veronika.kriz
16.11.11,13:48
Dobry den,

Potrebovala by som poradit ohladne fakturacie do zahranicia. Som cerstvy zivnostnik - neplatca DPH a taktiez absolutny laik do vsetkeho s §.
Ak fakturujem graficke prace do zahranicia firmam, ktore su platcami DPH a ja nie som vraj pre mna vyplyva povinnost robit mesacne/stvrtrocne vykazy?
Co vsetko musim mat vyplnene, aby ma pri danovom priznani nenahanali? Nasla som dva formulare-Žiadosť o registráciu pre daň z pridanej hodnoty - tuzemská osoba, Žiadosť o registráciu pre daň z pridanej hodnoty - zahraničná osoba. Su potrebne oba?

Vopred velmi pekne dakujem kazdemu za pomoc! :)
zk24
16.11.11,12:57
Dobry den,

Potrebovala by som poradit ohladne fakturacie do zahranicia. Som cerstvy zivnostnik - neplatca DPH a taktiez absolutny laik do vsetkeho s §.
Ak fakturujem graficke prace do zahranicia firmam, ktore su platcami DPH a ja nie som vraj pre mna vyplyva povinnost robit mesacne/stvrtrocne vykazy?
Co vsetko musim mat vyplnene, aby ma pri danovom priznani nenahanali? Nasla som dva formulare-Žiadosť o registráciu pre daň z pridanej hodnoty - tuzemská osoba, Žiadosť o registráciu pre daň z pridanej hodnoty - zahraničná osoba. Su potrebne oba?

Vopred velmi pekne dakujem kazdemu za pomoc! :)

Ahoj, ten formulár si našla správne, akurát že ty sa nemusís registrovať pre platcu DPH, ale stačí pre osobu identifikovanú pre daň - a teda odsek §7a (na formulári - registrácia tuzemskej osoby).
Musís mať pridelené IČ DPH pred dodaním služby !!! Na všetkých faktúrach ktoré posielaš do zahranicia musís uvádzať svoje IČ DPH. Následne raz za štvrťrok posielať súhrnný výkaz.

Pozri zákon o DPH: §7a, §15, §80 a §73. Tieto sa ťa momentálne týkajú v tejto konkrétnej situácii.
veronika.kriz
16.11.11,13:10
Velmi pekne dakujem za naozaj rychlu odpoved.

Co sa tyka formularov, treba teda vypisat obidva alebo len jeden z nich/ktory presne? Ak som uz v minulosti poslala jednu fakturu do zahranicia bez IC DPH je to velky problem? Nie som si vsak ista, ci bola osoba platca alebo neplatca DPH. V oboch pripadoch musi byt IC DPH uvadzane?
Citala som uz §7a ale nevedela som sa v spleti ekonomickych fraz vyznat, preto som sa rozhodla radsej sa obratit na odbornikov a ludi, ktori tomu naozaj rozumeju. Teda dakujem :)
zk24
16.11.11,13:14
Velmi pekne dakujem za naozaj rychlu odpoved.

Co sa tyka formularov, treba teda vypisat obidva alebo len jeden z nich/ktory presne? Asi si nepostrehla, už v príspevku vyššie píšem že je to formulár - Registrácia tuzemskej osoby.

Ak som uz v minulosti poslala jednu fakturu do zahranicia bez IC DPH je to velky problem? Ano, je.
Nie som si vsak ista, ci bola osoba platca alebo neplatca DPH. V oboch pripadoch musi byt IC DPH uvadzane? Ano. A takisto tam musí byť uvedené že osobou povinnou platiť dan je príjemca služby.
Citala som uz §7a ale nevedela som sa v spleti ekonomickych fraz vyznat, preto som sa rozhodla radsej sa obratit na odbornikov a ludi, ktori tomu naozaj rozumeju. Teda dakujem :)

v texte.
veronika.kriz
16.11.11,13:24
Dakujem za odpoved.
zk24
16.11.11,13:33
Dakujem za odpoved.

Určite si prečítaj aspoň tieto 4 paragrafy zo zákona o dani z pridanej hodnoty: §7a, §15, §80 a §73. Nájdeš tam ako a kedy máš posielať súhrnný výkaz. Ako máš vystavovať faktúru, ako má vyzerať. A nezabudni, že súhrnný výkaz sa posiela výlučne elektronicky, takže si musíš vybaviť elektronickú podateľnú na daňovom úrade. Za nepodanei súhrnného výkazu je pokuta 332 - 664 €, takže netreba to brať na ľahkú váhu.
xLuigix
21.11.11,09:34
prepac vyuzijem tvoju temu. som rovnaky pripad.
a suma vystavovana pre zahranicneho klienta vo fakture bude bez DPH?, ktoru si potom on vysporiada vo svojom danovom priznani?

jou a este jedna vec. ked uz budem mat IC DPH. sa to potom tyka trvalo aj slovenskych faktur? ze to tam bude muset uvadzat a vsetky veci s dph spojene tu na SR? ...
optimistka
21.11.11,09:53
suma bude bez dph a príjemca služby má povinnosť túto službu zdaniť platnou sadzbou dane v jeho krajine, v krajine spotreby, ty nahlasuješ tohoto zahraničného odberateľa do súhrnného výkazu
zk24
21.11.11,09:58
prepac vyuzijem tvoju temu. som rovnaky pripad.
a suma vystavovana pre zahranicneho klienta vo fakture bude bez DPH?, ktoru si potom on vysporiada vo svojom danovom priznani?

jou a este jedna vec. ked uz budem mat IC DPH. sa to potom tyka trvalo aj slovenskych faktur? ze to tam bude muset uvadzat a vsetky veci s dph spojene tu na SR? ...


IČ DPH pridelené podľa §7a sa vzťahuje iba na zdaniteľné obchody s členskými krajinami (s miestom dodania podľa §15). Pri fakturácii do tuzemska sa toto IČ DPH neuvádza, ani obrat z daných fakúr sa nezahŕna do obratu pore povinnú registráciu podľa §4
monspa
10.08.12,05:55
Prosím Vás a ako je to s fakturáciou: neplatca DPH fakturuje zahraničnej firme za služby s miestom plnenia v zahraničí - § 16 - práce na nehnuteľnosti, vyplýva pre nás nejaká povinnosť? Pokiaľ tomu rozumiem, súhrnný výkaz sa podáva iba za služby dodané podľa § 15, za služby na nehnuteľnosti sa SV nepodáva.Vie mi niekto poradiť? Vopred ďakujem.
Tweety
10.08.12,06:43
Prosím Vás a ako je to s fakturáciou: neplatca DPH fakturuje zahraničnej firme za služby s miestom plnenia v zahraničí - § 16 - práce na nehnuteľnosti, vyplýva pre nás nejaká povinnosť? Pokiaľ tomu rozumiem, súhrnný výkaz sa podáva iba za služby dodané podľa § 15, za služby na nehnuteľnosti sa SV nepodáva.Vie mi niekto poradiť? Vopred ďakujem.
Za služby podľa §16 sa nemusí registrovať.
§7a
(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
monspa
10.08.12,06:57
Veľká vďaka za skorú odpoveď.
freddy87
12.08.12,21:02
Pekný deň, ja by som sa spýtal niečo podobné, keďže v zákone to neviem nájsť nijako špecifikované. Pokiaľ neplatca DPH dodáva tovar (nie službu) do zahraničia, ten sa musí registrovať tiež ako platiteľ? Vopred ďakujem za odpovede.
monspa
14.08.12,05:38
Prosím vás, poradíte mi, či máme a aké máme povinnosti voči daňovej správe v ČR, naša s.r.o. bola založená v júni 2012, je neplatca DPH a zatiaľ jej nevznikla povinnosť založiť stálu prevádzkáreň v ČR. Môžeme mať v ČR stálu prevádzkáreň aj keď nemáme žiadne priestory /kancelárie, sklady/? Vykonávame iba montážne práce a používame dielňu nášho odberateľa. Existuje v ČR nejaká stránka podobná tejto, kde by som sa mohla dozvedieť nejaké informácie ohľadne podnikania v ČR? Ja som zatiaľ hľadala neúspešne.:(
monspa
14.08.12,08:10
Prosím, vie mi niekto poradiť?
tictac7
14.08.12,08:22
Prosím vás, poradíte mi, či máme a aké máme povinnosti voči daňovej správe v ČR, naša s.r.o. bola založená v júni 2012, je neplatca DPH a zatiaľ jej nevznikla povinnosť založiť stálu prevádzkáreň v ČR. Môžeme mať v ČR stálu prevádzkáreň aj keď nemáme žiadne priestory /kancelárie, sklady/? Vykonávame iba montážne práce a používame dielňu nášho odberateľa. Existuje v ČR nejaká stránka podobná tejto, kde by som sa mohla dozvedieť nejaké informácie ohľadne podnikania v ČR? Ja som zatiaľ hľadala neúspešne.:(

...si v straaašne zlej téme. Nechápem, čo má Tvoja otázka spoločné s fakturáciou do zahraničia. ...sa nečuduj, že Ti nik neodpovedá...
luckkka
28.12.12,14:28
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Keď živnostník - platca dph, uzavrel zmluvu s sročkou, ktorá je registrovaná v SR, má tu pridelené DIČ SK, o vykonaní služieb vo Francúzku pre nejakú inú spoločnosť. Vykonával tam montáž klimatizácie. Tento živnostník má vystaviť faktúru na základe odpracovaných hodín sročke s ktorou uzavrel zmluvu. Viete mi s tým prosím niekto pomôcť? Keďže fakturácia bude pre slovenskú firmu, ale výkon bol v zahraničí. Ako mám vystaviť faktúru? s dph alebo bez dph? je potrebné podávať súhrnný výkaz na du? dakujem velmi pekne
Mirka.V
18.03.13,12:47
dobrý deň.
slovenská firma nie je platcom DPH. vyfakturuje služby, ktoré boli vykonané v ČR - slovenskej firme platcovi DPH.
Technická výpomoc na stavbe.
SR firma ktorá nie je platiteľom dane (nechceli ju ešte zaregistrovať) vystaví fa bez DPH?
nie je ešte ani platiteľom podľa §7a.
ako postupovať? Ďakujem pekne.
Mirka.V
19.03.13,10:33
dobrý deň.
slovenská firma nie je platcom DPH. vyfakturuje služby, ktoré boli vykonané v ČR - slovenskej firme platcovi DPH.
Technická výpomoc na stavbe.
SR firma ktorá nie je platiteľom dane (nechceli ju ešte zaregistrovať) vystaví fa bez DPH?
nie je ešte ani platiteľom podľa §7a.
ako postupovať? Ďakujem pekne.