BIZAL
17.11.11,10:21
Dobry den,

potrebujem uctovnicku. Podla coho sa vybera? Podla specializacie? Dakujem.
KEJKA
17.11.11,09:24
akej špecializácie?
nanajvýš JU, PU, rozpočtovky?
ak si SZČO - vyberaj takú, čo robí hlavne SZČO, najlepšie všetky formy - JU, paušálne výdavky, daňová evidencia, PU pre SZČO.
Ak je na Porade pod nickom, posúď jej príspevky, na čo sapýta, na čo odpovedá, aké má referecie.
A hlavne - aby bola poruke.
==========================
KEJKA
17.11.11,09:25
......dodám, aby mala aj ZEP, ale nie je podmienka, len odporúčanie.
BIZAL
17.11.11,09:36
neviem co je ZEP. ja uz mam uctovnicku, som SZCO. poterbujem vsak dalsiu, pretoze rozsirujem podnikanie o inu cinnost, aj s obchodnou partnerkou tentokrat, ako zdruzenie SZCO a potrebujem aby sa v tychto veciach vyznala...najlepsie z PO, pretoze ja som z PO.
KEJKA
17.11.11,09:41
ved OK, a prečo nie tá pôvodná? má prehľad, čo nestíha?
Je lepšie, ak účtuje obe firmy jeden človek,. zo skúsenosti viem, že podnikateľ často zamieňa doklady, pomieša, treba triediť.
Ak hľadáš účtovníčku, tak daj do sekcie inzercia - aj tu na Porade, isto sa ti niekto ozve.
Negoti
17.11.11,09:42
hlavne referencie.....tie pomáhajú....
a súčasná účtovníčka má problémy so združeniami FO?
BIZAL
17.11.11,09:49
hlavne referencie.....tie pomáhajú....
a súčasná účtovníčka má problémy so združeniami FO?

nie, nema. ide o to, ze ma vela a uz mna zobrala len tak-tak. tento predmet podnikania nema a nebude mat nic spolocne s tym predoslym + biznis, ktory mam je len moj, ten druhy budeme mat dve 50/50
KEJKA
17.11.11,10:20
ano, to je dôvod..ked má veľa, neberie.
druhý dôvod, že ide o iný biznis, nei je dôvod, že musí byť aj iná účtovníčka.
Bude lepšie, ak dáš ten inzerát, lebo ak tu budú ponuky, bude sa to považovať za "autoreklamu". Znalé účtovníčky o tom vedia, tak sa ti tu ponúkať aj tak nebudú.
BIZAL
17.11.11,10:27
ano, to je dôvod..ked má veľa, neberie.
druhý dôvod, že ide o iný biznis, nei je dôvod, že musí byť aj iná účtovníčka.
Bude lepšie, ak dáš ten inzerát, lebo ak tu budú ponuky, bude sa to považovať za "autoreklamu". Znalé účtovníčky o tom vedia, tak sa ti tu ponúkať aj tak nebudú.

dakujem, skusim to. mam napriklad aj vela otazok ohladom zdruzenia SZCO....ci mi nahodou neporadi nieco lepsie alebo ine, ja sa v tom nevyznam. Taktiez vo svojej firme nemam zamestnanca a v tej novej chceme mat hned od zaciatku...
Tieto veci bude vediet kazda jedna? Resp. nemozem sa ich vypytovat na rady, a potom sa pre jednu rozhodnut...preto ta tema.
srska
17.11.11,10:27
neviem co je ZEP. ja uz mam uctovnicku, som SZCO. poterbujem vsak dalsiu, pretoze rozsirujem podnikanie o inu cinnost, aj s obchodnou partnerkou tentokrat, ako zdruzenie SZCO a potrebujem aby sa v tychto veciach vyznala...najlepsie z PO, pretoze ja som z PO.nechcem ťa odradiť ale radšej si to dobre rozmysli a ak máš známych v takýchto spolkoch, tak sa ich opýtaj ako to funguje alebo fungovalo
BIZAL
17.11.11,10:29
nechcem ťa odradiť ale radšej si to dobre rozmysli a ak máš známych v takýchto spolkoch, tak sa ich opýtaj ako to funguje

aha, to je to zdruzenie.
je to zle? ako to mam potom vyriesit? ked chceme is 50/50 a v ziadnom pripade nechcem s.r.o.
srska
17.11.11,10:31
jedna firma - jeden boh. to už asi lepší by bol tichý spoločník
Negoti
17.11.11,10:32
a nezabúdaj, spolky diablove volky....pri združeniach FO sú s tým, že sa potom nevedia dohodnúť.....
KEJKA
17.11.11,10:34
dakujem, skusim to. mam napriklad aj vela otazok ohladom zdruzenia SZCO....ci mi nahodou neporadi nieco lepsie alebo ine, ja sa v tom nevyznam. Taktiez vo svojej firme nemam zamestnanca a v tej novej chceme mat hned od zaciatku...
Tieto veci bude vediet kazda jedna? Resp. nemozem sa ich vypytovat na rady, a potom sa pre jednu rozhodnut...preto ta tema.
môžeš sa pýtať na rady a aj sa pýtaj - každej jednej adeptky a potom si vyberieš tú, ktorej odpovede sa budú najviac približovať k tomu, čo sa medzičasom dozvieš na Porade.
Ale aj keby si sa tu nevypytoval, tak v rámci "výberového konania" práve týmito otázkami skôr zistíš, či dotyčná vie robiť združenie.
Netlačí ťa náhodou niekto do toho združenia? nenamotáva ťa? ved podľa všetkého skutočne nevieš, do čoho ideš.
O pár týždňov možno zistíš, že makáš a druhý sa vezie. radšej si to rozmysli. nech si biznis rozbehne ten druhý, a teba môže tiež zamestnať - budeš mať niečo naviac a môžeš kedykoľvek odísť............uvádzam len ako príklad.
Alebo aj opačne - rozbehni to ty, a zamestnaj druhú stranu.
Podľa možnosti žiadne spolky.
========================
dodám v rámci úpravy
myslela som, že je to napr. tvoja priateľka a ide spoločne podnikať, alebo niečo iné úplne záväzné, združenia existujú. A hlavne - myslela som, že vieš do čoho ideš.
neviem prečo nie sro /tiež by som bola proti v pomere 50/50/
ale združenie áno - tam tiež ručíš celým svojim majetkom ako SZČO.
BIZAL
17.11.11,10:35
uplne suhlasim a chapem. ale nedelia sa len zisky, ale aj risky, cas, zodpovednost....je toho vela preco viem, ze je to spravne rozhodnutie...ale dakujem
Negoti
17.11.11,10:36
prečo nechceš sro?
srska
17.11.11,10:38
môžeš sa pýtať na rady a aj sa pýtaj - každej jednej adeptky a potom si vyberieš tú, ktorej odpovede sa budú najviac približovať k tomu, čo sa medzičasom dozvieš na Porade.
Ale aj keby si sa tu nevypytoval, tak v rámci "výberového konania" práve týmito otázkami skôr zistíš, či dotyčná vie robiť združenie.
Netlačí ťa náhodou niekto do toho združenia? nenamotáva ťa? ved podľa všetkého skutočne nevieš, do čoho ideš.
O pár týždňov možno zistíš, že makáš a druhý sa vezie. radšej si to rozmysli. nech si biznis rozbehne ten druhý, a teba môže tiež zamestnať - bude mať niečo naviac a môžeš kedykoľvek odísť............uvádzam len ako príklad.
Alebo aj opačne - rozbehni to ty, a zamestnaj druhú stranu.
Podľa možnosti žiadne spolky.presne na to som myslel kejka (3. odstavec). robil som určitý čas v takom združení 2 szčo a rozchádzali sa bitkou na prevádzke
BIZAL
17.11.11,10:38
môžeš sa pýtať na rady a aj sa pýtaj - každej jednej adeptky a potom si vyberieš tú, ktorej odpovede sa budú najviac približovať k tomu, čo sa medzičasom dozvieš na Porade.
Ale aj keby si sa tu nevypytoval, tak v rámci "výberového konania" práve týmito otázkami skôr zistíš, či dotyčná vie robiť združenie.
Netlačí ťa náhodou niekto do toho združenia? nenamotáva ťa? ved podľa všetkého skutočne nevieš, do čoho ideš.
O pár týždňov možno zistíš, že makáš a druhý sa vezie. radšej si to rozmysli. nech si biznis rozbehne ten druhý, a teba môže tiež zamestnať - bude mať niečo naviac a môžeš kedykoľvek odísť............uvádzam len ako príklad.
Alebo aj opačne - rozbehni to ty, a zamestnaj druhú stranu.
Podľa možnosti žiadne spolky.

nikto mi este zdruzenie nespominal, ja hladam alternativu, a preto aj dobru uctovnicku aby vedela poradit. problem je, ze ja disponujem kapitalom a ona know how, casom a citom k tomuto podnikaniu....celkovo ja sama, alebo ona sama by to nezrealizovala ani jedna. Spolu to ma zmysel...
BIZAL
17.11.11,10:41
prečo nechceš sro?

lebo nevidim dovod preco ju mat
srska
17.11.11,10:44
lebo nevidim dovod preco ju mata 50/50 je ten najblbší pomer aj keby bol spoločníkom brat, syn alebo nebodaj manželka
BIZAL
17.11.11,10:48
a 50/50 je ten najblbší pomer aj keby bol spoločníkom brat, syn alebo nebodaj manželka

uplne suhlasim pokial ide o rodinu a pribuznych. preco nie 50/50 a kolko? A dakujem za vsetky rady. vsetko pomoze.
KEJKA
17.11.11,10:54
nikto mi este zdruzenie nespominal, ja hladam alternativu, a preto aj dobru uctovnicku aby vedela poradit. problem je, ze ja disponujem kapitalom a ona know how, casom a citom k tomuto podnikaniu....celkovo ja sama, alebo ona sama by to nezrealizovala ani jedna. Spolu to ma zmysel...
no dve baby sa hádam na prevádzke biť nebudú.......:):)
prečo som ťa považovala za chlapa?
/asi preto nick a fakt, že súbežne riešim tému "s pilčíkom"/

kapitál a know-how....chápem a je dobre to dať dokopy,........len aby potom neskôr nebolo "hou-nou".
účtovníčka ti poradí s účtovníctvom a formou ako ho viesť, pri združení myslím, musí byť riadne JU.
ťažko ti poradí, či združenie áno, alebo nie - to ti tu radíme viacerí.
Ja osobne by som predsa len uprednostnila sro, ZI=5000 €.
a vklad do firmy ošetrila zmluvou u notára s jasne stanovenými podmienkami návratnosti, spôsobom zabezpečenia.
ale aj ked sro - ty máš viac skúsenosti s podnikaním, snažila by som ísť do sro s podielom 51/49, aby nebola patová situácia. Predsa len know how zostane, ale ak sa peniaze rozkotúľajú, tie už nazad nedostaneš.
srska
17.11.11,10:54
kto sa chce pridať, podľa mňa musí mať menej. know-how je len imaginárna záležitosť. ty máš financie - ty musíš mať väčší podiel lebo ak projekt nepôjde ty s väčším podielom rozhodneš o jeho okamžitom ukončení s kratšej cesty.
KEJKA
17.11.11,10:56
.....ak sa tu viaceré hlavičky zhodujeme v názoroch, mala by si to zvážiť.
srska
17.11.11,11:01
a účtovníčka je v takomto štádiu ako hovorí ujo - parciálny problém:)
BIZAL
17.11.11,11:01
dobre teda...beriem, ale na druhej strane napriklad co sa tyka pracovnych povinnosti, prace a prac. casu sa prvy rok budem zucastnovat mozno na 15%, vsetko bude na nej...
skusim takto...bolo by teda vyhodnejsie pre obe aby som ju ja zamestnala?
srska
17.11.11,11:06
veď o tom to je: ty máš balík v kešeni, ona má nápad, tak nech ho realizuje a ty ju za to odmeníš - jednoduché
srska
17.11.11,11:07
a ak nesúhlasí - pá, pá
BIZAL
17.11.11,11:12
ufff, zufalo si tu vzdycham a neviem ako to vsetko spravit aby to bolo dobre pre obe. Ja by som to bez nej nikdy nezrealizovala, ona bezo mna mozno ano (ved su pozicky...), pozname sa od malicka a velmi vela krat mi velmi v zivote pomohla...ja jej mam co odplacat. a chcem velmi pomoct tak jej, ako aj sebe. Urcite s nou chcem ist 50/50 ale neviem aku formu na to vybrat, kedze zdruzenie nie je dobre...
srska
17.11.11,11:15
aj tí moji kamaráti, čo mali združenie sa poznali od 12-15 rokov a od 1996 sa nepoznajú
BIZAL
17.11.11,11:18
:D
KEJKA
17.11.11,12:19
navrhla by som, aby si jej teda poskytla pôžičku a určitou návratnosťou a slušným úrokom a nech podniká sama. Na pôžičku si nechaj podpísať uznanie dlhu s exekučným titulom.
Ale pôžičky sú pôžičky, ona môže skrachovať a nebude mať z čoho splácať, vy prestanete byť kamarátky.....a naviac, nemáš kontrolu nad jej podnikaním.
JA by som do toho šla s tým podielom 51/49
povedala by som, že správne by mal byť podiel 80/20 ale jej ako kamarátke nechávam takmer polovicu. Určite by pochopila dôvod, že sa chceš vyhnúť patovej situácii.
Deliť sa môžete 50/50, ale ako kamarátke môžeš navrhnút delenie 40/60, ked tvrdíš, že tam robiť budeš možno len na 15%.
Podľa mňa tebe 40% podiel na zisku bez práce môže stačiť, ona zasa rada vymení svoj "menšinový" podiel za väčší podiel na zisku. Máš kontrolu nad firmou, máš kontrolu nad účtovníctvom a teda aj nad svojimi peniazmi.
pozn.na vysvetlenie - podiel na ZI a spôsob delenia zisku sú dve rozdielne veci, ktoré sa riešia v spoločenskej zmluve spôsobom, ktorý vyhovuje všekým spoločníkom.
BIZAL
17.11.11,12:28
navrhla by som, aby si jej teda poskytla pôžičku a určitou návratnosťou a slušným úrokom a nech podniká sama. Na pôžičku si nechaj podpísať uznanie dlhu s exekučným titulom.
Ale pôžičky sú pôžičky, ona môže skrachovať a nebude mať z čoho splácať, vy prestanete byť kamarátky.....a naviac, nemáš kontrolu nad jej podnikaním.
JA by som do toho šla s tým podielom 51/49
povedala by som, že správne by mal byť podiel 80/20 ale jej ako kamarátke nechávam takmer polovicu. Určite by pochopila dôvod, že sa chceš vyhnúť patovej situácii.
Deliť sa môžete 50/50, ale ako kamarátke môžeš navrhnút delenie 40/60, ked tvrdíš, že tam robiť budeš možno len na 15%.
Podľa mňa tebe 40% podiel na zisku bez práce môže stačiť, ona zasa rada vymení svoj "menšinový" podiel za väčší podiel na zisku. Máš kontrolu nad firmou, máš kontrolu nad účtovníctvom a teda aj nad svojimi peniazmi.
pozn.na vysvetlenie - podiel na ZI a spôsob delenia zisku sú dve rozdielne veci, ktoré sa riešia v spoločenskej zmluve spôsobom, ktorý vyhovuje všekým spoločníkom.

cize cele uctovnictvo by islo na moju, uz vzniknutu firmu?

A co si myslis o tom: dam peniaze na zaciatok, ona mi polovicu splati (aby to bolo fifty-fifty) a na jej novootvorenu zivnost sa to bude uctovat?
KEJKA
17.11.11,13:17
cize cele uctovnictvo by islo na moju, uz vzniknutu firmu?

A co si myslis o tom: dam peniaze na zaciatok, ona mi polovicu splati (aby to bolo fifty-fifty) a na jej novootvorenu zivnost sa to bude uctovat?
ja som písala o sro, ktorú by ste vy dve založili kvôli jej podnikaniu, nie o tvojej firme -ty máš živnosť, nie? alebo máš aj sro? už neviem a nechce sa mi čítať celú tému od začiatku.
a poslednej vete nerozumiem, ak jej chceš dať len poovicu, tak jej daj polovicu - prečo dva razy toľko a ona splatí, načo?
BIZAL
17.11.11,13:27
ja som písala o sro, ktorú by ste vy dve založili kvôli jej podnikaniu, nie o tvojej firme -ty máš živnosť, nie? alebo máš aj sro? už neviem a nechce sa mi čítať celú tému od začiatku.
a poslednej vete nerozumiem, ak jej chceš dať len poovicu, tak jej daj polovicu - prečo dva razy toľko a ona splatí, načo?

Ja som SZCO.
Zhrniem to takto: rada by som s nou podnikala spolu. Problem je, ze neviem aku formu podnikania mam pouzit. Preto aj by som chcela uctovnicku, ktora sa v tom vyzna.
Ja vlozim zaciatocny kapital 100%, ona nic s tym, ze mi ho bude pocas spolocneho podnikania splacat. Cize 50% z tych 100%. Akonahle bude toto z jej strany splatene, vsetko by islo na polovicu. Otazka znie: bude to riesit a vediet riesit uctovnicka, alebo tieto veci musime riesit nejak mimo /to splacanie 50% ZI mne/ uctovnicky a uctovnicka bude len uctovat nase podnikanie /napriklad vedene na partnerku/?
KEJKA
17.11.11,13:50
uctovníctvo vedené na partnerku...........partnerka bude mať živnosť
alebo máte združenie, potom je uctovníctvo vedené na združenie
alebo máte sro, potom je učtovníctvo vedené na sro..................musíš si ujasniť pojmy.
V tomto ti účtovníčka resp. hociktorá účtovníčka neporadí.
ak ty vložíš 100% kapitálu, to myslíš doslova tak ako píšeš - do sro do ZI?
ZI je minimálne 5000EUR, ale súčasne je zbytočné vkladať viac. Ak to nebude stačiť, zvyšok môžeš dať ako pôžičku a to aj neskôr, nie na začiatok - až bude potrebné.
BIZAL
17.11.11,13:56
uctovníctvo vedené na partnerku...........partnerka bude mať živnosť
alebo máte združenie, potom je uctovníctvo vedené na združenie
alebo máte sro, potom je učtovníctvo vedené na sro..................musíš si ujasniť pojmy.
V tomto ti účtovníčka resp. hociktorá účtovníčka neporadí.
ak ty vložíš 100% kapitálu, to myslíš doslova tak ako píšeš - do sro do ZI?
ZI je minimálne 5000EUR, ale súčasne je zbytočné vkladať viac. Ak to nebude stačiť, zvyšok môžeš dať ako pôžičku a to aj neskôr, nie na začiatok - až bude potrebné.

myslela som, ze zdruzenie je podla obcianskeho zakonnika, cize len zmluva medzi mnou a nou. Cize uctovnictvo sa moze viest len na jednu z nas.

ten 100% vklad som myslela ze ona nema ani korunu a cele podnikanie musim investovat ja. po case mi splati polovicu z toho co som dala, cize si budeme na rovnakom a mozme sa spravodlivo delit.
KEJKA
17.11.11,14:00
áno, ak si rozhodnutá pre združenie, tak potom takto.
BIZAL
17.11.11,14:08
áno, ak si rozhodnutá pre združenie, tak potom takto.

dakujem

a uctovnicka bude viest aj tie jej splatky mne, alebo si to budeme viest len my medzi nami ako obcania?

je pre mna nevyhoda, ze bude uctovnictvo na nu a nie na mna?
marleau
17.11.11,14:12
Dobry den,

potrebujem uctovnicku. Podla coho sa vybera? Podla specializacie? Dakujem.

Ja som si vybral podľa výzoru.Nebanujem.
KEJKA
17.11.11,14:14
dakujem
a uctovnicka bude viest aj tie jej splatky mne, alebo si to budeme viest len my medzi nami ako obcania?
je pre mna nevyhoda, ze bude uctovnictvo na nu a nie na mna?
ako účastník združenia máš právo pozerať aj do účtovníctva, takže to je jedno.
splátky môžu byť oficiálne - ak bude aj tvoj vklad oficiálny.
srska
17.11.11,14:15
Ja som si vybral podľa výzoru.Nebanujem.aj môj kamarát, ktorému robí účtovníctvo 15 rokov. stále je slobodná:D
optimistka
17.11.11,14:17
Ja som si vybral podľa výzoru.Nebanujem.

aj to je spôsob, a stále je len v pozícii účtovníčky alebo postúpila ? ... :)
BIZAL
17.11.11,14:19
:D
KEJKA
17.11.11,14:19
:D
ladyrs
17.11.11,14:24
:D
srska
17.11.11,14:26
šak nebanuje:)
Zita5
17.11.11,14:29
presne na to som myslel kejka (3. odstavec). robil som určitý čas v takom združení 2 szčo a rozchádzali sa bitkou na prevádzke

To máš ako s podnikateľmi a podnikateľmi podvodníkmi , nie všetkých ich treba hádzať do jedného vreca .Tak isto je to aj so združením .Záleží veľmi od osôb,pováh a zámeru .A pri všetkej čestnosti,spravodlivosti dobre vedenej evidencie a dobre spracovanom účtovníctve pre tieto osoby sa to dá .Alebo, že by to existovalo len v rozprávkach ?:)

Prikladám súhrn tém k združeniu
http://www.porada.sk/t76660-zdruzenie-fo-suhrn-tem.html?highlight=
BIZAL
17.11.11,14:33
To máš ako s podnikateľmi podvodníkmi , nie všetkých ich treba hádzať do jedného vreca .Tak isto je to aj so združením .Záleží veľmi od osôb,pováh a zámeru .A pri všetkej čestnosti,spravodlivosti dobre vedenej evidencie a dobre spracovanom účtovníctve pre tieto osoby sa to dá .Alebo, že by to existovalo len v rozprávkach ?:)

urcite sa to da, a preto tomu verim. poznam aj taketo pripady. nahlasila som najlepsiu odpoved...cize o chvilu sa tema uzavrie:) dakujem
BIZAL
17.11.11,14:55
nefunguje:D