martaNR
17.11.11,10:13
Dobrý deň prajem všetkým,
potrebovala by som poradiť ohľadne prepisu polovice bytu.
Moji rodičia sú vlastníci bytu, každý má polovicu a potrebovala by som poradiť či sa dá nejakým spôsobom prepísať otcova polovica na mňa, napríklad darovaním. Otec má totiž veľké dlžoby a bojíme sa aby mamka vďaka exekútorom neostala na ulici, lebo na otcove dlžoby nemá dostatok peňazí a otec v tom byte nebýva už trištvrte roka. Už sme rozmýšľali že by sme to dali na súd a zbavili ho podielu na byte.
Ďakujem už dopredu za radu.
KEJKA
17.11.11,09:18
otec môže tebe svoju polovicu darovať - ak tam už nie je plomba kvôli dlhom a exekúcii.
Mária27
17.11.11,09:23
Dá sa to, ale otcovi veritelia môžu tento právny úkon do troch rokov odporovať podľa §§ 42a, 42b občianskeho zákonníka. Vtedy by bol pre nich ten prevod neúčinný a mohli by dlhy vymáhať od teba.


(2) Odporovať možno právnemu úkonu, ktorý dlžník urobil v posledných troch rokoch v úmysle ukrátiť svojho veriteľa, ak tento úmysel musel byť druhej strane známy, a právnemu úkonu, ktorým bol veriteľ dlžníka ukrátený a ku ktorému došlo v posledných troch rokoch medzi dlžníkom a osobami jemu blízkymi (§ 116 a 117) alebo ktoré dlžník urobil v uvedenom čase v prospech týchto osôb s výnimkou prípadu, keď druhá strana vtedy dlžníkov úmysel ukrátiť veriteľa aj pri náležitej starostlivosti nemohla poznať.
(4) Právny úkon, ktorému veriteľ s úspechom odporoval, je právne neúčinný a veriteľ môže požadovať uspokojenie svojej pohľadávky z toho, čo odporovateľným právnym úkonom ušlo z dlžníkovho majetku; ak to nie je možné, má právo na náhradu voči tomu, kto mal z tohto úkonu prospech.
KEJKA
17.11.11,09:29
pomohlo by, keby byt získala do výlučného vlastníctva od oboch rodičov kúpou?
Viem, že polovica ceny by tým pádom patrila dlžníkom, ak by došlo k námietke.
Ale kúpnu cenu si vedia dohodnúť, a zabezpečila by byt pre seba.
Mame by sa mohlo zriadiť právo doživotného užívania.
Mária27
17.11.11,09:41
Ak ide o osobu blízku, vedomosť úmyslu sa predpokladá, dôkazná povinnosť je na tej osobe. Nestačí len tvrdiť, že za dom zaplatila, ani to, že o dlhoch nevedela. Treba dokazovať, že úmysel ukrátiť veriteľa nemohla rozpoznať ani pri náležitej starostlivosti.
Mohla by využiť to, že tam otec už 3/4 roka nebýva, nemali sa o dlhoch ako dozvedieť, že mamka chcela polovicu odkúpiť ale jej to nechel predať ... Na všetko budú chcieť dôkazy.
martaNR
17.11.11,10:17
Ešte by som sa chcela opýtať, či mi neviete poradiť kde by som na nete našla vzor zmluvy o darovaní časti nehnuteľnosti.Ďakujem
KEJKA
17.11.11,10:21
a čo príspevok 3? Dobré rady neberieš do úvahy?
vzor vyhľadáš na google.sk
luja5
17.11.11,10:46
Ak ide o osobu blízku, vedomosť úmyslu sa predpokladá, dôkazná povinnosť je na tej osobe. Nestačí len tvrdiť, že za dom zaplatila, ani to, že o dlhoch nevedela. Treba dokazovať, že úmysel ukrátiť veriteľa nemohla rozpoznať ani pri náležitej starostlivosti.
Mohla by využiť to, že tam otec už 3/4 roka nebýva, nemali sa o dlhoch ako dozvedieť, že mamka chcela polovicu odkúpiť ale jej to nechel predať ... Na všetko budú chcieť dôkazy.
K vyznačenému pre martuNR - bolo by dobré myslieť na to, odkiaľ vieš o otcových dlhoch. Nenavštívil Vás už náhodou napríklad otcov veriteľ, alebo niekto iný v jeho zastúpení, od ktorého ste sa o dlhoch otca mohli dozvedieť? ... ?
martaNR
17.11.11,10:53
zatiaľ nás nikto nenavštívil, ale ozvala sa nie doporučene zdravotná poisťovňa a tam má vysoký dlh a tak chceme čím skôr ten byt prepísať aby naň do budúcna nemohol siahnuť exekútor.
martaNR
17.11.11,10:55
KEJKA beriem do úvahy všetky rady!!! Nechcem aby mamka o byt prišla, mala by kde bývať (u mňa) ale predsa pre otcove dlhy by nemala prísť o strechu nad hlavou!!!!
KEJKA
17.11.11,10:57
áno, ale práve pri dare je riziko, že aj tak on príde.
/účelové darovanie/
martaNR
17.11.11,11:10
tak potom ako máme tomu predísť aby sa tak nestalo???Som už z toho zúfalá a chcela by som mamke nejak pomôcť.
doktor23
18.11.11,14:01
nepredajte to blízkej osobe ..... nájdite si Ferka Mrkvičku, ktorému ale budete musieť veeeeeeľmi dôverovať
Kvaka
18.11.11,14:36
Dobrý deň prajem všetkým,
potrebovala by som poradiť ohľadne prepisu polovice bytu.
Moji rodičia sú vlastníci bytu, každý má polovicu a potrebovala by som poradiť či sa dá nejakým spôsobom prepísať otcova polovica na mňa, napríklad darovaním. Otec má totiž veľké dlžoby a bojíme sa aby mamka vďaka exekútorom neostala na ulici, lebo na otcove dlžoby nemá dostatok peňazí a otec v tom byte nebýva už trištvrte roka. Už sme rozmýšľali že by sme to dali na súd a zbavili ho podielu na byte.
Ďakujem už dopredu za radu.
Ten byt majú tvoji rodičia v bezpodielovom spoluvlastníctve, alebo sú rozvedení? Ako donútite otca podpísať akúkoľvek zmluvu, ak už nebýva s vami? Vie o tom, čo chcete urobiť? Bude s tým súhlasiť, ak by ste celý byt predali cudzej osobe? Potom by ste si mohli kúpiť iný byt.
luja5
18.11.11,15:30
Kvaka, si ma predbehla ;), už som mala pripravenú inak položenú otázku a viac k tomu, nebudem to preto sem dávať, len tú otázku pre Martu:
Marta, píšeš, že rodičia sú vlastníci bytu a každý má polovicu. Znamená to, že byt majú v podielovom spoluvlastníctve a nejde teda o existujúce BSM?