majkl8
17.11.11,11:07
Dobrý deň, chcem poprosiť o radu, prišlo mi predvolanie isť svedčiť, ktoré som neprebral nakoľko sa zdržujem v zahraničí, v danej veci som už vypovedal a upovedomil kompetentných, že v budúcnosti pre pobyt v cudzine je možné, že budem ne zastihnuteľný na trvalej adrese. Tak neviem, či je lepšie nereagovať alebo zavolať a pripomenúť, že sa nezdržiavam na trvalom pobyte, a nemôžem sa ani dostaviť. Prípadne čo mi hrozí?
viktorviktor
17.11.11,12:00
predsa kvôli tomu, že si svedok nebudeš sedieť na trvalej adrese. nemaj obavy, keď ťa budú nutne potrebovať najdu si ťa či už dotazom u príbuzných alebo inak a podľa potreby budú hľadať alebo čítať .
lujza.j
17.11.11,12:07
ja by som zavolala a pripomenula, že si mimo SR. neviem v akej tr. veci si svedok, ale je možné, že je potrebné ťa dopočuť , možno pol. orgán-vyšetrovák dostal taký pokyn od dozorujúceho prokurátora a taký pokyn je záväzný-musí byť splnený.
Mária27
17.11.11,12:08
Čo ti hrozí býva napísané v predvolaní. Predvedenie to asi nebude, ale pokuta sa dá vymáhať aj v cudzine. tak im pekne oznám, dokedy tam budeš. Ale ak by ti zaplatili cestovné, možno by sa ti vyplatilo prísť ... :)
avalik
17.11.11,12:22
Dobrý deň, chcem poprosiť o radu, prišlo mi predvolanie isť svedčiť, ktoré som neprebral nakoľko sa zdržujem v zahraničí, v danej veci som už vypovedal a upovedomil kompetentných, že v budúcnosti pre pobyt v cudzine je možné, že budem ne zastihnuteľný na trvalej adrese. Tak neviem, či je lepšie nereagovať alebo zavolať a pripomenúť, že sa nezdržiavam na trvalom pobyte, a nemôžem sa ani dostaviť. Prípadne čo mi hrozí?

ked si zasielku neprevzal ako vies ze v nej bolo predvolanie a dokonca v akej veci?
lujza.j
17.11.11,13:07
ked si zasielku neprevzal ako vies ze v nej bolo predvolanie a dokonca v akej veci?

je možné, že sa bol na pošte niekto na zásielku informovať, odkiaľ je a na doručenke sa za číslo spisu píše poznámka napr. prevol. alebo uznesenie.
majkl8
18.11.11,11:45
Dnes som sa spojil s vyšetrovateľom, takže mi prišlo predvolanie priamo na súd, ten mi poradil zavolať zapisovateľovi sudcu, načo som sa spojil so zapisovateľom, ktorý mi povedal, že treba napísať list, v ktorom sa ospravedlním a napíšem doň aj môj príchod, keďže ten neviem uviesť tak podľa neho je lepšie nepísať nič. Vzápätí však tvrdil, že lepšie je napísať, tak teraz neviem čo robiť?
lujza.j
18.11.11,21:05
Dnes som sa spojil s vyšetrovateľom, takže mi prišlo predvolanie priamo na súd, ten mi poradil zavolať zapisovateľovi sudcu, načo som sa spojil so zapisovateľom, ktorý mi povedal, že treba napísať list, v ktorom sa ospravedlním a napíšem doň aj môj príchod, keďže ten neviem uviesť tak podľa neho je lepšie nepísať nič. Vzápätí však tvrdil, že lepšie je napísať, tak teraz neviem čo robiť?

myslím, že to myslel asi tak, že ked nevieš kedy prídeš tak tam nemáš písať nič.
luja5
19.11.11,07:42
Pokiaľ ide o svedectvo, na ktoré sa vzťahuje Trestný poriadok, pozri si na stránke http://www.gjar-po.sk/~gajdos/treti_rocnik/nos/trestny_poriadok_s_komentarom.pdf výklad k Trestnému poriadku, napríklad k ust. § 65 a nasl. (doručovanie písomností), k ust. § 70 (kto určuje-volí opatrenia, aké možné opatrenia /poriadková pokuta, predvedenie/ a v akých prípadoch na zabezpečenie svedka v súdnom konaní, pokiaľ sa riadne predvolaný svedok bez dostatočného ospravedlnenia neustanoví na súd) ....
Ja by som sa radšej písomne ospravedlnila a pomohla by som si napr. stránkou http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/sud-a-exekucia/sud/ (je tam dokonca vzor pre ospravedlnenie neúčasti na pojednávaní z dôvodu dlhodobého žitia v zahraničí).
majkl8
19.11.11,11:36
Ďakujem naozaj si mi pomohla, rozhodol som sa napísať také oznámenie snáď to bude stačiť. Bohužiaľ to ale nemôžem zdokladovať.
Mám ešte jednu otázku, keďže som v tomto smere úplný laik. Tým, že vlastne nemám predvolanie len doporučený lístok, neviem či to stačí adresovať na konkrétny súd, lebo nedisponujem informáciami ako číslo miestnosti, deň, čas. Nestratí sa to ak to pošlem len na súd? ešte raz vďaka
luja5
19.11.11,12:15
Tak to Ti neviem povedať, lebo nikdy som na súde nepracovala a ich systém a skúsenosti s poštou nepoznám.
Predpokladám však, že by si mohol vedieť, alebo si aspoň zistiť (napríklad od zapisovateľa sudcu, s ktorým si už hovoril) spisovú značku, pod ktorou to majú na súde vedené. Je tiež možné, že predvolanie, ku ktorému máš len doporučený lístok, je ešte na pošte. Možno by Ti v tomto mohol pomôcť ten, kto Ti poslal doporučený lístok a poprosiť na pošte, aby mu povedali spisovú značku z obálky s odôvodnením, že Ty ako adresát si v zahraničí a potrebuje Ti to dať vedieť.... A v ospravedlnení pre súd by som túto spisovú značku uviedla (k veci: ..., k sp. zn.: ...). Prípadne máš možnosť zavolať si aj na príslušný súd – podateľňu, kde by Ťa tiež mohli usmerniť a budeš mať istotu.
220870
19.11.11,12:43
Každá vec ktorú prejednáva súd ma svoje číslo spisu na túto posielajte doporučene zásielku+ adresa súdu.Môžete sa písomne vzdať svedectva alebo môžete napísať že v svedeckej výpovedi(určite nejaká bola)ste uviedli všetko čo ste vedeli a držíte sa nej a ďalej už nebudete vypovedať.
220870
19.11.11,12:45
Tak to Ti neviem povedať, lebo nikdy som na súde nepracovala a ich systém a skúsenosti s poštou nepoznám.
Predpokladám však, že by si mohol vedieť, alebo si aspoň zistiť (napríklad od zapisovateľa sudcu, s ktorým si už hovoril) spisovú značku, pod ktorou to majú na súde vedené. Je tiež možné, že predvolanie, ku ktorému máš len doporučený lístok, je ešte na pošte. Možno by Ti v tomto mohol pomôcť ten, kto Ti poslal doporučený lístok a poprosiť na pošte, aby mu povedali spisovú značku z obálky s odôvodnením, že Ty ako adresát si v zahraničí a potrebuje Ti to dať vedieť.... A v ospravedlnení pre súd by som túto spisovú značku uviedla (k veci: ..., k sp. zn.: ...). Prípadne máš možnosť zavolať si aj na príslušný súd – podateľňu, kde by Ťa tiež mohli usmerniť a budeš mať istotu.
Na tej obálke ktorá je na pošte je spätná adresa.
lujza.j
19.11.11,13:05
Na tej obálke ktorá je na pošte je spätná adresa.

je aj číslo spisu.
deha
21.09.12,11:56
K DORUčOVANIU SúDNYCH PíSOMNOSTí MáM DOTAZ: Rod.príslušníkovi, ktorý je mimo Slovenska prišla doručenka zo súdu, , tak som si podla týchto rád zistila na pošte číslo spis. značky a zistila som na portali Ministerstva že týždeň po poslaní lístka sa má konať civilné pojednávanie. Deň pred dní od prvej mu prišla druhá doručenka a to som volala na súd tej tajomníčke, že dotyčný tu nie je a čo vlastne chcú veď ešte neprešlo ani 18 dní od doručenia prvej doručenky, ale ona mi povedla , že môj tf. použije ako podklad k odročeniu, lebo by mu vznikli náklady na zastupovanie protistrany. Nie je mi jasné, ked niekto ešte ani nevyčerpal čas na doručenie a súd už dá termín a ked nevieš o tom o čo vlastrne ide tak ti vzniknú náklady? Tak to je Kocúrkovo...
buchač
01.01.16,20:24
Hm...

Človeče, šak neblázni....
AK aj vravíš z vlastnej skúsenosti, to ešte neznamená, že máš pravdu.
Lebo je to len Tvoj pohľad...
dmc
01.01.16,21:10
..... este stale drzi......opica zo Silvestra ????
profesional
02.01.16,19:27
Ak sa trvalo zdržiavaš v zahraničí, je tvojou zákonnou povinnnosťou odhlásiť si v miestne príslušnej ohlasovni pobyt v SR a zdokladovať vznik pobytu v zahraničí. Za nesplnenie tejto povinnosti ti hrozí pokuta.

Pobyt v zahraničí nie je dôvod na nerešpektovanie predvolania.

Ak si štátu neoznámil adresu pobytu v zahraničí a zásielka ti bude zaslaná na adresu pobytu v SR, bude sa považovať za doručenú 3-tím dňom od uloženia na pošte, aj keby si sa o jej uložení nedozvedel. Toto neplatí pre rozsudky, uznesenia, platobné rozkazy a pod. Ale na predvolania to platí.

Ak sa nedostavíš, bude ti opakovane ukladaná pokuta.

Cestovné, stravné a náhrada za stratu príjmu ti budú preplatené v zdokladovanej výške.

V rámci EÚ môžeš byť zatknutỷ a prevezený do SR, kde ťa po vypočutí prepustia.
Všetky náklady spojené so zatknutím a prevozom štát voči tebe uplatní v plnej výške.
avalik
02.01.16,19:38
"Ak sa trvalo zdržiavaš v zahraničí, je tvojou zákonnou povinnnosťou odhlásiť si v miestne príslušnej ohlasovni pobyt v SR a zdokladovať vznik pobytu v zahraničí. Za nesplnenie tejto povinnosti ti hrozí pokuta." - môžeš uviesť § a zákon?
buchač
02.01.16,20:02
§ 6

(1) Občan, ktorý sa pripravuje na vycestovanie do zahraničia s cieľom trvalo žiť v zahraničí, je povinný pred vycestovaním ohlásiť skončenie trvalého pobytu ohlasovni, ktorá vedie údaje o jeho trvalom pobyte; v ohlásení uvedie štát a miesto pobytu, kam hodlá vycestovať, a deň začiatku pobytu v zahraničí, ktorý je zároveň dňom skončenia trvalého pobytu.

http://www.zakonypreludi.sk/zz/1998-253#f5613499

-----------------------------

https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/main/zivotne-situacie/pobyt/pobyt-t/tp-ukoncenie/
lujza.j
02.01.16,20:06
ale nie každý čo chce vycestovať a zdržovať sa mimo sk...chce skončiť trvalý pobyt...
profesional
03.01.16,08:30
Zákon ti ukladá isté povinnosti a podmienky ich splnenia. Bez ohľadu na to, či sa ti zákon páči alebo nie, máš povinnosť ho rešpektovať. To či chceš alebo nechceš skončiť nie je v takomto prípade tvojim rozhodnutím. Súbeh pobytov v rámci EÚ je vylúčený. Bez ohľadu na to, či sa ti to páči alebo nie. Registrovaný pobyt je právny stav a nie nárok závislý na vôli. Ty nemáš právo rozhodovať o tom, v ktorej krajine máš registrovaný pobyt. Ty sa môžeš rozhodnúť iba v tom, v ktorej krajine budeš žiť. A od tohto tvojho rozhodnutia závisia povinnosti uložené zákonom. Ty nemáš právo uzurpovať právo rozhodovať o tom, o čom rozhoduje zákonom splnomocnený orgán. Registrácia pobytu, ako aj jeho odhlásenie je zákonom uložená povinnosť a nie právo závislé na chcení či nechcení.
avalik
03.01.16,10:10
Ja sa pytam na pokutu, nie na povinnost.
profesional
03.01.16,11:00
§ 13 ods. 1 s poukazom na § 21 ods. 1 písm. b) zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v aktuálnom znení.

Pokuta je do 33 Eur.