pacient450
16.11.11,17:01
Dobry den.
Chcel by som sa popytat, ako je to ked som vo firme jediny spolocnik a konatel. Zatial si platím len zdravotné odvody,. Lebo prácu mám len sem tam(fakturovanú teda). Teraz robím v lese pilčíka a budem tam pracovat dlhsiu dobu. Prácu budem normalne fakturovat cez s.r.o. Staci ked budem aj nadalej platit za seba len zdravotne odvody, mzdu si nebudem vyplácat ziadnu a peniaze z firmy pouzijem ajtak len na nákup hmotného majetku firmy. Je to teda mozne aj nadalej takto praktizovat??? A este co je pravdy na tom ze chcu zaviest to aby si aj dobrovolne nezamestnany platil odvody do SP???

Dakujem
zk24
16.11.11,16:12
Môžeš naďalej takto podnikať, nemusíš byť zamestnaný vo svojej firme. Platíš si ZP a to je jediné potrebné.*
ekopo
16.11.11,16:12
zamestnaj sa v s.r.o., môžeš aj na menej ako polovičný úväzok (napr. ak nechceš platiť väčšie odvody) . Ako zamestnanec si poistený v ZP aj SP.................má to výhody do budúcna , že si poistený
zk24
16.11.11,16:16
zamestnaj sa v s.r.o., môžeš aj na menej ako polovičný úväzok (napr. ak nechceš platiť väčšie odvody) . Ako zamestnanec si poistený v ZP aj SP.................má to výhody do budúcna , že si poistený

ak by chcel znižovať odvody, tak by som poradila zmluvu o výkone funkcie konateľa, ktorá nie je "ohraničená" minimálnou mzdou a neplatia sa ani všetky odvody do SP z nej.
ekopo
16.11.11,16:23
čo mu bráni stanoviť si režijnú mzdu vo výške napr. 2 €/hod. a mať odpracovaných priemerne 20 hod. mesačne?
alebo má stanovenú pevnú mzdu 50 € pri úväzku 15 hodín/mesiac za administratívnu prácu?
Odvody sú minimálne a má poistné do všetkých fondov........
avalik
16.11.11,16:27
ja sa len zamyslam - robis pracu pilcika, hrozi pracovny uraz - bud by som sa zamestnala u zadavatela zakazky (sice odvody ale bozp riesi zamestnavatel) alebo vo svojej firme (tam mas tiez odvody a musis riesit papierovacky DU, SP, ZP + BOZP)
Dáša_
16.11.11,16:29
čo mu bráni stanoviť si režijnú mzdu vo výške napr. 2 €/hod. a mať odpracovaných priemerne 20 hod. mesačne?
alebo má stanovenú pevnú mzdu 50 € pri úväzku 15 hodín/mesiac za administratívnu prácu?
Odvody sú minimálne a má poistné do všetkých fondov........

no ale v tomto režime si za určitých okolností vlastne znižuje svoj budúci dôchodok. Kdežto keď nie je zamestnaný, tak sa mu síce nepočítajú roky do dôchodku, ale ani sa neznižuje tuším sa to volá osobný dôchodkový bod, či tak nejak. Samozrejme, platí tam viac vecí. Ale mne najviac znížilo budúci dôchodok, keď som pracovala na polovičný úväzok.
zk24
16.11.11,16:30
OMB...*
zk24
16.11.11,16:32
čo mu bráni stanoviť si režijnú mzdu vo výške napr. 2 €/hod. a mať odpracovaných priemerne 20 hod. mesačne?
alebo má stanovenú pevnú mzdu 50 € pri úväzku 15 hodín/mesiac za administratívnu prácu?
Odvody sú minimálne a má poistné do všetkých fondov........

Jasné že mu nič nebráni. Len som reagovala na najnižšie odvody. Pri odmene neplatí všetky odvody.

ale možno mu zbytočne radíme, lebo si nechce znižovať OMB a ani sa nesnaží o minimalizaciu odvodov... sam sa nevyjadril. V podstate sa pytal na niečo uplne ine...

Možno mu to za všetky papierovačky, výkazy - papierove, elektronicke ani nestojí.*
ekopo
16.11.11,16:41
Mám pocit, že pacient sa odhlásil a nestojí o riešenie........
Ozaj, v akom veku pôjdem do dôchodku? Je stanovený minimálny dôchodok? Radšej by som si sporil......napr. 100 € nejakých 20 rokov.....čo by som mal z toho , že tých 100 € naviac dám na poistné....
zk24
16.11.11,16:44
Toto neni moja parketa, ale myslím že minimálny dochdok nie je stanovený. Tuším to bola Xanti ktora sa vyjadrila v jednej teme ze jedna jej známa pobera dochodok nejakych 15€.*
mr2
16.11.11,17:35
zk24 - preco davas za kazdym prispevkom pusu? :))
zk24
16.11.11,18:23
To mi robí samo :( Uz som to reklamovala u admina a neodpisal... :(*
pacient450
16.11.11,18:24
No ide vlastne o to ze mam 23 rokov, teraz som pred letom dorobil skolu a zalozil si hned s.r.o.. Mám kúpený traktor na ktory mam robotu len 3 mesiace pocas leta a cez zimu som teraz ako pilčík, ide mi len o to ze či niekoho nezacne zaujímat ze kto vlastne robí v tej sro ked vyfakturujem rocne 15000 euro a nemam nikoho zamestnaneho. A o SP sa mi moc nechce dávat peniaze lebo v mojom veku uz asi aj chápem ze sporit si cez fondy a blbosti na dochodok je hlúpost, trochu ma trápi situacia ak by prislo dake zranenie alebo co(co sa nestane), len preto sa trochu zamyslam nad dakym poistenim proti urazu alebo co..
zk24
16.11.11,18:33
Nemusis byt zamestnany vo vlastnej sro. Mozes vykonavat pracu pre svoju sro bezodplatne.*
Rozmysli si co by si chcel platit, ake poistenia a podla toho mozeme vymysliet najlepsiu (najlacnejsiu) variantu pre seba
pacient450
16.11.11,19:01
Pozeral som si tie odvody do SP ten starobny, fond solidarity a nemocenske asik nic jedine ak by som platil tak len ten invalidny. Lenze s coho mi vypocitaju invalidny, ked som nemal nikdy vyplatu a platil by som si ho najnizsi. Rozmyslam ci sa to oplatí. Neviem ci by nebolo lepsie sporit tak ze by som neplatil nic do SP a len kupoval majetok do firmy a sam by som radsje kupoval pomaly keby mi ostavali dake mince podu, alebo nieco co sa vyplati aby som mal s coho zit ak by sa niekedy nieco pokazilo... Skúsim nadalej fungovat len an plateni odvodov do ZP kym sa bude dat.
Dakujem zatial.
KEJKA
16.11.11,19:03
No ide vlastne o to ze mam 23 rokov, teraz som pred letom dorobil skolu a zalozil si hned s.r.o.. Mám kúpený traktor na ktory mam robotu len 3 mesiace pocas leta a cez zimu som teraz ako pilčík, ide mi len o to ze či niekoho nezacne zaujímat ze kto vlastne robí v tej sro ked vyfakturujem rocne 15000 euro a nemam nikoho zamestnaneho. A o SP sa mi moc nechce dávat peniaze lebo v mojom veku uz asi aj chápem ze sporit si cez fondy a blbosti na dochodok je hlúpost, trochu ma trápi situacia ak by prislo dake zranenie alebo co(co sa nestane), len preto sa trochu zamyslam nad dakym poistenim proti urazu alebo co..
ak si skončil školu a máš sro, musíš byť aj tak poistený - platiť do ZP. Ako máš vyriešené ZP?
ako pilčík si zamestnaný a niekto za teba odvody platí?
Ked si konateľ, tak si stanov aspoň nejakú odmenu, môže to byť pár EUR, prihlás sa do SP aj ZP a nejaké centové odvody budeš platiť. Tým bude tvoja povinnosť splnená. Samozrejme v prípade úrazu ti to nepomôže, ale aspoň nemusíš platiť sám z vlastného vačku 46EUR /tuším taká je teraz minimálna suma/.
Ak vyfakturuješ 15000EUR a nemáš náklady, bude mať slušný zisk a ten ako vytiahneš z firmy? legálne cez podiel na zisku a následne zaplatíš 10% do ZP.......vid iná téma.

škrtnuté je preto, lebo si ma dalsím príspevkom predbehol a vidím, že ZP platíš. Ale asi len súkromne - dobrovolne, nie?
pacient450
16.11.11,19:13
Som v zdravotnej poistovni ako dobrovolny platca, platím 46,6E mesacne odvod do ZP. Vyfakturujem sice vela , ale aj naklady mam vysoke lebo som nakupoval niake nove stroje za 50 000 E , takze vyplatenie zisku ma teraz az tak moc nezaujima v najblizsej dobe. No ved to rozmyslam ze ked zaplatím dake najnizsie mozne odvody do SP, tak ajtak mi to pri uraze bude skoro nanic. Neviem co je lepsie ako to vymysliet......
Negoti
16.11.11,19:17
mňa by zaujímalo, ako by sa pozeral IP na prípadný pracovný úraz konateľa, bez zákonného poistenia v SP........
KEJKA
16.11.11,19:20
stroje - a vieš, že zo strojov, ak je hodnota jedného vyššia ako 1700 EUR, si môže uplatniť náklad len vo výške odpisov?
A spomínal si pôdu? To kupuje ako sro? Taký nákup vôbec nejde do nákladov.
ZP -platíš zo svojho - dobrovoľne - zo zdanených peňazí a nič z toho.
Ak by si tie peniaze rozdelil medzi SP a ZP, tak sa ti aspoň počítajú roky do dôchodku, aj ked minimálny príjem=minimálny osobný mzdový bod a teda skoro nič z toho.....to máš pravdu.
Ale teraz sú to tiež vyhodené peniaze.
KEJKA
16.11.11,19:22
mňa by zaujímalo, ako by sa pozeral IP na prípadný pracovný úraz konateľa, bez zákonného poistenia v SP........
ako môže mať niekto pracovný úraz, ak nie je zamestnaný?
pacient450
16.11.11,19:22
No nad tymto som rozmyslal aj ja. Ze ako to funguje po tejto stránke??
zk24
16.11.11,19:22
Tu mas v tejto tabulke rozpis odvodov, ktore sa platia pri ktorom pomere - do Socialnej poistovne. Ty mozes byt - v pracovnom pomere, konatel s odmenou pravidelnou, nepravidelnou.

Ak chces usetrit fakt co najviac a paltit co najmensie odvody, tak odporucam konatel s pravidelnou odmenou na 20 € (s pravidelnou kvoli jednoduchsim vykazom).

Pocitaj ale s tym, ze budes posielat vykazy na zdravotku mesacne, na socialku (elektronicky !), na danovy urad prehlady. Na konci roka robit danove priznanie k dani z prijmov fyzickej osoby (alebo rocne zuctovanie dane)...

Premysli si vsetko, aby si na koniec nezisitl ze potrebujes uctovnicku a ze ta to potom vyjde drahsie ako platit iba ZP 46,06 €.
Negoti
16.11.11,19:24
ako môže mať niekto pracovný úraz, ak nie je zamestnaný?
ako sa potom posudzuje úraz v lese , pri práci pilčíka???? ako nepracovný? alebo .....???neviem, netuším, ja sa iba pýtam......prosím, nechytajte ma za slovíčka......
zk24
16.11.11,19:28
No nad tymto som rozmyslal aj ja. Ze ako to funguje po tejto stránke??

http://profesia.pravda.sk/zamestnanie/clanok/17890-pracovny-uraz-na-co-mate-pravo/
pacient450
16.11.11,20:00
Takze ked to vidím ze ake papiere a co mi vsetko treba poposielat do ZP a SP tak si radsje zaplatím 46,06E zo svojho a budem si takto fungovat kym nebudem mat lepsie ponuky, trvalejsie na pracua potom by som sa v srocke aj zamestnal ale este zo dva roky potiahnem takto. Ale zaujimalo by ma ako by to dopadlo keby bol niaky uraz alebo keby ma prisla kontrolovat daka IP. Ci by ma brali len ako nezamestnaneho ktory si tam pili v lese ci ako????? Iste je ze po uraze by som od nikoho nic nedostal ale toho som si vedomý.
Negoti
16.11.11,20:04
Takze ked to vidím ze ake papiere a co mi vsetko treba poposielat do ZP a SP tak si radsje zaplatím 46,06E zo svojho a budem si takto fungovat kym nebudem mat lepsie ponuky, trvalejsie na pracua potom by som sa v srocke aj zamestnal ale este zo dva roky potiahnem takto. Ale zaujimalo by ma ako by to dopadlo keby bol niaky uraz alebo keby ma prisla kontrolovat daka IP. Ci by ma brali len ako nezamestnaneho ktory si tam pili v lese ci ako????? Iste je ze po uraze by som od nikoho nic nedostal ale toho som si vedomý.
mňa to tiež zaujíma, ako by to posudzovali (IP) , pôjdem na školenie do PO , školenie robí IP, tuším je to 24.11. a o výsledku budem informovať.....
KEJKA
16.11.11,20:07
a ako pilčík ako funguješ? v rámci sro?
SRO má tieto práce v predmete činnosti a ty t potom niekomu fakturuješ?
Ja som "prácu pilčíka" pochopila, že si sa zamestnal, lebo sro nemá robotu.
Stefan2005
16.11.11,20:09
1. s.r.o. fakturuje prácu pilčíka - zaujímal by ma predmet činnosti danej s.r.o. - či je tam takáto živnosť, určená osoba na výkon činnosti
2. za "prácu" konateľa nemožno považovať prácu pilčíka, preto som toho názoru, že za táto práca by mala byť riešená osve
Stefan2005
16.11.11,20:22
... prípadne do pozornosti dávam starší článok (nechce sa mi dohľadávať jeho aktuálnosť k dnešnému dňu):

"Zákonník práce zakotvuje v § 195 ods. 2 definíciu pracovného úrazu takto: Pracovný úraz je poškodenie zdravia, ktoré bolo zamestnancovi spôsobené pri plnení pracovných úloh alebo priamej súvislosti s ním nezávisle od jeho vôle krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov.

Základným predpokladom na to, aby išlo o pracovný úraz, je pracovnoprávny vzťah medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Keďže pracovná zmluva nemôže byť uzatvorená medzi spoločnosťou a konateľom, nie je splnená základná požiadavka Zákonníka práce pre špecifikáciu úrazu ako pracovného úrazu."

http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-firemne-pravo/konatel-spolocnosti-a-pracovny-uraz.html
Negoti
16.11.11,20:24
budem ti oponovať.....
to, že nemôže byť PPV uzavretý medzi spoločnosťou a konateľom je správne (výkon konateľa nepatrí pod ZP)
ale práca pilčíka? čo má s tým spoločné????
Stefan2005
16.11.11,20:30
budem ti oponovať.....

ak si myslel oponentúru na môj príspevok, tak len toľko, že si myslím, že na prácu pilčíka by mal byť pracovno-právny vzťah a z toho vyplývajúce odvodové povinnosti, aby sa prípadný úraz pri výkone tejto práce dal posudzovať ako pracovný úraz...
avalik
16.11.11,20:30
budem ti oponovať.....
to, že nemôže byť PPV uzavretý medzi spoločnosťou a konateľom je správne (výkon konateľa nepatrí pod ZP)
ale práca pilčíka? čo má s tým spoločné????

zadavatel temy riesi vlastnu pracu pilcika pre inu spolocnost cez svoju sro kde nie je zamestnany ale je v nej konatel momentalne bez odmeny
Negoti
16.11.11,20:35
ak si myslel oponentúru na môj príspevok, tak len toľko, že si myslím, že na prácu pilčíka by mal byť pracovno-právny vzťah a z toho vyplývajúce odvodové povinnosti, aby sa prípadný úraz pri výkone tejto práce dal posudzovať ako pracovný úraz...
ok....ako si ma rýchlo presvedčil ......aj ja si myslím, že by mal mať normálnu PZ na prácu pilčíka........
Negoti
16.11.11,20:37
zadavatel temy riesi vlastnu pracu pilcika pre inu spolocnost cez svoju sro kde nie je zamestnany ale je v nej konatel momentalne bez odmeny
toto napísal v zadaní....
teraz robím v lese pilčíka a budem tam pracovat dlhsiu dobu. Prácu budem normalne fakturovat cez s.r.o.

t.j. nemá nikde PPV ako pilčík a nie je SZČO s činnosťou pilčíka.....
avalik
16.11.11,20:52
toto napísal v zadaní....
teraz robím v lese pilčíka a budem tam pracovat dlhsiu dobu. Prácu budem normalne fakturovat cez s.r.o.

t.j. nemá nikde PPV ako pilčík a nie je SZČO s činnosťou pilčíka.....

a??? pisem ze ma PPV ako pilcik a je SZCO s cinnostou pilcika?

reagovala som na tvoje otazky:


budem ti oponovať.....
to, že nemôže byť PPV uzavretý medzi spoločnosťou a konateľom je správne (výkon konateľa nepatrí pod ZP)
ale práca pilčíka? čo má s tým spoločné????
pacient450
16.11.11,21:01
Srocka ma predmet podnikania sluzby v lesníctve( tu spadá aj práca pilčíka). Mam aj pilcicky preukaz. Pracu budem fakturovat tomu subjektu ktoremu prave robim, lebo som uz u dvoch robil. Teda ked a mi stane uraz tak asi nebude posudeny ako pracovny ked niesom zamestnany, bude to potom posudene tak ako keby sa mi stal uraz napriklad keby som chystal drevo pre seba?.?. neviem kde by som to zistil ako dalej. Lebo aj ked som robil napriklad sluzby na traktore tak som musel mat vodicky preukaz rovnako ako mam teraz pilcicky preukaz. Pripada mi to rovnake.
Stefan2005
16.11.11,21:08
...Lebo aj ked som robil napriklad sluzby na traktore tak som musel mat vodicky preukaz rovnako ako mam teraz pilcicky preukaz. Pripada mi to rovnake.

máš pravdu - je to rovnaké, ani prácu na traktore ani pilčícke práce nemožno považovať za výkon funkcie konateľa....
KEJKA
17.11.11,06:42
asi starnem......:), prestávam sa orientovať, či nedochádza mi?
nejdem hľadať v zákonoch, ale x-krát sa na Porade potvrdilo, že spoločník=konateľ môže pre svoju sro robiť bez odmeny, bez pracovného pomeru. Môže robiť práce, ktoré má sro v predmete činnosti.
Takže dotyčný môže pracovať na traktore a môže robiť pilčíka, nemusí byť zamestnaný.
príklad - mám účtovnú firmu, robím účtovníctvo, nemám pracovný pomer, neberiem odmenu, len podiel na zisku, nemám zamestnancov. podľa mňa je to to isté. Po ceste za klientom v služobnom aute môže nebodaj mať havárku - nebude to pracovný úraz.
================
takže ja by som nenútila zadávateľa že sa musí zamestnať, jedine ak by prípadný úraz chcel riešiť ako pracovný. nároky z toho vzniklé by mu musel hradiť zamestnávateľ, teda jeho vlastná sro, teda vlastne on sám sebe.
Neviem, čo na to IP, vyjadrujem sa tu len k otázke HPP.
Súhlasím, uvedené práce nespadajú do odmeny konateľa.
Negoti
17.11.11,06:49
a ako to je s lekármi a s.r.o.? pokiaľ viem, sami sebe dávajú pracovnú zmluvu na činnosť lekára a sú vo svojej jednoosobovej s.r.o. aj konateľom aj zamestnancom (za prácu konateľa nepoberajú žiadnu odmenu)....dokonca pri začatí činnosti (časť agendy sa vybavuje cez VÚC) musia tam predložiť pracovnú zmluvu ....
Ice dive
17.11.11,06:52
inak tak ma napadá, z pohľadu optimalizácie daní by nebolo lepšie aby si dotyčný založil živnosť, zákazku na prácu v lese by získala zadávateľová sro, táto by si prácu ďalej objednala u svojho konateľa živnostníka a ročne by mu za tento výkon uhradila faktúry do výšky nezdaniteľnej časti základu dane... t.j. daná sro by mala náklady - uhradené faktúry v celkovej výške cca 3552 € a zadávateľ by využil nezdaniteľnú časť základu dane, čo sro nemôže...
Ice dive
17.11.11,06:54
a ako to je s lekármi a s.r.o.? pokiaľ viem, sami sebe dávajú pracovnú zmluvu na činnosť lekára a sú vo svojej jednoosobovej s.r.o. aj konateľom aj zamestnancom (za prácu konateľa nepoberajú žiadnu odmenu)....dokonca pri začatí činnosti (časť agendy sa vybavuje cez VÚC) musia tam predložiť pracovnú zmluvu ....

neviem isto, ale nie je to z titulu toho, že ako lekár, ktorý chce mať otvorenú ambulanciu tak musí mať v tejto ambulancií zamestnaného lekára na HPP... t.j. nie je to špeciálna podmienka na získanie povolenia na otvorenie ambulancie...???
Stefan2005
17.11.11,07:51
...ma trápi situacia ak by prislo dake zranenie alebo co(co sa nestane), len preto sa trochu zamyslam nad dakym poistenim proti urazu alebo co..


... jedine ak by prípadný úraz chcel riešiť ako pracovný. nároky z toho vzniklé by mu musel hradiť zamestnávateľ, teda jeho vlastná sro, teda vlastne on sám sebe...Neviem, čo na to IP, vyjadrujem sa tu len k otázke HPP....

... osobne som pristupoval k problému tiež z pohľadu uplatnenia nárokov vzniklých z prípadného pracovného úrazu; postoj IP je jedna stránka veci, postoj SP v prípade nedajbože vzniku invalidity zase druhá...

P.S. mať ako osoba pilčícky preukaz je základný predpoklad na výkon práce danej osoby; ovšem s.r.o. musí zadosťučiniť aj ďalším legaslatívnym požiadavkám - napr. na úseku BOPZ (napr. smernice,...), pracovnej zdravotnej služby (predpokladám, že práca pilčíka je zaradená medzi rizikové) - hoci aj toto by mohlo byť na ďalšiu diskusiu (s.r.o. nemá zamestnanca ako vtedy, resp. ak 10 pilčíkov založí s.r.o. a nikto nebude zamestnancom, čo potom...). otázok by mohlo byť mnoho. Pokiaľ sa nič nestane, všetko môže byť bez problémov.... ale ak náhodou...
Stefan2005
17.11.11,08:08
neviem isto, ale nie je to z titulu toho, že ako lekár, ktorý chce mať otvorenú ambulanciu tak musí mať v tejto ambulancií zamestnaného lekára na HPP... t.j. nie je to špeciálna podmienka na získanie povolenia na otvorenie ambulancie...???

je to zákonná podmienka:

zákon 578/2004 v platnom znení ( ... o sposkytovateľoch zdravotnej starostlivosti) § 12, odst. 9.:

"(9) Odborný zástupca [odsek 3 písm. a)] je fyzická osoba, ktorá osobne zodpovedá za odborné poskytovanie zdravotnej starostlivosti v zdravotníckom zariadení. Odborný zástupca musí byť v pracovnoprávnom vzťahu alebo obdobnom vzťahu s poskytovateľom."

v téme http://www.porada.sk/t173144-lekar-dochodca-konatel-sro-sukr-amb-musi-byt-v-nej-aj-zamestnany.html je aj stanovisko Ministerstva zdravotníctva...
Ice dive
17.11.11,09:53
... osobne som pristupoval k problému tiež z pohľadu uplatnenia nárokov vzniklých z prípadného pracovného úrazu; postoj IP je jedna stránka veci, postoj SP v prípade nedajbože vzniku invalidity zase druhá...

P.S. mať ako osoba pilčícky preukaz je základný predpoklad na výkon práce danej osoby; ovšem s.r.o. musí zadosťučiniť aj ďalším legaslatívnym požiadavkám - napr. na úseku BOPZ (napr. smernice,...), pracovnej zdravotnej služby (predpokladám, že práca pilčíka je zaradená medzi rizikové) - hoci aj toto by mohlo byť na ďalšiu diskusiu (s.r.o. nemá zamestnanca ako vtedy, resp. ak 10 pilčíkov založí s.r.o. a nikto nebude zamestnancom, čo potom...). otázok by mohlo byť mnoho. Pokiaľ sa nič nestane, všetko môže byť bez problémov.... ale ak náhodou...

preto mňa v tejto súvislosti napadá, že by bolo ideálne mať živnosť s preukazom pilčíka a mať jediného odberateľa služieb svoju s.r.o. platiť si odvody z minima (čim by mal zabezpečený aký taký príjem resp. dôchodk ak by sa nedajbože niečo stalo) a využívať nezdaniteľnú časť základu dane. sro by vystavovala faktúry konečným odberateľom... prípadne by na základe zmluvy o spolupráci mohla uhrádzať danému pilčíkovi SZČO nejaké úrazové/životné poistenie v komerčnej poisťovni s nejakou šetriacou časťou, aby po čase možno z tej poistky niečo dostal, ak by sa nič nestalo....

len neviem ako by sa na toto pozeral DÚ pri prípadnej kontrole...
Negoti
17.11.11,09:56
tie fondy by si mohol platiť aj v s.r.o., a ušetril by si platenie za JU...
Negoti
17.11.11,09:59
nakoniec v sro má nakúpené " stroje" do lesa....
Ice dive
17.11.11,10:22
no ak by si ich platil aj v sro, musel by mať zamestnanecký pomer, resp. zmluvu o výkone funkcie konateľa... ide o to, využiť nezdaniteľnú časť... za 12 faktúr a 12 pladieb do poisťovní by toho veľa za JU nezaplatil...

v sro môže mať nakúpené stroje do lesa veď mu v tom nič nebráni, aby si sro od neho objednávala "obsluhu" jej strojov...
KEJKA
17.11.11,10:28
bola by to určitá optimalizácia, kedže nebude mať náklady, uplatní 40% paušálnych výdavkov.
mohol by si dovoliť fakturovať viac ako tých cca 3 600 €, aby mu vyšla celá nezdaniteľná suma na odpočítanie. Sro by mala vyššie náklady. Ušetrí sa tým celková výška odvodov?
V porovnaní s klasickým HPP?
Hlavný problém vidím práve v tom, že sro má stroje a kupovala by "len " prácu. To vedie k závislej činnosti, ergo, nemohol by ju robiť živnostník, ale zamestnanec.........a sme na začiatku.
Negoti
17.11.11,10:29
a zaplatené fondy, stravné lístky, pracovné oblečenie a PHM a pod?
Ice dive
17.11.11,10:58
bola by to určitá optimalizácia, kedže nebude mať náklady, uplatní 40% paušálnych výdavkov.
mohol by si dovoliť fakturovať viac ako tých cca 3 600 €, aby mu vyšla celá nezdaniteľná suma na odpočítanie. Sro by mala vyššie náklady. Ušetrí sa tým celková výška odvodov?
V porovnaní s klasickým HPP?
Hlavný problém vidím práve v tom, že sro má stroje a kupovala by "len " prácu. To vedie k závislej činnosti, ergo, nemohol by ju robiť živnostník, ale zamestnanec.........a sme na začiatku.

no to máš pravdu, že by sme boli na začiatku (avšak pochybujem, že konkrétne táto sro má nakúpené stroje, keď zadávateľ sa tvári ako dobrovoľne nezamestnaný a radšej si platí nemocenské poistenie sám)... avšak ak by sám seba zamestnal už by mal zamestnanecký pomer, a musel by mať ešte školenia BOZP, výkazy do poisťovní a pod... ako živnostník by mal túto činnosť len raz do roka...

ale asi sa už moc zamotávame...
KEJKA
17.11.11,11:00
áno, papierov by bolo menej.
ale zasa musí aj za seba robiť účtovníctvo DPFO, prípadne aj výkazy, síce tiež len raz za rok.
pacient450
17.11.11,17:29
Stroje mam kúpené na polnohospodárske prace, lebo v predmete podnikania mam aj sluzby v polnohospodarstve, cize v lete robim v polnohospodarstve a cez zimu zase budem v lese ako pilcik. Srocku mam len pol roka preto ked este stale investujem len do majetku firmy tak v podstate ani nevyberam peniaze pre seba za pracu ktoru vykonavam pre srocku. Dalej ked uz budem mat co to nakupene a budem chciet dake peniaze co zarobim cez srocku aj pre seba tak sa budem musiet zamestnat v nej alebo nieco podobne(lebo v podstate podnikam preto aby som daco zarobil aj pre seba aj ja potrebujem z dacoho zit a takto ked si sam platim aj ZP tak v podstate prichadzam o naklady vo firme), takze toto je zatial len docasne mozno daky jeden dva roky. Len neviem ci to robím správne.
KEJKA
17.11.11,17:37
tak ja neviem, tie stroje máš kúpené ako občan?
alebo máš živnosť? Kupil si si stroje ako živnostník?
Kedy si kúpil stroje - ešte pred vznikom sro?
pacient450
17.11.11,17:44
praveze stroje su kupene do srocky, kupoval som to teraz v lete hned ako som zalozil srocku. Nemam zivnost, hned po skole som si zalozil srocku a den po statniciach som sa prihlasil v zdravotnej ako dobrovolny platca ZP
KEJKA
17.11.11,17:55
no dobre, ved povodne som to tak pochopila. peniaze však sro hned po založení nemala, zrejme si ZI zložil reálne a tie peniaze ti stačili na nákup strojov? resp. si sročke požičal?
A ak nevyberáš peniaze, z čoho žiješ?
A všimol si si, že som písala, že stroje nad 1700 EUR sa odpisujú?
pacient450
17.11.11,18:41
ZIcko som realne nesplatil, srocke som ale pozical na stroje dakych 50 000eciek. Chapem ze stroje mi pojdu do nakladov po odpisoch cize 5 rokov mam iste naklady. No zijem zatial zo vsetkeho co este stihnem popri tomto niekde zarobit,, ale to je len docasne, lebo zatial zijem u rodicov cize dake velke výdavky ani nemám. Len potreboval by som vediet ci mozem kludne dalej fungovat ako dobrovolny platca ZP.
Economic
17.11.11,18:46
A nie 4 roky sa odpisujú ?
SPECTRUM
24.02.12,17:19
Dobrý deň,
fyzická osoba, má s.r.o.-čku, v ktorej je spoločník aj konateľ. Nepoberá žiadne príjmy za výkon funkcie ani nemá žiadny pracovný pomer. Je táto osoba povinná sa prihlásiť do zdravotnej poisťovne ako SZČO. Ak áno, na akom tlačive a akú výšku preddavkov má platiť ?
Čo v prípade, ak táto fyzická osoba je zároveň SZČO na základe živnostenského oprávnenia ? Aj tak má povinnosť sa znova prihlásiť ako SZČO z titulu spoločníka firmy ? V tomto prípade by platil aké preddavky, ked si platí preddavky zo živnosti ? Dakujem
KEJKA
24.02.12,19:01
treba mať na pamäti, že sro je samostatný právny subjekt a prihlasuje sa sro ako platiteľ odvodov a len v prípade, že má na to dôvod,teda vypláca zdaniteľné príjmy. V uvedenom prípade sro nemá zamestnancov ani konateľov s príjmom, nie je čo riešiť.
zk24
24.02.12,19:58
Dobrý deň,
fyzická osoba, má s.r.o.-čku, v ktorej je spoločník aj konateľ. Nepoberá žiadne príjmy za výkon funkcie ani nemá žiadny pracovný pomer. Je táto osoba povinná sa prihlásiť do zdravotnej poisťovne ako SZČO. Ak áno, na akom tlačive a akú výšku preddavkov má platiť ?
Čo v prípade, ak táto fyzická osoba je zároveň SZČO na základe živnostenského oprávnenia ? Aj tak má povinnosť sa znova prihlásiť ako SZČO z titulu spoločníka firmy ? V tomto prípade by platil aké preddavky, ked si platí preddavky zo živnosti ? Dakujem

a) konateľ (spoločník) bez odmeny a zároveň nie je SZČO ani nemá iný príjem:
1. sro nemá povinnosť prihlásiť sa do SP alebo ZP kedze nikoho nezamestnáva
2. sro neprihlasuje ani konatela / spoločníka nikam - nemajú medzi sebou vzťah ktorý by zaklad právo na príjem
3. konateľ (spoločník) je povinný byť sám prihlásený v ZP ako dobrovoľne nezamestnaná osoba - to však s sro nemá nič spoločné

b) konateľ (spoločník) bez odmeny a zároveň je SZČO alebo má iný príjem z ktorého titulu je už zdravotne poistený:
1. platí ako hore
2. platí ako hore
3. tento občan sa už nemusí prihlasovať do ZP lebo je SZCO alebo inak zdravotne poistený a už má teda vykrytú povinnosť ZP

Snád som to dobre napísala
SPECTRUM
28.02.12,18:32
Ďakujem ... :)))
SPECTRUM
28.02.12,18:38
Je teda výhodnejšie, ak bude mať spoločnik,konateľ odmenu za výkon funkcie napr. 50,-€, vtedy sa odhlási ako dobrovolne nezamestnaná osoba, firma ho prihlási ako zamestnanca, nebude platiť 47,58 , ale bude mu zrazené len z tejto odmeny odvod do ZP aj SP ? Mýlim sa ? Ďakujem za odpoved
Mila123
28.02.12,19:19
je to tak, neexistuje minimálny VZ pre zamestnanca.......
Ivana J.
21.03.12,16:32
Može s.r.o. čka si dať do nákladov zaplatené DNP za konatela aj spoločníka? Spoločník je jediný majitel a nie je zamestnancom.Je to oprávnený danový výdavok?
Ďakujem za odpoved
Mila123
21.03.12,16:33
podľa môjho názoru nie...je to jeho osobný výdavok......nie daňový náklad spoločnosti....
Economic
21.03.12,16:46
Može s.r.o. čka si dať do nákladov zaplatené DNP za konatela aj spoločníka? Spoločník je jediný majitel a nie je zamestnancom.Je to oprávnený danový výdavok?
Ďakujem za odpoved

Pokiaľ nie je zamestnancom, tak jednoznačne nie. Nemôže