vikinka2011
17.11.11,06:41
Viete mi niekto poradiť ako postupovať, ak som si dala urobiť web stránku na podnikanie a nakoniec web stránka nieje zhotovená?
Mala som Zmluvu o dielo, v nej som mala dátum realizácie (už dávno uplynul, v máji) a rozhodla som sa všetko riešiť právnou cestou. Čo treba urobiť ako prvé? Niekto mi radí poslať oficiálne prvú upomienku, potom druhú, potom tretiu a potom dať všetko na súd.
Ale tu mi vzniká problém. Po akých dňoch mám napísať upomienky a na aký súd poslať môj problém.
Všetkým veľmi pekne ďakujem za odpovede.
zk24
17.11.11,06:15
Viete mi niekto poradiť ako postupovať, ak som si dala urobiť web stránku na podnikanie a nakoniec web stránka nieje zhotovená?
Mala som Zmluvu o dielo, v nej som mala dátum realizácie (už dávno uplynul, v máji) a rozhodla som sa všetko riešiť právnou cestou. Čo treba urobiť ako prvé? Niekto mi radí poslať oficiálne prvú upomienku, potom druhú, potom tretiu a potom dať všetko na súd.
Ale tu mi vzniká problém. Po akých dňoch mám napísať upomienky a na aký súd poslať môj problém.
Všetkým veľmi pekne ďakujem za odpovede.

Vy ste za danú službu už zaplatili alebo máte dohodnuté finančné plnenie pri odovzdaní diela?*
vikinka2011
17.11.11,06:27
Za danú službu boli dohodnuté 4 splátky podľa realizácie ako bolo uvedené v Zmluve o dielo. Posledná splátka bola pri odovzdaní služby k 31.5.2011, ale ja som ju zaplatila v tento termín. Takže celá suma bola vyplatená k 31.5.2011.
Atomer.sk
17.11.11,06:32
A ked si platila priebezne tie 4 splatky (na moj vkus zbytocne vela splatok), tak si videla cast roboty vykonanu na web stranke? Nejde mi do hlavy, preco si zaplatila poslednu splatku, ked web nemas.
O aku velku sumu sa jedna?

Ja by som ti odporucil dat 2 pisomne upozornenia na vratenie penazi, nakolko neodovzdali dohodnute dielo. A potom poziadat sud o platobny rozkaz.
vikinka2011
17.11.11,06:43
Platby boli každý mesiac s tým, že som videla ako sa na webe robí. Vždy tam boli zmeny a nič nenasvedčovalo, že by sa niečo malo zmeniť nakoľko boli aj osobné stretnutia.
Nejde o veľkú sumu, ale ani o malú sumu.

Ak dielo malo byť hotové k 31.5. tak môžem vymáhať ako živnostík aj ušlý zisk, ale neviem do akej výšky a z čoho sa ušlý zisk počíta.
Atomer.sk
17.11.11,06:50
Ako chces vypocitat usly zisk za nevytvorenie web stranky? Na zaklade nejakej teorie a dohadov? Zameraj sa na vratenie svojich penazi a nekomplikuj to s vypoctom usleho zisku.
vikinka2011
17.11.11,06:57
Ušlý zisk napríklad z toho, že keď web (niečo ako eshop) by som dala urobiť inej firme tak by som vedela vypočítať dodatočne. Alebo potom z daňového z minulého roku? Fakt neviem, iba som počula, že mám nárok na vrátenie financií, na výdavky spojené s právníkom a súdom a aj ušlý zisk. Živnosť už mám dlho, iba som chcel rozšíriť svoje pôsobenie.
Atomer.sk
17.11.11,07:03
Viem si predstavit vypocitat usly zisk z toho, ze mas fungujuci eshop 2 roky, a zrazu, z ich vinny, pricinenia a necinnosti ti eshop prestane fungovat na 1 mesiac. Na zaklade predchadzajucich mesiacov by sa dalo odhadnut, o kolko penazi si prisla. Ale ako to chces vypocitat u eshopu, ktory ani nebol spusteny? :-)
vikinka2011
17.11.11,07:29
V podstate máš pravdu.
Hlavne som chcela vedieť ako postupovať, ak chcem poslať 1.upomienku. Po koľkých dňoch nasleduje ďalšia, príp. po koľkých tretia a potom súd. Dôležité je vrátenie financií, aby som mohla dať urobiť web inej firme.
Internetový marketing
17.11.11,11:53
Možem sa opýtať, ktorá firma, alebo jednotlivec sa takto správa ku zákaznikom? A o akú sumu orientačne išlo, že musela byť rozdelená na 4 časti?
Dantess
17.11.11,12:59
Tiež odporúčam zverejniť názov firmy. Minimálne tým pomôžete iným, aby sa nedostali do podobnej situácie
Atomer.sk
17.11.11,15:55
V podstate máš pravdu.
Hlavne som chcela vedieť ako postupovať, ak chcem poslať 1.upomienku. Po koľkých dňoch nasleduje ďalšia, príp. po koľkých tretia a potom súd. Dôležité je vrátenie financií, aby som mohla dať urobiť web inej firme.

Ja by som dal rozostup 14 dni medzi prvymi dvoma. Tretiu by som uz neposielal.
danabi
18.11.11,14:58
Urcite by som začala mimosudne - mediaciou. Ideálna na sprostredkovanie riesenia takychto sporov je mediatorka.
profesional
30.12.11,19:21
Takze podme k tomuto problemu tak aby bol pravne zrozumitelny:

Mas uzatvorenu zmluvu o dielo.
Ty si za dodanie diela zaplatila, ale dodavatel ti nezaplatil.

Takze spravny postup je:

1. Pisomne stanovit dodavatelovi primeranu nahradnu lehotu. Odporucam stanovit mu ju na 15 dni so zohladnenim doteraz tebou poskytnutych informacii.
Toto posli doporucenym listom s dorucenkou. Dorucenka sa ti vrati a tam uvidis kedy list prebral. A mozes pocnus dalsim dnom po datume prevzatia zacat pocitat 15 dni.

2. Ak dielo nedoda, tak nasledne mozes odstupit od zmluvy. Toto musis urobit pisomne. Uz v odstupeni od zmluvy ho vyzvi na vydanie bezdovodneho obohatenia z titulu odstupenia od zmluvy.
Opat to posli listom s dorucenkou. Odstupenie od zmluvy je platne okamzite dorucenim dodavatelovi.
Na vydanie bezdovodneho obohatenia, v tomto pripade vratenie plnenia zakon dava lehotu neodkladne. V jsuticnej praxi rozumej 3 dni.
Takze dalsim dnom po dni kedy toto prebral zacni pocitat 3 dnovu lehotu.

3. Ak nepridu peniaze tak mu nasledne posli pokus o zmier - predsporovu vyzvu. S tym ze mu tam na zaplatenie daj dalsie 3 dni. Opat pouzi doporuceny list s dorucenkou.

4. Ak ani tak nevrati peniaze, podaj na miestne prislusny sud podla sidla alebo bydliska dodavatela navrh na vydanie platobneho rozkazu.