martuľa
17.11.11,12:50
zdravím,
aké povinnosti má zamestnávateľ ak pracovník čerpá neplatené voľno?

vďaka
katka50
17.11.11,12:18
zdravím,
aké povinnosti má zamestnávateľ ak pracovník čerpá neplatené voľno?

vďaka
Počas obdobia neplateného voľna zamestnancovi v Soc. poisťovni prerušíš poistenie a v Zdravotnej poisťovni ho odhlásiš. Zamestnanec sa na obdobie neplateného voľna má prihlásiť v ZP ako samoplatiteľ a platiť si poistné.
martuľa
17.11.11,13:30
v SP ako prerušenie?
ada159
12.06.12,13:33
zamestnanec (zároveň aj konateľ) sa i po ukončení rod.dovolenky stará o dieťa do 6 rokov, bez nároku na RP - zdravotný stav dieťaťa je v poriadku. Do ZP sa prihlásil po ukončení RP ako poistenec štátu. Zamestnávateľ do SP a ZP posiela mesačne za zamestnanca nulový výkaz. Po správnosti by ho mal v tomto čase v SP nahlásiť na prerušenie a v ZP na odhlásenie?
madla
14.06.12,08:14
Ako mám postupovať keď má zamestnanec neplatené voľno od 10.5.2012 do 15.6. 2012. Do 10.5. mal príjem z ktorého si zaplatí zdravotné poistenie, ale tento príjem nedosiahol výšku minimálnej mzdy. V júni od 15.6. bude mať tiež príjem z ktorého zaplatíme zdravotné poistenie. Mám ho odhlásiť zo zdravotnej poisťovne počas neplateného voľna ?
gabimokosova
14.06.12,08:27
Do ZP vypíšeš oznámenie zamestnávateľa o dávkach/601/
začiatok NV 10.5.2012 2Y Z
koniec NV 15.6.2012 2Y K

Za tieto dni si musí zamestnanec doplatiť odvody sám.
jozef1980
21.08.12,08:13
Dobrý deň, mne sa stala takáto záležitosť: pred 2 rokmi pri skončení prac. pomeru u jedného zamestnávateľa nastala taka vec, kde mi bývalý zamestn. bez mojho vedomia nahlasil neplatene volno v trvaní 20 dní ku skon. prac. pomeru, kedze som plynulo presiel k novemu zamestnavatelovi, zapoctový list som neriesil. Dnes, po 2 rokoch kedy som prisiel o zamestnanie, som zistil tuto skutocnost. Ako mam tuto skutocnost doriesit?
Zamestnavatel sa bude pravdepodobne odvolavat na ustnu dohodu. Obstojí aj takýto argument?
Dakujem za odpoved

V daný mesiac som ho cely odpracoval, riadne, bez PN a bez cerpania dovolenky.
veronikasad
21.08.12,08:22
Dobrý deň, mne sa stala takáto záležitosť: pred 2 rokmi pri skončení prac. pomeru u jedného zamestnávateľa nastala taka vec, kde mi bývalý zamestn. bez mojho vedomia nahlasil neplatene volno v trvaní 20 dní ku skon. prac. pomeru, kedze som plynulo presiel k novemu zamestnavatelovi, zapoctový list som neriesil. Dnes, po 2 rokoch kedy som prisiel o zamestnanie, som zistil tuto skutocnost. Ako mam tuto skutocnost doriesit?
Zamestnavatel sa bude pravdepodobne odvolavat na ustnu dohodu. Obstojí aj takýto argument?
Dakujem za odpoved

V daný mesiac som ho cely odpracoval, riadne, bez PN a bez cerpania dovolenky.
Aký mal zamestnávatel na to dôvod ? Mzdu si dostal vyplatenú za celý mesiac ?

Ak ti nahlásil neplatené volno v SP, máš na toto obdobie prerušené poistenie. Informuj sa aj v zdr.poisťovni, či ti nechýba nejaké obdobie poistenia. nepíšeš presný dátum kedy si ho mal, v súčasnom období sa zamestnanec počas neplateného volna musí prihlásiť v zdr.poisťovni ako samoplatitel a doplatiť si zdr.poistenie.
jozef1980
21.08.12,08:32
ide o mesiac maj 2010, do 11 som bol riadne evidovany, zamestnavatel nahlasil prerusenie od 11 do 31 .5 2010 a vypoved sme podpisovali k 31 .5 2010 , kde som od 1.6 2010 mal novu pracu.
ide o to ,ze na zaklade coho moze zamestnavatel vykonat taketo cosi.
tictac7
21.08.12,08:36
ide o mesiac maj 2010, do 11 som bol riadne evidovany, zamestnavatel nahlasil prerusenie od 11 do 31 .5 2010 a vypoved sme podpisovali k 31 .5 2010 , kde som od 1.6 2010 mal novu pracu.
ide o to ,ze na zaklade coho moze zamestnavatel vykonat taketo cosi.


...a do práce si 12.5.-31.5. chodil? Dostal si to aj zaplatené?
jozef1980
21.08.12,08:45
ano, totizto uz dva mesiace pred 31.5. vedel zamestnavatel, ze budem mat novu pracu, vychadza mi z toho len jedno a to ze chcel usetrit asi tak 30 eur.......
jozef1980
21.08.12,08:46
zamestnavatel nepreplacal dovolenky, ani pn. peniaze odovzdaval na cas do ruk, samozrejme bez podpisu na vyplatnej paske.....
veronikasad
21.08.12,08:49
ano, totizto uz dva mesiace pred 31.5. vedel zamestnavatel, ze budem mat novu pracu, vychadza mi z toho len jedno a to ze chcel usetrit asi tak 30 eur.......
Ak sa s ním nechceš súdiť, neostáva ti nič iné len to nechať tak. Prever si situáciu v zdr.poisťovni. V SP doplácať nič nemusíš.
jozef1980
21.08.12,08:53
Dakujem za reakcie, preco nemusim doplacat v SP nic? ved tie peniaze musia chybat, a zdravotna poistovna?
cize jedine ako dosiahnut spravodlivost / v mojom pripade bez naroku na hocico/ je sud?
SP staci iba jednostranne vyhlasenie zamestnavatela bez potreby setrenia?
veronikasad
21.08.12,08:56
Dakujem za reakcie, preco nemusim doplacat v SP nic? ved tie peniaze musia chybat, a zdravotna poistovna?
cize jedine ako dosiahnut spravodlivost / v mojom pripade bez naroku na hocico/ je sud?
SP staci iba jednostranne vyhlasenie zamestnavatela bez potreby setrenia?
Neplatené volno do SP nahlasuje zamestnávatel. SP neskúma dôvod neplateného volna. Prečo sa ozývaš po dvoch rokoch, ako si na to prišiel teraz ? V SP ti budú tieto dni chýbať do dôchodku, inak nevznikol žiadny problém.

O Zdr.poisťovni som ti napísala v predch.príspevku.

http://www.porada.sk/t180562-neplatene-volno.html#post2127634
jozef1980
21.08.12,09:01
pretoze som po 2 rokoch prisiel o pracu , apri potvrdeniach od zamestnavatelov mi pracovnicka SP pri ziadosti o nezamestnanecku podporu poukazala na tento problem cez zapoctový list daneho zamestnavatela, za 10 rokov odpracovanych som o to ziadat nemusel, az teraz prvý krát
veronikasad
21.08.12,09:04
pretoze som po 2 rokoch prisiel o pracu , apri potvrdeniach od zamestnavatelov mi pracovnicka SP pri ziadosti o nezamestnanecku podporu poukazala na tento problem cez zapoctový list daneho zamestnavatela, za 10 rokov odpracovanych som o to ziadat nemusel, az teraz prvý krát
Nie som právnik, ale asi inú možnosť ako riešiť to cestou súdu teraz nemáš. Rozhodnutie je na tebe. Pokial ti tie dni nechýbajú do nároku na dávku v nezamestnanosti, neriešila by som to. Lebo na súde môžu vyplávať na povrch aj iné veci (písal si, že si nepodpisoval výplatnú listinu, tak zrejme časť mzdy si dostával načierno)
jozef1980
21.08.12,09:15
čiže este z toho mozem niest pravny dopad aj ja ako spolupachatel:confused: výborne, nejde mi o súd takýto hlupáci sa odsúdia sami, len o to ako je mozné že to takto jednoducho ide.
ďakujem vám všetkým za odpovede a prajem pekný den!!
veronikasad
21.08.12,09:22
čiže este z toho mozem niest pravny dopad aj ja ako spolupachatel:confused: výborne, nejde mi o súd takýto hlupáci sa odsúdia sami, len o to ako je mozné že to takto jednoducho ide.
ďakujem vám všetkým za odpovede a prajem pekný den!!
Vidíš že ide, lebo nijako nevieš preukázať akú mzdu si dostal. Ale zrejme ani zamestnávatel, ak nefalšoval tvoj podpis. Zamestnávatel je povinný (oproti podpisu) vydať zamestnancovi mesačnú výplatnú pásku.

Neviem či budeš mať úspech, ale môžeš zamestnávatelovi trochu "podkúriť" ak podáš podnet na Inšpekciu práce s tým, že si sa o neplatenom volne dozvedel až teraz a zamestnávatela si oň nežiadal. Možno tým nič nezískaš, ale urobíš určite "prievan" vo firme.
jozef1980
21.08.12,09:26
mame moznost sukromnej spravy?:)