckové".
avalik
16.11.11,12:51
pises ze si neplatca, cize uz podnikas a mas za sebou nejaku "ekonomicku cinnost" ... takze dolozit faktury prip. zmluvy by si nemal mat problem

tiez priloz k dotazniku svoj zamysel prijimat a poskytovat sluzby v ramci EU - ved nam si to tu pekne vysvetlil a oddovodnil :)