Mia3683
17.11.11,12:50
prajem pekny den
prosim o radu. ide o to, ze vo firme je vela prace a tak sa pracuje aj v sobotu (co povazujem za nadcas). tento tyzden je statny sviatok (dnes) a zamestnavatel dal oznam takehoto znenia v skratke "namiesto soboty sa pojde do prace vo stvrtok (statny sviatok) a zamestnanci dostanu 25% mzdove zvyhodnenie". je to takto spravne? je mozne, aby zamestnavatel prehodil sobotny nadcas na sviatok a zaplatil to len ako nadcas?
a ako je to s mesacnou mzdou? ked pracuju vo sviatok, ale v zmluve to nemaju?
DAKUJEM
optimistka
17.11.11,12:15
podľa mňa zvýhodnenie za prácu vo sviatok je 50 %, a ak je táto práca prácou nadčas, tak má nárok aj na príplatok za nadčas 25 %, súbeh príplatkov nevylučuje jeden druhý, ak by bola práca vykonávaná aj v noci, tak má ešte nárok aj na príplatok za prácu v noci, ak niekto s mesačnou mzdou pracuje vo sviatok má nárok na príplatok 50 %
Gina Er
17.11.11,13:19
za prácu vo sviatok patrí príplatok vo výške minimálne 50 % priemerného zárobku.
Mia3683
17.11.11,15:33
mam to chapat tak, ze kedze sa pracuje vo sviatok je mozne dat 50% za sviatok a este aj 25% ako za nadcas? pracovalo sa vo sviatok normalne 8,5 hod. tak som myslela, ze je narok len na tych 50%. ale ide o to, ze zamestnavatel chce dat za tento sviatok len 25%, lebo zamestnancom "odpusta" ist v sobotu do prace (co by bol sobotny nadcas)
Gina Er
17.11.11,16:01
nadčas sa nedá odpustiť.buď sa odpracuje,a potom musí byť zaplatený,alebo sa neodpracuje a potom sa nič nedeje.ale nemôže zamestnávateľ vymieňať nadčas za sviatok.
Mia3683
18.11.11,06:37
to si myslim aj ja, ze sa to vymienat nemoze. a na aky § sa mam obratit? zamestnavatel si urobil oznam a viac neriesi.

a este mi pride divne jedna vec, neviem ako sa to spravne ma davat ked sa odpracuje sviatok. dam len hodinovu mzdu a 50% priplatok? alebo este nieco. lebo takto sa to moc neoplati. ved keby boli doma, tak dostanu za sviatok nahradu a su doma. takto idu do prace a dostanu naviac vlastne len priplatok. alebo ako to ma byt spravne?
dakujem